Autor Subiect: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023  (Citit de 3280 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« : Miercuri, 09 Noiembrie 2022, 17:25 »
Tarif: 790 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/carnaval-cetatea-sighisoara-2023

Perioada de desfasurare: 17/03/2023 - 19/03/2023

Cazare: Hotel Sighisoara3*  Sighisoara

Grup de: 40 persoane

Supliment sgl -250 lei/pers

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare x 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 2
•   cina x 2
•   voucher bauturi 40 lei x 2 seri
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei
•   entertainment

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     masa de pranz
x     bautura
x     mese de pranz si cina
x     intrari la obiective
x     excursie optionala
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Iasmina Stoici

Ce vedem in aceasta calatorie: Cetatea Sighisoarei si optional cateva din jur

Profilul si tipul excursiei: eveniment

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane vesele, deschise, care armonizeaza usor. Carora le place sa se distreze si sa calatoreasca in grup.

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Program:

Ziua 1. Vineri 17 martie 2023 In Cetatea Sighisoarei
14.00 - 17.00 Check in hotel
17.00 - 18.00 Deja traditionalul tur ghidat al cetatii cu tobosarul din Sighisoara
19.00 - Cina in restaurantul hotelului sau daca vremea este buna, pe terasa (nu mai luam cina tip bufet in crama, asa cum faceam la alte evenimente in Hotel Sighisoara: tinem cont de recomandari si evitam pe cat posibil riscurile.)
20:00 - Muzica in crama

Ziua 2. Sambata 18 martie 2023 CARNAVAL CU... MASTI

08.30 Mic dejun

09.30 - 16.00 Excursie optionala. Dupa inscriere va rog sa scrieti aici daca doriti sa participati. Organizam un bus pentru un tur gastronomic in zona, insotiti de un ghid local.

La intoarcere de la 16:00 - 18:00 aveti timp sa va pregatiti pentru Carnaval. Va dau cateva idei:



















18.00 - Intalnirea cu toata recuzita, in holul de la receptie. Nu intarziati pentru ca pierdem lumina aceea grozava de seara, care se potriveste cu tema noastra perfect. Iesim pana la Turnul Ceasului, pentru niste fotografii. Vor fi amintiri de neuitat.
18.45 - Fotografii de grup, individuale, in holul hotelului
19.30 - Cina o s-o luam in restaurant, apoi coboram in crama
21.00 - Cea mai reusita masca, primeste un voucher de 100 lei pe care il poate folosi la orice excursie Singles Camp&Travel.
22.00 - Muzica
00.00 - Tort si sampanie!!! *|* *|* *|*

Ziua 3. Duminica 19 martie 2023 LA REVEDERE SIGHISOARA, LA REVEDERE PRIETENI

9.00 Mic dejun tip
10:00 Daca vremea este buna, urcam pana la Vila Franka, pentru o panoarama si o plimbare
12.00 Check out

Tema evenimentului Carnavalurile sunt intotdeauna prilejuri de intalnire, de distractie, de a iesi din monotonie. In zona Transilnaniei sasii au adus acest obicei, fiind o buna perioada de timp, un eveniment de strada. A devenit ulterior mai intim, odata ce a intrat in casele oamenilor, unde lumea se aduna pentru a sarbatori iesirea din iarna.

Despre locatie. Locatia este aceiasi pe care o stiti din alte actiuni, Hotelul Sighisoara, cel care ne este acum atat de drag si familiar. Pentru cei care nu-l cunosc, mai jos aveti cateva fotografii:













Costumatie Insistam ca toata lumea sa vina mascata. De unde luati asa ceva? Pe internet exista multe site-uri care vand tot felul de obiecte, aveti de asemenea posibilitatea inchirierii de la un centru de costume de carnaval. Mai aveti o varianta si din experienta anilor trecuti, a fost de cel mai mare succes: costumele si mastile confectionate cu fantezie de catre participanti....

Va recomand inca o data si subliniez: veniti costumati!  Atfel nu stiu de ce ati participa la o astfel de actiune. Doar sa-i vedeti pe altii? E pacat sa nu puteti intra in atmosfera mastilor, din interior. Am mai intalnit in timp persoane care nu au inteles acest lucru si i-am vazut cat de stanjeniti s-au simtit vazand cata veselie si ras era intre masti...Iar ei erau obligati sa stea practic pe margine si sa se multumeasca doar cu privitul. De aceea facem astfel de actiuni, sa ne bucuram, sa radem in spatele si in fata mastilor!  :giggle:

Vom fi doar noi in intreg hotelul, astfel incat o sa avem spatiu foarte mare pentru activitatile noastre. Transportul pana la locatie nu se face organizat[/b][/color], pentru ca nu veniti multi din aceiasi zona, dar si pentru ca in acest fel contactul pe zona interioara cu ceilalti este minim. Pt a ajunge acolo va recomand sa va anuntati inscrierea pe forum si sa comunicati de unde veniti si de asemenea daca intentionati sa luati pe cineva cu masina sau daca doriti sa gasiti pe cineva care merge cu auto din zona in care locuiti si doriti sa fiti luat(a) de acolo.

Va recomandam sa veniti pregatiti si pentru o plimbare in natura! Poate fi racoare, poate fi un pic de ploaie, asa ca nu facetiu economie la bagaje, puneti trekkiing la voi, pantalon, haine care sa va tina de racoare, pelerina.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #1 : Luni, 14 Noiembrie 2022, 17:45 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/carnaval-cetatea-sighisoara-2023

Offline Nikky

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #2 : Miercuri, 16 Noiembrie 2022, 20:00 »
Buna!
Sunt membru nou in club si m-am inscris la Carnaval la Sighisoara.
E prima mea excursie organizata de Singlescamp si abia astept sa cunosc alti membri!
 :)

Offline Iasmina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 19 Noiembrie 2022, 12:20 »
Bună Nikky,
bine ai venit în gașca Single Camp  :applause:
Sunt sigura ca o sa iti placă evenimentul de la Sighișoara!
Ne vedem in martie!  :flori:

„Fii fericit cât trăiești, pentru că mort o să fii mult timp.”

Offline Nikky

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #4 : Duminică, 27 Noiembrie 2022, 10:38 »
Multumesc!
Ne vedem acolo! :)

Offline Iasmina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #5 : Marți, 24 Ianuarie 2023, 18:20 »
Salutare gașcă veselă,   *|*
de abia aștept sa ne vedem la Sighișoara costumați și plini de voie bună.  Dacă doriți sa cumpărați costumații mai interesante, le puteți comanda și de pe site-uri chinezești, ajung cam în 3 săptămâni. Va sfătuiesc sa va pregătiți din timp, e mult mai distractiv dacă suntem cu toții costumați.
Sa ne vedem cu bine!  :flori:
„Fii fericit cât trăiești, pentru că mort o să fii mult timp.”

Offline Maria C.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #6 : Vineri, 17 Februarie 2023, 16:25 »
Salutare gașcă veselă,   *|*
de abia aștept sa ne vedem la Sighișoara costumați și plini de voie bună.  Dacă doriți sa cumpărați costumații mai interesante, le puteți comanda și de pe site-uri chinezești, ajung cam în 3 săptămâni. Va sfătuiesc sa va pregătiți din timp, e mult mai distractiv dacă suntem cu toții costumați.
Sa ne vedem cu bine!  :flori:
Bună! Doar ce m-am înscris. Abia aștept să mergem. Eu sunt din Sibiu și, dacă aveți un loc liber în mașină, vă rog să mă ajutați cu transportul. Mulțumesc frumos!

Offline CC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #7 : Vineri, 17 Februarie 2023, 18:00 »

Offline CC

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #8 : Vineri, 17 Februarie 2023, 18:17 »
[ :) Buna, mi-am rezervat si eu un loc la Carnavalul din Sighisoara! Este prima mea participare la un eveniment in Singlecamp si sunt foarte emotionata si curioasa cum va fi! Trebuie sa recunosc ca am ales acest eveniment pentru a  sparge gheata  :) tocmai pentru ca orasul Sighisoara si locatia imi sunt foarte familiare iar tematica este atat de frumoasa si ofertanta. De abia astept sa-mi aleg costumul  *|* author=admin link=topic=3730.msg149289#msg149289 date=1668007502]
Tarif: 790 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/carnaval-cetatea-sighisoara-2023

Perioada de desfasurare: 17/03/2023 - 19/03/2023

Cazare: Hotel Sighisoara3*  Sighisoara

Grup de: 40 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare x 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 2
•   cina x 2
•   voucher bauturi 40 lei x 2 seri
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei
•   entertainment

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     masa de pranz
x     bautura
x     mese de pranz si cina
x     intrari la obiective
x     excursie optionala
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Iasmina Stoici

Ce vedem in aceasta calatorie: Cetatea Sighisoarei si optional cateva din jur

Profilul si tipul excursiei: eveniment

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane vesele, deschise, care armonizeaza usor. Carora le place sa se distreze si sa calatoreasca in grup.

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Program:

Ziua 1. Vineri 17 martie 2023 In Cetatea Sighisoarei
14.00 - 17.00 Check in hotel
17.00 - 18.00 Deja traditionalul tur ghidat al cetatii cu tobosarul din Sighisoara
19.00 - Cina in restaurantul hotelului sau daca vremea este buna, pe terasa (nu mai luam cina tip bufet in crama, asa cum faceam la alte evenimente in Hotel Sighisoara: tinem cont de recomandari si evitam pe cat posibil riscurile.)
20:00 - Muzica in crama

Ziua 2. Sambata 18 martie 2023 CARNAVAL CU... MASTI

08.30 Mic dejun

09.30 - 16.00 Excursie optionala. Dupa inscriere va rog sa scrieti aici daca doriti sa participati. Organizam un bus pentru un tur gastronomic in zona, insotiti de un ghid local.

La intoarcere de la 16:00 - 18:00 aveti timp sa va pregatiti pentru Carnaval. Va dau cateva idei:



















18.00 - Intalnirea cu toata recuzita, in holul de la receptie. Nu intarziati pentru ca pierdem lumina aceea grozava de seara, care se potriveste cu tema noastra perfect. Iesim pana la Turnul Ceasului, pentru niste fotografii. Vor fi amintiri de neuitat.
18.45 - Fotografii de grup, individuale, in holul hotelului
19.30 - Cina o s-o luam in restaurant, apoi coboram in crama
21.00 - Cea mai reusita masca, primeste un voucher de 100 lei pe care il poate folosi la orice excursie Singles Camp&Travel.
22.00 - Muzica
00.00 - Tort si sampanie!!! *|* *|* *|*

Ziua 3. Duminica 19 martie 2023 LA REVEDERE SIGHISOARA, LA REVEDERE PRIETENI

9.00 Mic dejun tip
10:00 Daca vremea este buna, urcam pana la Vila Franka, pentru o panoarama si o plimbare
12.00 Check out

Tema evenimentului Carnavalurile sunt intotdeauna prilejuri de intalnire, de distractie, de a iesi din monotonie. In zona Transilnaniei sasii au adus acest obicei, fiind o buna perioada de timp, un eveniment de strada. A devenit ulterior mai intim, odata ce a intrat in casele oamenilor, unde lumea se aduna pentru a sarbatori iesirea din iarna.

Despre locatie. Locatia este aceiasi pe care o stiti din alte actiuni, Hotelul Sighisoara, cel care ne este acum atat de drag si familiar. Pentru cei care nu-l cunosc, mai jos aveti cateva fotografii:













Costumatie Insistam ca toata lumea sa vina mascata. De unde luati asa ceva? Pe internet exista multe site-uri care vand tot felul de obiecte, aveti de asemenea posibilitatea inchirierii de la un centru de costume de carnaval. Mai aveti o varianta si din experienta anilor trecuti, a fost de cel mai mare succes: costumele si mastile confectionate cu fantezie de catre participanti....

Va recomand inca o data si subliniez: veniti costumati!  Atfel nu stiu de ce ati participa la o astfel de actiune. Doar sa-i vedeti pe altii? E pacat sa nu puteti intra in atmosfera mastilor, din interior. Am mai intalnit in timp persoane care nu au inteles acest lucru si i-am vazut cat de stanjeniti s-au simtit vazand cata veselie si ras era intre masti...Iar ei erau obligati sa stea practic pe margine si sa se multumeasca doar cu privitul. De aceea facem astfel de actiuni, sa ne bucuram, sa radem in spatele si in fata mastilor!  :giggle:

Vom fi doar noi in intreg hotelul, astfel incat o sa avem spatiu foarte mare pentru activitatile noastre. Transportul pana la locatie nu se face organizat[/b][/color], pentru ca nu veniti multi din aceiasi zona, dar si pentru ca in acest fel contactul pe zona interioara cu ceilalti este minim. Pt a ajunge acolo va recomand sa va anuntati inscrierea pe forum si sa comunicati de unde veniti si de asemenea daca intentionati sa luati pe cineva cu masina sau daca doriti sa gasiti pe cineva care merge cu auto din zona in care locuiti si doriti sa fiti luat(a) de acolo.

Va recomandam sa veniti pregatiti si pentru o plimbare in natura! Poate fi racoare, poate fi un pic de ploaie, asa ca nu facetiu economie la bagaje, puneti trekkiing la voi, pantalon, haine care sa va tina de racoare, pelerina.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie
[/quote]

Offline Iasmina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #9 : Vineri, 17 Februarie 2023, 19:10 »
Buna CC,
Bine ai venit în grup! Este un eveniment minunat si distractiv!
Ne vedem luna viitoare!
Iasmina
„Fii fericit cât trăiești, pentru că mort o să fii mult timp.”

Offline Maria Lazar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #10 : Marți, 21 Februarie 2023, 12:05 »
Buna!

Sunt la a doua incercare de a participa la un eveniment SinglesCamp. Prima a fost zadarnicita de pandemia COVID. Sper ca de data asta totul sa fie OK.

Abia astept sa va cunosc!


Offline Paul_Iancu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #11 : Marți, 21 Februarie 2023, 12:29 »
Bună ziua, o sa vin din Brașov. Vreau să particip la excursia opțională. De principiu vin cu trenul, dar dacă are cineva un loc și vrea să mă ducă și pe mine sunt de acord să împart cheltuieli de călătorie 🙂. O zi bună!

Offline Nikky

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #12 : Joi, 23 Februarie 2023, 22:24 »
Buna! Si eu doresc sa particip la excursia optionala. As vrea sa stiu cat costa, cum ma inscriu si cum platesc. Multumesc!

Offline Iasmina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #13 : Vineri, 24 Februarie 2023, 08:21 »
Bună gașcă veselă,
In câteva zile o sa va scriu detaliile despre excursia opțională,  înscrierea se va face aici pe forum și plata cash in momentul în care va cazez.
O zi frumoasa!  *|*
„Fii fericit cât trăiești, pentru că mort o să fii mult timp.”

Offline Iasmina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
Re: Carnaval la Sighisoara 17 - 19 martie 2023
« Răspuns #14 : Vineri, 24 Februarie 2023, 10:51 »
Salutare gasca vesela :flori:,

anul acesta avem traseu nou  :applause: si foarte interesant pentru excursia optionala, o sa vizitam trei biserici fortificate: Malancrav, Copsa Mare si Biertan, unde ghidul nostru local ne va povesti multe lucruri interesante ^-^ si mai putin stiute de aceste locatii.

La pranz o sa ne oprim la un restaurant local unde fiecare va putea consuma ce ii doreste sufletul  O0

Costuri: o sa avem de achitat costul autocarului si ghidul local, sumele o sa fie impartite in functie de participanti dar nu va fii mai mult de 100 lei/persoana
+ fiecare isi va achita consumatia la restaurant.

Suma de achitat pentru autocar si ghid va fii platita cash direct la mine in momentul in care va cazez.

Cine doreste sa participe va rog sa scrieti pe forum sau si mai bine imi puteti scrie un SMS - 0721587954 cu numele complet si ca doriti sa participati la excursia optionala.
Stiind ca nu toata lumea intra pe forum, cu o saptamana inainte de excursie o sa ii sun pe cei care nu au scris.

Sa nu uitati de costumatii, este mult mai distractiv cand suntem cu totii costumati :D

Sa ne vedem cu bine, plini de veselie si voie buna!  *|*
„Fii fericit cât trăiești, pentru că mort o să fii mult timp.”