Autor Subiect: Poiana Narciselor, drumetie la Valea Sambeta si Cetatea Fagaras 19 - 21 mai 2023  (Citit de 3031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamaria_l87

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Gabriel M
Buna! Si eu sunt interesata de un loc in masina, daca mai ai vreunul liber.

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Salut! Mai ai un loc liber?
Salut!
Da. Dacă vrei să mergi cu mine, cu plecare din Bucuresti in jur de 9.30, astept nr. tau de tel, pt coordonare.

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Buna! Si eu sunt interesata de un loc in masina, daca mai ai vreunul liber.
Salut!
Scuze, nu văzusem pagina 2. Da, mai am un loc. Astept si nr tau de tel, pt a ne coordona.
Si cam acestea au fost locurile libere din masina mea.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Daca mai e vreun loc in masina din Bucuresti, GMX, as veni si eu.

Offline anamaria_l87

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Buna gmx!
0743736641 e nr meu de tel!
Merci!

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Daca mai e vreun loc in masina din Bucuresti, GMX, as veni si eu.
Salut!  Imi pare rau, OLI, nu te mai pot ajuta.

Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Buna ziua
Este cineva interesat de 1 loc femeie pentru excursia Poiana Narciselor, 19-21 mai ?
Daca da, am rugamintea sa ma contacteze, Carmen G, 0737513248.
Multumesc.

Offline stefan_iasi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Mai este valabil 1 loc disponibil la barbati?

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Buna ziua, Krondia,
Cand ai timp, ne poti trimite locația de întâlnire pentru Poiana narciselor, te rog? Ai deja si telefonul meu.
 Ar fi bune si cateva detalii legate de alimentele pentru masa. Noii veniti, așa ca mine, nu cunosc ,,obiceiurile casei". :help:  Eventual, daca e nevoie de ajutor.
Multumesc!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Suntem in formatie completa  *|*
Programul este cel anuntat, nu s-a modificat nimic.

Locul si ora de întâlnire

Vineri orele 14:00, Poiana Narciselor din satul Vad, comuna Sercaia, judetul Brasov
Locatia o veti primi dseara pe WApp.

Am rugamintea sa ma anuntati daca nu ajungeti la timp sau daca intentionati sa veniti direct la pensiune.

Vremea și echipament

Vremea va fi ca vremea... Caldă intre 9 -20 grade insa la munte e rece seara, sa aveti la voi si o haina mai groasa.
Se anunță si precipitatii deci neaparat sa aveti imbracaminte si incaltaminte de drumetie impermeabila,  pelerina / haina de ploaie.
In poiana cu narcise terenul devine mlăștinoș când plouă.

Pentru drumetia de sambata este recomandata incaltamintea cu talpa care nu aluneca, tip Vibram, cel mai bine bocanc, spray de impermeabilizare / ceara pentru incaltamintea din piele.
Este bine sa aveti doua perechi de incaltaminte, bocanci si ghete de schimb.

Prind foarte bine bețele de trekking pentru drumeție (două bucăți), pentru a nu aluneca si a va ajuta la mers / urcuș.

Rucsacul trebuie sa fie impermeabil, sau sa aveti o husa pentru el, sau de compromis un sac de plastic cu care sa-l inveliti in caz de ploaie. Ceea ce puneti in rucsac este indicat sa fie in pungi de plastic.

Pantalonul este bine sa fie de munte, pentru ca si daca ploua, se usuca repede. Bluze de diferite grosimi, eventual pentru a da pe rand jos cate una daca va incalziti.

Nu veniti cu blugi, haine de oras, genti de umar samd.

Parazapezi! Daca ploua protejeaza de umezeala, noroi.

Imi doresc sa avem vreme buna dar este bine sa fim pregatiti. Sunt inca sub impresia grupului fain din Apuseni cu care am parcurs traseele si pe ploaie, fara sa se planga nimeni. Dimpotriva :) Deci, va rog, nu intrebati la tot pasul cum va fi vremea, dacă ne prinde ploaia samd

Narcisele au inceput sa infloreasca, duminica a avut loc si festivalul, deci am scapat de harmalaia specifica, un obicei care nu ajuta cu nimic natura, dimpotriva.
Vineri sper sa fim doar noi, sa ne bucuram de natura, grupurile mari de autocar sunt anuntate sambata si duminica...

Reguli de drumeție

Reiau regulile de drumetie care se considera insusite de către toti cei care participa la actiuni care includ drumetii montane.

Suntem un grup, rămânem împreună. Nu o luați singuri în față, încercați să nu rămâneți singuri în urmă.
Drumeția de sambata are nivel mediu de dificultate, partial drum forestier partial poteca. Traseul poate fi parcurs de orice persoana cu o conditie fizica medie, obisnuita cu drumetiile montane.


Mesele

Dupa cum bine stiti, mesele nu sunt incluse, ne vom gospodari singuri. Daca ati avut curiozitatea sa frunzariti forumul si sa cititi impresiile de anul trecut, ati aflat ce presupune acest lucru.
O persoana stiu ca nu consuma produse animale si inca o persoana nu mananca carne. Sa-mi spuneti daca mai este cineva cu restrictii alimentare.

Eu voi aduce cele necesare pentru micul dejun: oua, branza, unt, ceva mezeluri, gem, zacusca, legume, pâine, ceai, cafea si pentru gratar: ceafa de porc gata condimentata, carnaciori, pui, slanina, mustar, cartofi, rosii, castraveti, ceapa, carbuni, lemne.

Bauturile si le aduce fiecare, se pot cumpara si de la pensiune.
Pensiunea este intr-o zona izolata, bancomat exista doar la Fagaras si un mini-market la circa 5 km.

Voi cumpara in primul rând pentru gratarul de vineri si micul dejun de sambata si duminica, urmând să mai completam sâmbătă daca mai este necesar.

Sâmbătă la pranz vom manca la cabana Valea Sambetei, sunt diverse chioscuri si in zona manastirii Sâmbăta unde ne vom opri la intoarcere asa ca sambata seara, cel mai probabil, vom avea o cina mai usoara.

Mâine seara va spun cam cât ne costa mesele, dupa ce voi cumpara mare parte din alimente.
Alte cheltuieli nu aveti in afara de intrarea la Cetatea Făgărașului: 30 lei - nu se ofera reducere de grup.

Voie bună -  cât cuprinde  *|* :dance: *|*
Vom avea la dispozitie restaurantul unde putem pune muzica dupa cina sau foisorul de afara.

Mai vorbim diseara.

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Salut,

Sunteti inca zen dupa iesirea din weekend?!

Sa recapitulam: narcise mirositoare, prieteni vechi, prieteni noi, cantece de munte la Cabana de pe valea Sambatei, stropi de ploaie pentru incepatori, glume, poante si dans.
O atmosfera faina cu oameni faini. 🤗
Putin fosfor. Putina telenovela.

Multumim Diana pentru organizare.
Stiu ca a fost greu cu noi. 🤗
Multumesc si celor care au dat o mana de ajutor la bucatareala si si-au ars degetelele pentru binele grupului..

La buna vedere!

PS: cu poze revin Oli sau Diana.
Sau poate un alt participant.
Cornelia

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
La Dejani mereu e fain, nici nu mai știu a câta oară am revenit. Aerul tare, de munte, liniștea, panorama cu Făgărașii fac acest loc atât de special, departe de forfota locurilor intens mediatizate.

A fost un grup fain, vesel, dornic de distracție dar și de drumeție, că doar de asta am venit la munte. Narcisele ne-au primit în plină floare, cu parfumul loc unic, a fost tare plăcut să ne plimbăm în liniște și sa ne bucuram de frumusețea locului, fara aglomerație și muzica data la maxim. Nici autocare, care, din păcate, vin in număr tot mai mare, nu au fost. Știu că toată lumea își dorește să ajungă aici dar impactul asupra naturii a început să se vadă. Și acum am găsit buchete de narcise ofilite aruncate în iarbă pentru că oamenii de la oraș nu își dau seama că aceste flori nu sunt ca cele de la florărie, stropite cu tot felul de substanțe pentru a rezista cât mai mult. De cele mai multe ori, in special când este foarte cald, se usucă pâna sa ajunga cu ele la mașină. Asta in pofida faptului că este o arie protejată și culesul florilor este strict interzis.

Vremea a fost numai buna, deși se anunțau precipitații abundente am scăpat doar cu câtiva stropi, mai mult pentru a ne testa echipamentul care, din fericire,  a fost respectat. Și prilej sa ne strângem cu toții în cabană unde am asistat și participat activ la un concert de muzică folk. Tare faina e atmosfera la munte  *|*
După-masă ne-am tras sufletul și la mănăstirea Sâmbăta, e o zona tare frumoasa și seara nu mai este aglomerat.
Duminică am vizitat cetatea Făgărașului, mai frumoasa pe zi ce trece, lucrările de restaurare sunt aproape finalizate.

Mobilizare foarte buna și la bucătărie, ne-am bucurat din nou de meniuri delicioase. Îmi plac aceste ieșiri care îmi amintesc de turele la munte cu prietenii mei, unde, la fel, nu aveam bucătari și ospătari :)

La Dejani vom reveni in septembrie, cu un nou program, prea a fost fain  *|*











































Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Intr-adevar si atmosfera si locul si oamenii, vechi si noi, si narcisele, si drumetia, catecele de munte, cetatea Fagarasului, jeepul galben, au fost f faine, si clinchetul de farfurii in bucatarie,  de-aia revenim :)

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Faina iesire!
Cu tot ce trebuie unui final de săptămână în care se doreste încărcarea bateriilor! Narcise cat cuprinde (din fericire in picioare! Da Diana, ai dreptate, nu toti respecta natura, cel putin deocamdata. Poate.....), gătit în comun (ce gust bun aveau salatele de rosii si cea orientală!!), dans cat ne-au ținut puterile pe fiecare 😀, un pic de plimbare pe munte, cât să ne aducem aminte cum e acolo sus, cu vuiet de vânt, miros de brad si cântec de chitara, liniștea binecuvântată de la ceasul vecerniei, de la manastire si muzeul Țării Fagarasului din cetate, toate acestea ne-au dat fiecaruia câte ceva de luat cu noi, în suflet, acasa! Si care sa ne tina pofta de viata sus, până la următoarea întâlnire!
Si peste toate cele de mai sus, sa nu uitam, au fost oamenii!!!  :smitten: Care au fost tare faini, săritori, veseli, pusi pe distractie, atenti, ce mai, tovarăși cu care sa tot faci excursii!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Ce impresii faine! Multumesc mult tuturor! Conteaza mult feedbackul in urma actiunilor nu doar pentru noi, ca organizatori dar si pentru cei noi, pentru a-si face o idee despre cum se desfasoara iesirile noastre.

Ati surprins foarte bine atmosfera de la Dejani, acesta este spiritul SinglesCamp pe care ne dorim sa-l ducem mai departe. Si, apropo, daca nu mi-ati fi spus, nu mi-as fi dat seama ca sunteti si "noi" in grup atat de bine v-ati integrat. Asta ma bucura cel mai mult, sa vad cum cei "vechi" ii primesc pe cei noi.. Bravo voua!

A fost fain cu voi, sa ne revedem cu aceeasi bucurie si alta data! *|*