Autor Subiect: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023  (Citit de 3431 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 360
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #15 : Luni, 03 Iulie 2023, 22:56 »

Sambata, 8 iulie ne intalnim la ora 10.10 a.m, in fata cafenelei Lavazza, plecari Internationale.

Bagajul de cala trebuie sa fie de dimensiune medie, pentru ca o cabina de vas de croaziera nu este camera de hotel, are dimensiuni reduse si trebuie sa va ganditi ca veti fi 2 persoane, astfel ca trebuie sa va puteti aranja cat mai comod si eficient spatiul. Daca trolerul are dimensiuni normale, o sa incapa sub pat, daca nu - va bloca anumite zone de acces. Greutatea poate sa fie pana la 23 kg atat cat este permis de compania aeriana.

Va recomand sa aveti un bagaj de mana, NU sub forma unui troler mic de cabina, ci a unui rucsac pe care sa-l aveti cu voi in excursiile SOL si in care sa va incapa: o haina suplimentara, pelerina, apa, sapca sau caciulita. Recomandarea mea este sa avetu cu voi in bagajul de mana UN SCHIMB DE HAINE, pt situatia neplacuta in care nu va ajunge bagajul la aterizare (sunt rare cazurilr dar s-au mai intamplat).

Imbracaminte - incaltaminte
O sa aveti nevoie de imbracaminte/incaltaminte pentru 2 tipuri de activitati:
-  unele pe vas, care inseamna comoditate si prezentabilitate, deci tip casual, iar pt seara festiva o tinuta mai eleganta; sa va luati si o tinuta alba, pt ca se mai anunta “petreceri in alb” pe vasele de croaziera.
-  in aer liber, va recomand sa aveti pantofi sport care sa nu se ude, un pantalon tip drumetie de primvara, tricouri din material tehnic, bluza cu gluga, sapca, haina de ploaie. Desi e vara, la latitudinea la care mergem, temperatura este in jur de 15C, mai bate vantul sau ploua.

Bani
Trebuie  sa aveti la voi un card bancar care sa fie incarcat cu minim 200 euro, o garantie care de regula se blocheaza la urcarea pe vas.
Pentru transferurile din Copenhaga si turul ghidat aveti nevoie de cca 55 euro cash
-   transfer aeroport Copenhaga - hotel si hotel - port imbarcare si retur - cca 40 euro
-   ghid Copenhaga – 14 euro/persoana
Pe vasul de croaziera nu se plateste cu cash sau card bancar. Se incarca cardurile MSC cu suma pe care doriti sa o cheltuiti pentru serviciile neincluse.

Impartirea pe cabine
Impartirea pe cabine este deja facuta in functie de doua criterii: unul este tipul de cabina ales, iar al doilea ceea ce ati transmis in agentie ca optiune. Cei care nu au comunicat au fost repartizati aleator pe cabine. In urma acestei repartizari si a rezervarii croazierei, ati primit din partea MSC un numar de rezervare.
Veti primi de la agentie documentele MSC pe care trebuie sa le printati si sa le aveti la voi pentru imbarcare

La urcarea pe vas veti fi fotografiati iar poza o sa va apara pe un card pe care-l primiti imediat. Acest card este extrem de important pentru ca o sa-l folositi pentru:
- acces in camere
- acces in anumite zone ale vasului
- acces in restaurantele a la carte
- debarcari (nu o sa aveti nevoie de pasaport decat daca se anunta cu o zi inainte)
- excursii optionale
- confirmarea efectuarii instructajului pentru alarmare
- plati in magazinele vasului de croaziera
- plati bauturi alcoolice in barurile si cluburile vasului de croaziera


TREBUIE SA-L AVETI IN PERMANENTA LA VOI!!!

Va recomand sa aveti un port ecuson transparent care se atarna la gat si in care sa intre cardul. In acest fel este foarte putin probabil ca o sa-l pierdeti sau sa-l uitati undeva. De regula se poate cumpara si de pe vas, este un magazin cu marca MSC care comercializeaza asa ceva.

Odata urcati pe vas o sa puteti servi masa la restaurantele indicate. Eu am sa fiu cu voi si va explic la fata locului. Mancare, cafea, bauturi racoritoare o sa fie din abundenta si permanent, nu trebuie sa va faceti griji. Bauturile alcoolice nu sunt incluse, va fi nevoie sa le achitati separat.

Informare

Sunt doua feluri de informari, unele a MSC si unele care tin de noi, de grup.

MSC foloseste un sistem de informare printat dar si sonor, prin difuzoarele din cabine, TV cabina si spot-uri punte, lift etc. In fiecare seara primiti revista informativa a celei de a doua zi. Ce ora de debarcare este, la cat intram in port, ce show-uri si evenimente sunt, ce promotii la bauturi, la parfumuri, la haine.

Pentru noi ca grup, o sa alegem un loc in care sa ne intalnim in fiecare zi, la ora 19:00 inainte de a intra la masa. Minim 15 minute, sa va pot comunica programul de debarcare a grupului la excursia optionala si ce sa aveti la voi.

WiFi
Se poate cumpara banda de internet, puteti sa va cumplati cate doi pt a fi mai ieftin. In felul acesta era in jur de 70 euro/pers/sejur. Evident limitat.
In rest veti putea accesa datele mobile doar pe tarm, in zilele cu excursii optionale

Alarmare
In prima zi de excursie veti fi OBLIGATI sa participati la o operatiune de instruire in caz de alarmare. Instructiunile se primesc prin difuzoare, iar locul de prezentare este trecut pe cardul de bord. Acolo este o litera si un numar care indica barca de salvare la care sunteti repartizati. Trebuie sa veti vestele din cabine, pe care le purtati in mana pana pe punte si cardul. Cardul o sa fie scanat de personalul de alarmare si aceasta va fi dovada ca ati participat. Fara aceasta dovada, nu puteti debarca in nici unul dintre porturi.

Urmeaza sa primiti de la agentie biletele de avion si documentele MSC pe care trebuie sa le printati si sa le aveti la voi, impreuna cu pasaportul si un card bancar cu minim 200 euro.


Offline magdav

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #16 : Marți, 04 Iulie 2023, 08:24 »
Bună dimineața,

Am o neclaritate vis-a-vis de precizarea legata de BANI și va rog frumos dacă se poate da mai multe detalii.
"Trebuie  sa aveti la voi un card bancar care sa fie incarcat cu minim 200 euro, o garantie care de regula se blocheaza la urcarea pe vas."
Este ok daca am card cu lei și sa sa blocheze echivalemtul in EUR? Este cazul în care nu am card de valuta.
Mulțumesc.

Offline magdav

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #17 : Marți, 04 Iulie 2023, 09:26 »
Bună dimineața,

Am o neclaritate vis-a-vis de precizarea legata de BANI și va rog frumos dacă se pot da mai multe detalii.
"Trebuie  sa aveti la voi un card bancar care sa fie incarcat cu minim 200 euro, o garantie care de regula se blocheaza la urcarea pe vas."
Este ok daca am card cu lei și sa sa blocheze echivalemtul in EUR? Este cazul în care nu am card de valuta.
Mulțumesc.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 360
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #18 : Marți, 04 Iulie 2023, 09:47 »
Bună dimineața,

Am o neclaritate vis-a-vis de precizarea legata de BANI și va rog frumos dacă se poate da mai multe detalii.
"Trebuie  sa aveti la voi un card bancar care sa fie incarcat cu minim 200 euro, o garantie care de regula se blocheaza la urcarea pe vas."
Este ok daca am card cu lei și sa sa blocheze echivalemtul in EUR? Este cazul în care nu am card de valuta.
Mulțumesc.

Buna dimineata!

Poate fi si card de lei, Visa sau Mastercard.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 551
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #19 : Miercuri, 05 Iulie 2023, 09:45 »
Buna ziua
In aceasta dimineata au fost transmise pe e-mail biletele de avion  tuturor participantilor la aceasta excursie.
Va rog dati reply acestui mesaj si confirmati vizualizarea.
Multumesc.

Monalisa Stoica

  • Vizitator
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #20 : Miercuri, 05 Iulie 2023, 17:03 »
Buna ziua! confirm primirea. nu inteleg ce reprezinta data de 15 Oct.2023 de pe pagina 4. cred ca este o eroare...

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 360
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #21 : Miercuri, 05 Iulie 2023, 21:17 »
Maine veti primi pe email VOUCHERUL de cabina

1.Printati documentul
2.Verificati daca datele personale sunt corecte si corespund cu cele din pasaport
3. Completati formularul de sanatate
4. Instalati pe mobil aplicatia MSC  (la pagina 13 aveti un cod QR, scanati-l si installati aplicatia; este foarte utila pt comunicare si informare pe vas )
5. Verificati daca apar toate excursiile optionale la care v-ati inscris

Legat de bagaje, gasiti urmatoarele precizari:
Lucruri de împachetat: haine casual pentru viața la bord, un costum de baie, jachetă de dineu sau costum formal și cravată pentru bărbați, o ținută elegantă, un costum formal rochie sau rochie de cocktail pentru femei, pantofi și îmbrăcăminte pentru iubitorii de gimnastică, un pulover sau un șal pentru schimbările de temperatură,
Lucruri pe care NU trebuie să le împachetați (toate sunt interzise la bord): alcool, alimente sau băuturi, arme de foc, obiecte ascuțite, cum ar fi lame și foarfece, materiale inflamabile și explozive, obiecte cu elemente de încălzire sau flăcări deschise sunt interzise, cum ar fi fiare de călcat pentru haine, ceainice, lumânări, tămâie și drone.
Lucruri pe care trebuie să le păstrați în bagajul de mână: documente de călătorie, bani, bijuterii, dispozitive electronice, medicamente, scutece și orice alte obiecte de de valoare sau alte obiecte de care ați putea avea nevoie în scurt timp.

Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #22 : Joi, 06 Iulie 2023, 23:38 »
Despre ce formulare de sănătate este vorba  care trebuie listate și semnate?
Mail-ul pe care l-am primit nu are nici un attachment.
Va rog sa retransmite  cu attachment

Multumesc.

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 360
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #23 : Vineri, 07 Iulie 2023, 06:05 »
Despre ce formulare de sănătate este vorba  care trebuie listate și semnate?
Mail-ul pe care l-am primit nu are nici un attachment.
Va rog sa retransmite  cu attachment

Multumesc.

In unul din e-mailurile primite ieri de la agentie trebuie sa ai in attach un document pdf cu 21 de pagini care trebuie printat. La pagina 3 sau 5 dupa formularul cu datele personale este "MANDATORY HEALTH QUESTIONNAIRE".
Daca nu i-ai gasit inn e-mailul primit de la agentie, scrie ca nu ai atasat formularul

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #24 : Vineri, 07 Iulie 2023, 16:03 »
Ziua buna, tuturor
Stie cineva, ceva despre chek-in? Il face Diana pentru intregul grup? Eu am incercat sa-l fac dar aveam de bifat o "casuta" in care ma intreba daca am acceptul grupului. Cum nu aveam respectivul accept am iesit fara sa fac nimic :)

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #25 : Vineri, 07 Iulie 2023, 16:08 »
Scuze! Era vorba de LIDIA. Cu Diana am fost in Italia! E de la varsta :happy:

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 360
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #26 : Vineri, 07 Iulie 2023, 17:29 »
 :) Vom face check-in-ul la aeroport daca nu reușiți online. Oricum trebuie sa lăsăm bagajele. Eu nu pot face pentru tot grupul

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #27 : Vineri, 07 Iulie 2023, 17:39 »
ok. Multumesc!