Autor Subiect: Minunile Iordaniei. Petra, desertul, marea si noi. 9 - 16 octombrie 2023  (Citit de 2149 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minunile Iordaniei. Petra, desertul, marea si noi. 9 - 16 octombrie 2023
« Răspuns #15 : Miercuri, 18 Octombrie 2023, 10:00 »
Am revenit din Iordania cu povesti si experiente de care ne vom aminti, cu siguranta, cu totii, mult timp de acum incolo. Multumesc tuturor celor care au facut parte din aceasta poveste minunata si in special oamenilor faini din grupul cu care am trait clipe de neuitat.

O mobilizare generala exemplara cum rar mi-a fost dat sa vad, si punctualitate care au surprins foarte placut partenerii din Iordania. A contat foarte mult, dat fiind programul dens, transbordarile zilnice. Si, nu in ultimul rand, va multumesc pentru rabdare, stoicism, pentru ca nu v-ati plans cand v-a fost greu - da, stiu, nu e simplu sa impachetezi si sa te trezesti zilnic devreme, sa nu poti opri mereu la ora pranzului.. Dar am simtit de la bun inceput ca dorinta voastra de a vedea si afla cat mai multe a fost mult mai mare. Bravo voua!

Nu voi intra in detalii despre situatia actuala din zona pentru ca, daca nu am fi urmarit stirile, nu am fi stiut ce se intampla. Nu am avut niciodata sentimentul ca suntem in nesiguranta, viata in Iordania se desfasoara normal.

Nici nu stiu sa va spun ce m-a impresionat mai mult pentru ca Iordania este o destinatie surprinzatoare: autostrada impecabila prin zone aride, fascinantul oras Jerash, muntele Nebo,  valea fertila a Iordanului, castelul Kerak, soseaua ametitoare care urca in varful muntelui, Marea Moarta care este atat de sarata incat poti doar sa plutesti si chiar sa citesti ziarul, Petra cea impunatoare si care inseamna mai mult decat mult-mediatizata Trezorerie, desertul Wadi Rum cu beduinii si dunele de nisip, Marea Rosie si Aqaba, o statiune unde am avut  sansa sa vedem cum se relaxeaza localnicii intr-o zi de sarbatoare dar si sa targuim in suq, Amman cu citadela sa care spune istoria acestui loc multietnic si cultural si forfota din piata locala unde gasesti de toate pentru toti, preparatele traditionale gustoase, in special mielul din desert...

Ar fi mult mai multe de spus, poate aveti timp sa povestiti si voi cum v-ati simtit, ce v-a placut. A fost, per total, o experienta uimitoare care meria traita cel putin o data in viata.














































Offline Stelam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Minunile Iordaniei. Petra, desertul, marea si noi. 9 - 16 octombrie 2023
« Răspuns #16 : Luni, 23 Octombrie 2023, 19:41 »
In completarea a ceea ce a sintetizat foarte frumos Diana, amintesc despre emotiile din timpul spectacolului de lumini si muzica “Petra By Night”, despre bucuria copilareasca traita in Canionul Wadi Mujib unde am uitat complet de CNP-ul nostru, despre relaxarea din mijlocul desertului, despre seara cu muzica si dans organizata in tabara de corturi.
 
Amintesc despre grija continua a Dianei pentru grup și pentru fiecare in parte, despre spiritul SC care te face sa simti ca nu esti singur, ca in orice moment e cineva linga tine cu un sfat, cu un sprijin, cu un zambet.
 
Da, e o poveste minunata cu un grup minunat; o experienta care merita traita.
 
Si totusi, trebuie sa mai spun ceva – cuvintele sunt prea sarace ca sa exprime bucuria si incantarea cu care admir (ma bucuram si inainte de aceasta experienta dar acum parca s-a amplificat exponential) peisajul nostru de toamna, frumusetea campiilor, dealurilor, muntilor, a raurilor, a pamantului nostru.


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minunile Iordaniei. Petra, desertul, marea si noi. 9 - 16 octombrie 2023
« Răspuns #17 : Luni, 23 Octombrie 2023, 20:10 »
Stela, multumesc mult pentru impresii! Ai mare dreptate. Merita mers in Iordania nu doar pentru a intelege o cultura si civilizatie diferita, ci si pentru a vedea cu alti ochi tot ceea ce avem noi in Romania si consideram normal, in special apa, padurile, muntii...

M-am intors acum de la Dejani unde m-am bucurat de fiecare frunza cazuta, de culorile spectaculoase ale toamnei, izvoarele de la munte.. Suntem norocosi. In Iordania resursele de apa sunt limitate si, pentru cei obisnuiti cu muntele, intinderile aride nesfarsite din Iordania sunt o provocare :) Este o experienta care te pune pe ganduri.