Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 69081 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #90 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 20:48 »
Nu este inscris pe forum! Spuneam ca este inscris in comunitate. Intr-o mica masura cei inscrisi in comunitate sunt si pe forum. Si nu am tinut sa fac un mister din acest lucru. A fost ceva care m-a suprins mult la un barbat...si cum am citit am si postat. Poate am gresit.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #91 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 21:40 »
Nu este inscris pe forum! Spuneam ca este inscris in comunitate. Intr-o mica masura cei inscrisi in comunitate sunt si pe forum. Si nu am tinut sa fac un mister din acest lucru. A fost ceva care m-a suprins mult la un barbat...si cum am citit am si postat. Poate am gresit.

m-ai facut curioasa, admin, de ce te surprinde acest lucru la un barbat?! am cunoscut foarte multi barbati pentru care copiii ocupa primul loc in viata lor, inainte de orice si de oricine.  de fapt, printre toti prietenii si cunoscutii mei, nu am pe nimeni care sa nu fie asa cum il descrii tu pe acel domn.  chiar acum vin de la alergarea din parc unde m-am intalnit cu un fost coleg, iesit la plimbare cu baietelul lui de doi ani.  era topit! si micul mihnea m-a vrajit si pe mine, asa de lipicios si de vorbaret; chiar m-a impresionat un gest de-al piticului, cum ne jucam in iarba, a rupt o floare de trifoi si mi-a dat-o cu pupicul de rigoare... iar taticul avea un zambet de la ureche la ureche.

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #92 : Miercuri, 28 Iulie 2010, 21:56 »
M-a suprins recunoasterea sensibilitatii, modul cu totul diferit si surpinzator in care a facut-o, nu existenta sentimentului. Am citit mii de cv-uri in viata mea. Dar nici unul la rubrica hobby nu trecuse "copilul meu"
Desi foarte sensibili, barbatilor le este greu sa arate public asta, considerand-o ca pe o slabiciune, considerand ca masculinitatea lor ar fi afectata. Si cum cel mai mult barbatii se feresc pe lumea asta de contestarea masculinitatii si barbatiei, ii face sa se comporte prosteste si copilareste in multe privinte. Una este si cea legata de recunoasterea unor sentimente.
Sunt tata Ayouni si-mi iubesc copilul enorm, la fel cred si sper ca o fac toti tatii de pe pamantul asta, dar niciunul nu am avut spontaneitatea si naturaletea sa trecem asta la hobby. Asta m-a surprins!

Offline magnolia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #93 : Marți, 10 August 2010, 09:43 »
Sunt tata Ayouni si-mi iubesc copilul enorm, la fel cred si sper ca o fac toti tatii de pe pamantul asta, dar niciunul nu am avut spontaneitatea si naturaletea sa trecem asta la hobby. Asta m-a surprins!
[/quote]

poate fiindca nu este un hobby. pentru mine, cel mai serios lucru din viata mea,
este misiunea de a forma un om, fiindca asta presupune cresterea copilului.
si chiar daca fac asta razand si copilarindu-ma in ritmul fiicei mele, de 10 ani sunt tot
cu sufletul la gura si in minte cu intrebarea: "oare e bine cum procedez?oare ce rod va da
samanta pe care o planez acolo, cu o vorba sau un gest?"
suna cam pompos si anxios ceea ce am scris, dar asta mi-e ratia de cuvinte
pe ziua de azi, asa ca din astea am ales. ;)


adria

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #94 : Marți, 10 August 2010, 19:41 »
draga magnolia, mai ai multe s-o inveti pe fiica ta
nu trebuie sa te stai sa te intrebi daca e bine sau nu
sunt convinsa ca ai niste valori morale pe care vrei sa le transmiti mai departe
incearca doar sa fii tu insati, sa gandesti natural si ea va alege exact ce-i va trebui
la un moment dat, vei vedea ca sfaturile tale dau roade
iti spun toate acestea deoarece eu am facut niste greseli, am crezut ca e bine ce cred eu, ce mi-e bine mie
insa nu intotdeauna, e si adevarata chestia asta

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #95 : Marți, 24 August 2010, 22:28 »
 La aceasta tema, nu s-a mai scris de multa vreme. Singuratatea este o povara pentru unii. De exemplu, pe batrani nu bolile, lipsurile, suferintele de orice fel ii marcheaza, ci singuratatea, lipsa de comunicare. Daca aveti batrani, nu-i uitati, au nevoie de noi- copiii lor, prietenii, vecinii lor!

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #96 : Marți, 24 August 2010, 23:11 »
Ai dreptate @luciamanta, si eu ma preocup de fosta mea soacra pentru ca nu mai are pe nimeni prin priajma ( doar vecini) nu vrea sa fie povara pentru nimeni; nu vrea sa vina sa locuiasca cu mine; o sun in fiecare zi si o vizitez cat de des pot pentru ca locuieste la sat; nu e distanta mare 15km, dar e o distanta fara mijloace de transport si masina nu am; o consider propria mea mama; de cinci ani a murit si socrul meu si ii este greu singura, putin mai greu decat mie. niciodata nu sti ce-ti rezerva viitorul;  dar stiu ce inseamna sa fi singur in lupta cu viata.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #97 : Miercuri, 25 August 2010, 11:35 »
Catherinna, te apreciez pentru ceea ce faci. Sa fii sanatoasa!

Offline urasc singuratatea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #98 : Miercuri, 01 Septembrie 2010, 15:59 »
Dragele mele Catherinna si Lucia,la topicul aceasta "singur in lupta pentru viata" cred ca s ar putea scrie sute de romane,dar reale nu sf-uri. Dar numai cine a trecut sau trece prin asa ceva,poate intelege ca singuratatea mai rea si ca foamea,si uneori chiar si ca boala.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #99 : Miercuri, 01 Septembrie 2010, 21:48 »
Dragele mele Catherinna si Lucia,la topicul aceasta "singur in lupta pentru viata" cred ca s ar putea scrie sute de romane,dar reale nu sf-uri. Dar numai cine a trecut sau trece prin asa ceva,poate intelege ca singuratatea mai rea si ca foamea,si uneori chiar si ca boala.

Trebuie, draga mea, sa invingem singuratatea. Neaparat. Uite aici, pe forum si in comunitatea SC exista multe oportunitati de a inlatura singuratatea. Iti trebuie curaj! Pupici, draga mea

Offline urasc singuratatea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #100 : Miercuri, 01 Septembrie 2010, 22:14 »
Multumesc mult Lucia pentru incurajare. Pot sa iti spun ca am curaj destul,nu sunt nici timida,nici retrasa,insa nu stiu ce se intampla cu cunostintele mele,parca toata lumea vrea sa stea doar in casa,ceea ce pe mine ma nemultumeste.Eu sunt o persoana activa,imi place sa ies la padure,in excursii,la teatru,dar toate astea parca nu au farmec singura,intelegi,nu i asa??

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #101 : Miercuri, 01 Septembrie 2010, 22:25 »
Multumesc mult Lucia pentru incurajare. Pot sa iti spun ca am curaj destul,nu sunt nici timida,nici retrasa,insa nu stiu ce se intampla cu cunostintele mele,parca toata lumea vrea sa stea doar in casa,ceea ce pe mine ma nemultumeste.Eu sunt o persoana activa,imi place sa ies la padure,in excursii,la teatru,dar toate astea parca nu au farmec singura,intelegi,nu i asa??
Ai dreptate, Bety. Eu cred ca in curand situatia se va schimba. Vei gasi o persoana sau chiar mai multe cu care sa comunici, sa mergi la teatru, in excursii.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #102 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 13:40 »
Redau mai jos, un articol  intitulat: "Singuratatea, mai nociva decat alcoolismul si decat fumatul" din Suplimentul saptamanal al Ziarului "Adevarul":
Izolarea socială este mai dăunătoare decât 15 ţigări fumate zilnic, decât alcoolismul sau decât liupsa miscării. Potrivit ultimelor cercetări în domeniu, susţinerea pe care o oferă familia, prietenii şi vecinii creşte cu 50 la sută şansele de a trăi mai mult.  Specialiştii au analizat 148 de studii publicate anterior, care au urmărit peste 300.000 de persoane timp de şapte ani şi jumătate, în funcţie de relaţiile sociale şi de starea lor de sănătate. Atunci când cineva face parte dintr-un grup, îi este mai uşor să dea un sens vieţii sale, se îngrijeşte mai bine şi îşi asumă mai puţine riscuri, subliniază dr. Julianne Holt-Lunstad, coordonatoarea studiului. Analiza a ţinut cont doar de integrarea socială, nu şi de calitatea relaţiilor, astfel că cele pozitive pot fi şi mai benefice.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #103 : Marți, 28 Septembrie 2010, 11:08 »
   Am o intrebare care ma preocupa de mai multa vreme: "Sunt oamenii singuri si fara copii mai putin importanti decat ceilalti semeni ai lor?" Cu 3 ani in urma, fiind invitata la nunta unei colege de birou, am avut parte de o serie de remarci din partea unor nuntasi. M-am dus cu drag la nunta respectiva, evident singura. Mi-am gasit un grup de persoane simpatice cu care am conversat si timpul trecea f. repede. Muzica fiind f. buna am dansat toata noaptea, in grup sau de una singura. M-am simtit f.bine, eu chiar dansez f.bine, artistic, as putea spune. Cei din jurul meu au fost surpinsi de faptul ca nu sunt complexata ca sunt singura, ca totusi, am dansat, am conversat cu multa lume, iar la un moment dat m-am si plimbat prin Parcul Herastrau. Era un local din incinta parcului de care v-am vorbit. Si marea majoritate a femelilor (ele faceau constatarile referitor la persoana mea) se tot uitau la mine lung, la mine, cea singura si dezinvolta. Va marturisesc ca pe mine ma trezesc la viata petrecerile, muzica de buna calitate... La acea nunta, erau prezente persoane fel de fel, tinere, varstnice, singure sau nu, dar multe dintre ele nici nu s-au miscat de pe scaun. Chiar credeti ca statutul de persoana singura trebuie sa produca complexe?

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #104 : Marți, 28 Septembrie 2010, 21:24 »
  Chiar credeti ca statutul de persoana singura trebuie sa produca complexe?

Sa producă complexe cui? Celui singur sau celorlalţi? Glumeam!   :D
Lucia, părerea mea că singurătatea nu trebuie să ne producă complexe nici chiar dacă nu suntem fericiţi cu acest statut. Sau, mai ales dacă nu suntem fericiţi cu acest statut. E un aspect logic în asta. Dacă nu eşti fericit cu statutul de persoană singură, ci doar te-ai adaptat lui pentru a-ţi putea trăi viaţa, înseamnă că nu respingi posibilitatea de a renunţa la acest statut dacă ţi se iveşte ocazia. Or, dacă eşti complexat de statut îţi reduci dramatic şansele de a-l depăşi.