Autor Subiect: Drumetii, bujori si prieteni noi in Muntii Macinului. 19 - 21 mai  (Citit de 1447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Drumetii, bujori si prieteni noi in Muntii Macinului. 19 - 21 mai
« Răspuns #15 : Luni, 22 Mai 2023, 16:05 »
Am revenit din Muntii Macin cu o stare de incantare. Locurile sunt minunate si am avut vreme buna.

In prima zi am fost pe traseul Cozluk – prin padure – si am gasit bujorii infloriti – chiar momentul cel mai bun. Nu era nici aglomeratie si asta a fost un avantaj, ne-am putut bucura de ei fara aglomeratie.  :thumbup:



La intoarcere ne-am oprit la pietrele Mariei si am admirat apusul.



A doua zi am plecat  spre varful cel mai inalt din Dobrogea – Varful Tutuiatu. Nu e greu de ajuns si traseul e placut. De sus am putut vedea un brat al Dunarii, orasul Macin, comuna Greci, in departare orasul Braila. Se vede intreaga zona. Niste peisaje foarte frumoase.
In cateva ore am ajuns pana sus si apoi am revenit la pensiune – care este situata chiar la poalele muntilor.



Dupa amiaza am fost la un festival organizat de comuna Greci si seara ne-am bucurat de apusul de soare la lacul Iacobdeal.

A treia zi am fost pe traseul spre sfinxul din Dobrogea -culmea Pricopanului. Traseul e plin de formatiuni stancoase de diferite forme. Cu putina imaginatie se pot descoperi diferite animale, obiecte, semne.



Si surpriza – am intalnit in fiecare zi si broscutele testoase !!


M-am bucurat alaturi de voi de aceste locuri minunate.  :)