Autor Subiect: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023  (Citit de 3908 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #15 : Vineri, 06 Octombrie 2023, 07:36 »
Intre timp am primit raspunsuri de la mai multi participanti, au ramas doar 2 persoane care nu au raspuns: Veronica P si Carmen B.  Dar asa cum am promis, maine revin cu confirmarea primirii intentiilor de participare.

Am primit si oferta agentiei partenere din St Maarten. Turul se numeste Highlights of St Maarten si asa cum explicam, este mai bogat in obiective decat cel oferit de MSC si in plus vom avea o ora pe plaja Orient. Punctele vizitate sunt:
Great Salt Pond
Oyster Bay
Corilita Bay
Paradise View
Orient Beach (1 ora)
Grand Case village
Marigot (aprox. 45 minutes)
Border Monument
Maho Beach (aprox. 45 minutes)
Cole Bay Hill
Si evident este privat.
Tariful este mai mic, daca pe MSC aveam 62 euro, aici tariful este 45 euro.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #16 : Vineri, 06 Octombrie 2023, 10:50 »
Am regasit activa o agentie cu care am lucrat in Martinica, le-am transmis si lor un Email. Cu ei am facut tur panoramic + gradina botanica. Le-am cerut o cotatie sa vad ce primesc. Va tin la curent, la fel cum am facut-o si cu celelalte excursii SOL.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Am primit raspunsuri in ceea ce privesc excursiile optionale si transferuri de la toata lumea, mai putin una dintre participante: Veronica P.

Pentru toti cei care mi-ati transmis raspunsul urmeaza ca astazi sa transmit cererile ferme de rezervare catre MSC si cele doua agentii colaboratoare. Urmeaza sa mai insist la cea din Marinica, pentru ca atunci cand am confirmarea de la MSC, sa fiu in posesia si a informatiei cu privire la tariful pentru ceea ce le-am solicitat. Astfel incat agentia sa poata sa va faca si sa transmita facturile cu tot ceea ce ati rezervat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
In sfarsit am rezolvat si cu excursia SOL din Martinica. Am rezolvat-o privat, vom fi in grup doar noi si o sa avem urmatorul program si obiective:

Plecarea va fi la ora 10:00; asta inseamna ca pana la 09:30 trebuie sa coboram de pe vas.

Turul panoramic al insulei Martinica - 4 ore.

Descoperiți cele mai importante atracții din nordul insulei Martinica: peisaje pline de verde si culoare, pădurea tropicală, o oprire la o distilerie de rom și la orasul istoric (in ruina) Saint-Pierre, prima capitala a Martinicai.  De asemenea, puteți descoperi plante frumoase într-una dintre cele mai frumoase grădini din Caraibe.

Plimbare cu mașina spre nordul insulei prin pădurea tropicală.
Turul orașului Fort-de-France 
Oprire la Biblioteca Schoelcher
Oprire la Catedrala Saint-Louis
Oprire la Biserica Sacré-Cœur de Balata
Descoperiți varietatea unică de plante din grădina botanică Jardin de Balata - timp de 2 ore.
Plimbare cu mașina pe pitorescul Route de la Trace la râul Alma
Oprire într-o plantație de banane cu comentarii
Oprire într-o plantație de trestie de zahăr cu prezentare
Vizitați distileria de rom Depaz
Explorarea orașului în ruine Saint-Pierre cu o vizită la mémorialul erupției vulcanice
Oprire foto la Love Spot.
Oprire la Bellefontaine Torgiléo
Plimbare cu mașina de-a lungul coastei caraibiene a insulei de-a lungul satelor idilice de pescari, Case-Pilote, Schoelcher până la Fort-de-France.

Descriere detaliată a turului
Ghidul dumneavoastră vă va aștepta la punctul de întâlnire convenit și veți începe excursia la malul mării în Martinica.

Împreună cu ghidul dvs. turistic, veți pleca din capitala insulei, Fort-de-France, și vă veți îndrepta spre partea de nord a insulei. Traseul vă va duce pe lângă sate de pescari idilice până la Le Carbet, pe coasta Mării Caraibelor.

Apoi vom continua spre orașul în ruine Saint-Pierre . Orașul de coastă a devenit notoriu în 1902. Orașul de la poalele vulcanului Montagne Pelée a fost capitala insulei până la erupția vulcanică devastatoare . Astăzi este un loc istoric în care încă se mai simt efectele evenimentului catastrofal care a distrus aproape complet orașul. Ruinele conservate încă indică erupția. .

Vă veți opri la Depaz Rum Distillery pentru a învăța procesul de fabricare a romului Agricol .

După aceste impresii, veți continua pe binecunoscutul drum panoramic Route de la Trace . Cu curbe, acesta vă duce de-a lungul unor plante verzi luxuriante, cum ar fi bambusul și ferigile, uneori chiar prin pădurea tropicală . De-a lungul drumului veți putea, de asemenea, să zăriți râul Alma.

În cele din urmă, ajungeți la grădina botanică Jardin de Balata, amenajată cu multă dragoste. Lăsați-vă uimiti de flora tropicală. Grădina este una dintre cele mai frumoase din Caraibe. În întreaga instalație sunt peste 3.000 de specii diferite din întreaga lume, inclusiv hibiscus, trandafiri, orhidee sălbatice, bambus și palmieri. Aflați mai multe despre moștenirea culturală a insulei și fiți uimit de varietatea plantelor.

Faceți o oprire finală la Biserica Catolică Sacré-Cœur de Balata . O versiune în miniatură a faimoasei bazilici Sacré-Cœur din Paris, aceasta tronează pe dealurile de deasupra Fort-de-France. Admirați atât clădirea, cât și priveliștea minunată asupra capitalei insulei .

Tariful/persoana este 65.00 € / persoana

Inclus, pe langa tur si ghidaj:
cakes
2 sticle de apă pe persoană
sucuri locale.

Am facut o traducere rapida, spre ca nu am facut prea multe greseli.

Maine veti primi facturile, acum stiu toate tarifele aferente si a excursiilor pe vas (care sunt confirmate si deja anexate locurilor voastre in cabine) si de asemenea pe cele 3 pe care le facem privat.

Recapitulez:

Transferuri:                  
30 noiembrie 2023. Transfer aeroport Point a Pitre - hotel (cu shuttle rezervat de la hotel) = 20 EUR                  
3 decembrie 2023. Transfer hotel Fort Royale - Point a Pitre, port de imbarcare vas de croaziera (cu shuttle rezervat de la hotel):  20 EUR                  
10 decembrie 2023 Transfer Point a Pitre, port debarcare vas de croaziera - hotel Fort Royale (cu shuttle rezervat de la hotel): 20 EUR                  
11 decembrie 2023 Transfer hotel Fort Royale - aeroport Point a Pitre (cu shuttle rezervat de la hotel): 20 EUR   

Excursii SOL:

4 decembrie 2023 Roseau, Dominica.    RSU13 - BEACH & WATERFALLS. Tarif 59 EUR. - cu MSC            
5 decembrie 2023 Philipsburg, St. Maarten   Highlights of St Maarten  - Tur privat   45 euro   
6 decembrie 2023 St. John's, Antigua and Barbuda.   ATG33 - ANTIGUA BEACH BREAK. Tarif: 62 EUR - cu MSC         
7 decembrie 2023 Basseterre, St Kitts & Nevis. TUR PANORAMIC AL ÎNTREGII INSULE - Tur privat. 68 euro         
9 decembrie 2023 Fort de France, Martinique Tur panoramic + Gradina Botanica - Tur Privat = 65 euro.

Avem in continuare o persoana care nu a raspuns, dar in afara de ea, cu foarte putine exceptii, toata lumea a ales sa mearga la toate excursiile SOL.    

Asa ca pot face un tarif total care sa includa transferurile + excursiile sol = 379 euro. Sper ca nu am gresit, oricum insa in agentie se va verifica ceea ce transmit eu.

La cei care nu ati optat pentru toate excursiile se vor scadea din acest total, actiunile la care nu participa.

Deci maine primiti facturile, am rugamintea sa le achitati cat mai repede pentru ca agentia sa finalizeze la randul ei platile catre MSC si ceilalti furnizori de servicii.
               





Offline Șoimița

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #19 : Duminică, 29 Octombrie 2023, 19:14 »
Am și eu o intrebare: în ce moneda ar trebui sa avem bani la noi: Euro sau USD? Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Euro, suntem in zona euro. Guadelupa, Martinica, Saint Maarten - sunt teritorii ce tin de Franta.

Offline sorincitu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #21 : Marți, 31 Octombrie 2023, 09:26 »
si pe vas, in dollari?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #22 : Marți, 31 Octombrie 2023, 09:43 »
Tot euro. Am transmis un Email in care am descris intreaga procedura de plata pe vas. Eu am sa va orientez, ghidez si ajut acolo, e bine insa sa cititi sau chiar sa aveti listat la voi.

Offline CorneliaM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #23 : Marți, 31 Octombrie 2023, 11:55 »
Buna ziua ! Din motive personale nu mai pot merge in acesta excursie, cei interesati de acest loc rog sa se adreseze agentiei .Multumesc !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #24 : Miercuri, 01 Noiembrie 2023, 08:23 »
A aparut un loc intr-o cabina exterioara la femei. Daca doriti sa-l ocupati, inscrieti-va pe site si luati legatura urgent in agentie: office@bonvoyagesibiu.ro pentru confirmare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #25 : Vineri, 03 Noiembrie 2023, 09:03 »
Nu mai este mult pana la plecare, mai putin de o luna. Pana la intalnirea noastra pe aeroport, eu am sa mai fiu plecat intr-o excursie, cea din Brazilia. Ma intorc cu doar 2 zile inainte de plecarea in Caraibe.

Informatiile si detaliile sunt transmise, urmeaza sa primiti si biletele de avion, asta cu cateva zile inainte de plecare. Si tot atunci si voucher-ele de imbarcare cu numarul cabinei.

Pe cabina deja sunt setate excursiile optionale pe care le-ati ales si achitat (ma refer la cele doua prin MSC, pt ca celelalte sunt PRIVATE TOUR si evident ca nu sunt in contul vostru la MSC, ci doar in evidenta mea).

Verificati atunci cand primiti numele si celelalte date de pe voucher. Daca totul e in regula, listati pt ca trebuie sa aveti cu voi voucher-ul in format print.

Agentia a efectuat toate platile: avion, cabine, supliment cabine, taxa tips echipaj, hotel Guadelupe primele 3 nopti si noaptea suplimentara 10/11 decembrie.

La efectuarea platii pentru noaptea suplimentara am fost intrebati daca dorim sa ni se ofere cina, la fel ca in primele 3 zile de sedere acolo. Am cerut o cotatie de grup, sa stiu ce inseamna ca si pret. La individual cina este 40 euro, noua ne-a oferit un tarif special de grup, 20 euro/persoana. Evident ca am acceptat, pentru ca toata lumea va trebui sa serveasca masa in acea seara. Am si achitat cei 20 euro suplimentar.

Acesti bani o sa-i strangem acolo, nu mai este nevoie sa ii transmiteti prin banca. Retineti deci ca mai trebuie achitati 20 euro, dar aveti cina si pentru acea seara.

Practic in aceasta excursie sejur + croaziera (11 nopti) - acum sunt incluse toate mic dejunurile, 7 pranzuri si toate cinele. Ar ramane doar 4 pranzuri in Guadelupa, in perioada de plaja. Dar daca avem cine si mic dejunuri, la pranz e nevoie doar de ceva usor.

Cam acestea sunt ultimele vesti.

Offline Crismi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 04 Noiembrie 2023, 11:35 »
Buna ziua!sunt Crismi un membru nou in grup si doresc foarte mult să merg in aceasta croaziera daca mai este locul disponibil.Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 04 Noiembrie 2023, 11:58 »
Da, este un loc disponibilizat, asa cum este precizat pe site. Este intr-o cabina exterioara cu geam - FEMEI.

Offline adriana1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Croaziera Caraibe si Guadelupa. Farmecul creol. 30 noiembrie - 12 decembrie 2023
« Răspuns #28 : Duminică, 19 Noiembrie 2023, 20:07 »
Bună seara,datorita sănătății trebuie sa renunț la aceasta croaziera,dacă interesează pe cineva chiar dacă timpul este scurt pana la plecare m-as bucura sa poată prelua locul.
O seara frumoasa!

Offline Șoimița

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Bună ziua,  numele meu apare greșit pe tiketul de îmbarcare pe MSC. Am notificat agenția Bon Voyage ,dar nu am primit niciun răspuns pana acum. Nu as vrea sa am probleme din cauza acestei greșeli.
 Ce pot sa fac? Multumesc