Autor Subiect: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023  (Citit de 2104 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Tarif: 570 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/borsec-schi-spa-drumetii-iarna-2023

Perioada de desfasurare: 20/01/2023 - 22/01/2023

Cazare: Pensiunea Korona din Borsec 3* Borsec, str. Carpați, nr. 133

Grup de: 20 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 2
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     mese de pranz si cina
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
 
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Lidia Mandache

Ce vedem in aceasta calatorie: zona Borsec

Profilul si tipul excursiei: Este o excursie de socializare, de relaxare la baile minerale, de miscare in aerul curat din statiunea Borsec asezata la 900 m altitudine intr-o depresiune inconjurata de culmile impadurite ale muntilor Calimani, Ceahlau, Bistrita si Giurgeu.
Se adreseaza celor care doresc sa invete sa schieze sau sa-si perfectioneze tehnica, dar si celor care iubesc plimbarile in zapada sau saniusul.
Statiunea are 3 partii de schi accesibile tuturor https://www.schiborsec.ro/  , are deja o baza de tratament care dispune de bazine cu apa minerala rece si calda, sauna, camera de sare si masaj, iar in decembrie se va inaugural un centru SPA modern de 2900mp.
Toplita se afla la doar 28 km, deci cine doreste poate merge la schi si acolo.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active, care iubesc miscarea, natura, sociabile, comunicative. Care au ceva pregatire fizica pt a face fata unor drumetii in zapada.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:
Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp
Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de iarna

Daca doriti sa schiati, nu uitati echipamentul de schi!

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Vineri 20 februarie 2023. Descoperim la pas statiunea. Schi si relxare la Baile O - Saros







Ziua 2. Sambata 2023. Drumetie in Rezervatia Naturala Scaunul Rotund sau schi. Relaxare la Centrul SPA
Zona carstică a Dealului „Scaunul Rotund” de 982 m inaltime  este o zona pitorească si cea mai importanta depunere de travertin din tara. Travertinul de aici a fost exploatat si folosit la ornamentarea a numeroase institutii din Romania, inclusiv cladiri precum Palatul Parlamentului sau unele statii de metrou din Bucuresti.
Pe traseu vom descoperi: Pestera cu gheata, o grota unde infiltratiile de apa ingheata sub forma unor stalactite și stalagmite care se ingroasa pe timp de iarna și se topesc primavara tarziu sau vara;  Grota urșslor, un ansamblu de coridoare adanci săpate de apa în rocile calcaroase;   Poiana Zanelor, cu  izvoare minerale amenajate pe o pajiste inconjurată de o padurie deasa de brad, Carierele de travertin, Izvorul Stravechi, Izvorul Piere Currie, Cetatea Bufnitei - o zona unde se afla ruinele unor constructii militare din primul razboi mondial.
Este un traseu circuit cu puncte de belvedere  de cca 3 ore.







Ziua 3. Duminica 2023. Schi sau plimbare cu sania trasa de cai. Plimbare la punctul de belvedere “Baia de Soare”



Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Scurta descriere a statiunii Borsec:
Statiunea are 3 partii de schi accesibile tuturor https://www.schiborsec.ro/  , are deja o baza de tratament care dispune de bazine cu apa minerala rece si calda, sauna, camera de sare si masaj, iar in decembrie se va inaugural un centru SPA modern de 2900mp.
Toplita se afla la doar 28 km, deci cine doreste poate merge la schi si acolo.

Despre locatie:
Vila Korona este amplasata intr-o zona liniştită a oraşului balnear Borsec, la 700 de metri de cea mai apropiată pârtie de schi. Izvorul local de apă minerală este la 1 km, iar o staţie de autobuz se află la 4 minute de mers pe jos. Pensiunea Korona este la 28 km de Topliţa. Camerele sunt mobilate simplu au fiecare cate o baie cu uscător de păr şi articole de toaletă gratuite.
O parcare publică gratuită este disponibilă.













 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 05 Noiembrie 2022, 09:58 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/borsec-schi-spa-drumetii-iarna-2023

Offline LilianaA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #2 : Joi, 12 Ianuarie 2023, 00:05 »
Bună,
Merge cineva din București și ma poate ajuta și pe mine cu transportul?
Mulțumesc!

Offline oros valeriu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #3 : Vineri, 13 Ianuarie 2023, 00:22 »
buna  daca este vre-un barbat care renunta la aceasta excursie ,preiau eu


Offline Licuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #4 : Vineri, 13 Ianuarie 2023, 20:50 »
Buna seara,
Tocmai am aflat ca nu voi putea participa la aceasta excursie, cedez locul dacă cineva dorește!
Tel.0744707555!
Sa aveți o seara buna!

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023, 17:14 »
Bună seara, și eu mi-aș dori să merg la spa și să socializez , la plimbarele pe la izvoare , deci dacă se poate aș fi super fericit , vă mulțumesc anticipat!
Ahhh , uitasem că e și Anul Nou Asiatic, deci motiv de dans !  :D *|*
Tel 0733350375 Costi

Offline Gimy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023, 18:40 »
Bună seara! Eu voi pleca din Bacău. Așadar dacă dorește cineva din împrejurimi sau de pe traseu să meargă împreună cu mine, îl pot lua cu plăcere.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023, 19:32 »
Bună Gimy , eu plec din Roman, deci ar fi fain dacă aș primi acceptul Lidiei sau agenției, ai Nr tel și vorbim , poate am noroc...
Oricum merg la Borsec pt Spa  :D
Vă salut cu mare drag !  :flori: :smitten:

Offline LilianaA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #8 : Luni, 16 Ianuarie 2023, 16:44 »
Buna ziua, dacă mai vine cineva din București și are nevoie de transport va rog sa sunați la numărul 0726731891 (Maria) sau la 0744903107(Liliana).  :)

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #9 : Miercuri, 18 Ianuarie 2023, 00:35 »
Salutare, tuturor!

Vineri va astept la pensiune incepand cu ora 14.00, ora de la care ne putem caza.
La 15.30 vom pleca intr-o plimbare prin statiune. Daca nu reusiti sa ajungeti pana atunci, va rog sa ma anuntati pentru a sti cu cine va repartizez in camera.

Pentru cina am vorbit sa ne faca un meniu tip grup pentru vineri. O sa va comunic meniul si pretul, imediat ce am informatia de la pensiune. Bauturi se pot comanda  la barul lor.

Se schiaza pe zapada artificiala si la Borsec si la Toplita. Conditiile de schiat sunt mai bune in momentul de fata la Toplita. Sunt doar 28km intre cele doua localitati, asa incat cei care doresc sa schieze, sambata dupa micul dejun, pot merge acolo. Pe meteoblue, site-ul cel mai precis in materie de prognoza la munte, imi arata ca sambata si duminica va ninge - Vremea Borsec. Sper sa avem noroc! :thumbup:

Tarife pentru partiile de schi:
https://www.schiborsec.ro/10~ro~preturi.html#last
https://partiatoplita.ro/tarife-22-23/

Pentru cei care nu schiaza am un program de drumetii usoare, dar care necesita echipament adecvat sezonului (bocanci cu talpa antiderapanta, sosete groase,pantalon gros, bluza termica, geaca impermeabila, caciula, parazapezi care sunt utile si in caz de noroi)

Dupa-amiaza ne relaxam  la noul Centru SPA&balneo asa ca nu uitati sa puneti in bagaj costumul de baie, prosopul si slapii.

Tarife si servicii Centru SPA:
https://www.fontanaborsec.ro/index.html


Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #10 : Joi, 19 Ianuarie 2023, 19:07 »
Bună seara! Eu voi pleca din Bacău. Așadar dacă dorește cineva din împrejurimi sau de pe traseu să meargă împreună cu mine, îl pot lua cu plăcere.
Salutări Gimy , mă poți lua și pe mine de la Roman ?

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #11 : Joi, 19 Ianuarie 2023, 19:14 »
Ok , vă rog cine trece prin zonă, tel 0733350375

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #12 : Luni, 23 Ianuarie 2023, 13:00 »

































































Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #13 : Luni, 23 Ianuarie 2023, 13:04 »
Câteva imagini din frumoasa noastră plimbare prin zona Borsec , mulțumesc frumos Lidia și grupului vesel !  :smitten: :flori:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Borsec – “ Schi, Spa si plimbari in zapada” 20 - 22 ianuarie 2023
« Răspuns #14 : Marți, 24 Ianuarie 2023, 00:38 »
Eu nu fac poze atât de faine , îmi plac toate, dar pisica cu sfinx-ul este preferata mea , mulțumiri Adrianei din Iași și Marianei din Focșani bineînțeles
 :flori: :kissing: