Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 69101 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #195 : Miercuri, 04 Mai 2011, 18:06 »
am refuzat sa merg cu metroul ...
nihil sine deo

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #196 : Miercuri, 04 Mai 2011, 18:08 »
maaaare greseala :))

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #197 : Miercuri, 04 Mai 2011, 18:16 »
poate, ai dreptate!
am refuzat imaginea ... unui rand de barbati care stateau cu capul in jos sau priveau in ochi femei obosite dupa un schimb de noapte;
vanzatorii ambulanti;
oameni tristi;
oameni obositi;
oameni care purtau conversatii ... fara virtute;
oameni ... care constituie parte a societatii

si atunci...?

este doar o hotarare! si este a mea!
mi-as fi dorit ca din efortul meu ... sa-i fac vii!
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #198 : Miercuri, 04 Mai 2011, 18:19 »
sa inteleg steli, ca nu ai fost niciodata cu metroul?

asta da atitudine


uita-te bine la tine ...
uita-te la altii ...
si-ai sa vezi ...

comportamente de somnambuli?
de mecanici?

ma uit la mine, la altii mai rar ...
mie mi se pare ca oameni se comporta asa cum considera ei ca le cere societatea chiar daca caracterul lor nu este asa

doar pentru ca societatea impune un anumit stereotip de multe ori ma lovesc de respingere pentru ca sunt "singura in lupta pentru viata"
 - m-am obisnuit sa aud replica ~" lasa draga ca tu nu ai familie sa stii ce greu este" ???

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #199 : Miercuri, 04 Mai 2011, 18:24 »
societatea iti poate impune norme, reguli, principii ...
pentru ca altfel nu poate exista - iar cum o face ... -

dar niciodata ... sa fii tu!
nihil sine deo

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #200 : Miercuri, 04 Mai 2011, 19:41 »
cateodata e bine sa ti se faca rau privind oamenii in metrou... in felul asta iti aduci aminte permanent cata nefericire si zbatere in zadar ne inconjoara.
si te intalnesti mai putin in metrou cu coloanele oficiale ..

adria

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #201 : Miercuri, 04 Mai 2011, 19:59 »
sa ti se faca rau in metrou? aiurea, e cumplit

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #202 : Miercuri, 04 Mai 2011, 20:13 »
sa ti se faca rau in metrou? aiurea, e cumplit

cand vad cat de mult si de urat se chinuie cativa sarmani , sa poata aduce copilului ceva pe masa , cate compromisuri fac , poate nu din vina lor, DA, mi se face rau...si multumesc cerului ca am avut norocul sa fiu cine sunt .

adria

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #203 : Miercuri, 04 Mai 2011, 20:46 »
recunosc, sunt mai egoista, ma gandesc in primul rand la mine si la familia mea

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #204 : Miercuri, 04 Mai 2011, 21:04 »
sa ti se faca rau in metrou? aiurea, e cumplit

nu am facut parte dintre cei caraora li s-a facut rau in mtrou ...

ii face rau sufletului meu faptul ca macar 1,2 din 1\3 din cei aflati in metru nu mergeau la job asa cum o faceam eu ...
imi pare rau ca atunci cand ne privim in fata - in mtreou - nu putem fi aceeasi ...

imi face ... placere ca putem discuta despre lupta privirilor din metrou ...
mi-ar face placere sa ne plimbam cu metroul - desi, merg cu metroul - si sa ne putem privi grijile Zilei ...
nihil sine deo

carmentoma

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #205 : Vineri, 06 Mai 2011, 22:53 »
   Pentru mine, metroul, cu care merg aproape zilnic, e un exercitiu de imaginatie tot timpul! Imi place sa dau, de exemplu, note pentru frumusete, sau pentru haine mai chic sau ciudate de-a binelea! Sau sa urmaresc cu ce "se ocupa" cei din jurul meu: ce citesc, ce telefon "de fitze" manevreaza, sau altele asemenea! Imi place sa incerc sa imi imaginez cate ceva despre viata lor asa, la prima privire! Cel mai mult ma bucura copiii guralivi si isteti: ei vorbesc intotdeauna tare si de obicei ma amuza cu cate o "perla" cu care il pun pe adultul insotitor in dificultate!
    Cat despre discutia legata de topic, cred ca tine de firea fiecaruia sa fie (sau nu) intr-o vesnica "lupta cu viata"! Eu am ajuns la concluzia ca, cu cat te zbati si te agiti mai mult, cu atat iti complici mai mult existenta! Valurile vietii sunt mai line sau mai involburate, iar eu prefer sa nu anticipez pesimist evenimente! Am inteles ca de multe ori "un sut in fund e un pas inainte", asa ca nu ma panichez inutil gandindu-ma la ce s-ar putea intampla, decat eventual facandu-mi un "plan B" pentru oricare eventuala situatie! Totul tine de atitudinea fiecaruia vis-a-vis de tot ceea ce ne rezerva viata!  In privinta asta, eu sunt o optimista incurabila si in orice fapt de viata, oricat de nefericit sau neplacut ar fi, sunt convinsa ca am o lectie de viata! Evit un singur gen de persoane: pe cele vaicarete si pesimiste!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #206 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 21:12 »
.... In privinta asta, eu sunt o optimista incurabila si in orice fapt de viata, oricat de nefericit sau neplacut ar fi, sunt convinsa ca am o lectie de viata!

optimismul ajuta in lupta pentru viata, carmen, indiferent ca esti singur sau in doi sau mai multi
se spune ca este mai usor atunci cand sunt doi ~ pentru ca exista o doza mai mare de optimism si incredere in fortele tale stiind ca ai un reazem alaturi

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #207 : Duminică, 08 Mai 2011, 09:24 »
si daca optimismului ii mai adaugam si puterea de acceptare a absolut tot ceea ni se intampla ... el este fericirea, pe care o tot invocam; o avem; ne este la indemana; dar ... nu o credem
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #208 : Duminică, 08 Mai 2011, 09:50 »
steli, incerc sa am curajul sa accept tot ceea ce mi se intampla,
sa nu lupt cu inevitabilul ,
sa nu ma intreb "de ce tocmai mie" pentru ca stiu ca asta nu ajuta
iau totul asa cum vine
sa ma adptez imprejurarilor

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #209 : Miercuri, 25 Mai 2011, 20:20 »
Citat
steli, incerc sa am curajul sa accept tot ceea ce mi se intampla,
sa nu lupt cu inevitabilul ,


in urma cu niste ani am gasit spusele de mai jos . mi-a placut cum sunau , dar nici pe departe nu m-am gandit   cat de multa nevoie voi avea de ele . in cel mai greu moment greu al vietii mele mi le-am amintit si de atunci le repet zilnic , pentru ca nimic nu este intamplator .

nu stiu daca tu , gabitza , aveai cunostinta de ea dar daca nu, imi place ca esti atat de desteapta incat sa descoperi singura invatamintele oferite de aceasta rugaciune :

"Da-mi, Doamne, seninatate ca sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curaj ca sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciune ca sa fac diferenta intre ele" (Reinhold Niebuhr)