Autor Subiect: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023  (Citit de 2833 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #15 : Joi, 09 Noiembrie 2023, 13:44 »
Am primit si ultima confirmare.

Referitor la vreme, media va fi in jur de 25 grade dar temperaturile fluctueaza chiar si cu 10 grade de la o zona la alta: cca 25 grade la Amman, 15 grade Petra, 30 grade Aqaba, 10 grade noaptea in desert.

Deci, cel mai bine, imbracaminte in straturi, tip trekking pentru deplasarile in natura - pantalon, tricou tehnic.

Se anunta si ceva precipitatii, sa nu va lipseasca o haina de ploaie/pelerina, incaltaminte impermeabila.

Daca mai aveti intrebari, cel mai bine scrieri aici, pot fi de interes si pentru ceilalti.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #16 : Luni, 27 Noiembrie 2023, 13:17 »
  :oops: Nimeni, nimic? O impresie, o vedere, un sentiment? :o

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #17 : Luni, 27 Noiembrie 2023, 13:46 »
Salut, Rentzi.
Ma bucur ca iti doresti sa afli mai multe despre aceasta a doua experienta in Iordania care a fost fabuloasa, din toate punctele de vedere.
O parte din fotografii, filmulete au aparut inca din timpul excursiei pe pagina de facebook Singlescamp Romania.

Am sa imi fac timp sa scriu si aici pentru ca ar fi pacat sa nu vedeti si voi cât de fain a fost  *|*

Mai jos, o parte din spectacolul oferit de beduini seara la Petra, o experienta pe care eu am trait-o cu aceeasi emotie :

https://www.facebook.com/100057471722335/posts/pfbid0dNmJ6VfaceCHyMLM8mpazzeSntSehDmpcxAH7fttCoLMzCWUXE5ht6rKJS7RiCr3l/?app=fbl

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #18 : Joi, 30 Noiembrie 2023, 11:44 »
In absenta altor impresii, revin si aici cu momentele frumoase pe care le-am trait si de aceasta data in Iordania. Nu voi intra in detalii despre situatia actuala din zona pentru ca, asa cum spuneam in ambele dati, in Iordania viata se desfasoara in mod normal, toate obiectivele turistice sunt deschise.

Am citit astazi un articol in media care sublinia exact ce spunea Admin, referitor la avertismentele de calatorie emise de MAE, catalogate drept exagerate de catre patronatele din turism.  „Avertismentele Ministerului Afacerilor Externe au, în primul rând, un impact semnificativ asupra clienţilor, cărora li se induc temeri exagerate menite să îi determine să anuleze deplasarea sau să renunţe la ea, apoi asupra agenţiilor de turism. Este suficient să menţionăm că în destinaţiile respective fenomenul turistic se desfăşoară normal, iar alte state sau pieţe turistice nu şi-au speriat cetăţenii. Avioanele zboară, iar hotelurile au grad bun de ocupare”, declară Dumitru Luca, preşedintele ANAT. Patronatele din turism solicită MAE să adopte o abordare mai echilibrată şi specifică în emiterea avertismentelor de călătorie.

Am avut curiozitatea sa ma uit pe pagina oficiala a MAE din Franta diplomatie.gouv.fr sa vad care sunt recomandarile autoritatilor franceze pentru cetatenii francezi care intentioneaza sa viziteze Iordania si, intr-adevar, exista doar niste recomandari de bun simt de care trebuie sa tinem cont oricand calatorim. In niciun caz nu sunt avertismente care pot induce ingrijorare, de genul celor prezente la noi.

La aceasta situatie se mai adauga si impactul  media dar si al celor din jur care sunt influentati de stirile negative, prezentate in mod denaturat in presa, cu accent pe evenimente negative.

Acestea fiind spuse, revin la partea frumoasa a excursiei in Iordania care mi s-a parut de aceasta data si mai frumoasa si interesanta. Am avut sansa sa fim insotiti de un ghid local foarte placut care ne-a impartasit o gramada de informatii captivante despre Iordania. Si de aceasta data am avut la dispozitie un autocar comod desi grupul a fost mic, tocmai pentru ca agentia locala si-a dorit sa ne ofere cele mai bune conditii de calatorie, alaturi de un sofer profesionist.

Programul a fost acelasi cu cel din octombrie, diferenta fiind doar spectaculosul canion de apa Wadi Bin Hammad pe care l-am parcurs alaturi de un ghid local. O experienta grozava sa mergi prin apa calda, o zona luxurianta cu multa vegetatie. Am baut ceai si cafea, preparate de ghidul nostru, i-am cantat cântece de la noi, chiar au fost momente faine pe care doar intr-o excursie SC le poti trai.

Din fericire vremea a fost buna si in aceasta perioada a anului, potrivita pentru plaja si baie. Nu as putea face un top al obiectivelor vizitate pentru ca, asa cum spuneam si data trecuta, toate locurile sunt interesante si merita vazute cel putin o data. As spune, totusi ca Jerash imi place in mod deosebit, este uimitor sa vezi cat de bine s-a conservat unul din cele mai glorioase si mai prospere orase din timpul Imperiului Roman.

Petra nu mai are nevoie de nicio prezentare, probabil pentru cei mai multi reprezinta atractia principala pentru a veni in Iordania si pe buna dreptate. Ghidul insa face diferenta, altfel este doar o plimbare printr-un canion spectaculos. Am avut timp suficient sa vizitam la pas Trezoreria, Teatrul roman, strada Fatadelor, Marele Templu si, bonus, am ajuns si la Little Petra, un mic sit nabateean situat la câțiva kilometri de Wadi Musa și care face parte din situl arheologic Petra (Raqmu), fiind de asemenea înscris în patrimoniul UNESCO.

Little Petra a fost construită în perioada de maximă înflorire a Regatului Nabateean, între secolele 1 Î.C. și 1 D.C., pe Drumul Mătăsii, fiind situată la 1040 m deasupra nivelului mării. Situl a fost părăsit în jurul secolului 7 D.C. și de două secole a fost locuit de beduini, care și-au găsit refugiul aici. Din păcate, multe încăperi au fost afectate, aceștia făcând iarna focul în interiorul grotelor, motivul pentru care multe încăperi din sit au tavanul negru.
De jur împrejurul acestui sit și până spre Petra, stăteau caravanele uriașe, pentru că în Petra efectiv se intra cu câteva cămile, la vremea respectivă caravanele erau formate și din mii de cămile, plus animale, corturi, mâncare. A fost o plăcere să ne plimbam prin acest sit frumos, mai putin aglomerat.

M-as bucura sa apara si alte impresii, Iordania este o destinatie care merita vizitata, inteleasa iar conditiile premium in care excursia noastra a fost organizata chiar fac diferenta.















































Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #19 : Joi, 30 Noiembrie 2023, 12:49 »
 :applause: :thumbup: :applause:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Iordania. Petra, marea, desertul si noi. 12 - 20 noiembrie 2023
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 09 Decembrie 2023, 15:53 »
Minunat!