Autor Subiect: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023  (Citit de 2748 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AltaLigia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #15 : Joi, 14 Septembrie 2023, 22:49 »
E cineva din Constanta?

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 16 Septembrie 2023, 20:39 »
Am rezervat si transferul de la aeroport la hotel si retur, tariful este de 10 euro/persoana /sens, voi strange banii in prima zi la cazare.

Cat de curand veti primi din agentie factura pentru excursia optionala la Karlovy Vary reprezentand transportul si ghidul local (60EUR/pers) + masa de pranz (20EUR/pers )
La Karlovy Vary vom mai plati intrarea la fabrica de sticla, bani pe care ii voi strange in moneda locala.

Eu nu stiu din ce localitati veniti, scriti aici daca vreti sa va grupati cu transportul spre Bucuresti.
Eu voi veni cu o zi inainte la Bucuresti, voi sta aproape de aeroport. Daca este cineva interesat, imi poate lasa mesaj.

Zile faine!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #17 : Miercuri, 20 Septembrie 2023, 23:41 »
 Am rugamintea sa scrieti aici pe forum daca mai aveti intrebari, sunt plecata cu grupul de Sardinia, nu am cum sa raspund la mesaje si apeluri private.

De indata ce se va primi factura de grup privind excursia  la  KV o veti primi si voi pe email. Va rog sa aveti rabdare.

Programul  excursiei este cel anuntat, nu s-a schimbat nimic. Ultima informare se va face doar aici pe forum, cu 2 zile inainte de plecare.

Celor noi le recomand sa isi faca timp si sa citeasca informatiile privind organizarea excursiei, pe site sunt trecute absolut toate detaliile de care aveti nevoie, inclusiv despre  intalnirea la aeroport daca doriti sa le aflati deja.

Offline Janine C

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #18 : Joi, 21 Septembrie 2023, 20:27 »
Salutare tuturor,

Sunt Ioana ,sunt din Bucuresti si voi participa si eu la excursia din Praga.Am inteles ca pe grup se vor preciz locul exact de intalnire din aeroport si ora de intalnire.As avea si eu o rugaminte pt Diana Lupu...daca se poate vorbi de un meniu ovo lacto vegetarian.Fiindca e prima mea excursie cu voi,ma descurc putin mai greu si cu mesajele pe forum si cu rubricile...in fine am scris aici...sper ca e bine.

Pe curand.Seara frumoasa

Offline melis

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #19 : Vineri, 22 Septembrie 2023, 10:35 »
Buna ziua!

Daca intrati pe programul excursiei , prima zi , o sa aveti indicatii despre locul si ora   intalnirii de la aeroport " Intalnirea pe aeroport, cum se face imbarcarea, zbor si regrupare" .
Intalnirea se face la ora 8, la Plecari internationale , zona din dreapta , in fata cafenelei Lavazza.
Toate informatiile se gasesc in descrierea excursiei.

Foarte simplu de gasit.

Un sfarsit de saptamana placut!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #20 : Vineri, 22 Septembrie 2023, 23:11 »
@melis, multumesc de ajutor!

Voi mai repeta aceste informatii si inainte de plecare, urmariti in continuare forumul.
Este o perioada aglomerata nu doar pentru noi ci si pentru agentia din Praga.
Astazi s-a primit si factura pentru excursia optionala, o veti primi in scurt timp. Rugamintea este sa o achitati in termenul indicat.

Mai este cineva cu restrictii alimentare?

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 551
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 23 Septembrie 2023, 09:30 »
Buna ziua
Astazi s-au transmis tuturor facturile pt excursia  optionala la Karlovy Vary pe e-mail .
Avem rugamintea sa faceti plata acestora pina luni dupa amiaza.
Deoarece timpul pina la excursie este scurt ,agentia a facut deja plata acestora anticipat.
In cursul acestei zile veti primi pe e-mail si biletele de avion.
Multumesc.

Offline daisy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 23 Septembrie 2023, 23:58 »
Buna seara,

Un numar de telefon al d nei Diana Lupu, va rog….pt urgente!


Multumesc!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #23 : Duminică, 24 Septembrie 2023, 01:18 »
Numarul meu de tekefon l-ati primit in emailul pe care vi l-am trimis pentru excursia optionala si apare si aici pe forum  in descrierea excursiei, , ca dovada ca primesc in continuare intrebari in privat (detalii pe care vi le-am transmis deja.)

Am in continuare 2 zile foarte agliomerate, inclusiv 2 zboruri de intoarcere in tara, apoi voi reveni cu  ultimele detalii despre plecare.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Praga - Karlovy Vary. Culorile toamnei in Boemia. 29 sept - 4 oct 2023
« Răspuns #24 : Marți, 26 Septembrie 2023, 22:06 »
Am revenit din Sardinia, de acum pregatirile pentru Praga au intrat in linie dreapta.

Vineri 29 septembrie ne intalnim la ora 08:15 am (dimineata) in fata cafenelei Lavazza, in partea stanga a salii cum intrati in terminalul Plecari din Aeroportul Internaţional Henri Coanda (Otopeni)

Avem zbor direct Tarom RO225 Bucuresti - Praga,  11:15 - 12:10

Check-in-ul online se deschide cu circa 30 de ore inainte de plecare, este foarte recomandat sa il efectuam inainte.


https://www.tarom.ro/zboruri-si-rezervari/online-check-in

Completati codul de rezervare format din 6 cifre de pe bilet QB996W, numele de familie si restul informatiilor.
Vom trece si pe la ghiseu pentru a lasa bagajele de cala dar este foarte bine sa va efectuati check-in-ul inainte, atat la dus cât si la intoarcere.

In cazul in care veniti dupa ora 08:15, veti merge singuri sa va lasati bagajul si la controlul de securitate.

Atentie la regimul obiectelor si substantelor care nu sunt permise in bagajul de mana.

La Praga ne vom regrupa la banda de bagaje. Nu iesiti singuri din aeroport, vom avea apoi transfer privat la hotel (10 eur/pers/sens)

Am rugamintea sa nu imi solicitati un anumit tip de camera, alocarea camerelor se va face aleatoriu dar imi puteti spune cu cine doriti sa stati in camera.

Restul programului il anunt dupa ce confirma ghida locala ora de intalnire pentru turul pietonal.

Bani, curs valutar

Moneda oficiala in Cehia este coroana ceheasca - la muzee, restaurante, obiective turistice trebuie platit in moneda locala.
Mai peste tot sunt acceptate platile cu cardul, inclusiv Revolut.
1 coroana / CZK = 0.20 RON

Praga nu este un oras ieftin dar, ca idee, un fel principal de baza este in jur de 10 euro.

Mare atentie la lucrurile personale, bani si documente!
Luati cu voi doar o suma mica de bani cand iesiti in oras, nu va tineti banii si actele in buzunare, rucsac de unde pot fi sustrasi usor. Mare grija in aglomeratie, in transportul public.

Vremea si echipament

Vremea se anunta placuta, in jur de 23-25 grade dar prognoza anunta si ceva precipitatii, deci sa aveti si haine de ploaie/pelerina/umbrela si o haina mai groasa, la Praga poate fi rece, mai ales dimineata si seara.
Imbracaminte si incaltaminte casual, sport, potrivite pentru mers pe jos - multe strazi sunt cu piatra cubica, in panta, o tinuta mai eleganta daca doriti sa mergeti la un spectacol/concert.

In cazul in care vremea nu este potrivita pentru plimbare, pe langa muzee, obiective turistice, in Praga sunt si numeroase centre spa, puteti sa va luati la voi si un costum de baie, prosop, slapi.

Daca mai aveti intrebari, cel mai bine scrieti aici, pot fi de interes si pentru ceilalti.

Spor la pregatiri!