Autor Subiect: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023  (Citit de 3998 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi Bv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #15 : Marți, 08 August 2023, 15:32 »
RAFTING
1. Lidia
2.Sanda Iorda
3. Gabi I

ECHITATIE
1.

Offline Aneta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #16 : Marți, 08 August 2023, 18:37 »
RAFTING
1. Lidia
2. Sanda Iorda
3. Gabi I
4. Aneta S

ECHITATIE
1.

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #17 : Marți, 08 August 2023, 19:10 »
RAFTING
1. Lidia
2. Sanda Iorda
3. Gabi I
4. Aneta S
5. Ben

ECHITATIE
1. Ben

Offline Madalina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #18 : Marți, 08 August 2023, 20:59 »
RAFTING
1. Lidia
2. Sanda Iorda
3. Gabi I
4. Aneta S
5. Ben
6. Silvia O.

ECHITATIE
1. Ben

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 361
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #19 : Miercuri, 09 August 2023, 22:03 »
Am centralizat inscrierile la raftin si echitatie :)

La rafting sunteti 22. Vom pleca sambata dupa micul dejun cu un microbuz inchiriat, pe Valea Bistritei unde ne vom intalni cu baietii de la Salvamont Vatra Dornei care fac aceasta activitate cu noi
Sa aveti la voi:
-  costum de baie (il puneti sub sub costumul de neopren)
-  un prosop
-  papuci de apa (daca nu aveti in dotare, gasiti si  in echipamentul de acolo, dar nu se potrivesc marimile tot timpul)

La echitatie sunteti 10. Am programat vineri de la 15.30 plimbarea calare.
Sa aveti pantaloni lungi, usor elastici , in care sa va miscati usor si pantof/gheata inchisa

Pentru drumetia nocturna, nu uitati lanterna, izoprenul si o haina termica

Pentru transport din Bucuresti sunt 2 persoane care mai au loc in masina, asa ca daca aveti nevoie scrieti sa va pun in legatura
Pe ruta Brasov - Vatra Dornei mai este o oferta

Drum bun si sa ne vedem sanatosi si veseli!  :dance:

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #20 : Miercuri, 09 August 2023, 23:13 »
Bună, dragilor!
Lăcrămioara sunt, din Piatra Neamț.
Aveți vreun loc, două disponibile, în drum spre Dorna Arini?
Zi faină cu spor să aveți!

Buna, Lacramioara!
Ai rezolvat cu transportul, sau nu? Daca nu, as putea sa te ajut.

Offline Rainbow24

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #21 : Joi, 10 August 2023, 08:54 »
Buna,
Dacă se gândește cineva sa renunțe, asa pe ultima suta de metri, sunt interesata sa preiau locul. 😁
0745321636 Dana
Distractie maxima tuturor!

Offline dedi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #22 : Joi, 10 August 2023, 10:21 »
Buna ziua!
Sunt Daniel din Piatra Neamt!
gmx, te rog sa ma suni la 0755113086, daca mai poti lua o persoana.
Multumesc!

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #23 : Joi, 10 August 2023, 13:35 »
Buna ziua!
Sunt Daniel din Piatra Neamt!
gmx, te rog sa ma suni la 0755113086, daca mai poti lua o persoana.
Salut Multumesc!
Salut Daniel,
Mergem impreuna atunci, din Piatra Neamț, așa cum am vorbit.

Offline Lăcrămioara Cîmpeanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #24 : Luni, 14 August 2023, 19:43 »
Bună seara, dragilor!
Vreau, în primul rând, să-mi cer scuze de la toți cei de la care nu mi-am luat rămas bun. Mi-a făcut plăcere să vă cunosc, chiar dacă nu am avut timp să vă cunosc mai bine.
A fost prima experiență cu singlescamp.ro și a fost una foarte frumoasa.
Lidia, mulțumesc pentru efort și răbdare.
Sunteți oameni minunați cu care, sper că, voi mai avea ocazia să mă întâlnesc!
Toate bune tuturor și o viață împlinită să aveți!

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #25 : Marți, 15 August 2023, 09:16 »
Buna dimineata!
Au fost tare faine ,,Perseidele in Bucovina"! Ele, împreună cu voi/noi toți, cu Lidia, cu Andrei, cu bărcile si băieții care ne-au însoțit, cu locația unde ne-am hodinit si zbânțuit, cu placintele si balmosul de la stana si cu munții Calimani care care ne-au primit cu brațele deschise și cu o vreme comandată special pentru noi de Lacramioara! Eu, personal, multumesc pentru ceea ce am trăit alături și împreună cu voi si incep, deja, sa ma pregătesc pentru următoarea întâlnire!
Cărări și zile senine sa aveti!
Si o urare de bine pentru cei care se sărbătoresc astăzi!

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #26 : Marți, 15 August 2023, 12:34 »
Salutare! Sper ca toata lumea  a ajuns cu bine acolo unde si-a propus sa ajunga.
Eu am bataut cale lunga pana in Bucovina dar a meritat cu varf si indesat!
Iata, au iesit la comentarii doi inaintea mea, eu care ma obisnuisem sa fiu prima si singura!
Asta spune multe despre aceasta excursie, am inteles acum de ce se ocupa locurile instant.
E cu de toate, aer curat care-ti reseteaza plamanii de cum cobori in Vatra Dornei, totul e molcom si asezat, simti cum incetul cu incetul ti se netezesc asperitatile…pensiunea este imaculata, cu panorama 360 , cu niste gazde pe masura.
Despre echitatie poti vorbi oricat dar doar cand urci pe calut intelegi cu adevarat, ce sa mai zic de rafting, bucurie in stare pura, daca mai iei si o gura de apa din Bistrita, fara sa cazi, ci sa te arunci de bunavoie, atunci intelegi cum e si cu adrenalina…fetele din barca mea stiu si care-i treaba cu Reynaldo Gianecchini tanar, care ne-a facut calatoria si mai sprancenata decat era, asta ca sa ramana scris aici, in caz ca n-ati tinut minte numele…
Pana sus la stana, in drum spre Perseide, ne-am abatut indelug la savurat pe saturate zmeura, afine, merisoare, chiar si ceva fragute, ca sa va dati seama de bogatie , va zic doar ca la plecare am vazut localnici cu galetile pline, la vanzare pe marginea drumului…
Dar acolo, sus la stana, a fost ca intr-o poveste, intai am prins un apus memorabil, apoi o masa copioasa cu branzeturi diverse, vitel la ceaun, placinte, totul presarat cu afinata si rasete de-alea adevarate, de simti ca te doare burta, la glumele unui tip devenit deja celebru in SC, stiti voi cine, nu dau nume…si-apoi nu pot sa descriu in cuvinte cum e sa stai intins pe fanul proaspat cosit, sub un cer impodobit cu mii de stele!!!
Cu Perseide n-a plouat dar au fost suficiente ca spectacolul sa fie complet, le-am intampinat cu chiote si veselie, ca niste oameni mari redeveniti pentru o seara copiii din satul bunicilor!
Ne-am intors ca licuricii, in miez de noapte, cu frontalele aprinse, din afara pozati, instagramabili la maximum!
A fost un grup tare frumos, cel putin oamenii cu care eu am interactionat au fost foarte calzi, interesanti, cu totii iubitori de munte, de natura in general.
Recunosc ca mi-e tare draga Lidia, ma bucur de fiecare data cand o intalnesc, dar acum trebuie sa recunosc public ca mi-e drag si de Andrei, ei doi fac o echipa minunata!
Imediat si ceva poze dar astept cu interes pozele baietilor, cel putin doi, care sper sa redea mai bine prin imagini ceea ce v-am povestit eu…si incalecai pe-o stea…nu, nu, pe-o sea…  :giggle:





Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #27 : Marți, 15 August 2023, 12:46 »































Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #28 : Marți, 15 August 2023, 19:44 »
Cateva impresii si din partea mea.

Mi-a placut la Domeniul Cailor: locul, animalele si oamenii de acolo. N-am reusit sa calaresc, pentru ca cererea a fost mare si le-am acordat prioritate fetelor, dar vor mai fi ocazii.

La rafting mare distractie, mare. E o experienta pe cinste: mai vaslesti, mai admiri peisajele, mai te intreci cu altii, mai faci figuri dirijate cu barca si printre toate astea si niste plonjoane in apa. Cool!

Tura de noapte a fost ceva mai lunga si solicitanta decat am crezut initial iar atmosfera a fost descrisa foarte fain de Nina si de gmx. Eu, mai preocupat de fotografii, reglaje, setari si pozitionari, nu am asistat la “discursurile politice” care s-au tinut, dar ceva a mai ajuns si pe la mine, impreuna cu hohotele voastre de ras si, din cand in cand, cate un wow colectiv pentru ce se vedea pe cer. Inca nu am descarcat fotografiile, dar din verificarile facute pe ecranul camerei cred ca am prins 10-20 bucati perseide.
Sarpele luminos care s-a format cand am coborat cu frontalele aprinse, probabil a speriat toate animalele din padure, asa ca n-a fost nicio emotie pentru noi.

Despre traseul spre 12 Apostoli s-a spus in prezentare ca e unul dintre cele mai frumoase 7 trasee tematice. Eu pot spune ca e foarte fotogenic - copacii rasturnati, doborati de furtuna, poteca aia care serpuieste superb, cu panorama extraordinara din stanga si cu stancile din dreapta care rasar din padure, spectaculosii „Apostoli” din varful carora ai ce admira, dar si coborarea prin cateva locuri minunate, dintre care poienita/insulita/delusorul, cu florile inalte cat un om (si de care Costi m-a prevenit ca o sa apara), a fost ca dintr-un basm.

Am avut o excursie care si-a meritat toti banii.

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Perseidele in Bucovina, la Dorna Arini. 11 - 14 august 2023
« Răspuns #29 : Marți, 15 August 2023, 19:45 »
Acum am alte prioritati, dar pana la sfarsitul saptamanii viitoare voi face o selectie si voi pregati cateva fotografii care sa poata fi descarcate de pe WeTransfer (link-ul o sa-l trimit Lidiei).