Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 69030 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #210 : Joi, 26 Mai 2011, 08:38 »
"Da-mi, Doamne, seninatate ca sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curaj ca sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciune ca sa fac diferenta intre ele" (Reinhold Niebuhr)

jani, stiu aceasta rugaciune- am gasit-o si eu destul de curand - alaturi de alte cateva - care mi se par ca au stranse in ele toata intelepciunea veacurilor -si pe langa asta am mai aflat ca acel Dumnezeu (asa cum il vede fiecare dintre noi )  lucreaza tot prin intermediul oamenilor  - le multumesc pentru ca au fost acolo - alaturi de mine - si au alungat sentimentul de a fi singur in lupta cu viata

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #211 : Joi, 30 Iunie 2011, 12:43 »
Cand ne este greu ne gandim intens la viata noastra si la cum sa gasim rezolvari. E momentul in care este atât de important să nu ducem povara vieţii numai pe umerii nostri.

Am auzit ieri o opinie atat de diferita incat mi-am dat seama cat de intortocheata este uneori natura umana. Omul asta spunea ca el chiar daca are nevoie de ajutor sta intai si analizeaza situatia - devine chiar rau si iritat pe el insasi ca este in situatia de a cere ajutorul. Mi-a placut sinceritatea lui .

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #212 : Joi, 30 Iunie 2011, 13:04 »
si daca e rau il ajuta cineva ?  ::)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #213 : Joi, 30 Iunie 2011, 13:57 »
... rau si iritat pe el insasi ...

pe el insasi,  nu pe ceilalti

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #214 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:43 »
tot un imbufnat , artagos , botos va ramane... oamenii fug de cei care sunt tristi... nu ?

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #215 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:52 »
Citat
tot un imbufnat , artagos , botos va ramane... oamenii fug de cei care sunt tristi... nu ?

off , nu mai fi atat de negativist...cand eu am fost botoasa , imbufnata si artagoasa voi nu ati fugit deloc de mine , ba m-ai pus  sa privesc pe fereastra ca sa vad cum imi faceti cu mana ( nu mai spun ce am vazut pe geam  :D ) .
a , altfel stau lucrurile cand esti tot timpul imbufnat , artagos , botos si trist in pofida stradaniei celor din jurul tau de a te smulge din starea asta .
nu suntem supraoameni si nu intotdeauna ne putem rezolva problemele singuri . daca orgoliul nu te lasa sa ceri ajutor , atunci poti sa-l dai la dracu` pentru ca este un prost sfatuitor .

optimus sum

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #216 : Joi, 30 Iunie 2011, 21:44 »

nu suntem supraoameni si nu intotdeauna ne putem rezolva problemele singuri . daca orgoliul nu te lasa sa ceri ajutor , atunci poti sa-l dai la dracu` pentru ca este un prost sfatuitor .
aici voiam sa ajung si eu janeta... de acord cu tine, si mai mult de atat , pot spune ca un orgolios ce sunt , ca am avut numai de suferit si niciodata orgoliul nu mi-a adus o satisfactie cat de mica ...  :(

julia

  • Vizitator

marcutza

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #218 : Sâmbătă, 03 Septembrie 2011, 16:05 »
Unicitatea vine din sinceritatea pe care o avem fata de ceilalti, dar in speta, fata de noi insine. Iar in sinceritate se afla si nevoie de singuratate.

Octavian Paler, Comentarii si citate

marcutza

  • Vizitator

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #220 : Joi, 22 Septembrie 2011, 13:02 »
se spune ca omul este o fiinta sociala dar in acelasi timp este si singura fiinta care stie ca este singur
probabil oamenii care sunt singuri si carora le este greu sa razbata prin incercarile vietii cunosc adevaratele valori ale prieteniei

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #221 : Vineri, 23 Septembrie 2011, 17:11 »
eu am prieteni si singles, si cupluri. constat uneori ca sunt singuri si cei care nu sunt singles...

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #222 : Vineri, 23 Septembrie 2011, 18:40 »
...mai ales ultimii mentionati!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #223 : Joi, 13 Octombrie 2011, 19:48 »
Citat
Singur in lupta pentru viata

eu nu ma lupt cu viata. m-a cucerit demult

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #224 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 19:47 »
 tot rasfoind ziarele am dat peste articolul despre Irwin Corey

un milionar cerseste pentru a nu fi singur

in cazul lui nu se poate pune problema de as asigura mijloacele de existenta zilnica - si totusi- singuratatea il determina sa se "joace" de-a cersetorul
ceea ce face poate fi considerata si o reclama - pentru ca inca mai joaca in spectacole de stand-up comedy -si probabil ca lumea il recunoaste pe strada si apoi merge la spectacolele lui
sau poate fi plictiseala?