Autor Subiect: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023  (Citit de 3056 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dally

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #15 : Luni, 09 Ianuarie 2023, 16:12 »
Buna si bine ai venit in grup  :)
Daca vrei sa mergi cu mine, te pot lua, am loc in masina.
Pana acum doar Elena a confirmat un loc in masina mea  :D, asa ca daca ai placerea sa mergi cu noi , te luam cu drag.
Beatrice

Offline Vicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #16 : Luni, 09 Ianuarie 2023, 20:54 »
   Buna, am patru locuri libere in masina. Plecarea va fi din zona Ploiesti. tel.0769089051

Offline IoanaGhi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #17 : Marți, 10 Ianuarie 2023, 21:10 »
Buna tuturor,

La multi ani!

Si eu plec din Bucuresti si am locuri in masina.
@Iordan - daca nu s-a oferit nimeni, pana acum, pot sa fac eu un detour in Brasov.

PS. Pentru mese, planificam sa cumparam ceva si sa aducem sau se organizeaza exclusiv acolo ?

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #18 : Marți, 10 Ianuarie 2023, 21:13 »
Localitățile din care veniti : Iași, Vaslui, Galați (2), Călărași (2), Arges, Gorj, Dâmbovița, Ploiesti, Olt, București (5).

Dacă vreți să vă mai grupați cu transportul, spuneti-mi și va pun în legătură.

Referitor la mese și cazare, vă reamintesc că ne vom gospodari singuri.
Eu am să mă ocup de aprovizionare - ingredientele pentru micul dejun (oua, unt, brânza, bacon, legume, zacusca, gem, ceai, cafea) și carnea de grătar (porc, pui, cârnaciori) pentru cine, precum și alte măruntisuri, urmând să împărțim costurile.
Băuturile și le aduce fiecare.
In plus, eu voi mai aduce ceva dulce.

De o singura persoana știu că nu mănâncă produse animale și carne.
Am rugămintea să mă anunțați până cel târziu mâine după-amiază daca mai sunt persoane cu restricții alimentare.

Vremea este in schimbare, posibil sa avem parte de ceva precipitații, poate chiar ninsoare. Să aveți echipament montan  de drumeție pentru ieșirile în natura: căciulă, mănuși, fular/buff, bocanci impermeabili, geaca impermeabila/pelerina, pantaloni elastici de iarna, impermeabili, polar, bluza cu mânecă lungă - ne îmbrăcăm in straturi. Foarte utile si parazăpezile, protejează de noroi și umezeala.
Betele de trekking nu sunt obligatorii dar prind bine daca le aveți.

Biletele la sanctuarul urșilor le voi rezerva după ce ne întâlnim.

Mai revin mâine după ce vorbesc și la cazare.

Spor la pregătiri!  *|*

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #19 : Marți, 10 Ianuarie 2023, 22:34 »
"@Iordan - daca nu s-a oferit nimeni, pana acum, pot sa fac eu un detour in Brasov"
Multumesc Ioana. Esti foarte draguta sa propui sa faci ocolul. Dar nu cred ca este cazul sa-l faci pentru ca am aflat ca exista curse Brasov-Moeciu de Jos din ora în ora, iar vila am înțeles ca este la soseau principala. Joi la Bradov ma voi interesa la Autogara unde este statia în Moeciu și dacă este foarte departe de pensiune, am sa apelez la amabilitatea ta sa ma recuperezi din drum când vii la pensiune, eu aranjandu- ma a ajung în Moeciu de Jos în funcție de ora când ajungi tu.
Dacă drumul tău trece prin Bran, putem sa ne întâlnim în Bran.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #20 : Marți, 10 Ianuarie 2023, 23:53 »
am aflat ca exista curse Brasov-Moeciu de Jos din ora în ora, iar vila am înțeles ca este la soseau principala. Joi la Bradov ma voi interesa la Autogara unde este statia în Moeciu și dacă este foarte departe de pensiune, am sa apelez la amabilitatea ta sa ma recuperezi din drum când vii la pensiune, eu aranjandu- ma a ajung în Moeciu de Jos în funcție de ora când ajungi tu.
Dacă drumul tău trece prin Bran, putem sa ne întâlnim în Bran.

ATENTIE!
Vila Enescu unde suntem cazati se gaseste in localitatea Cheia, pe drumul spre Moieciu de Sus si Cheile Gradistei.
Vedeti locatia aici:
https://g.co/kgs/d5HBFF

Mai exista o vila Enescu in Moieciu de Jos, pe drumul principal spre Pitesti.

Autobuzul Brasov- Rasnov - Bran- Moieciu de Jos este posibil sa nu ajunga in Moieciu de Sus.

Exista si autobuz metropolitan Brasov- Râsnov, linia 130 sau tren, pe unde vor trece mai toti.
Din directia Bucuresti se evita Brasovul, din Predeal se merge spre Pârâul Rece - Râsnov - Bran - Moieciu

Eu mai am de facut un drum in zona si masina cu care vin va fi plina cu provizii, plus boxa pentru party care e si ea voluminoasa :dance: dar sigur se va gasi o solutie. Valabil pentru toata lumea.
Doar sa ma anuntati daca nu aveti cu ce ajunge.

Offline G.D.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #21 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 09:30 »
Buna ziua,
Vin din Bacau in aceasta excursie. Ofer transport.
O zi buna!

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #22 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 10:39 »
@IoanaGhi, dacă oferta  ta rămâne valabila, îți propun sa ne intalnim in Bran sau Râșnov. Cum iti convine. Numărul meu de telefon este 0726232916. Multumesc. Alexandra Iordan

Offline IORDAN

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #23 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 10:48 »
Multumesc Diana pentru ajutor cu informațiile deosebit de utile. Abea astept sa ne cunoastem.
Alexandra Iordan

Offline Methos

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #24 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 11:11 »
Buna dimineata!
Multumesc si eu pentru clarificare, pentru ca am fost indus in eroare in ceea ce priveste locatia, deci trebuie sa imi schimb itinerarul. :)
Eu vin din Galati cu trenul și ajung in gara din Brasov aproape de ora 12.00, asadar, daca are cineva drum pe acolo si poate sa ma ia, ar fi perfect.
Dacă nu, voi cauta varianta cu autobuzul 130.

Offline eugenbr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #25 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 16:44 »
Bună seara tuturor, pe ultima sută de metri m-am înscris și eu ptr această excursie,plec din  Brăila,dacă este cineva care are nevoie de transport din zona sau pe traseu cu plăcere ajut,0726656449 este nr meu de telefon .

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #26 : Miercuri, 11 Ianuarie 2023, 22:01 »
Toate bune la Moieciu, doar zapada se lasa asteptata.. poate-poate in weekend..

S-au facut si refacut si grupajele auto  :) Mă bucura faptul ca veniti din toate colturile tarii dar, mai ales, disponibilitatea voastra de a da o mâna de ajutor cu transportul. Conteaza foarte mult, mai ales pentru cei "noi" si, cred, eu, e semn ca vom fi un grup frumos, unit.

Va fi prima actiune din acest an, dupa un revelion de poveste la Miercurea Ciuc. Imi doresc sa ne bucuram si acum de atmosfera de grup, de locurile pe care le vom vedea, sa uitam pentru câteva zile de probleme si griji, sa ne mearga bine in Noul An  *|*

Spor la ultimele pregatiri, grija la drum, ne vedem vineri la Moieciu cu multa voie buna!  *|* :dance: :thumbup:



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #27 : Luni, 16 Ianuarie 2023, 17:36 »
Super grup, o atmosfera de zile mari weekendul trecut la Moieciu cu oameni faini, de munte, drumeții, adopția unui ursuleț și multa, multa muzica și distracție  :dance: :thumbup: *|*

Din prima clipa când ne-am întâlnit cu toții am avut senzația că ne știam de când lumea  *|* Cu cei mai mulți mă știam dar și cei "noi" s-au integrat perfect in atmosfera, bravo vouă! Și, mai mult, numărul băieților a fost aproape egal cu al fetelor  *|*

Vremea se anunțase in schimbare, cu multe precipitații, a plouat mult pâna vineri dimineață. Noi am avut o vreme caldă, cu ceață, soare, ceva zăpadă, fara pic de ploaie. Vineri după-masă am urcat la Fundata unde am găsit zăpadă dar si multa ceața. Am băut câte un ceai și o cafea la nisip, ne-am bătut cu zăpada, a fost fain. Seara am încins grătarul și apoi, așa cum promisesem, am dat startul la distracție. S-a dansat mult, s-a râs, o atmosfera vesela, ca de început de an. Sorry pentru "plugușorul" in miez de noapte dar, vorba cântecului, eu iarna nu dorm...

Sâmbata dimineața am luat drumul Amfiteatrului, pe ritm de dans, la propriu  :dance: :thumbup: *|* Am găsit din nou zapada dar și ceață.. Ne-am tras sufletul la restaurantul complexului, unde am incercat mai multe specialități, toate bune. Am revenit la cazare pe un drum pitoresc, am vazut odăițele unde localnicii își depozitează fânul pentru animale și mai multe puncte de belvedere. Seara am pregătit din nou cina împreună, o mobilizare exemplară, din nou, atât la grill cât și în bucătărie  :thumbup: A mai urmat o sesiune de dans și muzică, nu de alta dar mai aveam de sărbătorit o zi de naștere  *|*

Duminică dimineața am vizitat Rezervația de urși de la Zărnești, un loc unde fiecare ar trebui să ajungă cel puțin o dată, pentru a înțelege cât de importantă este libertatea pentru orice viețuitoare. O poveste cu final fericit, unde oamenii de aici îngrijesc și reabilitează urși chinuiți in captivitate, ursuleți orfani și alte animale sălbatice care au și ele câte o suferință. L-am "adoptat" și noi pe Bruni, un ursuleț orfan de numai trei luni, care are nevoie de multa dragoste și afecțiune. Mai treceți pe la rezervație dacă aveți drum în zona, spuneți celor apropiați despre acest loc, orice sprijin, cât de mic, ajuta aceste animăluțe năpăstuite sa aibă o viață mai bună.

Această ieșire a fost, pentru mine, o mare bucurie și cel mai frumos cadou de ziua mea. Ați fost minunați, vă mulțumesc pentru toate momentele frumoase petrecute împreună, să ne întâlnim cu la fel de multa voie buna și altă dată!

















































Offline IoanaGhi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Amfiteatrul Transilvaniei in haine de iarna. 13 - 15 ianuarie 2023
« Răspuns #28 : Vineri, 20 Ianuarie 2023, 20:43 »
MULTUMIM pentru o excursie bine organizata, intr-un loc superb, cu plimbare, voie buna si "colegi de trupa" minuntai  :applause: :applause: :applause: