Autor Subiect: Samothraki - vacanta pe insula Marilor Zei. 23 iunie - 1 iulie 2023  (Citit de 2985 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Samothraki - vacanta pe insula Marilor Zei. 23 iunie - 1 iulie 2023
« Răspuns #15 : Duminică, 02 Iulie 2023, 13:31 »
Am revenit din Samothraki – o insula unde nu a ajuns inca “valul” turismului agresiv.   :smitten:
Insula este dominata de muntele Saos – vizibil din orice punct al insulei - care are o vegetatie diversa si rauri ce formeaza cascade pe povarnisurile abrupte si stancoase ale versantilor muntelui. 






A fost o excursie in care am imbinat plaja cu drumetia intr-un cadru natural placut, fara aglomeratie si agitatie.

Mi-au placut mult capitala Chora, ascunsa intr-o vale a muntelui,




vathrele de-a lungul raului Fonias,






plaja Pachia Amos - inconjurata de crestele muntelui si cat de minunat s-au auzit ritmurile cantecelor romanesti pe terasa lui Nikos, care a venit si a dansat cu noi  :dance:

 



si plaja Kipos cu pietrele ei vulcanice intunecate (negre) – spre disperarea lui Ionut (soferul microbuzului nostru) cand ne-a vazut cate pietre adunam !!!   :whistle:


Cat despre bucataria greceasca, am descoperit un noul fel de mancare – katsikaki (carne de capra) preparata in diverse moduri si desi nu sunt o fana a acestui tip de carne, a fost foarte gustoasa.  :food:





Zilele au trecut incredibil de repede intr-un astfel de décor alaturi de un grup vesel.
In seara plecarii insula ne-a oferit un ultim spectacol in culorile calde ale apusului de soare.  :)