Autor Subiect: Revelion 2024...pe mare! Croaziera MSC: Dubai - Abu Dhabi - Dammam - Doha - Yas  (Citit de 5823 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Revelion 2024...pe mare! Croaziera MSC: Dubai - Abu Dhabi - Dammam - Doha - Yas
« Răspuns #30 : Duminică, 17 Decembrie 2023, 20:50 »
Saptamana viitoare veti primi booking reference si implicit voucher-ele de imbarcare. Am sa scriu maine aici, tot ceea ce tine de pregatirea pentru imbarcare.

Pentru excursii SOL, altelele decat cele de grup, rezervarea trebuie facuta individual, direct pe site sau acolo, in prima zi, imediat dupa imbarcare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Eram plecat din tara atunci cand a aparut modificarea de zbor care a necesitat suplimentarea excursiei cu o zi. M-am intors de cateva zile din periplul Brazilia - Argentina - Caraibe, dar 3 zile am fost la evenimentul nostru Winter Party la Balea Cascada. M-am intors, acum sunt 100% prezent pentru aceasta excursie.

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa modific si sa adaug detalii la servicii, orar de zbor, programul excursiei. Acum gasiti atat pe forum, cat si pe site, versiunea finala si detaliata a excursiei.

Inca din 6 octombrie, am postat aici un mesaj a carui continut era menit sa va ajute la pregatirea plecarii in aceasta excursie. O sa-l reiau mai jos, pentru a ma asigura ca toata lume l-a citit si parcurs si o sa mai adaug cateva lucruri pe care le consider esential de cunoscut pentru croaziera. Am calatorit acum 2 saptamani tot cu un vas MSC, va scriu si din experienta de acolo cateva lucruri.

Nu uitati sa aveti la voi pasaport definitiv (nu temporar - pt ca nu o sa fiti primiti cu un astfel de document). Valabilitatea minimă a pașaportului trebuie să fie de 6 luni.

Vize. Nu avem nevoie de viza pentru UAE - potrivit Acordului dintre Uniunea Europeană şi Emiratele Arabe Unite privind scutirea de vize de scurtă şedere, intrat în vigoare la data de 6 mai 2015, cetăţenii europeni, inclusiv cetățenii români nu au nevoie de viză de intrare în acest stat.
Nu avem nevoie de viza nici pentru Qatar - Cetățenii români pot intra pe teritoriul Statului Qatar fără viză
Pentru Bahrain , se considera tranzit, am primit de la MSC specificatia ca NU este nevoie de viza, se coboara pe baza de stampila in pasaport pusa de autoritati la debarcare.

Vestimentatie
Codul vestimentar pe vasul de croaziera este cel obisnuit, lejer - casual, tineti insa cont insa ca avem 3 seri mai speciale: cea de Anul Nou, cea a capitanului si posibil si un white party. Sa explic un pic si ce inseamna aceste seri.

In nici una dintre ele nu va asteptati sa gasiti un restaurant pregatit foarte festiv si ca se va ramane acolo, asa cum se face la noi, ore intregi, sau in cazul Revelionului pana dupa ora 00:00 . Restaurantul va fi pregatit ceva ceva mai special, dar are mise en place-ul identic cu cel din celelalte seri, iar intervalul de timp in care se va sta acolo va fi de maxim 1 h si 30 minute.

Restaurantele servesc cina in 3 serii: 17:30, 19:30 si 21:30. O sa insist sa servim la 19:30, dar stabilirea seriei nu depinde doar de ce doresc eu. Cam toata lumea isi doreste aceasta serie de mijloc. Deci in fiecare seara, la ora informata, o sa ne prezentam la restaurantul la care suntem repartizati (sunt mai multe localuri in care se serveste masa), pentru servirea cinei. Inclusiv de Revelion, de Seara Capitanului, sau in cea de White Party. Fara intarziere, pentru ca daca ajungeti cu 10-15 minute mai tarziu este foarte posibil sa nu va mai primeasca. Nu-i bai, nu o sa ramaneti flamanzi, pentru ca la etajul 18 este aproape permanent deschis si puteti servi ceva, dar sa mergi la impinge tava imbracat festiv, parca nu e chiar fain.

La cina avem repartizate locuri, aceleasi pe toata perioada calatoriei pe mare. Ne asezam, asteptam ospatarul, comandam, sau nu, ceva de baut (este contra-cost), ne este adus meniul serii din care urmeaza sa alegem: un antreu, un fel de baza si un desert. Socializam, servim cina si apoi practic incep petrecerile.

In fiecare din cele festive se pregateste si anunta un spatiu sau mai multe (punte, galerai comerciala, pub-uri) unde este muzica si se danseaza. Lumea isi face fotografii pe scarile Swarowski, in alte locuri potrivite pentru asa ceva, dupa care se strange in locurile anuntate pentru petrecere. In unele se poate sta jos (daca mergi din timp), in altele nici o sansa (de exemplu de Revelion in Galeria Comerciala). Se sta in picioare, se danseaza, se plimba, la fel de exemplu cum sunt petrecerile se strada. Deci nu va asteptati la ceva clasic, asa cum se desfasoara lucrurile in restaurantele din Romania. 

De seara capitanului lumea vine imbracata intr-un soi de casual dar mai festiv, inspre black tie.

De White Party lumea vine imbracata complet in alb.

De Revelion, in prima parte lumea se imbraca in black tie, dar nu in ceva exagerat, ci mai degraba, in ceva sic. Apoi dupa masa si fotografii, lumea se schimba mai lejer pentru dans, dar tot un soi de black tie.

Pentru tururile din Qatar si Bahrain, trebuie sa tineti cont ca vom fi in tari islamice conservatoare. Trebuie sa respectati regulile de vestimentație în locurile publice și în special la vizitarea locașurilor religioase - atât femeile, cât și bărbații, trebuie să aibă umerii și genunchii acoperiți. Deci camasa cu maneca lunga, pantaloni lungi. Lenjeria de corp nu trebuie să fie vizibilă. Femeile trebuie sa-si acopere capul cu o esarfa.

Pentru excursii luati cu voi incaltaminte comoda, avand in vedere ca o sa mergem pe jos. Sapca/palarie, protectie solara.

Atrag atentia in mod deosebit la fotografierea in spatii deschise.
Cereti permisiunea, în special femeilor localnice, dacă vreti să le fotografiati. Altfel, o pot considera o insultă. La barbati nici o sansa, foarte rara se lasa fotografiati. Daca o sa va vada ca fixati aparatul spre ei si fotografiati o sa aveti probleme.
Utilizarea aparatelor de fotografiat sau filmat este stric interzisă în apropierea clădirilor guvernamentale sau militare, porturilor sau zonelor destinate strict femeilor și copiilor.
În perioada Ramadanului, este interzis să mănânci, să fumezi sau să bei în public pe timpul zilei.
Ai grijă! Înjurăturile sunt considerate infracțiuni și sunt sancționate cu pedepse penale și chiar deportare.
Gesturile de afectiune in public sunt interzise.

Temperaturile o sa fie in perioada si zonele de calatorie cu maxime de 28 de grade si minime noaptea de 18-20 grade. Dar considerati daca vreti sa stati seara pe punte ca trebuie sa aveti ceva de vant, pentru ca vasul in miscare produce curent. Dar nu luati cu voi nimic gros. O sa va ocupe spatiu in bagaje si nu o sa aveti unde sa folositi.

Zilele urmatoare o sa primiti:
- biletul de avion pentru a va putea face fiecare, check in online
- biletul de croaziera (tichetul de imbarcare), care va contine:
- numarul cabinei
- booking number
- numele celor 2 pasageri/cabina
- excursiile optionale la care v-ati inscris si sunt achitate

TREBUIE  sa printati TICHETELE DE IMBARCARE pentru a le prezenta  la check in. Va recomand sa aveti 2 print-uri dupa tichetele de imbarcare printate si sa le aveti de asemenea salvate in telefon.

Pentru cei care inca nu au avut ocazia sa calatoreasca pe un vas de croaziera, povestesc cateva lucruri mai importante:

Dupa ce parasim hotelul din Dubai, vom fi transferati in portul de imbarcare, la ora pe care o vom avea pe biletul de croaziera. Ne vom aseza cu totii la coada si mai intai o sa predam bagajele de cabina care apoi fi distribuite in fata cabinelor in care o sa stati. Nu se stie exact ora la care acestea vor fi distribuite, de aceea este indicat sa va luati in bagajul de mana tot ce stiti ca ati putea avea nevoie (medicamente, documentele de calatorie, echipamente audio/video) pentru ca livrarea bagajelor poate dura cateva ore. Dar nici sa exagerati, adica sa luati trolere sau rucsac-uri grele, pentru ca le veti cara dupa voi peste tot pe vas.

Pentru bagaje: pe ultimele pagini ale documentului atasat gasiti etichetele pentru bagaje, pe care va trebui sa le taiati si sa le puneti pe fiecare bagaj de cala, inainte de a le preda personalului din terminal (membrii echipajului va vor prelua bagajul si va vor ajuta sa atasati etichetele).

Mergem apoi la check in. Predam pasaportul si voucher-ul, ni se face o fotografie si primim un card. Acest card va servi pentru deschiderea usei cabinei, pentru plati pe vas si pentru debarcare (in loc de pasaport, acolo unde autoritatile locale nu solicita in mod special documentul de identitate). Pentru a nu pierde sau rataci pe undeva acest card, va recomand in mod deosebit sa aveti un badge holder simplu, cu cordon sa-l tineti la gat si cu un suport transparent in care sa incapa cardul. Gasiti si pe vas la magazinul marca MSC dar nu intotdeauna.

Pe telefonul mobil va fi nevoie sa descarcati aplicatia MSC for Me, care va va ajuta mult pe tot parcursul croazierei. Eu subliniez chiar ca nu veti putea calatorii comod fara aceasta aplicatie. Acolo aveti tot ceea ce tine de platile facute, programul de pe vas si va da posibilitatea de a va inscrie la programe (teatru, divertisment, dans etc). Fara aceasta aplicatie nu veti putea face inscrierea.

In prima zi, chiar dupa parasirea portului se va face o simulare in caz de naufragiu, este obligatorie participarea tuturor pasagerilor. De regula este explicat totul in cabina, la TV.

Dupa ce urcam pe vas, primul lucru este sa constituim depozitul obligatoriu (pe unele vase este 200 euro, pe altele 250 euro). Este foarte foarte important sa stai langa mine sa parcurgeti intreaga operatiune sub supravegherea mea, astfel incat sa ma asigur ca o sa disociati dpdv financiar colegul de camera. Daca faceti acolo greseala daca a ramane in link cu el, atunci toti banii o sa fie la gramada si va fi dificil la sfarsit de stabilit cine si ce a consumat, deci ce are de achitat fiecare. Cu un pic de rabdare, in 30 minute terminam cu totii.

Metoda de constituire a depozitului obligatoriu este fie cash fie cu cardul bancar. In cazul in care alegeti sa achitati cash, in ultima zi de croaziera trebuie sa reglati astfel incat balanta sa arate zero. Nimic plus, nimic minus. Pentru asta trebuie sa mergeti la automatul la care ati constituit depozitul si sa reglati prin adaugare de fonduri sau scoatere pana la zero. Este mai anevoios, de aceea eu recomand sa faceti depozitul cu cardul.

Daca se opteaza pentru varianta de constituire cu cardul, atunci trebuie sa va inregistrati cardul si sa autorizati ca la finalul croazierei linia sa poata retrage suma inscrisa pe factura de cheltuieli din cont. Asigurati-va ca aveti fondurile necesare pe card inca de la plecare pt ca la bordul vasului nu aveti internet sa puteti face transferuri de suma si alimentari card. Cu cardul este mult mai simplu, nu apare suma de depoziti consituita, dar rand pe rand vedeti cum vi se iau bani de cont, pe masura ce faceti cheltuieli pe vas. In ultima zi, doar in situatia in care vedeti in aplicatie ca balanta nu este zero , trebuie sa mergeti la receptie. Daca balanta arata "zero" nu mai trebuie sa mergeti nicaieri.

ATENTIE! in cazul platilor cu card bancar, anumite sume pot fi blocate ca garantie, urmand ca aceasta garantie sa se returneze in contul dumneavoastra in termen de 2-3 saptamani de la incheierea calatoriei.

 La bordul vaselor MSC Cruises, moneda in care se pot efectua plati este Euro.

In fiecare seara veti primi in cabina programul zilnic (daily program) pentru ziua urmatoare de croaziera. Este foarte important sa il cititi si sa-l studiati tocmai pentru a afla mai multe informatii despre ce se intampla la bordul vasului, ce promotii se desfasoara, ce spectacole sunt la bord, ce intalniri au loc, etc.

Prizele pe vas sunt europene, deci nu aveti nevoie de nici un adaptor.

Atentie sa nu cumva sa aveti fier de calcat in bagaj! Este strict interzis sa urcati cu el pe vas.

Noi nu recomandam sa se primeasca/sa se initieze telefoane in timpul navigarii vasului intrucat conexiunea efectuandu-se prin satelit, costurile sunt foarte ridicate. Va recomandam sa aveti activate serviciile de roaming si sa le utilizati in timpul sederii in port. Sau sa achizitionati de la bord un abonament internet, dar care nu este deloc ieftin.

Alte recomandari: este foarte recomandat sa aveti incheiata o polita de asigurare de calatorie.



Offline HelenS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
Buna ziua!
Am inteles ca nu este voie sa avem fier de calcat, dar uscator/placa de par avem voie? Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Mi-a fost pusa aceasta intrebare si la plecarea in Caraibe. Nu exista nici un text in care sa fie interzis asa ceva, dar poate fi interpretabil, pentru ca ei evita orice poate produce supraconsum in cabine. Asta poate genera incendii. Oricum in cel mai rau caz ti-l ia la imbarcare si ti-l da inapoi la intoarcere. Ma gandesc ca din moment ce fiecare cabina are uscator de par, nu vad de ce nu ar permite si placa.

Samiza a dat hainele la calcat pe vas, ce era esential pentru serile festive. Nu mai stiu exact cat a costat, oricum nu exagerat, pt ca daca ar fi fost asa as fi retinut. Oricum e bine sa stiti, exista optiunea de calcat. Dimineata predai, seara iti sunt aduse.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
In dimineata aceasta s-au primit voucher-ele de croaziera si biletele de avion. Urmeaza sa se faca o verificare, apoi o sa vi le transmit rand pe rand pe Email.

O sa aveti urmatoarele informatii, recomandari si documente:

- programul detaliat al excursiei (de listat sau salvat in telefon)

- ora de intalnire pe aeroport Otopeni (de retinut)

- recomandarea de a face check in in aplicatia MSC for Me (daca nu ati descarcat inca aplicatia, aveti inca posibilitatea sa o faceti). Check in-ul se inchide cu 48 de ore inainte de plecare.

- biletul de avion, cu recomandarea sa faceti online check in. Check in-ul online se deschide cu 24 ore inainte de plecare si se inchide cu 90 minute inainte de plecare. Se face aici: https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/manage-booking/. Se deschide in 26 decembrie, ora 10:10

- voucher croaziera. Printat in 2 exemplare!!!. VERIFICATI TOATE DATELE TRECUTE, EXCURSIILE OPTIONALE LA CARE V-ATI INSCRIS SI ATI ACHITAT.

Formularul de sanatate detasat, completat si semnat.
Detasate etichetele de bagaje. Daca la cala in Dubai veti preda 2 trolere (unul tip cala si unul tip cabina), fiecare trebuie sa aiba eticheta, deci asigurati-va ca aveti 2 etichete detasate (cu numele vostru nu cu al colegului de cabina)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Am transmis tuturor un Email ce contine voucher-ul de croaziera si programul detaliat de excursie. Daca nu ati primit Email-ul meu, scrieti-mi pe adresa office@singlescamp.ro si retransmit.

In cateva ore transmit tuturor si biletele de avion. Mai este nevoie de o re-verificare in agentie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Am transmis tuturor si Email-ul ce contine biletul de avion, observatii si doua recomandari. Daca nu ati primit Email-ul scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si retransmit.

Am mutat ora de intalnire pe aeroport la 07:30, pt ca este o schimbare la zborul de plecare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Revelion 2024...pe mare! Croaziera MSC: Dubai - Abu Dhabi - Dammam - Doha - Yas
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 23 Decembrie 2023, 09:24 »
Nu am primit confirmare de primire a Email-urilor de la:

Daniela V.

Stefan G

Daca nu ati primit voucher-ul si in cazul lui Stefan G si biletul de avion, scrieti-mi pe Email office@singlescamp.ro si va retransmit. Pana maine, pentru ca atat mai lucram la birou.

De la toti ceilalti am primit, multumesc de confirmare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Nu s-au primit biletele de avion? Le-am trimis in 21 decembrie. Daca mai este cineva in afara de Mihaela A, sa-mi scrie si in seara aceasta cand revin acasa am sa le transmit. Maine la 10:10 se deschide check in online.

Offline Marianty

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Check in-ul online s-a deschis. Eu l-am facut. https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/manage-booking/

Pentru autentificare este nevoie sa folositi numele de familie si E-ticket-ul (doar cifrele si fara liniuta intre ele). Exemplu la mine este E-ticket: TK 235-3412075764, se foloseste pt autentificare: 2353412075764

Problema este ca nu se pot alege locurile decat cu bani. Pentru zborul pana la Istanbul 9 USD si de la IST in Dubai 35 USD. Daca nu doriti cu bani, va sfatuiesc sa-l faceti oricum. Avioanele presupun ca sunt arhipline in aceasta perioada de sarbatori si pot aparea over-booking-uri. Check in-ul online va fereste de aceasta situatie.

Drum bun si ne vedem pe Otopeni, maine, 27 decembrie la 07:30. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Completez cu inca ceva: la check in-ul pe vasul de croaziera, daca incercati sa introduceti detaliile card-ului de credit o sa va apara “FRAUD”. Nu va faceti nici un fel de grija, este un gap al aplicatiei MSC. Cardul nu are nimic, modulul de inregistrare a lor este defect. Opriti check in-ul la imregistrarea cardului si la poza. Amandoua se rezolva la imbarcare.

Nu uitati ca prizele in Dubai sunt tip G (britanice). Daca aveti adaptor luati-l cu voi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
A fost o vacanta, pentru mine cel putin, mi-nu-na-ta! Un vas de croaziera cu servicii excelente, un grup de oameni faini si o vreme superba.

Noaptea de Revelion si White Party au fost fabuloase. Am pasit in Noul An atat de vesel, atat de bine dispus, in mijlocul unei gasti atat de misto, incat nu stiu ce mi-as fi putut dori in plus.

Atat de mult mi-a placut incat anul viitor tot pe croaziera vreau sa intampin Anul Nou. Si evident tot cu Singles Camp. Prea faini multi dintre oamenii de aici! Asa ca ne vedem in 2025 tot pe mare. Cu cei veseli, cei deschisi, cei care stiu sa se bucure, sa inteleaga, sa aprecieze. Este trecerea dintre ani, un eveniment foarte important si pentru mine si daca aleg sa-l petrec impreuna cu un grup, imi doresc sa am in jur doar oameni impreuna cu care sa ma bucur, nu sa stau sa ma gandesc de ce nu le-ar fi putut placea ceva.

Din punctul meu de vedere si ca om vesel si ca profesionist asta a fost o vacanta, la care nu ar avea nici un sens intrebarea "ti-a placut vacanta aceasta?". Si totusi am auzit-o pusa, la doar 2 metri de mine, in drumul spre casa, probabil sa o aud impreuna cu raspunsul. Chiar nu m-a interesat raspunsul pentru ca stiu foarte bine ca nu a avut cusur. A fost exact ceea ce am descris, ceea ce am promis si stiu ca am facut tot ce se putea pentru a oferi confort, siguranta si ceva din starea mea buna.

Vasul de croaziera a fost unul excelent, conditiile la fel foarte bune. Mancare, curatenie, activitati, entertainment. Hotelul bine amplasat, aproape si de aeroport si de port si nu departe de obiectivele majore din Dubai. Camere mari, confortabile, iar micul dejun destul de bun. Mai mult preparate locale, este drept, dar aveai ce alege si din cele internationale.

Am avut vreme foarte buna, excursiile SOL organizate de MSC au fost de asemenea reusite. Grupul in marea-marea majoritate vesel si deschis, daca vroiai aveai cu cine sa te distrezi. Deci chiar nu stiu ce ti-ai putea dori mai mult de atat.

Cat am stat pe vas, mi-am scris impresiile despre locurile vizitate, asa ca peste cateva zile o sa apara cateva postari-articol, in care descriu, imi scriu parerile, despre fiecare destinatie in parte. Daca am timp am sa pun si cateva poze.

Una dintre croazierele de Revelion 2025 va fi pe acelasi itinerariu pe care l-am avut acum, asa ca urmarind ceea ce voi scrie va puteti face o imagine mai clara despre locurile in care o sa popositi.

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Azi mi-a ajuns bagajul acasa, deci consider ca azi s-a incheiat aceasta vacanta. Sper ca toata lumea a primit bagajele.

Asa cum a spus si Gigi, a fost o escursie minunata, cu mult peste asteptarile mele. Grupul foarte fain, vasul de croaziera cu toate serviciile foarte bune, programul excursiilor foarte lejer au facut sa ma simt foarte bine si sa-mi doresc ca tot anul sa-mi fie cel putin asa de bine ca in aceasta croaziera.

Vremea foarte buna, nu foarte cald dar suficient sa ne rasfatam cu statul pe sezlonguri si sa ne mutam de la o piscina la alta, sau in cele cateva jacuzzi (care nu au fost aglomerate ca in alte croaziere). Sigur statul pe terasa la povesti, serile de spectacol urmate de mai mult sau mai putin dans vor ramane inca mult timp in gandurile mele.

Dupa zilele frumoase de pe vas, in ultima zi, am mers in Mall of the Emirates unde am avut parte de momente extraordinare in snow park. A fot asa frumos si m-am simtit ata de bine incat pentru mine a fost "cireasa de pe tort".

Multumesc Gigi si Samiza pentru stradania de a ne fi bine ( au fost cateva momente in care chiar a contat) si de a avea o trecere dintre ani de neuitat.

Offline GeorgetaBerbec52

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Revelion 2024...pe mare! Croaziera MSC: Dubai - Abu Dhabi - Dammam - Doha - Yas
« Răspuns #44 : Duminică, 14 Ianuarie 2024, 15:10 »
Mulțumesc Gigi și Samiza, a fost superb. Va rog sa trimiteți poze. Aurel te rog albumul cu aranjamentele culinare. Va iubesc, un an minunat vă doresc. Georgeta