Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 68722 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #60 : Joi, 27 Mai 2010, 20:02 »
sa-i dorim multa sanatate, mult optimism si reusita lui gabrel !!! sa o auzim, vedem, citim sanatoasa !!!

carmentoma

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #61 : Marți, 01 Iunie 2010, 21:58 »
Ma bucur acum ca am aflat ca ai trecut cu bine, gabrel, prin incercarea grea! Insanatosire grabnica iti doresc!

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #62 : Joi, 03 Iunie 2010, 11:19 »
Dragilor, nici nu credeam ca va mai amintiti de mine. Da, am trecut cu bine. Mama a murit tocmai inainte de a ma interna. M-am operat miercurea trecuta, operatia a durat 5 ore, primele 2 nopti au trecut f greu, am zis ca dau coltul. Nu ma puteam misca si aveam dureri groaznice, calmantul care ar fi trebuit sa tina 5 ore tinea 40 minute si apoi numaram minutele si plangeam, intre o realitate gri si lesin. Toate colegele din camera se plimbau si se miscau si eu nu ma puteam da jos din pat. Vorbeati despre optimism... In  3-a nopate, vineri spre sambata, s-a intamplat ceva ce nu pot descrie, ca o forta care m-a tras si m-am trezit, spalat, fardat si parfumat in camera aceea oribila de wc. Sambata am mers toata ziua, am avut vizitatori, am urcat si coborat 5 etaje. Duminica m-am externat, lasand cu gura cascata toata lumea si pe cele care era operate cu mult inaintea mea. De 3 zile ma plimb, merg 2-3 ore pe afara. Azi am calcat si ma duc la cosmetica si pedichiura in scurt timp. In spatele acestor cuvinte optimiste e insa si multa amaraciune, dar acum nu e loc de ea. Saptamana viitoare scot firele si spre 15 astept biopsia, stiu sigur ca o sa fie bine.
Tot saptamana viitoare ma duc la o sedinta de bioenergie si vreau sa incep niste cursuri Reiki in cadrul grupului Paracelsus a lui Oreste.

Ma gandesc sa ma trec si eu pe lista de Revelion, mai vedem. Pana la urmatoare intalnire din Bucuresti, la care vreau sa vin, va doresc tuturor sa va bucurati de fiecare zi de acum inainte, ca si cum ar fi ultima.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

maria171

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #63 : Joi, 03 Iunie 2010, 11:22 »
ce ma bucur ca ai scris
si eu ma gandeam la tine
iti admir starea de spirit
sa iti ajute D-zeu sa fie din ce in ce mai bine
imi pare rau de mama ta
D-zeu sa o odihneasca

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #64 : Joi, 03 Iunie 2010, 11:27 »
@gabrel: ma bucur mult de tot pentru tine!!! :-* esti puternica si plina de vitalitate, din cele povestite, si cu siguranta vei trece cu bine de acest pas.. bravo!

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #65 : Joi, 03 Iunie 2010, 11:55 »
sanatate din plin @gabrel
 :-*

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #66 : Joi, 03 Iunie 2010, 12:24 »
ai luat doar hotărâri inţelepte.... gabrel!
multă sănătate şi optimism! :-*
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #67 : Joi, 03 Iunie 2010, 12:50 »
@gabrel! bine ai revenit printre noi, ne bucuram de bucuria ta, de sanatatea ta regasita si restaurata si-ti dorim numai bine de-acum incolo.  lumea este plina de oportunitati, ia-le cu amandoua mainile!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #68 : Joi, 03 Iunie 2010, 14:47 »
@gabrel, mă bucur că ai revenit şi că acum eşti bine. Şi nu e de mirat că ai fost externată aşa repde după o operaţie grea. Organismul uman are o capacitate fantastică de regenerare, totul însă depinde de cum gîndim şi ştim să fim optimişti, să-i dăm comenzile corecte :)

Să ne vedem cu bine! Eu, unul, aştept să te cunosc :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #69 : Vineri, 04 Iunie 2010, 08:31 »
felicitari @gabrel pt curaj si incredere !!!
multa si multa si multa sanatate si putere pt mai departe !!!
te asteptam cu mare drag alaturi de noi  :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #70 : Vineri, 04 Iunie 2010, 22:35 »
Este incredibil cum, stand singura cu gandurile mele in fata calculatorului, cu certitudinea ca putini vor citi randurile astea, tot exista o cenzura a mea fata de mine. Sunt atatea lucruri care imi trec prin cap. Si nu trebuie sa vi le spun. Stiti, niciodata nu mi-a placut sa astept, Si imi dau seama cu stupoare ca  zi de zi trebuie sa invat sa astept. Cateodata, realizarile si lucrurile bune, se intampla sa vina prea tarziu, cand nu mai ai nevoie de ele sau cand nu mai inseama nimic  pentru tine. Oricum mi se pare o minune viata, mi se pare o minune ca exist si una si mai mare ca-mi dau seama ca exist. Dar viata ramane o minune.

maria171

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #71 : Vineri, 04 Iunie 2010, 22:43 »
lucia
tu esti o persoana tare sensibila
de obicei astfel de persoane sunt ranite f des
tu cum te protejezi de rautatea oamenilor?


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #72 : Vineri, 04 Iunie 2010, 22:50 »
Este incredibil cum, stand singura cu gandurile mele in fata calculatorului, cu certitudinea ca putini vor citi randurile astea, tot exista o cenzura a mea fata de mine. Sunt atatea lucruri care imi trec prin cap. Si nu trebuie sa vi le spun. Stiti, niciodata nu mi-a placut sa astept, Si imi dau seama cu stupoare ca  zi de zi trebuie sa invat sa astept. Cateodata, realizarile si lucrurile bune, se intampla sa vina prea tarziu, cand nu mai ai nevoie de ele sau cand nu mai inseama nimic  pentru tine. Oricum mi se pare o minune viata, mi se pare o minune ca exist si una si mai mare ca-mi dau seama ca exist. Dar viata ramane o minune.

hei hei luce de miei occhi, nu esti singura in fata calculatorului! mai estem si altii pe aici, in aceesi situatie.  eu il ascult acum pe johnny depp cu cantecul acela pentru copii si-mi da o stare super! mi-a trecut toata oboseala si nostalgia pe care am simit-o acum o jumatate de ora in timp ce ma plimbam prin herastrau.  ma gandeam la situatia asta a ta, a ei, a lui, a mea, unii mai mult sau mai putin singuri... si totusi iesim sa ne plimbam singuri. apoi ne intoarcem in virtual sa stam de vorba cu altii, sa simtim ca dialogam.  cyber space-ul este captivant dar este si periculos in acelasi timp.  ne fascineaza si ne atrage, pentru ca in el putem sa ne exprimam mult mai usor, suntem ca albatrosul din poezia lui baudelaire, aici zburam cu usurinta, aripile noastre mari nu ne mai impiedica, precum atunci cand suntem pe pamant solid; aici uneori uitam de inhibitii, de complexe, timidul devine mai indraznet... invatam sa asteptam in fiecare zi, in fiecare zi invatam ceva nou, tine usa mintii si a sufletului deschise, dar pune totusi o plasa ca sa nu intre totusi chiar orice/oricine!  ;) am citit undeva ca nimic nu vine prea tarziu, vine atunci cand trebuie as vina. si mai e ceva, trebuie sa facem si noi ceva pentru ca acel "ceva" sa vina.  "make it happen", poate a devenit un cliseu dar este foare adevarat.  este fraza pe care mi-a zis-o acum multi ani in urma directorul comercial al unei firme, atunci cand mi-a incredintat crearea unui nou departament de la zero.  n-a fost usor, dar i-am urmat sfatul si acel departament exista si acum si cu mult succes.  iar seful meu de atunci, un tanar belgian, a devenit directorul general al uneia dintre firmele cele mai mari din lume... chestia cu "sa facem si noi ceva" imi aminteste de povestea cuiva care in fiecare seara se ruga lui Dumnezeu sa-l ajute sa castige loteria. in fiecare seara; pana cand intr-una din seri Dumnezeu i-a zis, "bine, bine, daca vrei sa te ajut, fa si tu ceva, cumpara macar un bilet".  asa si noi, draga luciamanta! asa ca, fii curajoasa, totul vine la timpul potrivit!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #73 : Vineri, 04 Iunie 2010, 22:59 »
lucia
tu esti o persoana tare sensibila
de obicei astfel de persoane sunt ranite f des
tu cum te protejezi de rautatea oamenilor?


Maria, stii ceva, si cand inchid ochii si cand ii tin deschisi, nu ma simt singura. Il am pe Dumnezeu si asa capat eu putere si alung suferintele.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #74 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 19:37 »
Maria, stii ceva, si cand inchid ochii si cand ii tin deschisi, nu ma simt singura. Il am pe Dumnezeu si asa capat eu putere si alung suferintele.

Lucia, pe Dumnezeu îl avem cu toţii chiar şi cei care nu suntem conştienţi de asta. Însă sunt convins că Dumnezeu există ca să ne ajute a trece peste singurătate, nu ca să rămînem în ea datorită Lui. Şi ştii de ce sunt convins de asta? Fiindcă Dumnezeu nu e egoist  :-*