Autor Subiect: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023  (Citit de 3942 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Kmy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #15 : Duminică, 12 Noiembrie 2023, 18:25 »
Pentru cine este interesat, eu am schimbat bani din lei in reali brazilieni la TAVEX in MegaMall

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13268
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #16 : Marți, 14 Noiembrie 2023, 02:29 »
Eu m-am trezit azi noapte la 12:30 si am facut check in-ul, in special pentru alegerea de locuri. Am reusit, dar va spun cinstit - nu foarte usor, am tot facut incercari la terminatia cifrelor din E-TICKET pand cand am gasit combinatia... castigatoare.

Deci pentru a va putea identifica introduceti: numele de familie, numarul zborului (AF1089) si numarul de E-TICKET. Spre exemplu, in cazul lui Adrian B este:

0572930174698.

Deci copy/paste numarul de la E-ticket, taiati liniuta dintre cifre si nu luati in considerare ultimele doua cifre din numarul de bilet (in cazul dat erau -99). Sper sa mearga si la voi la fel. La mine a mers, am incercat si la Adrian si am vazut ca merge cu aceste cifre. Daca nu merge asa, incercati alte combinatii de sfarsit, dar daca de doua ori a mers "reteta" gasita, ar trebui sa fie valabila la toata lumea.

Merita sa va luati timp foarte matinal, asa cum am facut si eu, pentru a va alege un loc bun in special pentru acel zbor lung spre Sao Paulo (sunt 11 ore si jumatate), dar si pentru a va lua un loc in fata, asa cum v-am recomandat eu, pentru a cobori cu totii cat mai repede in conexiune. Eu mi-am luat 15D, doar acolo am gasit mai in fata.


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #17 : Marți, 19 Decembrie 2023, 22:38 »
In frigul asta, este aproape incredibil ca acum 3 saptamani eram in jungla si pescuiam pirania sau trageam cu arcul.
Imi doream mult sa ajung in Brazilia, de cand am auzit prima oara despre carnavalul de la Rio sau despre dansul de samba, costumele si atmosfera incendiara de la carnaval.
De-a lungul timpului auzi melodii care ti se intiparesc in memorie "The Girl from Ipanema", "Copacabana", care vorbesc despre niste locuri care sunt sigur minunate.
Apoi Brazilia este gazda ultimelor triburi salbatice din jungla si posesoarea celei mai intinse jungle de pe pamant. Levi Strauss, etnograful care si-a pus viata in pericol explorand aceste triburi, tatuajele, modul lor de viata ne-a "imbolnavit" cu gandul sa vedem si noi aceste locuri si sa cunoastem acesti oameni.
Calatoria noastra incepe la Sao Paolo, principalul oras economic din Brazilia. Ma gandeam ca o sa fie anost. Am ramas surprinsa ca mi-a placut f mult.
Este cel mai bogat oras din America de Sud, gazduieste si cei mai bogati oameni, dar exista si contraste foarte mari intre paturile sociale, culminand cu oamenii strazii, numerosi, care stau cazuti si imobili ca statuile in piete publice, gari, parcuri, probabil multi drogati. Beneficiaza din partea administratiei orasului de mese calde.
Este un oras la Oceanul Atlantic, in care, poate pt ca are briza , aerul nu se simte poluat, desi este o metropola de 20milioane de locuitori. Se circula alternativ cu masina si 30% din combustibil este pe baza de etanol produs din trestie de zahar local in Brazilia.
Arhitectura formata din zgarie nori din divese perioade anii 20-50-80 si noi, cladiri elegante , cu gradini de palmieri la intrare, dar alternand uneori cu cladiri istorice mai vechi micute, un amalgam de vechi si nou, de sarac si bogat.
Si societatea braziliana este f diversa cu mari comunitati de japonezi, nemti, italieni,  si populatie neagra si mulatra proveniti din fostii sclavi africani si apoi populatia provenita din triburile locale dinainte de colonizare de tip amerindian.
Am experimentat o vreme dIversa cu soare, caldura umeda, ploi de vara de tip dusuri, nori, ceata, prin care soarele se zareste pal.
Am luat si un ragaz in parcul principal al orasului sa ne plimbam cu bicicletele sub arbori tropicali, invadati de liane, pe langa palcuri de bambusi si flori.
Am baut un expreso bun in piata din boabe de cafea arabica braziliana selectionate, coapte mediu.
Am baut suc de cupuacu, acai sau maracuja pe celebrul bulevard Paulista. Tot aici am vazut un spital de stat cu o receptie eleganta si primitoare chiar langa biserica sfanta Catarina. Pt a beneficia de servicii de sanatate, brazilientii
trebuie sa plateasca o asigurare de sanantate suplimentara lunar, serviciile de sanatate sunt f bune, dar f scumpe si calitatea serviciilor este direct proportionala cu asigurarile pe care le platesti.
Ghidul nostru, italian de origine, inalt, insista sa ne vorbeasca despre societatea elitista din Sao Paolo si de succesul economic al Braziliei.
Ne-am plimbat uimiti prin cartierul de grafitti cu ochii atintiti pe toti peretii.


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #18 : Marți, 19 Decembrie 2023, 22:49 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #19 : Miercuri, 20 Decembrie 2023, 00:22 »
Am zburat mult cu avionul in excursia asta si ne-am rafinat gustul pt cipsuri si ursuleti din jeleu, si am vizionat filme. Din avion, daca aveai noroc sa stai la geam, puteai sa surprinzi de deasupra Atlanticului momentul intalnirii continentului american, sa remarci rauri colosal de mari, baraje, paduri verzi nesfarsite.
Asa a fost si aterizarea la Iguazu la cascade, in mijlocul unei paduri bogate, strabatuta de un rau umflat de ape maronii cu meandre. Aerul, cand am aterizat, era f curat, cald si umed.
Volumul de apa de la cascade a fost de 10 ori mai mare decat in mod obisnuit: zgomot, palcuri de ceata starnite de masele de stropi aruncati, frunze de arbori tropicali, o groaza de familii cu copii mici, cu carucioare, pasari exotice frumos colorate, coati jucausi, un fel de ratoni, iguane, fluturi.
Am vazut cascadele si din partea braziliana si din partea argentiniana, mai aproape de ape. Le-am vazut si de sus din elicopter, o plimbare de neuitat!( si accesibila 150dolari).
Apoi, cu o ambarcatiune cu motor, ca niste nebuni, ne-am aventurat in amonte catre cascade, sa luam "cel mai mare dus din viata noastra".
Pana la zona de imbarcare ne-am deplasat prin jungla cu 4x4. Se pare ca , de fapt, este o jungla secundara, crescuta dupa reimpadurirea unei zona initial defrisata. Ca sa se refaca, necesita 100 de ani. Tanara ghida m-a impresionat cu cat entuziasm ne incuraja sa pretuim aceasta comoara a planetei.
In parcul de pasari am vazut papagali de diverse culori, niste pasari de un rosu aprins neverosimil, flamingo, tucani, flori, copaci deosebiti.
S-au ratacit 2 fete din grup in mijlocul zonei cascadelor de ne-au dat mari emotii( eu cel putin imi imaginam ca au fost rapite),dar au reusit sa ne dea share location sa ne mai linistim si ne-am reunit fericiti!( si sa recapat increderea in ghidul nostru local pe care il suspectam de " complot la rapire").
In Brazilia se mananca f mult fructe, chiar si la felul principal: banane prajite, dovleac copt, apoi mananci manioc fie faina prajita, fie prajit, cartofi dulci, peste, vita, condimentate cu arome locale. Meniul este f diferit de ce mancam noi, mi-a fost dor de legumele noastre.
Cand am trecut granita in Argentina, am savurat o total alta mancare, mult mai gustoasa, vita argentiniana in sos cimichuri, muraturi, legume coapte bine condimentate.
Nici cu igiena nu mi s-a parut ca brazilienii sunt f exigenti, cel putin la unele hoteluri. In schimb sunt geniali in a compune si a canta muzica cu band cu percutionisti, trompeta, voce, muzica de samba, bossa nova, jazz, un mix de muzica portugheza cu ritmuri africane si influente originale din triburile braziliene. Picturile murale de tip grafitii mi s-au parut geniale, orasele sunt o mare scena artistica, mai ales Rio.
Carlos, ghidul nostru de la Iguazu, este originar din Argentina. E ghid aici de cand se stie, de f tanar. Se pare ca aprins ziua cand cand a avut turisti,dar nu era apa la Iguazu deloc, fenomen care face parte din ciclul naturii. La fel, in Amazonia, fluviul a avut cel mai jos nivel din ultimii 50 de ani.


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #20 : Miercuri, 20 Decembrie 2023, 00:45 »
























Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #21 : Miercuri, 20 Decembrie 2023, 23:55 »
De la Iguazu dupa 3 zboruri ( o escala fiind un Rio mai mic pe malul oceanului), am ajuns la orasul Manaus din jungla amazoniana. Hotelul era extrem de elegant si inalt, intr-un oras cu locuinte joase, multe case saracacioase, probabil formate din containere viu colorate, cladiri coloniale. Gloria acestui oras a fost cand Brazilia era cea mai mare producatoare de cauciuc.
Am mers cu barca pe Rio Nero, cu ape mai acide, mai sarac in pesti, pana la varsarea in Amazon, unde apa e mai deschisa la culoare si se vede clar diferenta de culoare intre rauri.
Ghidul nostru Yuri este nascut in jungla, unde a copilarit pana la 18 ani. Apoi a pecat sa lucreze in Manaus, initial la un hotel, apoi s-a casatorit in Manaus si are 2 copii mari.
Dar copilaria in jungla pare ca valoreaza cat o facultate de biologie si ceva master in medicina naturusta: este o enciclopedie de plante, animale si tehnici de supravietuire. Probabil ca trebuie sa ai mintea ascutita, memoria brici, atentia inzecita, simturile activate la maxim ca sa traiesti in jungla. Si asta cred ca iti ocupa tot timpul, te invioreaza. Nu mai ai timp sa te gandesti la nemurirea sufletului.
Pare f fericit in jungla de fiecare data cand se intoarce. E tanar la vreo 50 de ani, poarta colier cu colti de leopard, parul lung.
Sa fiu sincera si sa pasesc pe pamant mi-era frica in micile noastre incursiuni prin jungla, de serpi veninosi si scorpioni. A zis ca are remedii din plante pt ambele, ca ei aici in jungla nu se duc la doctor si ca aceste remedii ii salveaza. M-am linistit, am avut curajul sa merg mai dezinvolta.
Intepatura termitelor poate provoca o durere care dureaza 24 de ore, dar nu mori. La unele triburi este si testul maturitatii pt barbati, pe care se pun cate 40 de termite.
In jungla am fost cazati intr-o locatie f frumoasa, confortabila si curata, cu oameni primitori. Mancarea ne-a fost gatita din ingrediente locale si a fost f gustoasa. Am avut si piscina curata cu apa clorinata. Excursiile propuse au fost f interesante: cu barca pe canale seara sau noaptea la vanatoare de caimani, pescuitul de pirania, intalnirea cu o familie de localnici( cam saraca si cam lenesa) , unde am mancat turte de tapioca si am tras cu arcul-atentie maniocul crud e otravitor-aviz amatorilor!
Yuri ne-a propus o plimbare la 5 dimineata cand se mijeau zorii sa ascultam pasarile si maimutele urlatoare.
In ultima seara gazdele ne-au facut o surpriza f frumoasa cu invitarea unei formatii de muzica si o trupa de 2 dansatori de samba, care au fost asa generosi, ca la un moment dat au lasat programul de-o parte si au dansat cu tot grupul entuziast sa le imite miscarile f dinamice( consumatoare de calorii :dance:). Bandul a cantat si el exceptional. A fost o seara minunata! Ne-am despartit cu greu de acest loc in mijlocul naturii cu oameni atat de primitori. Totul a fost la superlativ!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #22 : Joi, 21 Decembrie 2023, 00:01 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #23 : Vineri, 22 Decembrie 2023, 01:07 »
Apoi am zburat la Rio! Am vazut orasul de sus din telecabina ce uneste cele 2 dealuri fotogenice. De aici se vad plajele, golfurile, dealul Corcovado cu statuia lui Isus, flori, copaci tropicali, jack fruit, grafitti.
Pe faimoasele plaje Copacabana se joaca fotbal sau alte sporturi, lumea se plimba. Desi am fost grijulii, nu am avut probleme cu hotii. Doar o singura data un om al strazii care incerca sa ne vanda o ciocolata a deschis fermoarul ruxacului unei doamne din grup. Pe plaja puteai cumpara mici suveniruri in reali brazilieni( cu aceiasi paritate ca la noi: 1real=1RON), cu dolari, euro sau chiar cu cardul. La micile restaurante de la marginea plajei se manca bine, se canta muzica live si unii mai si dansau.
Pt mine Rio este un oras f dinamic si artistic-pictura murala, dans, muzica live, jazz, latino, etc.
Exista un cuvant brazilian care la noi nu are echivalent: "jinga"-o miscare unduitoare si agila. Cu jinga dribleaza fotbalistii, se danseaza samba sau zice Klauss, ghidul nostru din Rio, pe brazilieni in aeroport nu ii recunisti neaparat dupa culoarea pielii, fiind un popor din multe etnii, ci dupa miscarea permanenta.
Klauss ne-a cantat delicat " The girl from Ipanema", melodie si versuri frumoase despre o fata blonda care mergea la plaja cu pasii ca in ritm de dans. De la masa unui restaurant o pandeau compozitorul si poetul. Frumusetea acestei melodii celebre nu au imiedicat-o pe tanara sa isi faca o afacere vanzand bikini cu brandul "The girl from Ipanema" si apoi sa apara in Playboy la 50 de ani cu fiica ei. Lasa un gust putin amar aceste intamplari.
Brazilienii arata sanatosi, sunt multi tineri, fac sport, rochitele decoltate ale femeilor au feminitate. Sunt un model de viata mai sanatoasa si parca" traiesc" mai mult viata. In spectacolul de salsa la inceput ni se spune ca brazilienii sunt un popor de oameni curajosi care stiu sa iubeasca.
A fost o idee f buna sa mergem in cluburi in fiecare seara sau la spectacolul de samba. Asta ne-a facut sa cunoastem mai mult stilul lor de viata si sa ne apropiem mai mult de cultura lor.
Am ajuns si in favele, zonele cele mai sarace din orase, unde in Rio locuieste aproape 20% din populatie. Cladirile sunt nesigure la intemperii, exista criminalitate crescuta , se aud impuscaturi, se vand droguri si arme.
Dar tot aici gasesti magazine, coafor, agentie de voiaj, nutritionist. Am intalnit un tanar sofer de taxi care licuia in favele, care muncea noaptea pe taxi ca sa se autointretina la facultate.
Am fost insotiti in favele de ghizi experimentati, care aveau acordul sefului favelei sa ii vizitam. Aici e stat in stat, nu platesc taxe, dar statul ii tolereaza. Sunt doua lumi paralele ana langa alta. Sunt grafitti si in favele, mici opere artistice din dopuri de plastic, se fac niste prajituri cu ciocolata si cocos fantastice, au niste baruri cu vedere superba de pe deal, e muzica nemaipomenita si in favele, viata pulseaza.
Insulele tropicale au fost salbatice si frumose. Ne-a insotit in amarcatiunea cu care ne-am plimbat muzica reggae, bosa nova,dansuri, concurs de jonglat cercul pe talie( adjudecat de brazilience!), cappirinia( bautura pe baza de alcool din trestie de zahar, gheata si fructe - un fel de mojito).
A fost o excursie exceptionala , solicitanta.
PS-defect profesional: totusi inainte sa plecati in Brazilia e bine sa fiti vaccinati de febra galbena, sa luati masuri sa va protejati de tantari si sa luati profilaxie antimalarica. Se recomanda sa va programati cu cel tarziu o luna inainte de calatorie la un cabinet de medicina calatoriei sa primiti sfaturi si sa va vaccinati.
Grupul a fost f placut si prietenos, prieteni vechi si dragi sau persoane noi si frumoase.
Pt ca regasi atmosfera vesela de acolo va sugerez o mica lista de melodii"furate":
Mas que nada -Sergio Mendes e Brasil '66
The girl from Ipanema-Astrada Gilberto Joao Gilperto
Cabeleira do Zeze-Banda Gol
At the Copa-Copacabana-Barry Manilow
Agua Mineral-Banda Gol
Ja Sei Namora-Ao Vivo
Eu So Quero-Um Xodo
Volta Bebe, Vorta Ne-Dj Gruga
Morena Tropicana-Trio Nordestis
Tesouro de Pirata-Tchakabum Onda Onda
Farao divinidade do Egipto-Ivete Sangale e Olode


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #24 : Vineri, 22 Decembrie 2023, 01:23 »





















Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #25 : Luni, 01 Ianuarie 2024, 15:02 »
Oli, ce frumos jurnal de calatorie ai facut!!!!  :love: Si ce inspirat este insotit de atatea poze!!! E admirabil cate detalii ai retinut! Ma bucur ca ni le-ai reamintit! :worship: Si mie mi-a placut maxim aceasta excursie, m-as intoarce cu drag oricand si, probabil, descrierea ta ii va invita si pe altii sa se bucure de aceste experiente in excursiile viitoare.
Multumim lui Gigi si Samizei pentru ca am putut trai aceasta experienta si am adunat aceste minunate amintiri!
La multi ani tuturor si la cat mai multe excursii minunate! :smitten: :applause:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Brazilia. Vacanta sud-americana. 15 - 28 noiembrie 2023
« Răspuns #26 : Joi, 04 Ianuarie 2024, 14:42 »
Le-am scris aici ca sa nu le uit(am).🙂