Autor Subiect: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023  (Citit de 2889 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023
« Răspuns #15 : Miercuri, 22 Februarie 2023, 19:18 »
La pensiune, toate bune.

Suzi ne asteapta 


Zăpada insa, a inceput sa se topeasca, a fost foarte cald zilele acestea.
Sa aveti si parazapezi, sunt bune si pentru noroi.

Meniu cine:
Vineri: Friptura cu piure de cartofi & prajitura cu iaurt
Sambata: Pastrav la gratar cu mamaliguta & clatite cu inghetata.

Micul dejun va fi sub forma de bufet.

Puteti sa va aduceti bauturi, spunea dl Feri ca oferta la pensiune este limitata.

Spor la pregatiri, sa ne vedem cu bine!


Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023
« Răspuns #16 : Joi, 23 Februarie 2023, 16:32 »
Tananaaa.. :)
Diana, tocmai voiam sa intru sa intreb cum stam cu zapada ... si daca sa-mi iau si crampoanele ...
Multumim pentru recomandari! :flori:
Din cate vad sunt poze de pe intregul traseu  ... bravoo .. :bow:
Facem traseul invers, plecam prin padure si ne intoarcem prin Chei sau surpriza ?
....Catelul meu de la atata plimbare a facut muschi de sare gardul :2funny: si o tuleste singur prin cartier  :slap:

Deci doamne .. bete, crampoane, bocanci, .. costum de baie, pantofiorii de dans si nu in ultimul rand rucsacelul plin cu voie buna si veselie .... :dance: *|*


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023
« Răspuns #17 : Joi, 23 Februarie 2023, 17:57 »
Rodi, da, din pacate la Plaiul Foii s-a cam topit zapada, cred insa ca la Curmatura va mai fi.
De data asta planul este ca la dus sa mergem prin chei si apoi urcam pe poteca din padure, urmand sa coboram de la Curmatura prin poiana Zanoaga si apoi prin padure direct la Fantana lui Botorog.

Sunt anuntate ceva precipitatii, deci imbracaminte si incaltaminte impermeabile/ impermeabilizate.

Grija la drum, ne vedem mâine cu multa voie buna!  *|* :dance:






Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023
« Răspuns #18 : Vineri, 24 Februarie 2023, 23:43 »
Am ajuns si e tare fain la noi!  *|*
Am gasit si zapada, e drept mai aproape de munte, o plimbare de incalzire numai buna pentru drumetia de maine.
Ne-am imprietenit si cu un magarus tare simpatic, care a ținut sa respecte traditia de Dragobete si sa sarute fetele  :smitten:

Provocarea serii a fost sa alegem ciubarul sau dansul dar, pâna la urma s-a dansat si in ciubar  :dance:

Domnul Feri ne-a primit cu la fel de multa caldura dar si cu o afinata si o tuica tare bune, de casa.sa nu mai spun de Suzi care ar sta doar in brate..
Chiar e un loc special in care nu ai cum sa nu te simti bine!
















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 24 - 26 februarie 2023
« Răspuns #19 : Duminică, 26 Februarie 2023, 21:23 »
Sâmbata Busu anunta coduri de toate culorile, vânt, precipitatii... o vreme numai buna de stat la gura sobei. Picura usor când am plecat de la pensiune, dar pe aplicatiile de incredere vremea nu arata nici pe departe atat de infricosatoare...

L-am rugat pe dl. Feri sa tina ploaia si vantul la Plaiul Foii si am plecat. Si, intr-adevar, la intrarea pe traseu era soare, zapada se topise. Am hotarat sa urcam direct prin padure, pentru a profita de vremea buna si bine am facut. Temperatura a fost placuta, nici prea cald, nici rece.

Dupa un urcus sustinut ne-am tras sufletul in Poiana Zanoaga, printre branduse  un peisaj total  neasteptat. Sa tot stai la soare.. Dar, pentru ca stiam ca vremea se va schimba in curand, ne-am indreptat spre cabana. Dupa o ciorba calda si o placinta, eram gata din nou de drum. Burnita usor
 soarele disparuse, dar, cum toata lumea era corect echipata, nu am simtit niciun disconfort.  S-a oprit in scurt timp,  zapada era din belsug in prima parte parte a traseului, o placere sa drumetesti. In doua ore eram deja la masini, obositi dar fericiti.

Seara dl Feri ne-a cantat la chitara, asa cum ne-a obisnuit de fiecare data. O atmosfera faina, de munte, cum greu mai gasesti. Am incheiat ziua cu muzica si dans, ne trecuse toata oboseala...

Ploaia anuntata a venit in cele din urma. A plouat toata noaptea, dimineata a batut si vantul, astfel ca nu  am mai putut pleca pe traseu. Am ramas insa cativa până spre pranz, doar pentru a mai admira spectacolul naturii. Muntele este spectaculos pe orice vreme. Cu greu ne-am luat ramas bun dar ne vom revedea cât de curand, luna viitoare.

A fost fain cu voi, sa ne reintalnim cu voie buna si alta data!  *|* *|*