Autor Subiect: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024  (Citit de 3287 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #15 : Vineri, 29 Decembrie 2023, 16:57 »
V-am trimis astazi un email cu biletele de avion din 08-19 ian de la Turkish Airlines pe cursa internatioanala BUCURESTI  -COLOMBO cu retur MALE - BUCURESTI si biletul de avion de pe zborul Colombo-Male din 14 ianuarie, cu exceptia cazului in care v-ati achizitionat singuri biletul de avion.

Verificati, va rog, documentele si citititi cu atentie si informatiile preliminare pe care vi le-am transmis referitor la calatoria noastra in Sri Lanka & Maldive.

Va rog sa confirmati primirea emailului si, de asemenea, dupa ce vi se aproba solicitarea pentru viza de Sri Lanka.

Revin cu ultimele detalii dupa ce mai iau o data legatura cu agentiile partenere in jurul datei de 3 ianuarie.

Sarbatori frumoase tuturor!

Offline Manole Antoneta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #16 : Miercuri, 03 Ianuarie 2024, 17:29 »
Bună seara,
Am completat formularul prevazut în link-ul online arrival card, mi-au confirmat , dar nu știu dacă trebuie sa mai primim ceva pe email?

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #17 : Miercuri, 03 Ianuarie 2024, 17:56 »
Va rog sa confirmati daca ati primit emailul pe care vi l-am trimis in 29 decembrie cu biletele de avion.

Am reluat in acel mail si procedura de acordare a vizei, pasi pe care i-am descris anterior si aici pe forum.

Dupa ce completati formularul online veti primi doua e-mailuri: primul care confirma ca ati aplicat pentru viza si al doilea care confirma aprobarea solicitarii de acordare a vizei – nu este viza propriu-zisa, pe aceasta o vom primi la aeroport.

 

Acesta este al doilea mesaj pe care l-am primit si care confirma aprobarea cererii:
We are pleased to inform that your application for ETA has been approved providing that the particulars submitted by you in regard to relevant particulars, including passport number, nationality, and the date of birth are correctly entered.

Offline Manole Antoneta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #18 : Joi, 04 Ianuarie 2024, 07:49 »
Bună dimineața, email-ul din 29 decembrie, privind biletele de avion, de la care adresa a fost trimis? Eu nu am primit acest e-mail. Pot confirma, în schimb, ca am primit confirmare privind trimiterea cu succes a formularului online arrival. Mulțumesc!

Offline Manole Antoneta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #19 : Joi, 04 Ianuarie 2024, 10:33 »
Revin cu rugămintea de a-mi spune de la care adresa de e-mail a fost trimisa informarea din 29 decembrie, referitoare la biletele de avion? Pentru ca de la office@singlescamp.ro nu am primit nici un email, mulțumesc!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #20 : Joi, 04 Ianuarie 2024, 12:53 »
La Multi Ani tuturor!

Nu am primit confirmarea ca au primit emailul de informare cu biletele de avion, trimis in 29 decembrie de la:
 Lacrimioara A
 Dorca N
 Adela Mihaela C
 Marta V
 Magda P
 Marcel C


Emailul a fost trimis de pe adresa mea personala. Am rugamintea sa imi spuneti daca nu ati primit, sa retrimit.

Am discutat astazi cu agentia din Sri Lanka, nu sunt modificari de program, in functie de vreme este posibil doar sa se schimbe ordinea de vizitare a obiectivelor, de exemplu daca este prea cald.
Tipariti-va programul, sa il aveti la indemana.

Se pot schimba si euro la aeroportul din Colombo, nu doar usd. De asemenea, se pot efectua plati si cu cardul la hotel, in magazine.
Moneda locala este rupia, 1 USD = 322.459 LKR, 1 EUR = 353.334 LKR

Internet -  la aeroportul din Colombo puteti cumpara SIM de date, costa 5-10 USD

Ora – GMT +5.5
Diferența de fus orar intre Romania si Sri Lanka este de 3.5 ore
Astfel, ora 08 :00 este 11:30 in Sri Lanka

Nu uitati nici de diferenta de fus orar intre Bucuresti si Istanbul unde avem conexiune
Ora 08:00 este ora 09:00 in Turcia

Alcool – in Sri Lanka se pot aduce 2 litri de vin sau 1.5 bauturi spirtoase / persoana, ghidul spunea ca este mai ieftin daca cumparati din Istanbul.
Consumul de alcool in public este interzis
Acelasi lucru este valabil si pentru fumat, se poate fuma doar in locuri speciale.
0,25l apă toaletă, o cantitate mică de parfum se pot aduce in Sri Lanka fara taxe

ATENTIE, Maldive este tara islamica si nu sunt permise consumul, vanzarea de alcool (cu exceptia hotelurilor), nu poate fi adus nici in bagaje fiind considerat import ilegal.

Cititi cu atentie reglementarile vamale:
https://colombo.mae.ro/node/350

Prize, voltaj
Nu uitati adaptorul pentru priza, cel mai bine unul universal.
În hotelurile de patru - cinci stele din Sri Lanka, tipul de priză mai frecvent este British G, in unele locuri insa există si D și M.
Tensiunea standard este de 230 V, iar frecvența este de 50 Hz.



Vremea – Va fi cald, 25-30 grade, deci haine de vara, doar sa tineti cont ca Sri Lanka este o tara budista. Se recomanda o tinuta conservatoare, la lacasurile religioase vestimentatia fiind stricta – nu se permite accesul in pantaloni scurti, tricou cu maneca scurta, rochii peste genunchi, decolteu samd. Capul trebuie acoperit, la intrarea in templu trebuie sa te descalti.

Nu uitati de protectia solara si repelentele impotriva tantarilor tropicali.

Voi reveni cu detalii si despre Maldive.

Daca mai aveti intrebari, cel mai bine scrieti aici.

Spor la pregatiri!

Offline Andreea O

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #21 : Vineri, 05 Ianuarie 2024, 12:38 »
Buna! Multumim de informare!

Cred ca ajuta sa stim faptul ca pentru a plati cu cardul in Sri Lanka - Maldive e nevoie sa informam banca emitanta a cardului perioada si tara in care avem nevoie sa il folosim. Daca nu ii informam de acum, de cand suntem inca in tara, posibil sa nu le poata debloca in afara EU dupa ce parasim tara.

Ne vedem luni!
Weekend fain!
Andreea

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #22 : Vineri, 05 Ianuarie 2024, 15:22 »
In Sri Lanka exista, intr-adevar, un risc mare de fraudare a cardurilor bancare.
Este bine sa verificati la bancile la care aveti cardurile pentru ca la Banca Transilvania, cel putin, exista tari, printre care si Sri Lanka, unde nu se pot efectua plati daca nu se notifica banca inainte.

 Eu personal nu recomand folosirea cardurilor de salar sau pe care intra sume mari de bani. De regula folosesc in strainatate un alt card sau cardul Revolut pe care le incarc cu sume mici de bani. Din ce m-am interesat, cardul Revolut este acceptat in Sri Lanka dar, cum spuneam, este bine sa aveti cash sa schimbam la aeroport.
In cazul in care platiti cu cardul, verificati dupa fiecare tranzactie soldul pentru ca au mai fost cazuri in care s-a incasat suma platita de 2 ori.

Intre timp au mai confirmat primirea emailului Dorca si Lacramioara.

Urmariti in continuare forumul, mai astept niste raspunsuri din Maldive..

Offline Manole Antoneta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 06 Ianuarie 2024, 10:43 »
Bună dimineața, tuturor! Cred ca ar fi util sa se creeze deja grupul pe whatsApp, pentru informațiile de ultim moment și o eventuala clarificare pentru alte aspecte care țin de aceasta vacanta, în cazul în care acestea exista. Este mai practic și mai rapid, cred eu. Mulțumesc!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 06 Ianuarie 2024, 13:03 »
A confirmat toata lumea primirea e-mailului de informare si a biletelor de avion.

Ora de intalnire este luni 8 ianuarie la 12:30 (amiaza) in zona cafenelei Lavazza, terminalul plecari din aeroportul Henri Coanda - in partea dreapta cum intrati in holul principal.

Avem zboruri TK 1040 Bucuresti - Istanbul 15:25 - 17:55
                                     TK 730  Istanbul - Colombo   19:25 - 06:10


Check-in-ul se deschide cu 24 de ore inainte.

https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/manage-booking

Recomandarea este sa efectuati check-in-ul online.
Completati codul de rezervare pe care il gasiti in dreptul numelui vostru pe ultima pagina a biletului de avion si care incepe la toata lumea cu 235 34120616, numele de familie (surname) si restul informatiilor.
Vom trece si pe la ghiseul de check-in pentru a lasa bagajele de cala.
Nu uitati de limita de greutate pe zborul Colombo - Male si la hidroavion, 20 kg la bagajul de cala, schimburi de stricta necesitate in bagajul de mana.

Documente de care aveti nevoie: pasaport, cele 2 e-mailuri tiparite care confirma plata vizei si aprobarea cererii de acordare a vizei, permisul de imbarcare salvat in telefon/printat, biletele de avion salvate in telefon/printate, inclusiv pentru zborul Colombo-Male, recomandat si asigurare medicala de calatorie.

Vedeti mai jos si modelul prizelor folosite in resortul din Maldive, sunt de tip britanic.







Pentru a va familiariza cu resortul din Maldive, intrati pe site-ul/aplicatia resortului:
https://my.jawakara.com / Jawakara App
Gasiti aici informatii si despre activitatile care pot fi desfasurate in cadrul resortului, diverse recomandari, inclusiv privind vestimentatia.

Forumul este canalul oficial de comunicare pentru actiunile Singles Camp, va rog sa urmariti acest fir de discutie până in momentul plecarii intrucat aici se anunta in primul rand eventuale noutati/modificari de ultima ora privind excursia.


Spor la pregatiri!  *|*


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #25 : Miercuri, 24 Ianuarie 2024, 10:55 »
Sri Lanka: o destinatie fascinanta, cu o multime de locuri interesante de vazut, o experienta autentica de care eu una m-am bucurat din plin. Am plecat la drum fara asteptari prea mari dar aveam sa descopar un popor cald, primitor, oameni extrem de amabili si politicosi incepand de la ghidul local, soferul microbuzului si asistentul lui, personalul din hoteluri si restaurante si până la localnicii cu care am interactionat de-a lungul excursiei.

Conditii foarte bune de cazare peste tot, mancare variata, pe gustul nostru dar, mai ales, am avut ocazia sa gustam cam toate fructele de sezon. Peisajele sunt spectaculoase, in special drumul prin munti, vegetatie luxurianta, paduri virgine, oceanul Indian si, bineinteles, o fauna bogata cu maimute mai cuminti decat ne asteptam, elefanti salbatici blanzi, multi păuni, un adevarat paradis natural.

Am ajuns in Sri Lanka pe o vreme calda, cu temperaturi de vara si o ploaie marunta dar, si asa, privelistea de la hotelul unde eram cazati, fix pe malul Oceanului Indian, era minunata. Am fost intampinati la aeroport de catre agentia locala precum niste VIPuri,  cu ghirlande de flori, momente care aveau sa se repete si la hotelurile ulterioare unde mereu primeam cate o floare sau o bautura racoritoare.. Cea mai calduroasa primire de care am avut parte până acum.

In dupa-amiaza primei zile am vizitat orasul Negombo unde eram cazati, dominat de cladirea bisericii Sf Maria, care reflecta statutul de altadata al orasului, respectiv centru al crestinismului de pe coasta de vest. Orasul a fost timp de 150 ani, intre anii 1658-1798, o asezare olandeza importanta, datorita controlului strategic al comertului local de scortisoara. Orasul inca pastreaza urme ale trecutului colonial, printre care fragmente ale  unei vechi fortarete olandeze, in prezent inchisoare, precum si vechiul canal olandez care se intinde de-a lungul coastei.

Am vizitat si piata de peste, Lellama, așa cum îi spun localnicii, a doua cea mai mare piață de pește din Sri Lanka.  Piata este total diferita de ce stim noi de acasa, mirosul de peste de toate felurile este foarte puternic si pestii sunt intinsi pe plaja direct pe nisip, pe saci din fibra de cocos. Asa se face Karawala, peștele uscat sri lankez, folosit în Katta Karawala Curry, un preparat local foarte popular.

Ne-am indreptat apoi spre Colombo, singura metropola din Sri Lanka. Cu o populatie de peste trei milioane de locuitori si mare parte din activitatea comerciala si industriala de pe insula, orasul se intinde pe o suprafata de 60 de km de-a lungul coastei de vest. Cea mai impresionanta cladire este Lotus Tower, un turn impresionant cu o inaltime de 350m, a doua cea mai mare constructie din Sudul Asiei. Am trecut si pe langa Victoria Park, numit după regina Victoria si redenumit ulterior după numele unei regine singaleze în 1958, cel mai vechi și mai mare parc din Colombo. In capătul parcului se află o statuie cu Buddah și clădirea vechii primării a orașului colonial. În timpul ocupației britanice, în locul statuii lui Buddah se afla statuia Reginei Victoria.

Masa de pranz am luat-o la Colombo City Center Mall, un mall nou construit pe 4 etaje, aflat în partea inferioară a unui zgârie-nor. În zona food court-ului erau diferite localuri cu mâncare japoneză, indiană, thailandeză, indo, practic din toată Asia. Am mancat foarte bine si la un pret mic, dar surprinzator era cat de modern era, cu firme in engleza mai peste tot. In drumul spre hotel ne-am oprit si la Memorialul Independentei simbolizează independența teritoriului Sri Lanka față de Imperiul Britanic, obținută la 4 februarie 1948.

La hotel am ajuns seara, la timp pentru cina, apoi putina muzica pe terasa hotelului si odihna binemeritata dupa o zi lunga dar frumoasa.
























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #26 : Joi, 25 Ianuarie 2024, 14:51 »
 Dimineața, cu forțe proaspete, ne-am indreptat spre Dambulla, cel mai important centru cultural din Sri Lanka, renumit pentru complexul său de temple rupestre si care in prezent face parte din patrimoniul Unesco. Pe tot drumul catre Dambulla peisajul este superb, salbatic si verde. Ploua marunt cand am ajuns noi, o provocare pentru a urca cele aproximativ 365 de trepte spre templu, dar, cu ceva vointa, toata lumea a ajuns, cu scurte opriri la vanzatorii ambulanti care vindeau flori, ofranda pentru templu. Doar maimutele care si-au facut aparitia imediat nu pareau deranjate de ploaie.. Pareau inofensive dar stiam ca vaneaza orice moment de neatentie pentru a sterpeli ceva, insa, pentru ca ploua, nu aveam ochelari de soare sau alte obiecte stralucitoare care sa le starneasca interesul..

La intrarea in templu a trebuit sa ne descaltam, o noua provocare sa mergem desculti prin ploaie dar, pentru ca era cald, a fost chiar placut. Spectaculoase pesterile care adapostesc statuile reprezentandu-l pe profetul Buddha meditand, dormind sau culcat dar si alte zeitati venerate de localnici. In zona sunt circa 80 de pesteri dar se viziteaza 5 dintre acestea, pline de statui, flori proaspete si cu picturi murale impresionante.

In continuare am avut parte de o activitate surpriza oferita de agentia locala: o masa de pranz la o locuinta traditionala unde am ajuns cu un mijloc de transport inedit, un soi de tractoras cu remorca, intrucat aleea de acces era prea ingusta pentru a merge cu autocarul. Am mancat aici cea mai buna masa de pranz traditionala, gazda ne-a explicat cu rabdare ce contine fiecare preparat, ne-a aratat cum se rade o nuca de cocos, foarte interesant. Surpriza avea insa sa continue cu o plimbare cu catamaranul pe rau, locuinta fiind situata chiar pe malul apei. Incepuse sa picure din nou dar nu voiam sa ratam aventura asa ca plini de voie buna si cantand Ma dusei sa trec la Olt…  ne-am imbarcat cu totii pe 2 catamarane. O plimbare foarte placuta care ne-a permis sa admiram peisajul lacustru dar si paunii cocotati in varful copacilor si care s-a incheiat cu o alta plimbare, cu carutele trase de boi de aceasta data…  O experienta inedita, votata unanim ca cea mai distractiva din excursie.
Intr-adevar, nu ai prea des ocazia sa incerci atatea mijloace diverse de locomotie..

La hotel am ajuns uzi leoarca dar veseli, am fost intampinati cu flori si o bautura de fructe foarte buna. Un hotel deosebit, situat intr-o gradina cu mango, si cu personal ospitalier: complotand cu ghidul local, ne-au oferit seara si doua torturi surpriza pentru sarbatoritii zilei. Asta da surpriza… Si nu avea sa fie ultima. Rohan, ghidul nostru, pe care l-am simtit foarte aproape de noi, mai mult un prieten decat un simplu ghid, avea sa ne surprinda si in zilele urmatoare..











































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sri Lanka si Maldive 8 - 19 ianuarie 2024
« Răspuns #27 : Vineri, 26 Ianuarie 2024, 14:55 »
De la Dambulla am plecat spre Kandy, al doilea oraș ca mărime din Sri Lanka, considerată capitala culturală a tarii, denumită de localnici şi „Marele oraş”, datorită construcţiilor arhitecturale maiestuoase ce îmbină elemente de arhitectură tradiţională asiatică A fost un drum lung dar spectaculos, intr-o zona montana cu vegetatie bogata, plantatii de ceai, paduri virgine si o multime de cascade imprsionante. Am urcat de la nivelul mării pâna la 2,000 m altitudine, as spune cel mai frumos traseu pe care l-am parcurs in Sri Lanka. Pentru ca timpul sa treaca mai usor, am continuat petrecerea din seara precedenta cu cel mai vesel disco bus... Totul a plecat de la Sam, un baiat foarte cumsecade care ne-a ajutat cu tot ce am avut nevoie pe autobuz. A fost suficient sa puna bine-cunoscuta melodie Dragostea din tei pentru ca distractia sa nu se mai opreasca... Am ascultat si cateva melodii din repertoriul local, apoi alte melodii internationale, a fost o atmosfera grozava de care ne-am bucurat cu totii.

Pe traseu am vizitat intai grădinile de mirodenii din Matale, unde am vazut cum sunt cultivate faimoasele condimente din Sri Lanka si unde cine a dorit a avut parte si de un masaj cu uleiuri traditionale.

La fabrica de ceai am facut si o scurta plimbare prin plantatie, apoi am aflat despre modul in care este plantat, recoltat si ambalat ceaiul negru si, bineinteles, ne-am delectat si cu o ceasca de ceai. Tot aici am gasit si ceai alb, care este mai scump, avand o aroma fina, fiind foarte putin prelucrat, din plante si lastari tineri. Ceea ce este intereant insa este faptul ca in Sri Lanka ceaiul negru are o traditie relativ scurta, fiind adusa de către britanici din China. Cultivarea și producția de masă a ceaiului au început în Ceylon în anii 1870, după ce principala recoltă a insulei, cea de cafea, a fost distrusă de o boală fungică. Industria ceaiului în Ceylon a luat practic naștere în 1867, când James Taylor a început o plantație de ceai pe domeniul Loolecondera din Kandy. În 1872, el a obținut prima recoltă de ceai de Ceylon, iar un an mai târziu, acest sortiment a ajuns în Londra. Treptat, și domeniile din jur s-au orientat spre cultivarea ceaiului.
Când țara și-a schimbat numele în Sri Lanka în 1972, s-a luat decizia de a se păstra numele Ceylon pentru ceaiul care devenise un adevărat brand național, în pofida unor opozanți care doreau ruperea totală de trecutul colonial.

În funcție de condițiile de sol și climă, plantațiile de ceai Ceylon se împart în trei categorii: joase (altitudini între nivelul mării și 600m), medii (600 – 1200 m) și ridicate (peste 1200 m).
Plantațiile de la niveluri joase sunt expuse perioadelor lungi cu soare și uneori vremii calde și umede, astfel că rezultă frunze închise la culoare, care dau o infuzie brun-vișinie, cu o notă puternică de malț.
În schimb, ceaiurile cultivate la altitudini ridicate sunt foarte diferite – sub influența vânturilor reci, a climei uscate și răcoroase, acestea vor fi mai ușoare, iar băutura de culoarea mierii va avea un gust mai ierbos.
Sri Lanka este acum al doilea cel mai mare exportator de ceai din lume, după China.

In Kandy am facut o scurta plimbare in zona centrala, foarte aglomerata, aproape de templul Relicvei Dintelui Sacru al profetului Buddha, situat în complexul palatului regal al fostului Regat Kandy. În fiecare an, la mijlocul verii, se desfăşoară în oraş o procesiune în onoarea dintelui lui Budha, considerată una dintre cele mai impresionante festivităţi legate de această religie.
Conform tradiţiei, rămăşiţele pământeşti ale lui Budha (care a murit în India), au fost incinerate. Legenda ne spune că unul dintre dinţi ar fi ajuns în China, al doilea în Palatul de Cristal de pe fundul mării, al treilea la Zeul Indra, iar al patrulea în „Templul Dintelui” din Kandy.
În „Templul Dintelui” nu se petrec doar ceremonii cu caracter religios. Aici au avut loc de-a lungul timpului, şi o serie de evenimente de importanţă istorică, printre care proclamarea Republicii Democratice Socialiste Sri Lanka, la 22 mai 1972.
Eu am preferat sa iau doar o gustare la pranz si am intrat si in piata locala din apropiere, un fel de bazar cu marfuri de toate felurile. Nu am avut timp de cumparaturi dar am observat ca erau si produse de calitate, la preturi mici.

Dupa-amiaza am facut o plimbare in Gradinile Regale din Kandy, ce se numără printre cele mai frumoase din lume, în interiorul căreia cresc aproximativ 4.000 de specii de plante exotice, un obiectiv care nu trebuie ratat. Faimoasă este gradina VIP, cu arbori plantați de diferiți demnitari sau conducători de stat care au vizitat Sri Lanka. Foarte frumoase si aleea palmierilor, grădina cu orhidee, lacul în forma insulei Sri Lanka.
Am mers apoi la un spectacol interesant cu dansuri traditionale iar seara am vizitat Fabria de pietre pretioase, un alt obiectiv de neratat.

Sri Lanka este faimoasă pentru solul bogat în pietre prețioase. În afară de diamant și de opal, Sri Lanaka are toate pietrele prețioase existente. Și multe semiprețioase. Chiar și în ziua de azi, sri lankezii preferă să extragă pietrele cu metode rudimentare, procesul fiind istovitor, ajungând doar la 15 metri adâncime, maxim 20. Deși cu tehnologia modernă se poate săpa ușor la 100 de metri sau mai mult. Insa oamenii de aici doresc să conserve natura, animalele, mediul in general si se revoltă imediat dacă sunt tăiați copaci sau dacă apar măsuri ale guvernatorilor care pun viitorul țării în pericol.

La fabrica de pietre prețioase am văzut un film în care este explicat tot procesul de extragere. Și am văzut pe o hartă zonele unde sunt pietre prețioase sau semiprețioase. După ce am ieșit din muzeul fabricii, am văzut cum se șlefuiește o piatră și ulterior am vizitat magazinul. Am intrat și într-o fostă mină, deoarece fabrica este construită acolo unde a fost în trecut o mină. Desigur magazinele acestea de fabrică au prețuri mari insă se pot negocia si produsele sunt de calitate. Câțiva din grupul nostru au cumpărat doar pietre șlefuite urmand sa faca montura în țară.


 La hotel am ajuns seara tarziu, dupa o zi foarte lunga dar la cina ne trecuse toata oboseala, s-a lasat din nou cu muzica si dans pe acordurile bandului din cadrul restaurantului.