Autor Subiect: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023  (Citit de 2117 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« : Miercuri, 07 Septembrie 2022, 19:48 »
Tarif: 2.270 euro/ persoana

Discount GOLD MEMBER:: 70 euro

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/vacanta-zanzibar-2023

Perioada de desfasurare: 21/02/2023 - 04/03/2023

Cazari:

22/01 februarie Hotel Warere Beach Nungwi 4*

01/04 martie Hotel Tembo House Zanzibar City 4*

Grup de: 12 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   zbor Bucuresti - Zanzibar si retur, taxe de aeroport si bagaj de cala incluse
•   cazare 10 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 10
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x   asigurare de calatorie (optional)
x   mese de prinz si cina**
x   taxe locale hotel (cca 1 USD/zi)
x   costuri viza; Chiar daca in acest moment viza de Tanzania nu costa nimic, am tinut sa o mentionez aici pentru situatia in care se schimba intre timp ceva. Viza se primeste gratuit pe aeroport. Pasaportul trebuie sa fie valabil minim 6 luni de la data de intrare in Tanzania.
x   alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x   cheltuieli personale
x   informare asupra conditiilor medicale de calatorie, programari si costuri teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie
x   transfer de la aeroport la Hotelul Varere
x   excursie optionala Sandbank picnic + Prison Island
x   excursie optionala Jozani Forest
x   excursie optionala Spices Tour
x   excursie optionala Safari Blue
x   tur de oras, optional, Stone town Tour
x   Transfer Forodani Park  - Aeroport
x   tips-uri pentru ghizii locali (3 USD/zi), soferi (2 USD/zi), pentru cei care ajuta la incarcarea bagajelor pe aeroport si hoteluri.Total, din experienta grupurilor avute pana acum: 40 USD. Stim, pare mult, dar trebuie sa stiti in cazul in care nu ati calatorit in astfel de tari, ca bacsisul este ceva foarte important, foarte motivant pentru oamenii din zone precum Tanzania, astfel incat este un must do. Toata lumea ii stimuleaza in acest fel, pt a primi servicii cat mai bune. Banii vor fi adunati si oferiti de persoane din grup, insotitorul nu o sa aiba nici un contact cu acesti bani.

Cu 2 luni inainte de plecarea in excursie, participantii vor achita excursiile optionale la care doresc sa participe. Tarifele sunt informative, urmeaza sa fie actualizate dupa ce primim oferta pentru 2023.

•   Transfer de la aeroport la resortul  Varere Beach Hotel 4* = 15 EUR. Preluarea de la aeroport si transfer la hotel (cca 70 km)

•   Transfer de la hotelul din Stone Town la aeroport 10 EUR

•   Safari Blue = 75 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare, transfer cu barca cu motor, calatorie cu barca traditionala, bauturi racoritoare, pranz)

•   Sandbank picnic + Prison Island = cca 55 EUR (include preluare grup de la hotel, apa pe drum, pranz, bauturi racoritoare, apa minerala, echipament de snorkeling, transfer pe Prison Island, intrare in rezervatia de broaste testoase gigant si transfer cu autocarul inapoi la hotel)

•   Spices Tour = cca 35 EUR (include transport cu microbuzul de la hotel la plantatie, apa pe drum, demonstratii culegere cocos de om fluture. ghidaj si explicatii in engleza despre condimentele care cresc pe insula, vizitare plantatie, transport inapoi la hotel)

•   Jozani forest =cca 45 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare in Parcul National al Padurii Tropicale Jozani)

•   tur pietonal Stone City = 25 EUR (tur pietonal, walking Tour (ghidaj in limba engleza), intrari in Complexul din Piata Sclavilor si Fort)

Zboruri:Turkish Airline

Plecare: 21 februarie TK1040 15:00 Bucuresti OTP - Istanbul IST HK1 17:20 
conexiune: 21 februarie 19:00 TK 605 Istanbul IST - Zanzibar ZNZ HK1 02:20+ (ajungem in 22 februarie)


Retur: 4 martie TK 567 05:30 Zanzibar ZNZ- Istanbul IST HK1 12:50 

Conexiune: 4 martie TK1039 13:55 Istanbul IST - Bucuresti OTP 14:10

   
Insotitor de grup din partea Singles Camp:

*Tariful excursiei prezentat pe site a fost calculat in conditiile cotatiei companiei aeriene, la data realizarii ofertei si a postarii pe site. Avand in vedere situatia de impredictibilitate actuala, trebuie intelese si acceptate de catre persoana care rezerva, efectele unor posibile modificari ale preturilor biletelor de avion. Bon Voyage Sibiu nu poate garanta tariful biletului de avion decat in momentul in care este emis si il achita. Acest moment nu este acelasi cu cel al lansarii excursiei, nici al inscrierii si nici chiar al rezervarii propriu zise, astfel incat exista posibilitatea ca atunci cand Bon Voyage cumpara biletele, pretul sa fie mai mare decat cel pentru care s-a facut calculatia tarifului de excursie. Eventuala diferenta de pret la biletele de avion se va adauga automat la tariful de excursie si va fi comunicata persoanelor rezervate, urmand ca acestea sa achite diferenta.
De asemenea trebuie inteles si acceptat ca linia aeriana poate modifica de asemenea si orarul de zbor.
In conditiile in care aceste aspecte s-au comunicat si explicat inca din faza de lansare, se considera insusite si acceptate de cei care au efectuat rezervari.

Ce vedem in aceasta calatorie: exploram insula Zanzibar (padurea tropicala, cea de mangrove, plantatiile de condimente, flora, fauna, atolurile din jur si zona veche Stone City, aflata sub protectia UNESCO).

Profilul si tipul excursiei: sejur de relaxare. Stam la soare, facem baie in oceanul cald, exploram in excursii optionale insula. In plina iarna, cand la noi e ger si zapada, mergem la caldura, intr-o tara tropicala. Temperatura medie in Zanzibar in luna februarie este intre 26 - 28 grade Celsius, cu o medie de 9 ore de soare pe zi. Exista si ploi scurte, calde, care apar neasteptat dar tot atat de repede si dispar. Temperatura marii este grozava pt baie: 29 de grade Celsius.

Cui se adreseaza ca profil de participant: iubitoare de mare, de plaja, de natura exotica, interesate sa descopere Africa. Sociabile, tolerante si cu intelegere, adaptabile la ceea ce inseamna vacanta de grup. 

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: pasaport cu valabilitate minim 6 luni
•   Documente medicale - cele solicitate de autoritatatile locale din zona de calatorie

Despre bagaje: Va recomand troller de dimensiuni mai mari, pentru a avea loc pentru cumparaturi. Acolo veti avea nevoie de ceea ce este obisnuit la plaja si mare, inclusiv protectii solare, NEAPARAT pantofi contra aricilor de mare, iar pentru excursiile pe insula un pantof sport, pantalon elastic, tricouri tehnice pentru a nu transpira. Luati un mic rucsac cu voi in care sa aveti permanent o pelerina si apa. Un spary contra tantarilor este binevenit.

Programul excursiei

Ziua 1. 21 februarie 2023 Plecam spre Africa Ora de intalnire: 12:00 Cititi: Intalnirea pe aeroport, cum se face imbarcarea, zbor si regrupare  21 februarie TK1040 15:00 Bucuresti OTP - Istanbul IST HK1 17:20 conexiune: 21 februarie 19:00 TK 605 Istanbul IST - Zanzibar ZNZ HK1 02:20+ (ajungem in 22 februarie)

Ziua 2. 22 februarie 2023 Ajungem la ocean In jur de 03:30 o sa iesim din aeroport dupa ce facem formalitatile de viza si preluam bagajele, vom fi preluati de agentia partenera si transferati la hotelul de plaja. O sa ajungem foarte - foarte devreme, in jur de 05:00. Evident ca nu o sa putem face check in, de regula acesta incepe cu orele 14:00 - 16:00. Dar functie de iesirile pe care o sa le aiba, de bunavointa ganzdelor si de rapiditatea cu care o sa se miste cameristele sper sa primim camerele mult mai repede decat ora normala de check in. Oricum avem ce face. Suntem pe plaja, avem oceanul langa, admiram rasaritul, putem lua contra-cost micul dejun. Ne obisnuim cu locul si rand pe rand luam in primire camerele, pe masura ce sunt terminate. Dupa amiaza free time.

Ziua 3. 23 februarie 2023 Relaxare la plaja, la baie Dupa o zi de calatorie si una de acomodare, urmeaza una de relaxare totala, la malul oceanului. O plimbare pe plaja este binevenita spre seara.

Ziua 4. 24 februarie 2023 Spices Tour

Este un tur pentru cunoasterea condimentelor, insula Zanzibar fiind cunoscuta pentru plantatiile sale si pentru exportul de cuisoare. Ne-a placut foarte mult! Am plecat la 9.00, ne-am intors la 14.30, in acest timp insa am luat si pranzul. Cu 12 USD o masa servita inedit, pe jos, pe carpete: orez cu condimente, bame si alte legume in sos de curry, bucati de peste, manioc, cartofi dulci, iar la sfarsit fructe. Am primit, apa si cate un suc. Mancarea delicioasa!

Turul se desfasoara intr-o plantatie demonstrativa, pe o arie restransa, nu e mult de mers. Multe explicatii, foarte interesante, plus lucruri inedite pe care le vezi doar la tv- am vazut cum "omul fluture" se urca in palmier si se culeg nucile de cocos, au confectionat si ne-au oferit tot felul de accesorii din frunze de palmier, au taiat nuci de cocos si am baut sucul, apoi am mancat partea alba. Se pot cumpara sapunuri, parfumuri in recipiente mici. Se negociaza. Foarte bune produsele, unele au poposit acum la mine acasa... Langa locul in care am mancat sunt tarabe cu condimente, dar am vazut ca sunt scumpe cu ce era in piata orasului. Se poate insa incerca o negociere.

Am vazut:cum infloresc si rodesc cuisoarele, nucsoara, apoi cum creste cardamonul, vanilia, piperul, scortisoara, turmericul, ghimbirul, arborele de iod, maniocul. Arborii care fac jack fruit, apoi kapok - arbore care face niste fructe care la coacere se desfac si inauntru are un fel de bumbac, lemmon grace - condimentul pentru supa thai si o multime de cocotieri.



Ziua 5. 25 februarie 2023 Relaxare la malul oceanului. Iesim intr-o plimbare pana in satul Nungwi

Ziua 6. 26 februarie 2023 Jozani Forest

Acesta este un tur ghidat, care dureaza cca trei ore. Padurea este singurul loc in care se mai poate vedea vegetatia originala, cea naturala. Aici se pot vedea specii endemice de fauna si flora: maimuta rosie, pisici de catifea, serpi, mangrove, o larga varietate de arbori si arbusti, mlastini. In padurea de mangrove se pot vedea crevetii ce si-au gasit salasul in apa. Este cea mai buna excursie pentru a descoperi natura in starea ei virgina, unde veti avea sansa unica de a vedea si de a face fotografii maimutei rosii de colobus, specie ce traieste doar in Zanzibar.

Am plecat la 9.00. Trebuie pantofi trekking, se merge prin padure. Am facut cca 40 min pana acolo. In parcare se pot deja vedea maimutele. Sunt gri, cele comune si rosii, cele endemice Zanzibarului. Le vezi de foarte aproape daca intri un pic in zona de arbusti. Sunt doua zone: una chiar langa parcare si una in drum spre padurea de mangrove. La 12.00 am terminat vizita noastra in padurea tropicala, iar de acolo am plecat la un centru in care sunt crescute si prezentate diferite specii de fluturi specifici Zanzibarului. Ne-a costat 6 USD, dar a facut toti banii.... La 13.30 am ajuns la hotel.



Ziua 7. 27 februarie 2023 Ocean, plaja, palmieri si apa calda a oceanului

Ziua 8. 28 februarie 2023 Mnemba Island O excursie optionala pe o insula apropiata, cunoscuta pentru zona sa de snorkeling unde pot fi vazuti pesti si corali. Nu este inclusa in lista de excursii optionale pentru ca o vom organiza cu sprijinul hotelului si depinde de cum arata oceanul.

Ziua 9. 1 martie februarie 2023 Safari Blue

Mic dejun si check out de la hotelul din Nungwi. La ora 09:00 imbracati de plaja si baie, cu pantofi contra aricilor de mare cu noi, cu un mic rucsac in care e bine sa aveti pregatit un schimb si un prosop, cu bagajele incarcate in microbuz, vom pleca intr-o excursie pe apa ce exploreaza zona Golfului Menai, la sud-vestul insulei Zanzibar. Bagajele noastre vor fi lasate la hotelul din Stone Town, in drum spre Fumba, locul din care se va face imbarcarea.

Safari Blue pleaca din satul de pescari Fumba, navigand in barci traditionale printre insulele, prin apele lagunelor din Golful Bay si Oceanul Indian. La sosire, o sa vi se prezinte un briefing ce contine informatii despre programul zilei si siguranta la bord. Dhows sunt construite manual din mahon african, finisate si perfect conservate. O sa admirati uimitoare creatii ale naturii, bancuri de nisip fin, ce se ridica din albastrul turcoaz al Oceanului Indian. O sa aveti o oprire pe un banc de nisip de unde se intra in ocean pentru snorkeling printre recifele de corali. Urmeaza apoi relaxare, in timp ce primiti o nuca de cocos si o gustare usoara. Dupa snorkelling, in cazul in care valurile permit, vom trece pe alt banc de nisip, aproape de insula Pungume acolo unde veti servi masa de pranz si veti petrece restul dupa-amiezii. Bancurile de nisip din mare sunt descrise unanim, de fotografi si turisti drept cele mai idilice locuri din lume.

Nota 10 plus. De departe cea mai frumoasa excursie. Safari inseamna pe swahili calatorie, deci o calatorie pe apa albastra. Se pleaca imbracat in costum de baie, cu prosop, crema de soare, ceva de vant, toate intr-u mic rucsacel. La ora 8.15, dupa micul dejun, autocarul ne asteapta sa ne transfere spre Fumba, un sat pescaresc. Am ajuns in jur de 9.00 pe un tarm unde dimineata apa este retrasa cca 200 metri. Sunt toalete acolo, este indicat ca lumea sa mearga inainte de plecarea pe mare. Oricum este timp, cca 30 min am asteptat pana cand toate lazile cu mancare si bauturi au fost imbarcate. Am mers pe jos pana la apa, este indicat ca lumea sa aiba in picioare papuci contra aricilor de mare, am trecut pe langa o multime. La tarm erau cateva persoane care imparteau labe de inot. Cine a vrut si-a luat. De la apa pana la ambarcatiuni (ceva primitiv, din lemn, dar foarte frumos lucrate si comode) am fost dusi cu niste barci usoare. Ne-am imbarcat si la 9.45 am plecat pe ocean. In lazile de pe barci este cola, fanta, tonic, apa. Am primit fiecare cate una. Dupa 40 minute am ajuns foarte aproape de un banc de nisip alb dar inainte de a cobori pe el am facut 40 min de snorkeling. Se primesc masti si tuburi, la cerere si veste de salvare. Este exceptional: corali si o multime de pesti. Apoi se urca inapoi in barca si se merge spre banc. Noi am luat-o un pic in larg sa vedem 2 delfini care se jucau. Pe bancul de nisip se sta putin, cca 15 min. O baie, o plimbare si gata, inapoi in barca. Dupa inca putin se ajunge la al doilea loc de snorkeling. 40 min si acolo. Minunat! Merita sa cobori din barca! Apoi am plecat spre o mica insulita, am facut cca 20 minute pana acolo. Ne asteptau mesele intinse cu fete de masa si numele barcii la capul mesei. Se pregatesc: ton la gratar, caracatita, creveti, am mai primit paine, mamaliga prajita, orez si un sos cu legume. Totul exelent. Toti am mai luat o tura. Servirea se face trecand prin fata bufetului si stand cu farfuria intinsa se primeste cate ceva. Dupa ce am terminat de mancat ghidul a venit la masa si ne-a servit cu: fructul pasiunii, mango, papaya, jackfruit, seminte caramelizate de baobab. Apoi cafea cu Amarula, o bunatate. Toata povestea asta pe insulita (pe care se afla si doi baobabi uriasi, unul batran cazut si altul mai tanar) a durat de la 13.00 la 15.15. Am avut deci si 45 min de relaxare, baie, plimbare la baobab. Sau shopping pentru ca sunt unii acolo care vand la standuri improvizate tot felul de nimicuri.
Ne-am imbarcat si am plecat spre o laguna, in care am facut baie in apa mica si foarte calda cca 15 min. Apoi ne-am intors la Fumba, navigand cu panzele desfacute. Am ajuns la 16.00 iar la 17.30 eram la hotel.



Ce ramane din aceasta zi, este timp liber, mergem impreuna sa va arat zona centrala, apoi fiecare decide unde vrea sa ia cina si ce sa faca in continuare.

Ziua 10. 2 martie 2023 Sandbank picnic (Nakupenda) si Prison Island

Excursia pleaca chiar din fata hotelului. Navigam, cu o barca traditionala cu panze, spre o zona litorala cu nisip alb si apa turcoaz; vom face snorkeling si vom vedea corali colorati si pestii tropicali ce traiesc in jurul insulei.





Excursia include folosirea unui echipament de snorkeling, sucuri la gheata, apa minerala si un pranz delicios ce include fructe de mare si pe care o sa-l servim pe plaja de nisip alb. sa fie servit pe nisipul alb. Este o excursie la care toti au dat nota 10! Se pleaca la 8.30, dupa servirea micului dejun. Pregatiti din resort cu costum de baie, papuci contra aricilor de mare, prosop, crema solara, ceva de vant pt barca. Pana la Stone City port cu bus-ul, se fac cca 45 min. De acolo este imbarcarea pe o ambarcatiune de cca 30 locuri. O sa fie doar grupul nostru, suntem destul de numerosi. Pana la Sandbank o sa navigam in apele turcoaz cca 40 minute. Se coboara pe o insulita de nisip alb, se iau toate bagajele mai putin trekerii. Exista parasolare, facute ad-hoc, asa ca nu o sa va arda soarele. Se face snorkeling, dar pentru asta nu se dau veste decat masti, tub si labe. Deci trebuie sa stiti sa inotati. Mastile sunt ok, de calitate, chiar mai bune decat am avut noi in 2018 din tara. Se vad aproape de mal cateva formatiuni de coral si pesti. Nu prea multi. Apa este extraordinara te poti plimba, poti inota, poti face cumparaturi. Cand am ajuns am primit fructe, sucuri, gogosele. La 12.30 se pregatesc de barbeque. Prima data se ofera vin, apa, sucuri apoi gustari delicioase si tot tip bufet. Urmeaza fructe de mare la gratar. Ne-au servit cu caracatita, calamar si apoi cu frigarui combinate. Au dat si ceva carne de vita. Nu exista posibilitatea de a comanda altceva...

La 13.15 am plecat de pe insula care dispare sub valuri din cauza refluxului si in cca 30 min am ajuns la Prison Island. Contructiile de acolo au avut destinatia inchisoare dar au fost folosite ca si carantina. Sunt pe insula 250 de broaste testoase gigant, de uscat, cea mai batrana are 194 de ani. Au varsta scrisa pe carapace. Se sta acolo doar cca 1 h din cauza nivelului apei care creste si nu se mai poate face imbarcarea. La 15.30 se ajunge inapoi la hotel. Timp liber.





Ziua 11. 3 martie 2023 Turul Stone Town, relax si cumparaturi

Dureaza doua ore si incepe de la hotelul in care o sa stam, de unde vom fi condusi in zona istorica a orasului. Prima noastra vizita va fi la Catedrala Anglicana de la Mkunazini, construita de epicoscopul Streers in 1874, pe locul fostei piete a sclavilor. Ghidul va va arata, de asemenea, locul in care se presupune ca sclavii erau tinuti inainte de licitatie. Crucifixul Bisericii provine din pomul din Chitambo, sub care a fost ingropata inima lui Dr. Livingstone, marele explorator al Africii. Urmeaza sa vizitati Muzeele Nationale din Zanzibar denumite si Muzeele Memoriale de Pace. Urmatoarea oprire este piata fructelor care a fost deschisa in 1904. Aici veti vedea si putea cumpara dintr-o mare varietate de fructe tropicale si mirodenii. Este cel mai bun loc unde se poate simti multiculturalismul din Zanzibar o insula cu locuitori de diferite origini.



Dupa amiaza free time.

Ziua 12. 4 martie 2023 Ziua plecarii Dis-dis de dimineata la ora 02:00 ne imbarcam in microbuz si vom fi transferati la aeroport. Avem zborurile:
4 martie TK 567 05:30 Zanzibar ZNZ- Istanbul IST HK1 12:50 
Conexiune: 4 martie TK1039 13:55 Istanbul IST - Bucuresti OTP 14:10


Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Scurta descriere a excursiei: O vacanta exotica in adevaratul sens al cuvantului. Un sejur la malul oceanului, relaxant, vesel, cu soare, plaja si baie. Destinatia noastra este aproape de ecuador, clima insulei fiind calda pe tot parcursul anului. Noi mergem cand vremea este ideala pentru plaja si baie, nu este nici foarte cald, nici ploi decat foarte scurte.

Zanzibar este un grup de insule situat chiar langa coasta Africii de Est. Exista doua mari insule principale, Pemba si Unguja, aceasta din urma fiind deseori denumita in mod informal “Zanzibar”.

Vom sta pe "insulele condimentelor", numite asa datorita exportului de condimente ce se produc aici: cuisoare, nucsoara, scortisoara, piper negru. Este un taram al fructelor, un adevarat paradis pentru cei care adora deliciul exotic.

O bucatarie bogata, cu mult peste, homar, creveti, calamari, dar si cu legume proaspete ce se cultiva pe insula.

Cel mai cunoscut personaj din Zanzibar este Freddie Mercury, solistul trupei Queen, care s-a nascut aici, pe atunci numindu-se Farouk Bulsara.

Despre locatii:

Hotel Warere Beach Nungwi 4*

Tip de camera: Twin Room cu balcon si vedere spre mare
Are 40 m², balcon sau patio, aer conditionat

Warere Beach se află în satul si la cunoscuta plaja Nungwi, la 1,2 km de Farul Ras Nungwi (Hog Point) și la 1,2 km de Acvariul Mnarani (bazine de conservare a țestoaselor marine). Are o piscină în aer liber și o zonă de plajă privată. In apropiere sunt 2 restaurante, un supermarket și Baobab Tree.

Camerele sunt dotate cu baie cu dus, balcon sau terasa, birou si fierbator de apa pentru cafea/ceai. WiFi disponibil in intreaga proprietate.

Avem mic dejun inclus, care se serveste la restaurantul proprietatii, tot acolo unde la pranz si cina se pot comanda preparate din bucătăria africană, halal sau vegetariene.



























Tembo House Hotel Zanzibar City 4*

Este un hotel istoric, amplasat pe malul oceanului, la 3 minute de mers pe jos de Fortul Arab și de Casa Minunilor. Oaspeții beneficiază de acces gratuit la internet Wi-Fi.

Fiecare cameră este decorată cu mobilier din lemn sculptat, având pat cu baldachin Swahili, zonă de relaxare cu TV, aer condiționat și baie cu duș și hamam tradițional. Majoritatea camerelor au balcon cu vedere la mare sau la piscină.

Restaurantul Bahari oferă preparate din bucătăria locală și internațională. Oaspeții au la dispoziție room service, precum și prânzuri la pachet.





























 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 20 februarie - 3 martie 2023
« Răspuns #1 : Joi, 08 Septembrie 2022, 16:20 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/vacanta-zanzibar-2023

Sunt DOAR 12 locuri!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #2 : Miercuri, 14 Decembrie 2022, 17:11 »
Grupul este aproape total format, asa ca astazi inainte de a pleca in vacanta, am transmis un Email agentiei partenere din Zanzibar. I-am rugat sa-mi transmita cat mai urgent oferta pt serviciile optionale. Am primit-o, este postata si pe site si pe forum, o afisez si aici:

•   Transfer de la aeroport la resortul  Varere Beach Hotel 4* = 15 EUR. Preluarea de la aeroport si transfer la hotel (cca 70 km)

•   Transfer de la hotelul din Stone Town la aeroport 10 EUR

•   Safari Blue = 75 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare, transfer cu barca cu motor, calatorie cu barca traditionala, bauturi racoritoare, pranz)

•   Sandbank picnic + Prison Island = cca 55 EUR (include preluare grup de la hotel, apa pe drum, pranz, bauturi racoritoare, apa minerala, echipament de snorkeling, transfer pe Prison Island, intrare in rezervatia de broaste testoase gigant si transfer cu autocarul inapoi la hotel)

•   Spices Tour = cca 35 EUR (include transport cu microbuzul de la hotel la plantatie, apa pe drum, demonstratii culegere cocos de om fluture. ghidaj si explicatii in engleza despre condimentele care cresc pe insula, vizitare plantatie, transport inapoi la hotel)

•   Jozani forest =cca 45 EUR (transfer de la si inapoi la hotel, ghid, apa minerala, taxa de intrare in Parcul National al Padurii Tropicale Jozani)

•   tur pietonal Stone City = 25 EUR (tur pietonal, walking Tour (ghidaj in limba engleza), intrari in Complexul din Piata Sclavilor si Fort)

Maine am sa va transmit un Email pentru inscrierea la optionale, va fi nevoie sa-mi raspundeti pana plec (3 zile), pt a avea timp la randul meu sa transmit agentiei din Zanzibar rezervarile.

Daca va inscrieti la toate optionalele si serviciile, aveti de achitat in total 260 EURO. Agentia va emite o factura pe care e nevoie sa o achitati, pentru ca la randul ei sa poata plati aceste servicii, in Zanzibar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #3 : Luni, 13 Februarie 2023, 07:12 »
Mai este doar o saptamana pana la plecarea in aceasta excursie, asa ca hai sa recapitulam impreuna ceea ce tine de pregatirea bagajelor, documentelor si a banilor.

Intai insa sa vedem cum va fi vremea, ce se anunta pentru perioada in care vom fi in vacanta. Dupa cum arata prognoza, o sa avem un maxim al zilei de 30 de grade Celsius si un minim nocturn de 27 de grade. O diferenta mica intre noapte si zi, dupa cum se vede. Nu sunt anuntate ploi, oricum si daca apar sunt de scurta durata pentru ca inca suntem departe de sezonul umed. Februarie este un moment excelent pentru a vizita Zanzibar desi este caracterizat prin căldura și umiditate mai ridicata. Zilele sunt mai calde, dar foarte important însorite. Între ianuarie și martie sunt cele mai bune conditii de snorkeling si diving, lagunele și recifurile de corali pot fi explorate în ape limpezi, în special pe coasta de sud.

Vremea fiind atat de calda, ganditi-va sa luati cu voi doar lucruri potrivite pentru temperaturi ridicate. Nu luati haine mai groase pt ca efectiv nu aveti ce face cu ele. Este important sa aveti printre altele in bagaj:
- costume de baie (luati in calcul ca nu se usuca prea usor, datorita umiditatii)
- protectie solara (sapca, palarie, bandana orice aveti si purtati), crema de protectie solara, crema dupa plaja
- slapi sau sandale
- papuci de plastic sau material textil, cu talpa care sa va protejeze contra aricilor de mare. Este foarte important!
- incaltaminte sport inchisa pentru zilele in care mergem in plimbare prin natura si in Stone Town
- pt cand iesiti in natura: tricouri de culori apropiate de verde, de maro, in nici un caz tipatoare sau albe pt ca o sa fiti tinta insectelor
- daca aveti propria masca si tub de respiratie pentru snorkeling este recomandat sa le aveti in bagaj
- recomandat este sa aveti la voi un rucsac impermeabil; este foarte util cand iesim pe mare, dar si la plaja
- pelerina
- un spray sau ceva contra tantarilor

Va recomand in mod deosebit, ca in bagajul de mana sa aveti o extra-trusa de toaleta (fara obiecte ascutite, lichide si paste, dar pe care eventual le puteti trece prin security ambalate in pungi sigilate tip flight. Puneti langa si un costum de baie, un schimb de haine, ceva de incaltat de plaja. Sunt doua motive: 1. se intampla uneori ca bagajul sa fie ratacit in aeroporturi si sa va ajunga in 24 – 72 de ore. 2. Nu putem intra in camere, pentru ca va fi prea devreme pt check in cand ajungem la complexul de bungalow-uri. Este mai simplu sa va schimbati daca aveti ceva la indemana, deja pregatit. Noi ajungem in jur de ora 03:30, iar check in-ul se face incepand cu ora 14:00.

Prizele folosite in Zanzibar sunt de tip  D, G, uneori si cu 2 picioruse ca la noi in Europa. Va recomand sa aveti un adaptator general.

Intalnirea pe aeroportul Henri Coanda Otopeni va fi in 21 februarie la ora 12:00. Plecari Internationale, zona din dreapta, in fata cafenelei.

Pentru imbarcare si pentru obtinerea vizei de Tanzania veti avea nevoie de:

- paşaport valabil pentru o perioadă de minim şase luni de la data intrării în Tanzania; paşaportul să conţină minim o filă liberă;
- dovada cazării: voucher agentie
- dovada deţinerii de resurse financiare (ex: extras de cont, carte de credit, cec-uri de călătorie, cash etc.) ;
- bilet pentru zborul de întoarcere (listati biletul transmis de agentie)
- formular medical completat - (Traveler’s Health Surveillance Form), disponibil pe pagina de internet: https://healthtravelznz.mohz.go.tz/  cu cel mult 24 h inainte.
- certificat de vaccinare completa sau daca nu sunteti vaccinati cu schema completa: rezultat negativ test RT-PCR COVID-19 sau NAAT, obtinut cu cel putin 72 de ore inainte de sosire

La intalnirea pe aeroportul din Otopeni, am sa va explic ce trebuie sa facem in conexiunea din Istanbul si de asemenea la aterizarea in Zanzibar. Este foarte important sa aveti la indemana un pix, pt a completa cu rapiditate formularul de intrare in Zanzibar. Cel care se da pe avion, cel mai adesea nu se potriveste cu cele care se cer completate la birourile de viza.

Dolarii care pot fi folositi in Zanzibar: nu se primesc cei mai vechi de 2009. Exista si in 2007 o emisiune de dolari noi, dar trebuie sa stiti care sunt acceptati si care nu. Pt a fi in ajutorul vostru, va arat mai jos cu explicatia ca bancnotele din dreapta sunt ok, cele din stanga sunt cu imprimarea veche, neacceptata in Zanzibar. (In alte tari sunt ok, se pot utiliza).









Va recomand sa tineti cont de ceea ce am explicat, pentru ca acolo nu veti avea ce sa faceti cu bancnotele cu imprimare veche.
De asemenea nu luati cu voi pt ca nu o sa puteti folosi bancnote care au marcaje cu pix, care sunt patate etc. Hartia trebuie sa fie curata pe ambele fete.

In ceea ce priveste partea medicala:

Ministerul Afacerilor Externe are publicate pe site-ul oficial urmatoarele date cu privire la atentionari COVID-19 in privinta calatoriilor in Zanzibar:

Toti pasagerii, cetateni straini sau rezidenti, care sosesc in Zanzibar trebuie sa completeze un formular (Traveler’s Health Surveillance Form), disponibil pe pagina de internet: https://healthtravelznz.mohz.go.tz/  cu cel mult 24 h inainte.

Toti pasagerii, cetateni straini sau rezidenti, care sosesc in Zanzibar si sunt vaccinati cu schema completa vor fi scutiti de la cerintele privind, atat prezentarea certificatului unui test RT PCR cu rezultat negativ, cat si efectuarea Testului Rapid Antigen. La sosire, calatorilor li se va solicita sa prezinte un certificat de vaccinare, cu cod QR valabil. Singurele vaccinuri acceptate sunt cele care au fost aprobate de Zanzibar, asa cum sunt mentionate pe site-ul www.mohz.go.tz.

Toti pasagerii, cetateni straini sau rezidenti, care la intrarea in Zanzibar sunt nevaccinati, nevaccinati cu schema completa sau nu au varsta eligibila pentru vaccinare ca urmare a politicii din tarile de origine este necesar sa prezinte un certificat cu cod QR activ, cu rezultat negativ a unui test RT-PCR COVID-19 sau NAAT, obtinut cu cel putin 72 de ore inainte de sosire. Suplimentar, in cazul in care calatorii din categoriile enumerate mai sus provin din tari cu risc epidemiologic ridicat, enumerate pe site-ul www.moh.go.tz sau listate la punctele de frontieră ale Zanzibar, acestia vor fi testati la intrarea in Zanzibar cu un test rapid antigen, contra sumei de 25 USD (TZS 58.500), achitata de beneficiar. In cazul in care rezultatul acestei testari este pozitiv se va efectua o testare cu RT-PCR pentru confirmare. Asteptarea rezultatului testului RT-PCR se va realiza in conditii de autoizolare, rezultatele fiind trimise prin e-mail sau prin alte mijloace.
Toți pasagerii, cetateni straini sau rezidenti, care la intrarea in Zanzibar sunt nevaccinati, nevaccinati cu schema completa sau nu au varsta eligibila pentru vaccinare ca urmare a politicii din tarile de origine si care sosesc din Emiratele Arabe Unite cu companiile aeriene Fly Dubai, Etihad si Emirates este necesar sa prezinte la aeroportul international A.A. Karume (AAKIA)/Zanzibar un certificat cu cod QR activ, cu rezultat negativ al unui test RT-PCR COVID-19 sau NAAT, obtinut cu cel puțin 72 de ore inainte de sosire si sa parcurga testarea suplimentara cu scanere non-invazive de examinare profunda exponentiala (EDE), contra unei taxe standard de 35 USD. Aceasta taxa poate fi achitata online, inainte de sosire, prin platforma https://zanzibarcovidtesting.co.tz sau la casieria existenta la aeroport. Calatorii supusi scanarii EDE sunt scutiti de la testarea cu Test rapid de antigen, mentionate la punctul 3.
Calatorii nevaccinati sau nevaccinati cu schema completa care la intrarea in Zanzibar nu prezinta un certificat RT-PCR COVID 19 cu rezultat negativ vor fi tratati, dupa cum urmeaza;
In cazul sosirii in Zanzibar pe cale aeriana sau maritima(curse internaționale), calatorii vor fi testati pentru COVID-19 cu testul RT-PCR, costul serviciului fiind de 100 USD. Asteptarea rezultatului testului RT-PCR se va realiza in conditii de autoizolare.
In cazul sosirii pe caile navale deservite de curse interne, calatorii vor fi supusi testarii cu testul rapid antigen, contra sumei de 25 USD.  In cazul în care rezultatul acestei testari este pozitiv se va efectua o testare cu RT-PCR pentru confirmare, costul serviciului fiind 80USD.
Persoanele minore in varsta de sub 5 ani, membrii echipajelor si persoanele aflate in tranzit aeroportuar sunt exceptate la intrarea in Zanzibar, atat de la reglementarile privind testul RT-PCR, cat si de la reglementarile privind testul rapid antigen.
Iti recomandam sa verifici statusul acestor atentionari inaintea plecarii tale in Zanzibar, pe site-ul oficial al Ministerului Afacerilor Externe, aici.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #4 : Marți, 14 Februarie 2023, 12:05 »
Servus Gigi, nu reusesc sa gasesc care este schema completa de vaccinare. Eu am primele 2 cu Pfizer, oare este de ajuns?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #5 : Marți, 14 Februarie 2023, 12:39 »
Servus Simo, schema completa de vaccinare este cea cu a treia doza.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #6 : Marți, 14 Februarie 2023, 13:04 »
Multumesc, ma gandeam eu, dar nu am gasit scris nicaieri. Deci trebuie test PCR, luni, ca sa ma incadrez. Duminica nu se face nicaieri in Sibiu ca am sunat peste tot.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #7 : Marți, 14 Februarie 2023, 15:31 »
Cel mai bine este sa-l faci langa aeroport, cand ajungem. Merg eu cu tine, oricum suntem impreuna.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #8 : Marți, 14 Februarie 2023, 18:59 »
OK, multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #9 : Miercuri, 15 Februarie 2023, 16:24 »
Am transmis un Email ce contine: biletul de avion, voucher de cazare (ambele necesare pentru viza) si cu copy/paste informatiile suplimentare si ajutatoare pe care le-am dat aici. Nu toata lumea mi-a confirmat primirea Email-ului. Daca nu l-ati primit scrieti-mi si-l retransmit, pentru ca o sa plec spre Bucuresti si nu o sa mai am cum sa o fac.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 18 Februarie 2023, 19:24 »
Check in-ul online pentru zbor, ar trebui sa se deschida luni 20.02.2023 la ora 15:00. Spun "ar trebui" pentru ca nu intotdeauna se poate efectua (depinde de aeroportul final si de tipul biletului - colectiv/individual). In principiu ar trebui, dar daca nu reusiti nu e nici o problema, il puteti face pe aeroport, atunci cand predati bagajele. Check in online la Turkish se face aici: https://www.turkishairlines.com/en-int/flights/manage-booking/

Formularul sanitar/medical pe care trebuie sa-l prezentati LISTAT sau in cel mai rau caz salvat pe telefon - la intrarea in aeroportul din Zanzibar (tot acolo vi se va solicita certificatul de vaccinare sau rezultatul testului) se va putea completa doar marti 21.02.2023. Pana atunci nu este posibil, la incercarea de completare a zilei de sosire (22.02.2023) - daca incercati, o sa vedeti ca nu va apare ziua de 22.02.2023 ca sa o puteti bifa. Deci luni de dimineata, va recomand sa nu-l lasati pentru aeroport, ca "lasa ca ma ajuta cineva". Poate ceva nu functioneaza - net, raspuns QR si intrati in stres. Repet inca o data, formularul il completati aici: https://healthtravelznz.mohz.go.tz/traveller/#/home

Nu o sa va pot ajuta cu indicatii, pentru ca voi fi la Bucuresti, nu la birou, sa pot urmari pe laptop rubricile. Dar va scriu de acum ceea ce trebuie sa va asteptati sa completati, asa va va fi foarte usor. Eu am parcurs tot formularul, pentru data de ajungere in Zanzibar, 21 februarie. Deci exact ceea ce este mai jos o sa gasiti si acolo.

port of entry: Abeid Amani Karume

Date of Arrival: 22 February 2022

Flight Name/No: TK 605 (nu se completeaza ci se cauta intr-o lista. Am gasit doar TK 603, poate insa pt ca am completat pentru data de 21 nu de 22; oricum nu va cramponati de asta, bifati ceea ce gasiti apropiat. Eu am bifat TK603)

Seat number: aici completati cu locul pe care l-ati obtinut prin check in sau daca nu ati facut check in-ul puteti pune un loc aleator, nu conteaza.

Pe urmatoarea pagina:

Visiting Purpose *: Tourist

Duration of stay (in days) *: 11

Occupation details: cautati cu cursorul profesia pe care o aveti

Pagina urmatoare:

Physical address/Hotel name *: Warere Beach Hotel 4*, Ocean Road

Region *: Unguja

District/ Wilaya *: Nord A

Ward: Kaskazini

Namba ya simu * (in traducere inseamna numar de telefon): ....completati cu numarul vostru, cu prefixul de tara.

Country where journey started *: Romania

Number of countries in the last 21 days (Put 0 if no any country visited) * - daca nu ati vizitat nici o tara in ultimele 21 de zile completati cu 0.

Pagina 5:

Health Informations.

Daca nu aveti semne de raceala, gripa, febra, etc, tot ceea ce e insirat acolo, bifati jos de tot "None of Above".

Have you taken any medication in the last seven days (1 week) * - daca ati luat medicamente in ultimele 7 zile - da sau nu.

Have you attended any sick person recently * - daca v-ati intalnit (vizitat) recent o persoana bolnava - da sau nu

Have you lived in a household with sick person in the past 7 days * - daca ati locuit in ultimele 7 zile cu o persoana bolnava - da sau nu

Have you attended burial services? * - daca ati participat la servicii funerare (inmormantare) - da sau nu

Pe pagina 6, trebuie sa bifati casuta din fata: I declare that information is complete and correct

Daca ati completat corect, instant va apare pe ecran un document al "The revolutionary Government of Zanzibar
Port Health" care include un QR code


Descarcati (salvati de asemenea in telefon) si tipariti formularul primit. Acesta va trebui sa fie prezentat la biroul de sănătate la sosire.

Am cronometrat cat dureaza completarea formularului: 8 minute. Rezervati-va din timp aceste minute si nu va lasati pe ultima suta si in nici un vaz pe aeroport cu gandul ca ma ajuta cineva acolo.

Recapitulez inca o data ceea ce aveti nevoie ca documente:

- paşaport valabil pentru o perioadă de minim şase luni de la data intrării în Tanzania; paşaportul să conţină minim o filă liberă;
- dovada cazării: voucher agentie (ceea ce v-am transmis este un voucher colectiv, pentru ca suntem un grup, deci NU trebuie individual)
- dovada deţinerii de resurse financiare (ex: extras de cont, carte de credit, cec-uri de călătorie, cash etc.) ;
- bilet pentru zborul de întoarcere (listati biletul transmis de agentie)
- formular medical completat - (Traveler’s Health Surveillance Form), disponibil pe pagina de internet: https://healthtravelznz.mohz.go.tz/  cu cel mult 24 h inainte.
- certificat de vaccinare completa sau daca nu sunteti vaccinati cu schema completa: rezultat negativ test RT-PCR COVID-19 sau NAAT, obtinut cu cel putin 72 de ore inainte de sosire

Eu am sa fiu cu voi peste tot si va ajut, deci nu va faceti probleme. Daca veniti cu totul pregatit asa cum v-am informat, atunci totul se va desfasura corect.

Nu este nevoie sa aveti nevoie cu voi facturile pentru excursiile optionale (eu am tabelul cu inscrieri si plati) - deci nu va faceti probleme ca trebuie sa-mi aratati ca ati platit in agentie, oricum si Samiza e cu noi. Este in vacanta, dar ca intotdeauna are laptop-ul cu ea.

Pt cei care ati incheiat o polita ajutati de Bon Voyage: listati-va asigurarile de calatorie transmise din agentie in momentul in care au fost incheiate. Fiecare le-ati primit pe Email, banuiesc ca le aveti listate. In cazul in care nu le aveti, nu va faceti nici din asta o problema, in caz de o urgenta si nevoie, Samiza le poate solicita si primi din agentie si apoi lista la hotel.

Tineti cont de ceea ce v-am recomandat, referitor la bagajul de mana. Sa fiti pregatiti sa va schimbati acolo pentru plaja pt ca ajungem la 3:00 - 4:00 noaptea, iar check in-ul este doar la 14:00. Am anuntat la hotel, ei o sa ne inteleaga si sa ne ajute sa faca mai repede curat in camere, dar depinde de cei care ocupa camerele,  cand le elibereaza. Din experienta, cam incepand cu 11:00 am inceput sa primim camerele, pe rand, una dupa cealalta, pana in jur de 13:00 toti erau cazati.

Repartizarea pe camere o s-o fac acolo la hotel, ad-hoc, in primul rand functie de preferintele voastre. Sunteti doar o mana de oameni, va fi foarte simplu sa va alegeti cu cine stati. Cei vechi deja se cunosc, la ei este mai simplu, urmeaza apoi cei noi. Daca nu reusiti, va mai dau eu o mana de ajutor...In ceea ce priveste numarul de camera, o sa fie prin tragere la sorti. Punem numerele pe masa si cate un reprezentant de camera alege un biletel. Aceea va fi camera.

Spor la pregatiri!

Am blocat subiectul, pentru a ma asigura ca toata lumea citeste ceea ce am scris. Daca aveti ceva de transmis, pe whatsapp, nici eu nici Samiza nu mai suntem la birou, ci pe drum...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #11 : Luni, 20 Februarie 2023, 06:21 »
Pentru formularul PLF (medical/sanitar) eu am facut o simulare, folosind data de ajungere de 21 februarie (22 februarie nu s-a deschis inca, va putea fi accesata doar maine 21 februarie). Am dorit sa ma asigur ca o sa aveti toate indicatiile de completare rapida a acestuia. L-am parcurs completandu-l exact cu datele pe care vi le-am oferit in mesajul anterior, asa ca daca urmariti ceea ce v-am scris eu, in 10 minute veti finaliza formularul.

Atentie ca formularul nu va fi trimis pe Email, cum era inainte, ci va aparea instant dupa completare, cu un buton de print. Pe laptop sau calculator este simplu de salvat, dar atentie ca nu toate telefoanele stiu sa salveze din versiunea print. Va recomand sa completati astazi pe calculator (pt data de 21 februarie - asa cum am facut eu) si chiar sa printati ceea ce ati obtinut. O sa aveti in rezerva acest document, care in extremis poate fi folosit pe aeroportul din Zanzibar, asta in situatia in care in 21 februarie nu aveti acces la calculator si la printare. Iar maine dimineata, deja stiti parcursul, va va fi foarte usor sa-l completati pentru data corecta, de 22 feberuarie. Il salvati in telefon si daca puteti sa-l printa este super, daca nu, asa cum v-am spus, pe aeroport aratati print-ul pentru 21 si daca sunt probleme, aratati telefonul cu 22.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #12 : Marți, 14 Martie 2023, 10:16 »
Salutare,
Am intarziat putin cu feed-back-ul. S-au asezat putin amintirile, incepe sa se "spele" bronzul. Ce pot sa spun despre o vacanta de vis, impreuna cu un grup foarte fain, vesel, prietenos, inconjurati de ape albastre si nisip alb. O locatie superba, intima, linistita, foatrte curata, cu locuri de cazare limitate, astfel ca ne cunosteam din vedere cu ceilalti turisti. Restaurantul si barul pe terasa cu vedere la ocean, mancarea grozava, proaspata, ispititoare, iar personalul zambitor si prietenos, tot timpul la dispozitia turistilor. In apropiere, la circa 10 min de mers pe plaja, dupa ce se retrage apa, este un atol de vis, unde se poate face baie si plaja in voie, pret de cateve ore, pana creste apa si acopera tot. A fost foarte interesant sa vedem ca apa se retrage foarte mult, cam 150 m si raman in baltile formate in nisip o multime de vietati marine, pe care localnicii le culeg. Mancarea este foarte proaspata, amatorii de fructe de mare sunt in paradis. Eu nu m-am putut satura de bananele mici, galbene si de mango, desi am gustat si fructe pe care nu le-am mai intalnit. Am traversat insula de la est la vest, nord si sus si va spun sincer ca a meritat. La tot pasul te surprind peisaje, plaje, vegetatie minunata. Nu trebuie ratat nimic, de la plajele salbatice, la cele amenajate cu hoteluri moderne, terase si sezlonguri, padurea tropicala cu maimutele rosii care pot fi intalnite doar aici, ferma de mirodenii, unde gusti scotisoara, cuisoarele,  piper, cocos si multe altele direct din copac, de la mama lor.  Peste tot te minunezi de culorile diferite ale oceanului, in functie de ora zilei, flux si reflux, plajele de un alb stralucitor, vegetatia salbatica, cu fructe gustoase, crescute natural. Vacile au o cocoasa, iar gainile au picioare lungi, caprele pasc pe unde apuca si toate vietatile sunt cam slabanoage. Eu m-am bucurat sa fac snorkeling, printre corali si pestisori colorati. Sub nici o forma nu trebuie ratat Blue safari si Prison Island, cu testoasele gigant. De fapt, cum am spus, nu trebuie ratat nimic. Totul este un spectacol de culori, mirosuri, gusturi nealterate de chimicale, zambetele largi, prietenoase ale bastinasilor, soare, rasarituri si apusuri colorate. Imi pare rau ca nu am talentul lui Gigi de a povesti cat de minunat este totul. Dar, mergeti sa va bucurati si voi, cu siguranta merita.  :thumbup:
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Zanzibar. Relaxare pe malul oceanului. 21 februarie - 4 martie 2023
« Răspuns #13 : Luni, 20 Martie 2023, 19:34 »
Locatia pe care "am descoperit-o" anul acesta este exceptionala. Mi-a placut enorm sa ma trezesc sa vad rasaritul oglindit in apa de azur si soarele de soare asternute peste gradina din fata balconului. Este hotelul in care vom sta si in excursia din 1 Decembrie 2023 si in cea din februarie 2024.







Iar atolul din apropiere, FABULOS!!!