Autor Subiect: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024  (Citit de 2974 ori)

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #15 : Luni, 11 Martie 2024, 06:02 »
M-am intors in tara, am deschis subiectul, presupunand ca toata lumea a citit ceea ce am informat. Daca aveti intrebari puneti-le aici, am sa va raspund, zilele acestea am sa fiu mereu cu ochii pe forum.

Urmeaza ca zilele urmatoare sa primim si sa va transmitem biletele de avion.

Offline dana gunther

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #16 : Luni, 11 Martie 2024, 10:50 »
Buna. Avand in vedere ca am intrat in ultima saptamana dinaintea plecarii si ca m-am decis sa merg totusi cu masina pana in Bucuresti as vrea sa stiu daca mai vine cineva din Timisoara sau din alta localitate care se afla pe drumul Timisoara - Bucuresti, ruta Valea Oltului. Il invit cu drag sa ma insoteasca.


Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #17 : Luni, 11 Martie 2024, 16:04 »
Buna ziua
Luam cu noi euro sau dolari?
 În recomandări sunt scrise ambele.
Multumesc si sa ne vedem cu bine.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #18 : Marți, 12 Martie 2024, 06:42 »
Indiferent ce luati, este ok. Eu v-am recomandat euro. Doar ca valoare am scris USD.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #19 : Marți, 12 Martie 2024, 18:05 »
Am primit biletul de avion de grup. Maine dis de dimineata il transmit pe Email tuturor, impreuna cu un text de reminder.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #20 : Miercuri, 13 Martie 2024, 07:17 »
Asa cum am promis, am transmis in dimineata aceasta tuturor participantilor la excursie un Email care contine in attach biletul de avion si programul excursiei + urmatorul text:

"Mai este foarte putin timp pana la plecarea noastra in Maroc. As dori sa recapitulez cateva lucruri, pentru a ma asigura ca toata lumea a citit si inteles explicatiile si recomandarile mele.

Pe forum (https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3860.0.html), la raspunsul #14, am postat de mai mult timp cam tot ceea ce trebuia sa stiti pentru pregatirea excursiei (documente, bani, bagaje, imbracaminte, incaltaminte, etc).

Cateva lucruri suplimentare, sau accentuat-reamintite:

- sa aveti la indemana un pix. Este foarte posibil sa fie nevoie sa completam un formular de intrare in tara.

- pe aeroportul Otopeni saptamana trecuta aproape toate magazinele erau inca inchise; va recomanda sa aveti un sandvici la voi, sau ceva de omorat foamea pana pe aeroportul din Frankfurt. Pe avion vom primi dar ceva "subtire", asa ca nu o sa va saturati.

- pe langa imbracamintea recomandata, de tip sport si beach (pt Agadir), tineti cont sa aveti in bagaje si code dress-ul impus la Rick's Cafe si cel de la Moscheea Hasan al II-lea din Casablanca (acoperite atat picioarele cat si mainile la femei, picioarele si umerii la barbati; recomand femeilor sa aiba pentru exces de zel la intrare si o esarfa pt acoperit parul).

- in ultima vreme exista o problema majora la imbarcarea bagajelor. La intoarcere la ultimele 3 grupuri, am avut surpriza neplacuta sa nu ne vina bagajele la doua dintre zboruri, iar la al treilea doar o jumatate de grup si-a primit la sosirea in tara bagajul de cala. Pentru a preintampina orice risc, va recomand in mod deosebit sa aveti in bagajul de mana (de cabina) imbracaminte si incaltaminte pentru minim 2 zile. Ganditi-va ca din Casablanca noi plecam aproape direct (dupa o scurta odihna de cateva ore) cu autocarul spre Essaouira si mai departe spre Agadir. ESTE IMPOSIBIL SA PUTETI CUMPARA HAINE SI INCALTAMINTE in acea prima zi, deci luati cu voi asa cum am recomandat schimburi care sa va asigure ca nu veti ajunge intr-o situatie neplacuta. De bagajul de mana oricum veti avea nevoie pentru noaptea pe care o s-o petrecem in oaza, este foarte complicat sa avem bagajele mari acolo.

- stiu ca multi veniti direct dupa o zi de servici, sau la fel ca mine, dupa un drum pana la Bucuresti si deci va fi destul de greu sa tineti cont de ceea ca va sfatuiesc: incercati pe cat e posibil sa ajungeti odihniti pe aeroport, pentru ca daca ati citit programul ati vazut ca ajungem noaptea in Casablanca, nu cred sa fim mai repede de 03:00 la hotel, iar la 07:30 trebuie sa fim in picioare. Si asta nu e totul: ne asteapta un drum lung, cu o oprire si vizita in Essaouira. Vom ajunge doar seara tarziu in Agadir. Este drept urmeaza apoi 2 zile complet libere, de relaxare, dar pentru a nu incepe excursia cu o oboaseala care sa va urmareasaca apoi in urmatoarele zile, incercati ce v-am sfatuit: haideti odihniti la intalnirea de pe aeroport.

- la servicii neincluse am scris despre tips. In prima zi de excursie, pe drum spre Agadir am sa strang banii, cei 40 euro/persoana, urmand ca pe rand, cineva din grup sa-i ofere ghizilor, soferilor, porter-ilor. Am rugamintea sa aveti banii pregatiti fix, pentru ca in alta situatie imi va fi foarte greu sa dau rest.

Va recomand sa aveti biletul de avion si programul excursiei salvate pe telefon si eventual si in versiune print.

Ziua si ora de intalnire pe aeroport: duminica 17 martie, ora 11:35. Dupa aceasta ora, la locul de intalnire comunicat pe site si forum (Plecari internationale, zona din dreapta in sensul de intrare, in fata cafenelei Lavazza), NU VA MAI FI NIMENI CARE SA ASTEPTE. Intreg grupul, impreuna cu insotitorul, vor fi la zona de check in. Deci daca intarziati peste aceasta ora, parcurgeti singuri traseul: check in - security - verificare pasapoarte - boarding.

Daca mai aveti intrebari, puneti-le aici pe forum (nu pe whatsapp, nu sunandu-ma) si am sa va raspund cat pot de repede. Verific continuu forumul.

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #21 : Miercuri, 13 Martie 2024, 12:01 »
Bună ziua!
Este nevoie de efectuare de operațiuni suplimentare cu biletul de avion colectiv, de către fiecare dintre noi? Cum ar fi check-in online? Sau îl vom face toți la aeroport?
Nu am vazut nimic pe site-ul MAE legat de restricții aplicate la întrarea în tara sau utilizarea aparatelor de fotografiat. Totuși, din experienta, sunt ceva lucruri la care sa fim atenți la transportul și utilizarea aparatelor (în afara de a le cere voie cand fotografiem localnici si sa nu fotografiem persoane oficiale)?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #22 : Miercuri, 13 Martie 2024, 12:40 »
Nu este nevoie de nici o operatiune de check in online, asa cum am explicat este un bilet de grup, cu locuri prealocate. Daca se impune check in online eu intotdeauna scriu si pun link. Aici nu am scris nimic, deci vom face in aeroport check in-ul, front-desk.

Este permis fotografiatul (cu exceptia celui din drona), dar evident ca la fel ca in orice tara, in situatia in care doriti imagini cu persoane trebuie sa aveti acordul lor. Si la fel ca peste tot nu se fotografiaza de aproape persoane politice si nici cladiri oficiale.

Nu va faceti probleme referitoare la Maroc, am mai explicat, este o tara sunita, lejera din punct de vedere al relatiei cu alte religii, nu are alte reguli decat cele pe care le intalniti si in alte tari.

Pe drumul Casablanca - Essaouira o sa va ofer mai multe explicatii despre Maroc, astfel incat sa intelegeti exact cum se desfasoara lucrurile acolo, care sunt traditiile, care este cultura dar si regulile lor in sociaetate. O sa am de grija ca pana cand ajungeti in primul oras, sa stiti tot ceea ce este important. Apoi cu late ocazii de drum, dezvolt.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #23 : Miercuri, 13 Martie 2024, 22:07 »
Servus Gigi. Avem nevoie de papuci pentru apă? Sunt arici de mare?

Offline Mtravel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #24 : Joi, 14 Martie 2024, 08:51 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #25 : Joi, 14 Martie 2024, 12:46 »
Nu, nu e nevoie de papuci pt arici de mare. In ocean, chiar daca este la sud, chiar daca este cald afara, nu se poate face baie. Acolo e de plaja, de plimbat pe malul marii si de balacit in piscinele din complex.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #26 : Joi, 14 Martie 2024, 13:14 »
Ok. Mulțumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 16 Martie 2024, 08:49 »
Am intrat pe site-ul lufthansa sa vad daca este posibil check in-ul online cu schimbare de loc (pentru ca le avem prestabilite).

Am reusit sa fac check in-ul, dar nu stiu daca se poate schimba locul - butonul parea functional, dar nu am apasat pe el - mie mi-a generat sistemul locuri la culoar, exact ceea ce imi place mie. Deci nu a mai fost nevoie sa schimb.

Daca va pricepeti la check in si vreti sa incercati: https://www.lufthansa.com/us/en/online-check-in. Este deschis, la Lufhansa este cu 30 ore inainte de plecare.

Offline Silvia1606

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 16 Martie 2024, 13:05 »
Salut! Eu am facut deja check-in ul si se pot shimba si locurile, pentru cei interesati.

Offline Mtravel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #29 : Miercuri, 27 Martie 2024, 10:13 »
Multumesc Gigi,
Multumesc intregului grup,
sa fiti veseli mereu,

mihai