Autor Subiect: Thailanda: Bangkok si Phuket, vizita, relaxare. 29 ianuarie - 10 februarie 2023  (Citit de 3723 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline forfotici

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Buna seara
Si eu am incercat sa fac ckeck-inul dar imi apare o notificare (cu rosu) in care spune " Va rugam sa mergeti la ghiseul de check-in pentru a inregistra rezervarile de grup de 10 pasageri sau mai mult" . Seara buna...Mihaela

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Thailanda: Bangkok si Phuket, vizita, relaxare. 29 ianuarie - 10 februarie 2023
« Răspuns #16 : Duminică, 19 Februarie 2023, 10:05 »
Am haladuit aproape o luna prin Cambodgia, Vietnam si in final cu grupul vostru, in Thailanda. O serie de evenimente, de clipe, de trairi minunate. Este extraordinar sa poti petrece o vacanta impreuna cu oameni faini, veseeli, deschisi si comunicativi. As putea sa povestesc multe despre vacanta pe a carui topic sunt, Thailanda, dar nu as putea spune mai multe decat a scris Mihaela, cea care a legat doua excursii asiatice, care a fost impreuna cu mine si cele doua grupuri in Cambodgia, Vietnam si Thailanda. Asa ca o las pe ea sa va povesteasca:

"Indochina este fabuloasa, exotica, fierbinte, un taram cu mega metropole înconjurate de jungla, maimuțe, elefanți, pitoni uriași, păduri nesfârșite de cocotieri, orhidee spectaculoase și întinderi mlăștinoase unde lotușii înfloresc, plaje superbe și apa turcoaz.

Un loc în care toate simțurile sunt activate, multa culoare, fructe de toate felurile din care am recunoscut doar câteva și am mai învățat acolo încă câteva, pești și alți monștrii marini stand pe tarabe gata să fie preparate, o bucătărie fabuloasa , diversificata, surprinzătoare, zeci de feluri de mâncare am incercat ( sau poate am depășit suta?) ;

Masaj făcut de mâini experte, accesibil la tot pasul , chiar și pe strada sau pe plaje: temple aurite cu statuete reprezentând multiple ipostaza ale lui Budha, mirosul bețișoarelor parfumate al căror fum te învăluia pretutindeni, călugări gata să îți de-a explicații pentru diverse întrebări și să îți ofere o binecuvântare, povesti din mitologia hindusă din Ramayana ilustrate minunat pe zidurile de la Angkor.

Mi-a rămas în suflet Cambodgia cea bronzata și modesta dar cu un trecut glorios înfăptuit de imperiul khmer, cu Angkor -ul ce stă mărturie unei istorii mărețe in care prinți exotici descendenți direct din zei au cucerit jungla și au reușit performanțe arhitecturale și inginerești incredibile ( Angkorul are suprafața Londrei actuale, dar mare parte din el încă așteaptă să fie descoperit, invadat fiind de jungla) . Sunt fericita că am străbătut Vietnamul de la sud la Nord, că am vizitat cele 2 mega metropole Hanoi și Saigon cu un stil atât de diferit, dar ambele înțesate de milioane de scutere, o natură superbă și o deltă nesfârșită, întreg arealul Mekong-ului e o lume diferită de tot ce îți poți imagina, cu locuințe lacustre și nomazii apelor cu ale lor case plutitoare, zeci de milioane de oameni a căror hrana depinde de pescuitul din Mekong fiind nevoiți să supravietuiasca alaturi de monștrii apelor, crocodili și pitoni.

Iar Thailanda m-a cucerit cu totul, o țară a libertății spiritului, a toleranței , zâmbetelor, am perceput-o că pe o Vama Veche a omenirii în care sosesc oameni de pe tot globul cuceriți de spiritul liber și de toleranță absolută, un loc al tuturor posibilităților, unde importanta este distracția, răsfățul simțurilor, exotismul și frumusețea peisajelor. Un loc în care speri mereu să revii. Pentru mine a fost o experiență superbă sa mă rup o lună din mijlocul responsabilităților zilnice și a frigului de afară și să pătrund intr-o asemenea lume fascinanta."

Locatia foarte faina, retrasa, linistita si foarte curata. O surpriza minunata. O vizitasem acum cateva luni pentru a ma asigura ca am rezervat ceea ce trebuie, dar va spun cinstit ca am fost surprins sa gasesc acum, in timpul sederii exact ceea ce asteapta un turist intr-o vacanta. Camerele sunt mari si luminoase, foarte bine dotate, o incantare sa stai acolo. Si foarte diferit de alte locatii din Patong, este foarte linistita. Este departe de forfota, de galagia strazilor pline de turisti, de artificiile lansate toata noaptea de pe plaja, de "haiduceala" englezilor si rusilor beti. Asa de mult mi-a placut incat am mai facut 2 rezervari de grup: una pentru excursia de 1 Decembrie 2023 si una pentru vacanta din ianuarie 2024.

Vremea superba, nu a fost cald excesiv ci doar atat cat trebuie, nu am avut parte de ploaie, de umezeala excesiva. Mai mare placerea sa-ti petreci o vacanta la 30 de grade, pe malul unui ocean cald, atunci cand in tara se anuntau -20 de grade si troiene.

In grup multi noi, cu care inca nu am avut ocazia sa calatoresc pana acum. Unii erau noi doar pt mine, nu noi si pentru Singles Camp, pentru ca au mai calatorit cu clubul si deja stiau care ar trebui sa fie atmosfera, cum e nevoie sa se comporte in grup. Cei noi s-au integrat si ei, majoritatea oameni foarte foarte faini, deschisi, comunicativi, veseli, adica asa cum trebuie sa fi in grupurile noastre. Mi-a placut cu voi, am fost incantat sa petrec aceasta vacanta impreuna, v-am si spus deja celor care ati venit pe aeroport sa va luati ramas bun si sa-mi multumiti pentru excursie sau mi-ati trimis mesaje dupa aceea. Spun "celor" si nu "tuturor" pentru ca  unii au plecat tiptil, doar ei stiu de ce... de regula asta iti lasa un gust ciudat, la fel ca atunci cand ai avut niste oaspeti si ei in loc sa te salute macar, ies pe usa cand nu esti acasa, fara sa lase vreun semn. :(  Am mai avut experienta asta cu cate 1-2-3 persoane cam la fiecare grup si de fiecare data nu stiu cum sa apreciez lucrul asta. Eu personal de oriunde am plecat, de oricine m-am despartit, am tinut sa las un la revedere si un multumesc. Cu siguranta ca nu toti suntem la fel si in plus unii au poate au alta perceptie si asteptare (poate considera ca daca au platit o excursie, atunci eu ar trebui sa umblu dupa ei prin aeroport sa-mi iau ramas bun). Dar asa cum culorile si gusturile nu se discuta („De gustibus et coloribus, non disputandum“), la fel si comportamentele oamenilor. Asa ca eu nu judec lucrurile ci doar ma nedumeresc...

Toate cele bune tuturor, zile fumoase, ganduri minunate, succes in ceea ce faceti si sa ne revedem voiosi si sanatosi. Va imbratisez cu drag!

Fotografiile si filmuletele le voi trimite cand ma intorc din Zanzibar si de la Targul de Turism Berlin, cca 15 martie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Le-am trimis mai repede cu o zi decat am promis! Am transmis astazi cate un Email fiecarui participant in care am inclus fotografiile si filmuletele facute de mine in aceasta vacanta petrecuta impreuna. Daca nu ati primit, cautati in SPAM si daca nu e nici acolo scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si va retrimit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Cel mai cunoscut loc din Thailanda": Maya Bay:



Un pui de rechin care s-a apropiat de plaja de la Maya Bay: