Autor Subiect: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024  (Citit de 3667 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13799
Tarif: 590 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/drumetie-piatra-mare-canionul-7-scari

Perioada de desfasurare: 26/07/2024 - 28/07/2024

Cazare: Pensiunea Zenit - Brădet, Săcele, DN1 A, judetul Brasov

Grup de: 20 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   insotitor de grup, din partea clubului Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     mese de mic dejun, pranz si cina
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
   
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Diana Lupu  0720/048744

Ce vedem in aceasta calatorie:  Canionul 7 Scări, Masivul Piatra Mare, Dâmbul Morii, 

Profilul si tipul excursiei: excursie activa, cu drumetii montane, cu cine preparate impreuna, cu socializare si distractie de seara

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active cu pregatire fizica buna, iubitoare de munte si miscare in aer liber, obisnuite cu potecile montane. Deschise, sociabile, fara egoisme, cu intelgere.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:
Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp
Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de vara

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Vineri 26 iulie 2024 Ne intalnim, ne cunoastem, o plimbare in natura, un grill de ...socializare, ne distram
Orele 14:30 – 15:00  intalnirea la pensiune

Ne cazăm, luam o mica gustare si iesim la o plimbare in apropierea pensiunii
La intoarcere ne apucăm de grill
Ne bucurăm să repetăm această experiență de câte ori este posibil. Am avut, de fiecare dată, ajutoare de nădăjde și idei noi de preparate la grătar...

Însoțitorul de grup va aduce cele necesare pentru micul dejun, gratar, cina de sâmbătă si gustarea de vineri, in afara de bauturi pe care si le va aduce fiecare.
Magazine sunt doar la Săcele, cel mai bine sa vă aduceti ce stiti ca mai aveti nevoie.
Cheltuielile cu masa urmeaza să fie împărțite în mod egal. Fiecare trebuie sa ajute la pregătirea meselor, la debarasare samd.

Avem rugămintea să anuntati din timp pe forum dacă aveti restrictii alimentare sau dacă nu consumati carne.

Seara cina, muzica si socializare.

Ziua 2. Sambata 27 iulie 2024 Drumetie de o zi in Masivul Piatra Mare



Traseu drumeție: Dâmbul Morii (690 m) - Canionul 7 Scări (950 m) - Cabana Piatra Mare (1635 m) – Drumul Familiar - Dâmbul Morii (690 m)
Durata: cca 7 ore

Diferenta de nivel: ~ 950m

Grad de dificultate: mediu

Este ziua dedicata in intregime Masivului Piatra Mare.

Micul dejun devreme si la ora 08:00, echipati de drumetie, plecam in grupaj auto spre Dâmbul Morii – sunt circa 19 km

De aici avem  aproximativ 45 de minute de parcurs până la intrarea in canion pe un drum forestier, de-a lungul paraului Sipoaia. Si apoi pe potecă prin pădure. Este un traseu cu grad redus de dificultate dar, atentie, nu este o plimbare in parc. Traseul prin canion poate fi parcurs cu ajutorul unor scari si pasarele metalice nefiind nevoie de echipament specializat, dar obligatoriu cu echipament de munte (bocanci, pantaloni lejeri si haina impermeabila pentru ca este umezeala foarte mare in zona canionului).

Biletul de intrare in canion costa 20 de lei.

Actualele trepte construite din otel zincat nu mai pun nici un fel de problema. Balustradele sunt tot din otel zincat. Cea mai lunga scara are 14,5 metri, iar imaginea pe care o ofera este spectaculoasa. Pentru siguranta, din loc in loc au mai fost adaugate cateva elemente de sustinere.
 Atentie, traseul in canion nu este recomandat persoanelor care au rau de inaltime, probleme de vertij.

Canionul Sapte Scari,  situat in Masivul Piatra Mare la altitudinea de 948 m este un defileu sapat in calcar, are lungimea de 160 metri si  o diferenta de nivel de 58 m. Defileul este format din zece trepte cu inaltimi intre 2.5 si 15 metri, transformate in cascade prin volumul de apa al paraului Sapte Scari, afluent de stanga al Sipoaiei.  Denumirea ,,SapteScari” vine din anii 1920-1930 cand accesul se facea pe sapte scari din lemn. La intrarea in canion este montata o tiroliana, traseu de circa 2km.

Traseul pâna la Canion poate fi parcurs de către oricine cu o minima conditie fizica. Dar, de la ieșirea din canion urmează un urcuș susținut prin pădure (circa 2 ore) până în poiana unde se află situată cabana.
A doua parte de traseu poate fi parcursa doar de persoane bine antrenate si fara probleme de sanatate.

Daca nu sunteti obisnuiti cu traseele lungi de munte, nu ati mai parcurs un traseu cu diferenta mare de nivel, cel mai bine va opriti aici si reveniti la Dambul Morii pe traseul marcat punct rosu care ocoleste canionul. Nu forțați ceva ce nu sunteti convinsi ca veti reuși.

Pauza de pranz o vom lua la cabana, fiecare comanda ce doreste, sa aveti bani cash.

De la cabana Piatra Mare se mai urca circa o ora până pe Vârful Piatra Mare – 1.844m

Daca sunt doritori, vremea este buna si avem timp, putem urca si pe vârf.

De la cabana revenim la mașini pe Drumul Familliar, drum forestier până în Valea Șipoaia, circa 3 ore.

Este un traseu potrivit pentru o zi calduroasa de vara intrucat se merge in mare parte prin pădure dar si aglomerat, de aceea vom pleca devreme pe traseu.
Urcușul spre cabana este destul de solicitant din cauza diferentei de nivel de aproximativ 900 metri insa nu este periculos, nu are portiuni expuse, de la canion se urcă doar prin pădure.

Seara cina si odihna binemeritata.

Ziua 3. Duminica 28 iulie 2024 Drumetie usoara

Micul dejun mai târziu dar nu plecam imediat acasa, mai facem o plimbare/drumeție ușoara  in zona. Stabilim traseul impreuna, in functie de forma fizica in care va gasiti.

In jurul pranzului ne luam ramas bun, cu speranta ca ati ramas cu amintiri frumoase din aceasta iesire pe munte imnpreuna cu prietenii SinglesCamp&Travel

Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Sacele



Municipiul Sacele este situat în partea de sud-est a judeţului Braşov, în imediata vecinătate a municipiului Braşov (la 15 km faţă de centrul municipiului Braşov), fiind străbătut de DN 1 A (Braşov – Cheia - Vălenii de Munte) şi de DN 1.
Cu o vechime de secole, atestat documentar pentru prima dată la 1366, Săcele reunește astăzi cele patru vechi sate săcelene Baciu, Turcheș, Cernatu și Satulung și este al treilea oraș ca suprafață în România, în arealul său aflându-se munții Piatra Mare si o parte din munții Ciucaș, Grohotișului și Neamțului.
La Bradet - Săcele se gaseste barajul de pe Tărlung, creat in anul 1975, in prezent principala sursa de apa potabila a municipiului Brasov si cel mai mare lac de acumulare împrejmuit din ţară, cu o suprafață de 145 ha.

Pensiunea Zenit Sacele
O amplasare mirifica, departe de zgomotul cotidian, in zona Bradet -Sacele, jud Brasov, la poalele munitilor Ciucas cu acces spre renumita Vale a Doftanei.
Are un lounge comun, grădină, o bucătărie comună, facilități de grătar si terasa. Accesul la WiFi este gratuit si disponibil în întreaga proprietate.
Camerele pensiunii au balcon cu vedere la grădină. Toate camerele de la Pensiunea Zenit au dulap, TV cu ecran plat și baie privată.
Pensiunea se afla la 23 km de Brașov și la 34 km de Poiana Brașov.













 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13799
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #1 : Vineri, 05 Aprilie 2024, 14:07 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/drumetie-piatra-mare-canionul-7-scari

Offline Hortensia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #2 : Vineri, 28 Iunie 2024, 16:32 »
Buna ziua. Din cauza unei situatii in familie nu pot participa la drumetia de la Canionul 7 scari .Daca exista o doritoare ,am platit doar avansul in suma de 200 lei. Numarul meu de telefon este 0747040530.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1673
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #3 : Duminică, 14 Iulie 2024, 20:38 »
Salutari din Piatra Mare!  *|*
Eu nu am mai avut rabdare si am dat o fuga pe traseul pe care il vom parcurge impreuna. A fost foarte cald, sper ca pâna atunci sa se mai racoreasca.

Eu am ocolit canionul, am facut dus-intors in total, cu tot cu pauze si urcarea pe varf circa 8h30. Cel mai probabil noi vom face mai mult.
Este foarte important sa veniti odihniti, sa faceti miscare inainte si, nu in ultimul rand, sa aveti bocanci buni de munte. Prind foarte bine si betele de trekking - 2 bucati.

La cabana se poate manca ciorba, in rest se pot cumpara doar bauturi. Izvorul cu apa de langa cabana curgea :)

Cum spuneam si in descrierea actiunii,  drumetia  in Piatra Mare nu e o plimbare in parc, dimpotriva. Urcusul  de la canion este  solicitant, 2 ore bune.  De la cabana am mai facut circa o ora pâna pe varf, este o portiune mai grea, poteca accidentata.
Si la coborare trebuie incaltaminte buna, cateva portiuni au fost pietruite recent, probabil din cauza viiturilor dar si in rest drumul forestier este accidentat. Insa privelistea din varf merita cu prisosinta.

Voi mai reveni mai aproape de excursie.
Nu uitati sa ma anuntati daca sunt persoane care nu mananca carne, si, nu in ultimul rand, daca puteti prelua persoane de pe traseu.
Cineva mi-a scris ca nu are cu ce veni de la gara Brasov la pensiune. O poate ajuta cineva?
Va rog sa scrieti in primul rand pe forum, pe alte canale sunt mari sanse sa ratez mesajele.

Cine vine cu noi?






























Offline CarmenV

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #4 : Luni, 15 Iulie 2024, 22:37 »

Bună,
Și pe mine mă interesează drumul de la gară la hotel. Mai vine cineva din București?

Offline Evi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #5 : Marți, 16 Iulie 2024, 18:05 »
Bună ziua!
Numele este Violeta sunt din Ploiești,nu știu dacă este cineva care pleacă mai târziu către Brașov după orele 16:00. Carmen cred ca pleacă mai devreme și nu cred ca ne sincronizam cu programul ca sa putem ajunge împreuna asa ca las un număr de telefon pe forum :0722827208.

Offline Manuke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #6 : Marți, 16 Iulie 2024, 20:03 »
Salutare. Eu voi ajunge în Brașov în jur de ora 11. Mă poate pescui și pe mine cineva de acolo?
@krondia: eu doresc mâncare de post...

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1673
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #7 : Miercuri, 17 Iulie 2024, 18:58 »
 Copiez aici mesajul postat pe un alt topic:

Buna tuturor și bine v-am găsit!
Ma alătur grupului, in prima încercare, cu excursia din 26-28 Iulie.
Am reușit cu greu sa fac rost de o zi libera așa ca vreau sa ma bucur maxim de experiența! :-)
Nu am mai urcat pe munte de ceva vreme, dar cred ca este ca mersul pe bicicleta.

Nu mănânc carne, dar ajut cu drag la tot ce tine de bucătăreala.

Dacă este nevoie de grupaj la transport, am 3 locuri disponibile pt plecări din Bucuresti.

PS: facem un grup de whatsup sau intram pe forum?

Zi faina!
Ileana

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1673
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #8 : Miercuri, 17 Iulie 2024, 19:06 »
Ileana, bine ai venit!
Referitor la mersul pe munte, nu e chiar ca mersul pe bicicleta. Conditia fizica se pierde daca nu este intretinuta...
Va recomand sa va incalziti inainte de drumetie, vom parcurge totusi o diferenta de nivel de 1000 m.

Am sa fac un grup de Wapp inainte cu o zi, daca doriti sa faceti parte din grup, trimiteți-mi un mesaj. Telefonul meu e 0720 048 744
Diana

Offline neagu florentina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #9 : Miercuri, 17 Iulie 2024, 19:51 »
Bună ziua  Ileana!
Eu sunt din Călărași și as avea nevoie sa fac grupaj cu cineva. Pot veni în București, dacă ma poți lua.
Cu drag,
Florentina

Offline Manuke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #10 : Miercuri, 17 Iulie 2024, 20:12 »
Copiez aici mesajul postat pe un alt topic:

Buna tuturor și bine v-am găsit!
Ma alătur grupului, in prima încercare, cu excursia din 26-28 Iulie.
Am reușit cu greu sa fac rost de o zi libera așa ca vreau sa ma bucur maxim de experiența! :-)
Nu am mai urcat pe munte de ceva vreme, dar cred ca este ca mersul pe bicicleta.

Nu mănânc carne, dar ajut cu drag la tot ce tine de bucătăreala.

Dacă este nevoie de grupaj la transport, am 3 locuri disponibile pt plecări din Bucuresti.

PS: facem un grup de whatsup sau intram pe forum?

Zi faina!
Ileana

Bună, Ileana. Eu vin din Constanța cu trenul, ajung în București înainte de ora 8 dacă e nevoie. Mă iei  și pe mine, pliiiz?

Offline Davis2806

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #11 : Vineri, 19 Iulie 2024, 23:50 »
sigur!

Offline Davis2806

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 20 Iulie 2024, 00:02 »
Bună ziua  Ileana!
Eu sunt din Călărași și as avea nevoie sa fac grupaj cu cineva. Pot veni în București, dacă ma poți lua.
Cu drag,
Florentina

Buna Florentina

sigur, estimez (daca nu intervine ceva) plecare din Bucuresti ora 12 de la Biserica Casin. upa ce face Diana grupul de atsup mai vorbim detalii atunci.

cu drag
Ileana

Offline Davis2806

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 20 Iulie 2024, 00:11 »
Ileana, bine ai venit!
Referitor la mersul pe munte, nu e chiar ca mersul pe bicicleta. Conditia fizica se pierde daca nu este intretinuta...
Va recomand sa va incalziti inainte de drumetie, vom parcurge totusi o diferenta de nivel de 1000 m.

Am sa fac un grup de Wapp inainte cu o zi, daca doriti sa faceti parte din grup, trimiteți-mi un mesaj. Telefonul meu e 0720 048 744
Diana

Buna Diana,

nu stau chiar rau cu conditia fizica -), dar ma antrenez  :-) sa vedem cum va fi cu respiratul... ca ne-am obisnuit cu poluarea si va fi acum aer curat.
da, trimit maine mesaj pe whatsup.

multumesc,
Ileana

Offline Davis2806

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Drumetie la Piatra Mare si Canionul 7 Scari. 26 - 28 iulie 2024
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 20 Iulie 2024, 00:15 »
Bună, Ileana. Eu vin din Constanța cu trenul, ajung în București înainte de ora 8 dacă e nevoie. Mă iei  și pe mine, pliiiz?

Buna, Manuke :-)

sigur! cum ii spuneam si Florentinei - estimez plecare din Bucuresti pe la 12 si ne vedem la Biserica Casin, ca punct de intalnire.

dar mai vb pe grupul de whatsup.

toate bune