Autor Subiect: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023  (Citit de 3333 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« : Vineri, 09 Septembrie 2022, 14:43 »

Tarif: 1.850 euro/ persoana cazare in cabina interioara bella, cat. I1
Pentru celelalte tipuri de cabina va fi achitat suplimentul fata de tariful afisat:

- supliment pentru loc in cabina exterioara cu geam Bella 180 €/persoana in cabina dubla.

- supliment pentru loc in cabina exterioara  cu balcon Bella 280 €/persoana in cabina dubla.

Discount GOLD MEMBER: 70 euro

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/croaziera-de-grup-fiordurile-norvegiene-2023

Perioada de desfasurare: 08/07/2023 - 18/07/2023

Cazare:

08/09 iulie - Copengaha: Hotel Kong Arthur 4* (ultracentral)

09/16 iulie - Vas de croaziera:  MSC EURIBIA

16/17 iulie - Copenhaga: The Square 4* (ultracentral)

Grup de: 15 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse general:
•   zbor Bucuresti - Copenhaga
•   cazare 2 nopti hotel 4* ultracentral in Copenhaga (una la sosire si una la plecare)
•   mic dejun x 2 la hoteluri Copenhaga
•   servicii incluse oferite de MSC in timpul croazierei *
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

**INCLUS CA SERVICII CROAZIERA
- cazare pe intreaga durata a croazierei in tipul de cabina/suita aleasa si achitata (7 nopti)
- mic dejun, pranz si cina in regim bufet sau in regim a la carte
- gustari intre mese
- bauturi racoritoare non-alcoolice servite in timpul meselor principale de la dozatoarele de pe vas room service gratuit (se achita doar taxa de livrare) cu exceptia zilei de debarcare in care nu este valabil  serviciul
- divertisment live de tip Broadway de la recitaluri muzicale si pana la spectacole dramatice in teatrele de la  bord (pentru vasele din clasa Lirica: MSC Lirica, MSC Sinfonia, MSC Opera si MSC Armonia e nevoie de  rezervare in prealabil pentru spectacole si aceasta se poate face la receptia vasului, de pe monitoarele de la
bord sau de pe telefonul/tableta dvs. conectandu-va la reteaua WI-FI a vasului)
- accesul la sala de fitness cu vedere panoramica, la terenurile de sport exterioare si la pista de jogging exterioara
- accesul la jacuzzi, tobogane cu apa, jocuri de copii, piscine, petrecerile de pe punte, cluburi
- accesul la toate zonele special amenajate pentru copii precum si la programele si activitatile special desfasurate pentru acestia
- accesul la toate activitatile de grup, competitiile organizate la bord, jocuri si clase de hobby-uri sau mestesuguri
- accesul la biblioteca si la sala de jocuri
- accesul la cazino, cluburi de noapte si discoteca (participarea la jocurile din cazino nu este inclusa)
- accesul la Aqua Park

EXPERIENTA BELLA
- toate facilitatile si serviciile incluse mai sus
- alegerea cabinei (in functie de disponibilitate)
- alegerea orei de cina care se va reconfirma la bord (in functie de disponibilitate)
- acumulare de puncte MSC Voyagers Club pentru utilizarea acestora la croazierele viitoare

EXPERIENTA FANTASTICA
- toate facilitatile si serviciile incluse mai sus
- room service gratuit in cabina (nu se percepe nici taxa de livrare)
- mic dejun servit si livrat in cabina gratuit
- activitati speciale pentru copii: jocuri interactive in diferite limbi straine si clase de gatit pentru copii cu  mascota Doremi
- posibilitatea selectarii celei mai bune cabine (in functie de disponibilitate)
- posibilitatea de a rezerva o cabina de tip Super-Family pentru intreaga familie
- alegerea orei de cina (in functie de disponibilitate)
- o poza suvenir pentru fiecare pasager de la seara Mediteraneana din restaurantele principale
- reducere de 50% pentru clasele de fitness (de exemplu yoga) si antrenor personal (in funcție de
disponibilitate)

Nu sunt incluse:
x     asigurare de calatorie (va recomandam in mod special, sa incheiati una, cu un broker sau direct cu o societate de asigurari)*
x     transfer aeroport Copenhaga - hotel si hotel - port imbarcare
x     transfer port imbarcare - hotel (la intoarcere din croaziera) si hotel - aeroport (la plecare spre casa)
x     eventuala diferenta de tarif de zbor
x     eventuala diferenta de cabina (daca alegeti una superioara cele interioare pentru care este afisat tariful)
x     tur ghidat Copenhaga (optional)
x     excursii optionale SOL (in porturile de ancorare)
x     servicii care nu sunt incluse in tarif
x     servicii care nu sunt incluse de MSC in timpul croazierei **
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie

*In situatia in care va imbolnaviti inainte de plecare sau in timpul calatoriei, daca una dintre rudele d-voastra de grad 1 are o problema medicala majora sau sufera un deces, polita de asigurare de calatorie este acoperitoare. Agentia turistica NU are inclus in calculatia de tarif un coeficient de risc pentru astfel de situatii, astfel incat, cu toata intelegerea, nu va poate ajuta cu nimic (restituire, mutarea banilor la alta excursie, gasirea unui inlocuitor etc). Evitati o astfel de situatie financiara, prin incheierea unei polite de asigurare de calatorie, care nu este deloc scumpa si va fereste de riscuri.

**NON-INCLUS CA SERVICII CROAZIERA
- bauturile alcoolice (pentru experientele unde nu sunt mentionate ca "incluse")
- transportul spre/dinspre portul de imbarcare
- serviciile de cazare pre/post imbarcare
- asigurarile de sanatate
- transferurile de la aeroport la port sau de la port la aeroport
- mesele la restaurantele de specialitate
- serviciul de consultanta medicală de la bordul vasului
- serviciile de babysitting
- serviciile de telefonie (mobila sau fixa)
- excursiile opționale
- serviciile de la salon SPA (pentru experientele unde nu sunt mentionate ca "incluse)
- serviciul de internet de la bordul vasului (pentru experientele unde nu sunt mentionate ca "incluse)
- taxa de serviciu (15% aplicabil la toate achizitiile din magazine, SPA sau achizitionarea de bauturi) - bacsisul la
- bordul navei – 10 €/persoana/noapte (poate suferi modificari pana la data plecarii)
Linia de croaziera isi rezerva dreptul de a include in tarif o suprataxa de combustibil. Valoarea acestui supliment va fi confirmata ulterior confirmarii rezervarii doar in cazul in care pretul pretul petrolului NYMEX
(New York Mercantile Exchange) va depasi nivelul de 100 USD per baril.

Nota: Bon Voyage nu se face responsabila pentru eventualele refuzuri de acceptare a unei persoane la intrarea in tarile de destinatie sau la imbarcare.
   
Zboruri
08JUL OS 784 13:15 BUCHAREST OTP - VIENNA VIE 13:55         
08JUL PS305 17:30 VIENNA VIE - COPENHAGEN CPH 19:10 


17JUL OS 304 17:40 COPENHAGEN CPH - VIENNA VIE 19:20         
17JUL OS 787 21:35 VIENNA VIE - BUCHAREST OTP 00:10+ (se ajunge pe 18 iulie)


Orarul de zbor poate suferi modificari, chiar si compania de zbor poate fi schimbata daca apar schimbari in orarul de zbor.
   
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Lidia Mandache  0743/122214

Ce vedem in aceasta calatorie: Fiordurile Norvegiei Gereinger si Flam, Copenhaga, Alesund, Kiel

Profilul si tipul excursiei: De ce o croaziera? Pentru ca este o calatorie ultraconfortabila, aveti toate facilitatile necesare. mancare 24/24, bautura, o multime de locuri in care sa va distrati. Nu in ultimul rand este un excelent prilej de a socializa, de a cunoaste oameni din toata lumea...

O astfel de excursie va ofera posibilitatea de a vedea mai multe locuri intr-un timp scurt si in confort. Fara bagaje mutate dintr-un hotel in altul, fara transferuri, fara zboruri. Nu ai cum sa vezi atatea locuri minunate intr-un timp atat de scurt si intr-un mod atat de confortabil. Calatoresti noaptea, iar dimineata esti in port. Debarci odihnit, vizitezi in grup, iar seara esti din nou in cabina ta, refresh-at, gata de distractia de seara.

Cine merge in aceste excursii? Pai sunt oameni de toate varstele. Turismul acesta de croaziera s-a dezvoltat enorm in ultimii 20 de ani, s-a ajuns la situatia in care locurile se ocupa chiar si cu 2-3 ani inainte. Iar cei care se imbarca nu mai sunt acei batranei pe care-i vedeam in filme populand vasele de croaziera de lux. Acum calatoriile pe mare sunt accesibile unui public larg, nu mai sunt exclusiviste, asa ca intalnesti de la tineri de 25 - 30 ani, pana la persoane de 60 - 70 de ani. Toti cu chef de viata, cu placerea de a calatori.

De ce sa calatorim in grup?

Croazierele sunt ideale din punct de vedere al socializarii. Se calatoreste impreuna, programul la tarm este acelasi, aveti astfel ocazia sa va cunoasteti, sa comunicati, sa legati prietenii.

Grupul ofera de asemenea posibilitatea organizarii de excursii la tarm, intr-o maniera mai intima, mai placuta.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoanele care iubesc calatoriile pe mare, carora le plac locurile speciale, care-si doresc relaxare, distractie si socializare.

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: pasaport valabil
•   Documente medicale - cele solicitate de MSC pentru imbarcare si de autoritatatile locale din zona de calatorie Germania, Danemarca si Norvegia.

Despre bagaje: Aveti posibilitatea sa calatoriti cu un bagaj de cala de 23 kg si cu un bagaj de cabina. Cand ne apropiem de plecare o sa afisam pe forum mai multe recomandari.

Programul excursiei

Ziua 1. Sambata 8 iulie 2023. . Ora de intalnire: 10:10 Cititi: Intalnirea pe aeroport, cum se face imbarcarea, zbor si regrupare ZBORURI: 08JUL OS 784 13:10 BUCHAREST OTP - VIENNA VIE 13:50 si conexiune 08JUL PS305 17:35 VIENNA VIE - COPENHAGEN CPH 19:15  . Regrupare la linia de bagaje si transfer aeroport - hotel. Check in si apoi timp liber.

Ziua 2. Duminica 9 iulie 2023 Descoperim un pic din Copenhaga si ne imbarcam pe vasul de croaziera
Mic dejun, check out hotel la ora 10:00
Transfer cu taxi, in grupaj pana in port pentru imbarcare (se face intre ora 11:00 si 12:00).
De la hotel pana la terminalul de plecari facem cu masina cam 20 minute.



Program croazieraMSC Euribia - Fiordurile Norvegiei 09/07/2023 - 16/07/2023.

Duminica 09 iulie 2023Copenhagen, Danemarca Imbarcare 13:00 - 15:00. La 15:00 se inchide check in-ul. Plecarea vasului din port: 18:00

Ziua 3. Luni 10 iulie 2023 pe mare

Ziua 4. Marti 11 iulie 2023 Fiord - Hellesylt/Geiranger, Norvegia Debarcare: 07:00 Plecare: 19:00



Ziua 5. Miercuri 12 iulie 2023 Alesund, Norvegia Debarcare: 07:00 Plecare: 17:00



Ziua 6. Joi 13 iulie 2023 Fiord - Flaam, Norvegia Debarcare: 07:00 Plecare:   17:00



Ziua 7. Vineri 14 iulie 2023 - pe mare

Ziua 8. Sambata 15 iulie 2023Kiel, Germania   Debarcare: 09:00 Plecare:19:00



Ziua 9. Duminica 16 iulie 2023.   Debarcam la Copenhaga, de acolo de unde am plecat Debarcare: 08:00. Free time.

Ziua 10. Luni 17 iulie 2023.Ziua plecarii . Mic dejun, timp liber, iar in jur de ora 11:00 check out hotel. Lasam bagajele la receptie si... haladuiala prin pitorescul oras. Dupa amiaza mergem la aeroport, check in si urmeaza zborurile: 17JUL OS 304 COPENHAGEN CPH - VIENNA VIE 19:15 si conexiune 17JUL OS 787 21:30 VIENNA VIE - BUCHAREST OTP 00:05+ (se ajunge pe 18 iulie)

Nota: programul poate suferi modificari facute de linia de croaziera, independente de agentia Bon Voyage.

Prezentare MSC Euribia:



 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #1 : Joi, 03 Noiembrie 2022, 05:17 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/croaziera-de-grup-fiordurile-norvegiene-2023

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #2 : Marți, 28 Martie 2023, 11:01 »
Ultimele locuri ramase:

1 LOC DISPONIBIL INTR- O CABINA EXT CU BALCON -la femei
1 LOC DISPONIBIL INTR- O CABINA EXT CU BALCON -la barbati

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #3 : Marți, 04 Aprilie 2023, 12:06 »
Cred ca intre timp la femei s-a ocupat, am vazut doua inscrieri consecutive, asa ca cel putin una se va concretiza in rezervare. Asa cu formatia completa, am sa incerc sa va ajut (in masura in care la randul vostru imi raspundeti in timp util) cu rezervarile pentru excursiile optionale SOL. Adica cele posibil a fi facute in porturile de acostare.

Ce vreau sa va explic este ca locurile in aceste excursii sunt limitate, asa ca rezervarea trebuie facuta din timp. Eu mai sunt inca 2 saptamani acasa, dupa care voi fi plecat cam legat si nu o sa mai am timp pentru a va ajuta, asa ca raspunsurile le voi centraliza cel tarziu, in 10 aprilie, pentru a putea transmite mai departe si sa am confirmarile de la MSC pana la plecarea mea.

In fiecare port sunt mai multe excursii ce pot fi facute, eu am sa vi le trec pe toate, dar asa cum le-am primit, in limba engleza. Daca nu stiti enlgeza, puteti foarte usor sa traduceti textele, folosind google translate.

Ce inseamna aceste propuneri. Din experienta mai multor excursii si de croaziera si terestru pe care le-am avut in Norvegia, in zonele de oprire, pot sa fac niste recomandari care sa se plieze pe profilul nostru.

Lidia, insotitorul de grup va putea fi DOAR intr-un singur loc si evident ca va alege sa mearga acolo unde am facut eu propunerea. Participantii la aceasta croaziera au 3 optiuni:

- sa se inscrie la excursia pe care am recomandat-o (aici va ajut eu cu rezervarea, care va fi facuta bloc, pentru intreg grupul, dar va aparea individual in contul fiecarui participant)

- sa inscrie la alta excursie SOL decat cea recomandata de mine (dar va fi nevoie sa-si faca individual, in contul lor rezervarea)

- sa nu se inscrie la nici o excursie, urmand sa coboare de pe vas si sa se plimbe in zona

Mai jos afisez excursiile SOL pentru fiecare port in parte:

DUMINICA 9 IULIE

Ora 10:00 pentru doritori, am discutat cu o ghida locala, Susanne, o femeie exceptionala, rugand-o sa faceti un tur pietonal ghidat de 3 ore. Este o excelenta ocazie sa faceti cunostinta cu Copenhaga.  Tariful este 270 euro pentru intreg grupul. Daca sunt 10 doritori, atunci tariful de grup 270 se imparte la 20 = cca 13.5 euro (eu anticipasem in mesajul anterior 15). Eu zic sa nu ratati, mai ales ca daca ati face asta cu vasul de croaziera v-ar costa cu 20 euro mai mult.

Ce va recomand in mod deosebit, este ca atunci cand va intoarceti, DUMINICA 16 iulie, sa luati cu totii o mini-croaziera pe canalele din Copenhaga, este foarte frumos acel tur. Se iau bilete si se pleaca din Nyhavn, una dintre cele mai frumoase locuri din capitala Danemarcei. https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/canal-tours-grand-tour-copenhagen-gdk410731

MARTI 11 IULIE.
Vom ancora mai intai in portul Hellesylt acolo unde o sa coboare DOAR cei care au rezervat excursii cu indicativul HEL, apoi se va traversa fiordul, ajungand in portul si micuta asezare Geiranger. Aici poate sa coboare toata lumea, care are sau nu excursii rezervate.
Lidia are sa coboare cu grupul care a ales recomandarea mea, de a merge la ghetar, la Hellesylt, deci in primul port. Autocarul va aduce pe traseu, pana la ghetar, apoi pana in celalalt port, Gereiger, urmand sa vedeti fiordul la intoarcere, deci nu se pierde nimic.
Cei care aleg individual si separat de grup o excursie cu indicativul GER, sau nu aleg nimic, vor cobori in Geiranger. Ce puteti face acolo? Puteti urca pana la bisericuta, iar de acolo se face un drum pe sosea pana deasupra cascadei. Si mai sus este o zona intinsa, verde unde lumea se tolaneste, se plimba, se bucura de panorame. In nici un caz sa nu urcati scarile asa cum fac ghizii cu grupurile de turisti. Este cea mai mare prostie, dar au o justificare: sa li se para ca merita cei 35 de euro... :)

Recomandare:
HEL05 - HEL05 - HEL05 – BRIKSDAL GLACIER HIKE & JOSTELDALSBREEN NATIONAL PARK - EXPLORAM GHEȚARUL BRIKSDAL Am ales acest loc pentru ca nu aveti oriunde posibilitatea sa vedeti un ghetar de aproape. Locul este exceptional, eu am stat cu ultimul grup de Norvegia SOL, chiar la cabana de sub ghetar. Pentru aceasta excursie aveti nevoie de pantofi trekeri, de bluze termice de primavara, pantalon lung elastic,un rucsac in care sa aveti pelerina. Veti face o drumetie de cca 2 ore total pana aproape de baza. Traseul este usor si foarte foarte frumos, mergeti paralel cu un rau care formeaza una dintre cele mai puternice cascade din Europa.

Durata: aproximativ 7 ore, prânz inclus

Pasionații de fotografie și de natură vor aștepta cu nerăbdare această excursie de o zi întreagă. Cascade, lacuri, ghețari și o mulțime de natură virgină, această drumeție are tot ceea ce face Norvegia atât de mândră și faimoasă. Părăsiți micul sat Hellesylt și bucurați-vă de un drum pitoresc de aproximativ 2 ore prin districtul Geirangerfjord, până la Briksdal Glacier, un ghețar masiv care curge pe versantul unui munte în Valea Briksdal. Asigurați-vă că aveți aparatul foto pregătit, deoarece există oportunități de fotografie la fiecare pas. Pe traseu, veți trece pe lângă Cascada Hellesylt și vă veți minuna de apa care se scurge în cascadă pe pietrele de granit șlefuit. Strălucitorul Hornindalsvannet, cel mai adânc lac din Europa, este, de asemenea, o priveliște de admirat, înainte de a continua de-a lungul Nordfjordului până la Olden și de a urca pe valea presărată cu ferme, cascade și câmpuri de gheață. După sosirea la Hanul Briksdalen, turul continuă pe jos: pista traversează râul și urcă în zigzag deasupra cascadei până în vârf, unde vă veți bucura de priveliștea fantastică a acestui braț al ghețarului Jostedals. Plimbarea până la poalele ghețarului durează 45 de minute, cu prima parte oarecum abruptă, iar apoi relativ plată până când ajungeți la ghețarul propriu-zis. Pe măsură ce ajungeți la ghețarul Briksdal, este necesar să respectați semnele de avertizare amplasate în apropierea ghețarului, pentru siguranța dumneavoastră. După vizitarea ghețarului, vă întoarceți pe aceeași potecă până la Hanul Briksdal, unde vă așteaptă o odihnă binemeritată și o pauză de prânz delicioasă. După masa de prânz, vă urcați din nou în autocar pentru o plimbare pitorească prin Stryn, Loen și Olden, în drum spre nava dumneavoastră. Vă rugăm să rețineți: această excursie este nepotrivită pentru oaspeții cu dificultăți de mers.
Tarif: € 155.00

GER10 - Stairway to the Waterfall.
Price per person
Adult: € 39.00
Este o excursie prea simpla pentru a fi platita, oricine poate sa o faca singur, cascada se vede de pe vas. Daca ramane timp dupa excursia la ghetar, Lidia o sa va conduca si pe acest traseu.

HEL01 - BREATHTAKING VIEWS FROM HELLESYLT TO GEIRANGER
Spend a day off the ship to explore and enjoy Norway's spectacular natural scenery on this coach-based tour. On
leaving the port in Hellesylt, the first leg of the tour will take you to Hornindal Lake, the deepest lake in Europe
at 514 metres and a place of outstanding natural beauty. Next up is the little village of Stryn, which sits pretty on
the banks of Nordfjord, after which the route will take you over the Stryn mountains, passing waterfalls and lakes
as you climb to an elevation of 1,500 metres above mean sea level to reach Mount Dalsnibba. This is a great spot
for taking photos as it affords magnificent views over the amazing Geirangerfjord, which stretches along a length
of some 15 kilometres and is a UNESCO World Heritage Site. After a short stop to savour the moment, you will
then begin your descent back to Geiranger with more breathtaking vistas of the valley to enjoy at the famous
Flydal viewpoint. This all-day tour includes lunch in a local restaurant and will come to a close with your return
to Geiranger and your ship. Please note: if the road to Dalsnibba closes due the roadworks needed, the tour will
go via the Eagle Road and stop at the viewpoint at the top. This tour is not available on May calls. Guests using a
wheelchair are advised that they must be accompanied by a paying helper to provide assistance with getting on
and off the coach and that wheelchairs must be collapsible/foldable since the coach has neither a ramp nor a lift.
Guests using a wheelchair who would like to participate in this tour are requested to contact the Shore
Excursions' Desk promptly once they are on board so that arrangements can be made.
Price per person
Adult: € 155.00

GER04 - GEIRANGERFJORD BY RIB BOAT
Start the tour with a short walk from the tender pier in Geiranger to board a RIB boat (a safe, rigid inflatable
boat) to begin our journey around the magnificent Geirangerfjord, a UNESCO World Heritage Site. You will be
able to enjoy the true splendour of the unique fjord landscape from the water as we admire the many waterfalls
and stunning picture-postcard Nordic landscape. The boat will take you to the end of the Geirangerfjord and all
the way to Oaldsbygda; we will sail close to the waterfalls and enjoy great views of the fjord farm where the
people of the Geirangerfjord lived and worked a hundred years ago. Have your cameras at the ready, as the RIB-
boat will make short stops during the tour at different scenic spots so you can take pictures without leaving the
boat. This excursion makes for a really special way to discover the delights of this marvellous fjord from a new
and unique perspective. Please note: all participants will receive insulated rain and windproof suits. The captain
of the boat will offer a guided commentary during the tour in English. This tour is not suitable for children aged
less than 6 years or for guests with health problems. This tour may have multiple departures throughout the stay
in port of the ship. Please contact the Shore Excursions' Desk for information about departure timing.
Price per person
Adult: € 115.00

GER03 - HERDAL MOUNTAIN FARM & SPECTACULAR VIEWS - suna foarte bine, ar trebui sa fie o excursie interesanta, dar din pacate, din experienta, ghizii nu stiu sa dozeze timpul, unde ar fi bine de stat - grabesc, iar unde nu e nimic interesant - se lalaie. Ferma din Herdal este extrem de frumos pozitionata, poate este cel mai frumos decor rural pe care l-am vazut vreodata, dar toata partea cu produsele tipic norvegiene sunt de un fake parca prea puternic.

Take some time off the ship to discover Norway's stunning landscape on this enjoyable tour, which begins with an
exciting coach ride up the 11 exhilarating hair-raising hairpin bends of Eagle Road. Enjoy a stop at the Eagle
Bend, which affords a spectacular view of the splendid Seven Sisters waterfall and the fjord below. An enjoyable
and very scenic 1-hour coach ride will then take you to one of the many summer mountain farms in the area,
where you will stop for a visit and have an opportunity to sample some typical Norwegian produce. The tour ends
with your return to Geiranger. Please note: this tour is not available on May calls. Until early June and in
September, animals will be at cover and guests will visit a farm in the valley instead of a mountain farm. On these
calls, the tour duration will be 3 hours. Please have the tour itinerary reconfirmed during your cruise. This tour is
not suitable for guests using a wheelchair. This tour may have multiple departures throughout the stay in port of
the ship. Please contact the Shore Excursions' Desk for information about departure timing.
Tarif: 85 euro

GER06 - NORWEGIAN FJORD CENTRE & SCENIC GEIRANGER SCENIC ROUTE
Our tour begins along the fjord before ascending the mountain in spectacular style, via a series of 11 hairpin
bends. At the uppermost "Eagle"'s Bend", we will stop to enjoy the fantastic view below: in the distance you can
see traditional old farms, stubbornly clinging to narrow shelves high above the fjord. For generations, families
were able to make a living in these high pastures and today great efforts are being made to restore and preserve
this historic way of life. We return via the same road, which was completed in 1952, passing several farms, some
of which are over 200 years old. Drive through the village of Geiranger, passing the famous octagonal wooden
church, which was built in 1842, before heading for the Flydal Gorge viewpoint. You may well recognize the view
here, as it is often used in advertising as a typical example of Norway's beautiful fjords. We will have time to
enjoy the fabulous view and photograph our ship on the water before we return downhill once more. Please note:
Wheelchair users must be accompanied by a paying helper to provide assistance with getting on and off the
coach; wheelchairs must be collapsible/foldable since the coach has neither a ramp nor a lift. Wheelchair users
wishing to take part in this are requested to contact the Shore Excursions' Desk promptly once they are on board
so that arrangements can be made. This tour may have multiple departures throughout the stay in port of the
ship. Please contact the Shore Excursions' Desk for information about departure timing.
Price per person
Adult: € 74.00

HEL03 - LANDS OF THE TROLLS - TROLLSTIGEN - este fara indoiala cel mai frumos traseu care poate fi facut din acest fiord. Eu l-am facut de multe ori, am condus microbuzul cu multe grupuri Singles Camp. Dar sunt cateva lucruri care pot afecta si compromite 100% acest tur, de aceea nu l-am recomandat. Daca v-a placut ceea ce ati vazut din Norvegia, atunci aveti ocazia ca in 2024 sa mergeti intr-un tur cu microbuzul, in grup mic, care va trece si pe aici. Va scriu pe rand ce se risca cu acest traseu:
- este foarte lunga excursia, stati mai bine de 7-8 in autocar
- sunt multe locuri cu serpentine foarte stranse, care creaza rau de masina celor care au predispozitie pentru asa ceva
- este de regula foarte aglomerat, se merge incet cu autocarul
- este o zona umeda si innorata, sansele sa fie ceata si sa nu vedeti aproape nimic, sunt destul de mari chiar si in iulie.

This exhilarating excursion takes you from Hellesylt to the stunning scenery of the Land of the Trolls. The first
sight you'll see is the mighty Hellesylt Waterfall cascading into the fjord. Then you'll proceed along the
Sunnylvsfjorden until it joins beautiful Geirangerfjord. After a ferry crossing, drive along the Norddalsfjord, then
notice how the scenery changes as you enter the fertile valley of Valldal. There's time for a photo stop at the
spectacular Gudbrand gorge before heading up into the mountains, with another stop at the viewpoint
overlooking the breathtaking Ister valley. From here, the Trollstigen road descends through a series of amazing
hairpin bends. Then cross the Norddalsfjord by ferry to head for Geiranger, stopping at the first of the 11 hairpin
bends on the Eagle's Road to enjoy the view. Admire the old farms stubbornly clinging to the rock high above the
fjord. Your arrival in Geiranger is heralded by a series of dramatic waterfalls. Lunch is served on route. Please
note: this excursion is not suitable for guests with mobility problems or using a wheelchair. This tour is not
available on May calls.
Price per person
Adult: € 162.00

Miercuri 12 iulie
Veti ajunge in Alesund.

Recomandare: ASD08 - HJØRUNDFJORD CRUISE SCENIC ROUTE. Croaziera pe fiordul HJØRUND.
Poate veti spune: pai toata ziua suntem pe vas, iar sa urcam, pe altul? Sau pai am vazut deja un fiord, maine vom vedea altul, ce rost are sa mergem si aici. Va spun eu ca merita. Traseul este spectaculos si nici un fiord nu seamana cu celalalt. Este ca si cand ai spune am fost in Muntii Fagaras, merg in Muntii Retezat, ce rost sa merg si in Apuseni? Are, pentru ca sunt diferiti, fiecare are frumusetea lui.

Am fost anul trecut cu grupul acolo si chiar daca vremea nu a fost grozava in acea zi, totul a fost fantastic. Iar cand ne-am intors ne-am plimbat prin Alesund, un orasel superb.

Urcați-vă la bordul unei ambarcațiuni private închiriate pentru a explora una dintre bijuteriile fiordurilor norvegiene, îndreptându-vă spre interior din Ålesund. Construit pe mai multe insule imprastiate în ocean, orașul Ålesund se mândrește cu un cadru minunat. O mare parte a orașului a fost distrusă de un incendiu în 1904, apoi reconstruită în stilul Art Nouveau, popular în primul deceniu al secolului XX. O scurtă plimbare pe jos vă va duce la barca de vizitare a obiectivelor turistice care vă va găzdui în croazieră pe cei 33 km a Hjørundfjord. Fiordul este considerat unul dintre cele mai magnifice din Norvegia. Are o adâncime de aproximativ 440 de metri și este înconjurat pe ambele părți de numeroase vârfuri muntoase, unele dintre ele ridicându-se până la aproximativ 1.700 de metri deasupra mării.
La întoarcerea din Hjørundfjord, vasul va continua prin Vegsundet și Borgundfjord înapoi la Ålesund, unde o scurtă plimbare vă va duce înapoi la navă. Vă rugăm să rețineți: în funcție de locul unde acostează nava, un autobuz de transfer poate fi folosit un autobuz. Numărul de ghizi în alte limbi decât engleza este limitat. În cazul în care un ghid turistic pentru dvs. limbă nu este disponibil, turul se va desfășura numai în limba engleză.
Tarif: € 99.00

ASD10 - PANORAMIC ÅLESUND & AKSLA VIEWPOINT
Enjoy a coach-based roundup of Ålesund's pretty townscape on these 2 hours off the ship. Having been largely
destroyed by a raging fire in 1904, the town went on to be rebuilt Art Nouveau style. Enjoy drive-by views of the
splendid architecture while you pass through the villa-dotted suburbs en route to the Aksla Viewpoint. Take a
moment to enjoy stupendous views of the ocean, the many islands that make up Ålesund, Borgundfjorden and
snow-capped peaks and take some photos. The return route will take you back through Ålesund to reach your
ship. Please note: the number of guides in languages other than English is limited. Should a tour guide for your
language be unavailable, the tour will be in English only. Wheelchair users must be accompanied by a paying
helper to provide assistance with getting on and off the coach; wheelchairs must be collapsible/foldable since the
coach has neither a ramp nor a lift. Wheelchair users wishing to take part in this are requested to contact the
Shore Excursions' Desk promptly once they are on board so that arrangements can be made.
Tarif: € 69.00

ASD01 - BEST OF ALESUND
This tour will take you to see Alesund, a town founded in 1793 and now one of the most important seaports in
Norway. A fire devastated the town in 1904 that destroyed the city centre. However, the town literally rose up
like a Phoenix from the ashes and was beautifully rebuilt in art nouveau style. Today, Alesund is one of the
world's few art nouveau towns that have succeeded in retaining their architectural integrity. Your guide will take
you on an enjoyable sightseeing tour of the city, visiting an open-air museum and a unique local boat collection.
You will stop at the Aksla vantage point before your return to port and your ship. Please note: limited number of
guides in languages other than English. Should a tour guide for your language be unavailable, the tour will be in
English only. This tour may have multiple departures throughout the stay in port of the ship. Please contact the
Shore Excursions' Desk for information about departure timing
Tarif 69 euro

ASD03 - ALESUND WALKING TOUR
Alesund is one of the few art nouveau towns left in the world that has succeeded in retaining its architectural
integrity. Your guide will escort you on a two-hour walking tour through the winding streets of this beautifully
preserved town. You can look forward to finding out about the town's history, hearing about the devastating fire
of 1904 and admiring the intricate architectural details of these heritage buildings. It is well worth taking your
camera, as there will be no shortage of suitable views to take snapshots of for your family album. Please note:
limited number of guides in languages other than English. Should a tour guide for your language be unavailable,
the tour will be in English only. This tour involves long walking on paved, cobblestone surfaces with inclines and
sometimes fairly steep uphill terrain. Comfortable shoes recommended; this tour will operate in all weather
conditions so participants should take appropriate rainwear. This tour may have multiple departures throughout
the stay in port of the ship. Please contact the Shore Excursions' Desk for information about departure timing.
Tarif: 35 euro

ASD02 - THE ISLANDS OF GISKE AND GODØY  - si aceasta poate fi o optiune, locurile vizitate sunt foarte frumoase, dar nu se pot compara cu fiordul pe care l-am recomandat.
The tour begins with a short sightseeing tour of Alesund, a town that is famed for its beautiful art nouveau
buildings. The excursion then continues by taking you through an underwater tunnel to reach Giske Island, a
place of importance during the Viking era. The whole island covers an area of just 2.67 square kilometres and
was populated by no more than 717 residents in 2010. You will visit Giske Church, a 12th-century Roman marble
church on the southern side of the island. Continue on to the island of Godøy and the charming fishing village of
Alnes, whose pretty lighthouse safely guides sailors into its Atlantic shores. Your tour concludes with your return
to the ship. Please note: limited number of guides in languages other than English. Should a tour guide for your
language be unavailable, the tour will be in English only. Only cameras without a flash allowed inside Giske
Church. This tour is not suitable for guests using a wheelchair. Conservative attire recommended for visiting
places of religious importance.
Tarif: 75 euro

Joi 13 iulie
Traversam un splendid fiord si ajungem la Flaam.
Chiar unde se coboara, dar cu o ora de deschidere nu atat de matinala este un pub foarte fain, unde se face bere locala. Sa nu ratati! Se numeste: Ægir microbrewery A-Feltvegen 23, 5743 Flåm.

Recomandare: FLA02 - THE SNOW ROAD TO LÆRDAL. Turul acesta are un traseu foarte frumos, cel mai interesant din zona. Depinde de ghid, cat de bine isi face lectiile si dramuieste timpul. Cei care au fost cu mine in autocar, pe langa ai nostri, spanioli, olandezi, cativa englezi au avut noroc ca stiam perfect zona si l-am ajutat pe baiatul-ghid. Unde sa opreasca, cat sa stam, ce este interesant. Lidia va veni cu voi si ea in cunostinta de cauza si fiind multi si determinanti in autocar. va solicita anumite opriri pe care le punctez dinainte.
De exemplu la Stave Church baiatul acela ne-a tinut vreo ora si treisfert, ba ca nu e ghidul, ba ca trebuie acum si in spaniola etc. In Laerdal unde sunt niste casute din lemn foarte interesante, ne-a lasat la un supermarket, ca cine vrea sa-si ia cola sau altceva. Atunci i-am explicat ca am fost de vreo 15 ori acolo, ca stiu foarte bine si de acolo s-a lasat pe mana mea. Am dus intreg autocarul la casute, am explicat celor care doreau sa stie mai multe, apoi i-am spus ce sa faca mai incolo.
Traseul este exceptional, eu l-am descoperit intamplator, pentru ca am urcat la un punct de panorama Stengestein se numeste si unde musai trebuie sa va opreasca desi nu o vad in program pentru ca este o priveliste fantastica spre fiord. De acolo am vazut ca drumul continua, dar cu avertizari. Am urcat si a fost o adevarata bucurie wow, wow, wow.

Turul începe la debarcaderul din Flåm și vom merge de-a lungul fiordului până în satul Aurland. De aici, prin cel mai lung tunel din lume, ne vom continua călătoria spre Lærdal. Inima istorică a satului Lærdal este formată din alcătuit din clădiri de patrimoniu care datează din secolul al XVIII-lea. Lærdal este renumit pentru pescuitul excelent de somon, râul Lærdal fiind cunoscut ca "Regina râurilor cu somon". Veți avea timp liber pentru a petrece în sat înainte de a vă întoarce la Flåm pe Drumul Zăpezii. Aceasta ne duce sus în munți, la 1.309 metri deasupra mării.
Va exista o scurtă pauză pe drum înainte de a ne întoarce în port. În timpul excursiei, vom vizita, de asemenea
biserica istorică din lemn Borgund Stave Church din Borgund. Vă rugăm să rețineți: acest tur nu este potrivit pentru oaspeții care suferă de claustrofobie sau care au dificultăți de mers; există câteva trepte la biserica Borgund.
Tarif: 109 euro

FLA20 - SCENIC FLAM RAILWAY - Este vestitul Flamsbana. - Arata pitoresc in imagini video sau foto, este foarte vestit, dar din punctul meu de vedere este mai putin interesant decat alte activitati care se pot face de aici din Flaam.
Tarif: 129 euro

FLA03 - WONDERFUL WATERFALLS & THE WHITE CAVE
After leaving the pier this excursion takes you, through a tunnel, to the village of Gudvangen where we will
continue up the Nærøy Valley and on to Tvindefossen Waterfalls where we will make a photostop. "Tvinde" comes
from an old Norwegian word meaning "double"; as there are actually two waterfalls that cascade next to each
other. We will drive on through more tunnels to the White Cave of Gudvangen where we will trek through the
deep caves and along underground pools, ending the visit with coffee in one of the cave chambers. Please note:
this tour is not suitable for guests who are claustrophobic or have walking difficulties due to long periods of
walking on uneven ground. In Stalheim, we will drive along a very steep and curvy road. This tour may have
multiple departures throughout the stay in port of the ship. Please contact the Shore Excursions' Desk for
information about departure timing.
Tarif = 82 euro.

FLA01 - SPECTACULAR STALHEIM & UNDREDAL VALLEYS
Starting from the pier in Flåm, your tour begins with a drive through Norway's stunning landscape to the village
of Gudvangen and continues through a narrow valley to reach Stalheim, home to one of Norway's most
spectacular views. Once you have had a chance to relax over pastries and coffee, the coach will take you back
down the valley via Norway's steepest road, the Stalheims-kleivi with its 13 hairpin bends before reaching the
tiny village of Undredal where you will briefly stop for picture taking. Do take your camera to capture the many
awe-inspiring views of Norway's ruggedly beautiful and incredibly green countryside on your way back to Flåm
and your ship. Please note: the excursion includes driving through a series of long tunnels so it is not suitable for
guests who suffer from claustrophobia. The road in Stalheim is very steep and curvy. Wheelchair users must be
accompanied by a paying helper to provide assistance with getting on and off the coach; wheelchairs must be
collapsible/foldable since the coach has neither a ramp nor a lift. Wheelchair users wishing to take part in this
are requested to contact the Shore Excursions' Desk promptly once they are on board so that arrangements can
be made. This tour may have multiple departures throughout the stay in port of the ship. Please contact the
Shore Excursions"' Desk for information about departure timing.
Tarif: 79 euro

Sambata 15 iulie
Debarcarea o aveti in Kiel, un oras in care nu veti gasi prea multe de facut. Solutia este tot o excursie organizata de MSC.

Nici Hamburg-ul nu este o solutie. Este aglomerat, faceti destul de mult cu autocarul pana acolo si ramane timp putin de vizitare. Hamburg-ul este un oras armonios, placut pentru plimbare, dar nu este de vizitat dintr-o croaziera cu grup organizat. In afara de Primarie nu exista obiective importante, asa ca pentru a va bucura trebuie sa haladuiti prin parc, pe stradutele ce dau spre port, dar din pacate nu veti avea timp. Am fost de doua ori la rand acolo in ultimele luni si ce va sfatuiesc este sa nu mergeti pana acolo.

Recomandarea mea este KIE25T - LUBECK CITY TOUR
Bucurați-vă de o călătorie plăcută de 1,5 ore cu mașina prin frumoasa zonă rurală germană până la orașul hanseatic Lubeck.
Descoperiți fermecătorul oraș vechi, care a fost declarat sit al Patrimoniului Mondial UNESCO. Veți descoperi străduțele elegante din secolul al XIX-lea și curțile subterane care depun mărturie despre perioada în care Liga Hanseatică era un centru comercial în plină expansiune. Admirați faimoasa Poartă Holsten, faimoasa Poartă Holsten, cele șapte turle ale celor cinci biserici ale orașului, Spitalul Sfântului Duh, care datează din 1280, și Biserica Sfânta Maria, care găzduiește cea mai mare orgă mecanică din lume. Vă veți bucura de un prânz tipic german, ușor, înainte de a vă lăsa ghidul în Lubeck și de a vă întoarce la
Kiel. Deoarece această excursie include lungi perioade lungi de mers pe suprafețe pietruite, nu este potrivit pentru oaspeții cu dificultăți de mers.
Tarif: 110 euro.

Offline cristinamirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #4 : Luni, 10 Aprilie 2023, 12:49 »
Buna ziua si multumim pentru recomandari! As avea o intrebare: cand trebuie platite aceste excursii?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #5 : Luni, 10 Aprilie 2023, 16:08 »
Din momentul in care transmit tabelul excel cumulativ, va dura cca o saptamana-doua, pana primesc raspuns daca exista disponibilitate la fiecare optionala SOL in parte. Atunci o sa aflu si eu cand trebuie achitate.  Aproximez ca in 3 saptamani.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #6 : Miercuri, 12 Aprilie 2023, 18:18 »
A raspuns toata lumea, va confirm ca am primit raspunsurile de la fiecare dintre participanti. Am centralizat raspunsurile, maine transmit la MSC lista. Va tin la curent cu raspunsul lor, chiar daca asta se va intampla cat sunt plecat. Seara imi citesc Email-urile importante.

Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #7 : Joi, 13 Aprilie 2023, 10:52 »
Multumim! Sarbatori Binecuvantate tuturor!

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #8 : Marți, 18 Aprilie 2023, 16:37 »
Disponibilitati:

1 loc  intr-o cabina ext balcon la barbati
1 loc  intr-o cabina ext  balcon la femei

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #9 : Marți, 09 Mai 2023, 15:40 »
Rezervarile la optionale sunt confirmate, agentia o sa va transmita zilele acestea facturile.

Doresc sa subliniez si sa va reamintesc inca o data: PENTRU IMBARCAREA PE VASUL DE CROAZIERA ESTE NEVOIE SA PREZENTATI PASAPORTUL. (NU CARTEA DE IDENTITATE)

Va rog tineti cont de ceea ce am scris si comunicat, nu faceti interpretari personale (ca sunt state din EU care nu solicita pasaport ci CI, ca ati auzit la altii, etc) pentru ca fara pasaport nu veti fi imbarcati. Asta am primit de la MSC, asta am comunicat inca de la inceput. Am avut o situatie similara anul trecut, cu 2 persoane, care au dat interpretari personale la un text pe care l-au gasit la MSC, in loc sa tina cont de ceea ce am scris si comunicat eu. Au avut un noroc nesperat, dar asta dupa ce au fost refuzate la inceput.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #10 : Joi, 11 Mai 2023, 13:48 »
1 LOC DISPONIBIL INTR-O CABINA EXT BALCON BELLA -la barbati

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #11 : Vineri, 12 Mai 2023, 16:05 »
Buna ziua

Ieri si astazi s-au transmis pe e-mail tuturor participantilor la aceasta excursie facturile pt excursiile la sol,in functie de optiunea fiecaruia.
Vin cu rugamintea sa se achite acestea pina marti 16.05 ,deoarece este necesar sa facem plata integrala catre linia de croaziera pentru ca ,ulterior, sa avem acces in sistemul de rezervari al MSC de a introduce aceste excursii pe fiecare cabina in parte.
Multumesc .

Offline Monlyan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #12 : Vineri, 23 Iunie 2023, 20:15 »
Buna ziua, as avea nevoie de o sugestie, informatie legata de posibilitatea de transfer din aeroport Bucuresti pana la Alba Iulia sau eventual Sibiu. Orice idee este binevenita. Va multumesc!  :)

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #13 : Luni, 03 Iulie 2023, 09:14 »
Buna ziua, as avea nevoie de o sugestie, informatie legata de posibilitatea de transfer din aeroport Bucuresti pana la Alba Iulia sau eventual Sibiu. Orice idee este binevenita. Va multumesc!  :)

Cel mai simplu este sa cauti pe google variante de transfer cu autocar, microbuz sau tren.
https://www.autogari.ro/Transport/Otopeni-AlbaIulia?lang=ro

Offline lidia.Iasi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 359
Re: Croaziera Fiorduri cu MSC Euribia 8 - 18 iulie 2023
« Răspuns #14 : Luni, 03 Iulie 2023, 09:29 »
Mai sunt doar 5 zile pana la plecare si cred ca asteptati cu nerabdare sa incepem aceasta frumoasa calatorie.
Astazi voi primi toate detaliile de oganizare si voi posta pe forum si intr-un email, toate informatiile pe care trebuie sa le aveti inainte de plecare.