Autor Subiect: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023  (Citit de 2367 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tarif: 690 lei/ persoana

Au aparut 2 locuri disponibile.

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/drumetii-ciucas-2023

Perioada de desfasurare: 01/09/2023 - 03/09/2023

Cazare: Pensiunea Zenit - Brădet, Săcele, DN1 A, judetul Brasov

Grup de: 20 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 2
•   insotitor de grup, din partea clubului Singles Camp, pe toata perioada excursiei
•   ghid montan

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     mese de pranz si cina
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
   
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Diana Lupu  0720/048744

Ce vedem in aceasta calatorie: Masivul Ciucas, Muntele Rosu, Masivul Piatra Mare, Canionul 7 Scări

Profilul si tipul excursiei: excursie activa, cu drumetii montane, cu cine preparate impreuna, cu socializare si distractie de seara

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active cu pregatire fizica buna, iubitoare de munte si miscare in aer liber, obisnuite cu potecile montane. Deschise, sociabile, fara egoisme, cu intelgere.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:
Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp
Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de vara

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Vineri 1 septembrie 2023. Ne intalnim, ne cunoastem, o plimbare in natura, un grill de ...socializare, ne distram
Orele 14:30 – 15:00  intalnirea la pensiune
Ne cazăm, luam o mica gustare si iesim la o plimbare in apropierea pensiunii
La intoarcere ne apucăm de grill
Atmosfera de lângă foc este grozavă și ce arome… Ne bucurăm să repetăm această experiență de câte ori este posibil. Am avut, de fiecare dată, ajutoare de nădăjde și idei noi de preparate la grătar...

 Însoțitorul de grup va aduce cele necesare pentru gratar, cina de sâmbătă si gustarea de vineri, in afara de bauturi pe care si le va aduce fiecare.
Magazine sunt doar la Săcele, cel mai bine sa vă aduceti ce stiti ca mai aveti nevoie.
Cheltuielile cu masa urmeaza să fie împărțite în mod egal. Fiecare trebuie sa ajute la pregătirea meselor, la debarasare samd.

Avem rugămintea să anuntati din timp pe forum dacă aveti restrictii alimentare sau dacă nu consumati carne.

După cină, petrecem.

O sa fim cazati la Pensiunea Zenit - Brădet, Săcele, DN1 A, judetul Brasov

 

Pensiunea Zenit este situata in localitatea Bradet, la jumatatea distantei dintre Cheia si Brasov, in partea de nord a Vaii Doftana, intr-un cadru montan linistit, ferit de agitatia si zgomotul orasului.
De la gara Brasov sunt circa 22 km si in jur de 12 km până la Săcele.
Anuntati din timp pe forum daca aveti nevoie de transport/grupaj auto.

La pensiune vom fi numai noi, nu sunt vecini in apropiere astfel ca ne vom putea desfăsura in voie.

Avem toate ingredientele pentru o actiune reusita, potrivita atât pentru membrii vechi cât si pentru cei care sunt la prima iesire in club.

Ziua 2. Sambata 2 septembrie 2023 Drumetie in Masivul Ciucas

Drumeție în Masivul Ciucaș



Traseu drumeție: Cabana Muntele Rosu (1280m) - Vârful Muntele Rosu (1765m) - Șaua La Răscruce (1805m) - Șaua Gropșoarele (1663m) - Cabana Ciucaș (1595m) - Fântâna N. Ioan (Izvoarele Teleajenului)
Durata: 5 - 6 ore

Grad de dificultate: mediu
Echipamentul montan de drumetie este absolut obligatoriu!

Este ziua dedicata in intregime Muntilor Ciucas.
Dupa micul dejun, echipati de drumetie, plecam in grupaj auto spre Cabana Muntele Rosu (1260m), sunt circa 30 km pe care ii vom parcurge in aproximativ 45 de minute.
De aici vom parcurge un circuit in care vom surprinde toate minunatiile Ciucasului: paduri de fag si brad, pajiști pitorești, stanci cu forme bizare sculptate in conglomerate (Turnul Caprioarei, Babele la Sfat, Tigaile Mari).
La Cabana Ciucas vom face un popas mai lung pentru masa de pranz si hidratare. Cabana este functionala si dispune de un restaurant. Daca vremea este frumoasa si sunt doritori, putem urca pe vârful Tigaile Mari sau Ciucas. Cine nu doreste sa mearga, poate astepta la cabana sau pe pajistea in care se afla situata aceasta. Dupa regrupare incepem sa coboram spre Cabana Muntele Rosu pe la Izvoarele Teleajenului .

Revenim la pensiune, pregatim cina si apoi muzica si distractie.

Ziua 3. Duminica 3 august 2023 Drumeție  la Canionul 7 Scări din Masivul Piatra Mare
Drumeție  la Canionul 7 Scări din Masivul Piatra Mare



Micul dejun, eliberam camerele, echipati de drumetie mergem cu masinile personale la Dâmbu Morii - Timisu de Jos, de unde vom pleca pe traseul care duce la canion. Sunt circa 45 minute de parcurs pana la intrarea in canion pe un drum forestier, de-a lungul paraului Sipoaia. Si apoi pe potecă prin pădure. Este un traseu cu grad redus de dificultate dar, atentie, nu este o plimbare in parc.
Traseul prin canion poate fi parcurs cu ajutorul unor scari si pasarele metalice nefiind nevoie de echipament specializat, dar obligatoriu cu echipament de munte (bocanci, pantaloni lejeri si haina impermeabila pentru ca este umezeala foarte mare in zona canionului).

 Actualele trepte construite din otel zincat nu mai pun nici un fel de probleme. Balustradele sunt tot din otel zincat. Cea mai lunga scara are 14,5 metri, iar imaginea pe care o ofera este spectaculoasa. Pentru siguranta, din loc in loc au mai fost adaugate cateva elemente de sustinere.
 Traseul in canion nu este recomandat persoanelor care au rau de inaltime, probleme de vertij.

Canionul Sapte Scari,  situat in Masivul Piatra Mare la altitudinea de 948 m este un defileu sapat in calcar, are lungimea de 160 metri si  o diferenta de nivel de 58 m. Defileul este format din zece trepte cu inaltimi intre 2.5 si 15 metri, transformate in cascade prin volumul de apa al paraului Sapte Scari, afluent de stanga al Sipoaiei.  Denumirea ,,SapteScari” vine din anii 1920-1930 cand accesul se facea pe sapte scari din lemn. La intrarea in canion este montata cea mai lunga tiroliana din tara, circa 2km, asa ca amatorii de aventura se pot bucura si de aceasta experienta.

 Acțiunea se încheie în jurul orelor 14:00.

 Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Sacele



Municipiul Sacele este situat în partea de sud-est a judeţului Braşov, în imediata vecinătate a municipiului Braşov (la 15 km faţă de centrul municipiului Braşov), fiind străbătut de DN 1 A (Braşov – Cheia - Vălenii de Munte) şi de DN 1.
Cu o vechime de secole, atestat documentar pentru prima dată la 1366, Săcele reunește astăzi cele patru vechi sate săcelene Baciu, Turcheș, Cernatu și Satulung și este al treilea oraș ca suprafață în România, în arealul său aflându-se munții Piatra Mare si o parte din munții Ciucaș, Grohotișului și Neamțului.
La Bradet - Săcele se gaseste barajul de pe Tărlung, creat in anul 1975, in prezent principala sursa de apa potabila a municipiului Brasov si cel mai mare lac de acumulare împrejmuit din ţară, cu o suprafață de 145 ha.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 03 Iunie 2023, 13:32 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/drumetii-ciucas-2023

Offline Alina B

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #2 : Duminică, 25 Iunie 2023, 09:50 »
Bună dimineata!
Drumețiile pe Muntele Ciucas și la Canionul 7 Scări sunt doar pentru cei cu o buna condiție fizica?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #3 : Duminică, 25 Iunie 2023, 11:01 »
Buna dimineata Alina! Da, este specificat pe profilul de participant. Este o actiune cu drumetii montane, deci necesita pregatire fizica, echipament.

Offline gabimo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 29 Iulie 2023, 16:45 »
Buna ziua. Din pacate m-am inscris ultima la aceasta excursie si trebuie sa renunt prima. Mi-a intervenit exact in aceeasi perioada un eveniment la care nu pot sa lipsesc. Asa ca trebuie sa caut o inlocuitoare. Daca doreste sa mearga cineva in locul meu, las aici nr de telefon unde pot fi contactata 0727225302, Gabriela Moisesc. Specific ca am achitat avansul de 200 lei. O sa anunt si la agentie.  :(

Offline Mareea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #5 : Duminică, 30 Iulie 2023, 09:58 »
Buna, Gabriela!

As vrea sa merg eu in locul tau. Ti-am dat mesaj la numarul pe care l-ai lasat.

Luminita

Offline Mareea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #6 : Duminică, 30 Iulie 2023, 10:44 »
Hello!

Vin din Bucuresti si as dori sa calatoresc cu cineva care are drum pe aici.

Diana, ajutor!

Mersi, Luminita

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #7 : Duminică, 30 Iulie 2023, 11:42 »
Suntem in echipa completa!  *|*

Numai mâine nu-i poimâine asa ca va rog sa anuntati daca mai puteti lua pe cineva de pe traseu.

Dupa ce primesc lista cu inscrierile (2-3 zile inainte) am sa scriu localitatile din care veniti, sa va mai ajut cu grupajele auto.

Cine vine cu noi?


Offline Dana Hd

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #8 : Duminică, 30 Iulie 2023, 22:04 »
Daca cumva renunță cineva, as dori sa ii iau locul. telefonul meu e 0734350485 :) m-am trezit cam târziu :(

Offline Manuke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 05 August 2023, 16:15 »
Salutare! Suntem două care venim din Constanța, ne poate ajuta cineva cu transportul din Brașov sau chiar din București?

Offline Manuke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 05 August 2023, 16:17 »
Bună, Diana. Eu doresc mâncare de post. Mulțumesc

Offline anamaria_l87

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Buna! Si eu mi-as dori sa merg, daca renunta cineva. Numarul meu de telefon este 0743736641. Multumesc frumos! :worthy:

Offline simonaf65

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Buna seara,
oare este cineva in excursia din Ciucas, si care sa plece din Cluj, sau din apropiere sa ma "pescuiasca" si pe mine?

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Simona

Ghici?! Eu plec din Turda.

Povestim mai aproape de eveniment.

Cornelia
Cornelia

Offline simonaf65

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Ciucas, Muntele Rosu, Canionul 7 Scari. Drumetii si veselie. 1 - 3 sept 2023
« Răspuns #14 : Miercuri, 09 August 2023, 03:51 »
Ma bucur mult, Cornelia, ca vrei sa ma iei si pe mine.
Plec azi in drum spre Scotia cu SC, dar povestim bineinteles, cele bune, Simona