Autor Subiect: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023  (Citit de 4198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Camelia Henegariu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #15 : Luni, 17 Aprilie 2023, 18:48 »
Bună, am trimis și eu emailul pentru excursiile opționale. Doresc să particip la toate. Speerr că nu este prea târziu...inițial era specificat că până la 1 mai putem trimite solicitarea.
Sper sa nu fie prea târziu.
Camelia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #16 : Luni, 17 Aprilie 2023, 19:09 »
O sa rezerv suplimentar pentru Camelia H si pentru persoanele nou inscrise.

Offline Camelia Henegariu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #17 : Luni, 17 Aprilie 2023, 19:14 »
Mulțumesc. Este vina mea că nu am deschis la timp emailul. Nu o sa se mai întâmple.
 :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 22 Aprilie 2023, 06:59 »
Am reusit sa fac, pana la plecarea mea de maine spre Andaluzia, rezervarile pentru cei inscrisi si care au facut plata la excursie pana la data de 21 aprilie. Urmeaza ca atunci cand ma intorc din Andaluzia sa fac si pentru ceilalti.

Daca la comunicarea tarifelor am scris cca, acum dupa ce am facut rezervarile pot comunica exact cat sunt tarifele:

23 iulie Centrul de prezentare Céide Fields 8 euro

24 iulie ora 10:00 Kylemore Abey&Gardens - Abatia Kylemore. Tarif: 16 euro

24 iulie 13:30 Connemara Heritage & History Centre/Oidhreacht & Stair Chonamara - 12 euro + 15 euro pranzul

25 iulie iulie  ora 16:00 Cliffs of Moher  Tarif: 12 euro

27 iulie Killarney National Park&Muckross House&Traditional Farms Tarif: 12 euro.

28 iulie ora 10:30 National Stud&Gardens -  Herghelia nationala irlandeza si gradinile japoneze: Tarif: 20 euro

28 iulie ora 13:00  Newbridge Silverware museum&visitors centre - free

29 iulie ora 16:00  Guinness Storehouse Tour Tarif: 30 euro

 :oops: La Connemara Heritage & History Centre/Oidhreacht & Stair Chonamara am discutat ca pe langa turul pe care o sa-l facem sa luam si pranzul acolo, pentru ca este un loc foarte potrivit pentru asta. Inca nu mi-au spus cat costa, doar aseara tarziu am primit raspunsul afirmativ pentru rezervare.

Eu am sa achit pentru toata lumea si acest pranz, pentru ca in alta parte nu avem unde sa mancam si ma gandesc ca toti doriti sa serviti masa. Daca e cineva care nu doreste sa manance, sa ne comunice, pentru a nu i se factura acest serviciu.

Meniul la Connamara Heritage, costa 15 euro, in care intra doua preparate tipic irlandeze: lamb stew with potatos (un fel de ciorba-tocanita de miel - care insa nu seamana deloc cu ceea ce facem noi, iar mielul lor are carnea de asemenea diferita, pt ca este o rasa doar pentru carne, nu si pentru lapte; nu se simte mirosul specific de carne de miel, toata lumea care a mancat nu a recunoscut deloc mielul...) + apple cake (placinta cu mere). Pentru cei care totusi nu vor sa incerce acest preparat tipic irlandez pe motivi de...miel, d-na Paula mi-a promis ca o sa le faca o tocanita de legume, irlandeza.

Offline goldenseptember

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #19 : Miercuri, 10 Mai 2023, 03:11 »
Buna ziua.
Imi reamintiti, va rog, cand se achita optionalele?
Cred ca am citit undeva, dar mi-a scapat. Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #20 : Miercuri, 10 Mai 2023, 08:45 »
Astazi - maxim maine, o sa primiti din agentie, facturile cu serviciile optionale. M-au asteptat sa ma intorc din Andaluzia, sa contactez si ultimele 3 inscrise si functie de optiunile lor, sa le fac rezervarile. Astfel inca sa faca facturi pt intreg grupul. Aseara mai aveam doar o persoana din cele trei care nu mi-a raspuns, urmeaza sa o contactez telefonic si atunci pot transmite in agentie situatia generala pentru facturare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #21 : Joi, 01 Iunie 2023, 06:47 »
Chiar daca mai este ceva timp pana la plecarea in aceasta excursie, pentru ca o sa fiu mult plecat pana atunci si pentru ca am un pic de ragaz, folosesc timpul pentru a va da cateva informatii suplimentare si a va face recomandarile pe care le-am considerat necesare. pentru pregatirea plecarii in calatorie.

Ca si documente este nevoie sa aveti cu voi: paşaportul sau cartea de identitate în curs de valabilitate.

Ora de intalnire pe aeroport (daca nu intervine vreo schimbare de program de zbor) este: 16:00 am 21 iulie 2023. Locul de intalnire: aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Plecari Internationale, zona din dreapta in sensul de intrare, chiar in fata cafenelei Lavazza.

Biletele de avion vor fi atasate unui Email pe care urmeaza sa-l transmit zilele acestea

Pentru zborurile de plecare este indicat sa faceti check in online . Check in-ul este o actiune INDIVIDUALA si PERSONALA - nu are legatura cu agentia turistica sau de ticketing, cu insotitorul de grup sau cu oricine altcineva. Daca nu stiti sa faceti aceasta operatiune, rugati o persoana apropiata care a mai facut. Procesul este foarte simplu, trebuie doar un pic de atentie.
Zborurile spre si dinspre Dublin au sa se faca cu compania aeriana HiSky. De pe site lor: Serviciul check-in online este disponibil pentru toate zborurile operate de compania HiSky. Puteţi să vă înregistraţi online nu mai devreme de 24 de ore şi numai târziu de 3ore înainte de ora de plecare a zborului.
Tichetul de îmbarcare este acceptat atât în format electronic cât și imprimat.
Check-in-ul la aeroport: se începe cu 2 ore și se termină cu 45 de minute înainte de decolarea programată a zborului. În unele aeroporturi, check-in-ul poate fi deschis cu 3 sau mai multe ore.
Pentru biletele din tariful Basic, check-in-ul la aeroport se efectuează contra unei taxe de 10euro.
Pentru tarifele Classic/Premium/Premium Plus, check-in-ul la aeroport este gratuit.

Bagaje. Va recomandam un bagaj de cala, in limita  impusa de compania aviatica (23 kg) si de posibilitatile fiecaruia de a-si transporta bagajul de la autocar pana in camera. Va informam ca o sa existe doar serviciul de incarcare si descarcare a bagajelor din autocar, dar transportul lor pana in camera nu este inclus. Uneori hotelurile pe care le alegem sunt in zone pietonale, in care accesul autocarului nu este permis, existand astfel posibilitatea ca pe anumite distante sa fie nevoie sa transportati pe role, bagajul. Exista multe hoteluri in Irlanda care NU au lift! Va fi nevoie deci sa urcati trolerul un etaj sau doua, pana la camera. De aceea recomandarea noastra sa aveti bagaje in limita a cat puteti deplasa cu usurinta.

Incaltaminte - imbracaminte. O sa aveti nevoie de 2 categorii de imbracaminte/incaltaminte. Una urbana, pentru zilele in care vom fi in orase, pentru seara cand mergem in pub-uri sau la cina si una sport, pentru zilele cand avem de mers in natura.
Categoria urbana. Tineti cont sa va imbracati sport-casual, lumea nu face parada acolo de vestimentatie, sunt foarte simplii, eficienti si adaptati la vremea schimbatoare. Chiar daca este vara, un pluover, o jacheta impermeabila trebuie sa se regaseasca in bagajul cu care veniti. In picioare pantofi comozi, de umblat mai mult, care sa reziste la umiditate. Nu sandale, nu tocuri, nu talpa inalta pentru ca daca ploua puteti aluneca si oricum veti fi in disconfort.
Categoria sport: incaltaminte cu talpa vibram, care sa nu alunece, potrivita pentru drumetii, impermeabila si foarte comoda, tricouri si haine din materiale tehnice - termice si obligatoriu pelerina semiprofesionala (nu umbrela, nu pelerina de unica folosinta). In vest, la ocean, desi era cald afara, am prins vant - si a fost nevoie sa luam haine termice cu gluga pentru a ne plimba in natura. Cititi inainte de plecare previziunea meteo pentru a intelege mai bine cum trebuie sa fiti imbracati.
Unele hoteluri au SPA, asa ca daca doriti sa va relaxati, luati in bagaj si un costum de baie.

Vremea. Iulie este cea mai buna vreme de calatorie in Irlanda. Este varful varfului de sezon. Este mai cald, mai putine sanse de ploaie, diferit de ceea ce este in rest. Dar oricand acolo timpul se poate schimba de aceea va spuneam sa fiti pregatiti pentru ploaie si vant. Temperaturile sunt in medie 17 - 20 de grade, noaptea mai joase.

Bani. Va recomand sa aveti ceva euro cash la voi si un card bancar. In Irlanda moneda este euro.  Cati sa aveti, cu ce suma sa fiti pregatiti?  Nu va pot spune exact pentru ca asta depinde de fiecare. Ca reper luati in calcul ceea ce am prezentat la servicii care nu sunt incluse: taxe hoteliere, mese, cheltuieli personale si de impuls. Pe lista cheltuielilor pe primul loc este masa. Un pranz sau o cina, insotite de un pint de bere este minim 30 EURO. Socotiti pe zi, cca 50-60 euro EURO, deci in jur de 400 - 500 EURO. Apoi daca iesim seara undeva un minim 10 euro (in jur de 5 euro este o bere). Mai ganditi-va la cheltuieli de impuls, la cumparaturi, amintiri.

Sistemul de prize este cel britanic (cel cu 3 pini); pentru a va incarca device-urile aveti nevoie de un adaptor. Il gasiti mai ieftin acasa, mai scump pe aeroport si cu vreo 3 euro, dar dupa ceva umblatura, in Irlanda...

Despre calatorie si grup. Subliniez inca o data, desi sunt convins ca toata lumea stie cu cine merge: este vorba de UN CLUB DE SOCIALIZARE, nu de o agentie de turism. Fac subinierea aceasta pentru ca am mai intalnit persoane care s-au facut ca nu inteleg unde s-au inscris. Club de socializare inseamna un grup de prieteni sau viitori prieteni, un loc in care nu trebuie sa existe competitie, egoisme, manifestari de superioritate etc. Nu conteraza cine sau de unde esti, intr-un grup SC toata lumea este tratata pe acelasi nivel. Locul in microbuz nu este batut in cuie, ocuparea se va face in ordine, prin rotatie.

Nu este o excursie de shopping si nici una de relaxare. Este un circuit, in care vom fi in fiecare zi in miscare, o sa avem un program fix in care am sa incadrez toate obiectivele pe care mi-am propus sa vi le arat. Totul la pas, cu placerea de a descoperi, de a experimenta. Nu alergam dintr-o parte in alta pentru a bifa, pentru a zice ca am fost. Vreau sa va ofer ocazia, la fel cum am facut-o de fiecare data, sa gustati din atmosfera placuta de grup de vacanta si sa vedeti totul pe indelete.

Pentru asta este important sa veniti la microbuz la ora comunicata. Fara intarziere, sfert academic si scuze. Va rog mult, in numele celor care respecta intotdeauna orele de intalnire: este vacanta fiecaruia, este pacat sa se iroseasca timp din ea asteptand persoane care nu au respect fata de ceilalti, veniti deci la ora pe care o comunic.

In atasamentul Email-ului pe care am sa-l transmit, pe langa biletele de avion o sa gasiti inca 3 fisiere:

- programul excursiei in detaliu
- hotelurile la care urmeaza sa fim cazati
- servicii incluse/neincluse in tariful de excursie


Va recomand sa le aveti listate sau salvate in telefon pentru a le consulta pe parcursul calatoriei in Irlanda.

Excursii optionale
In urma Email-ului transmis, v-ati inscris optional la intrarea la anumite obiective. Lista cu inscrieri si plati este la mine, fara grija, cine a achitat are biletul de intrare. Cei care nu ati optat la anumite obiective, va fi nevoie ca in perioada in care grupul viziteaza, sa va gasiti individual ceva alternativ de facut.

Pe parcursul excursiei, am sa fiu ceva mai mult decat un insotitor de grup, am sa incerc sa va dau informatii si explicatii despre locurile vizitate, am sa fiu si un soi de participant, incluzandu-ma atat cat este posibil, in grup. Va promit sa fac tot ceea ce este posibil sa aveti o experienta frumoasa. Sper sa nu avem ghinioane cu zborurile si cu alte situatii care nu depind de mine si de agentie. Trebuie sa fim optimisti si chiar daca o sa apara unele lucruri mai putin placute, sa le tratam cu intelegere si rabdare.

Zile frumoase tuturor, urmeaza sa ne vedem pe aeroport!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #22 : Vineri, 02 Iunie 2023, 08:08 »
Am transmis fiecarui participant un Email care cuprinde:
- informatii de recomandari (in corp text)
- biletul de avion
- programul excursiei
- hotelurile
- serviciile

Cine nu a primit acest Email sa-mi scrie aici pe forum si am sa-i retransmit.

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #23 : Vineri, 02 Iunie 2023, 10:02 »
Buna dimineata Gigi, eu nu am primit e-mailul. L-am cautat si in spam. Delia.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #24 : Vineri, 02 Iunie 2023, 11:26 »
L-am retransmis.

Offline ANCUTA66

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #25 : Vineri, 02 Iunie 2023, 11:29 »
Am primit,  mulțumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #26 : Vineri, 30 Iunie 2023, 17:22 »
Pentru duminica, seara de la Westport, am discutat la hotel sa ne rezerve locuri la cina. Astept raspunsul dar cred ca va fi da. O sa mancam doar la 20:30 pt ca pana atunci o sa fim plecati pana la Westport House. Meniul este aici: https://www.castlecourthotel.ie/upload/docs/portos-dinner.pdf
Cand ma intorc din Faroe revin aici.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #27 : Marți, 11 Iulie 2023, 12:50 »
O sa vizitam Cliffs of Moher. Cei de acolo mi-au transmis un link catre aplicatia lor, un audio ghid: https://www.cliffsofmoher.ie/about-the-cliffs-of-moher/things-to-do/audio-guide-and-app/. L-am parcurs este foarte bine facut, asa ca va recomand sa descarcati aplicatia si sa o aveti la fata locului pregatita pentru a parcurge traseul impreuna cu explicatii si muzica.

Offline getaravi13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #28 : Miercuri, 12 Iulie 2023, 13:52 »


Buna ,
am inceput deja sa numar zilele, abia astept plecarea  :dance:

Sistemul de prize este cel britanic (cel cu 3 pini); pentru a va incarca device-urile aveti nevoie de un adaptor. Il gasiti mai ieftin acasa, mai scump pe aeroport si cu vreo 3 euro, dar dupa ceva umblatura, in Irlanda...

Eu nu am reusit sa gasesc pe nicaieri acest adaptor -daca cineva gaseste si poate cumpara unul in plus-raman recunoscatoare -daca nu, poate am timp sa iau din aeroport

La buna vedere in AMR 9 ZILE  :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Circuit Irlanda 21 - 31 iulie 2023
« Răspuns #29 : Joi, 20 Iulie 2023, 12:17 »
Maine (vineri 21 iulie) ne intalnim pe aeroport, asa cum am comunicat, la ora 16:00. Este putin cam repede, am vazut ca la HiSky, check in-ul incepe cu 2 ore inainte de plecarea avionului, dar cateva minute la intalnire am sa le folosesc pentru cateva repere, apoi sper ca am sa aflu inainte de afisare unde se face preluarea bagajelor. Am vazut de mai multe ori acelasi punct, cred ca se va mentine.

V-am transmis tuturor biletele de avion, salvati-le in telefon sau print si nu uitati de cartea de identitate sau pasaport. Avand in vedere ca aeroportul Otopeni a fost in ultimele zile super plin, va recomand sa aveti pasaport (daca aveti unul de tip nou) pt a nu mai fi nevoiti sa stati la coada de la security. La portile automate chiar daca e un pic de coada, lucrurile merg mai repede.

Nu stiu daca se poate face online check in sau nu. Nu e nici un bai, daca nu merge il facem pe aeroport front-desk, avem bilete premium care are inclus in tarif si check in la aeroport. Eu am sa intru deseara la ora 19:00 (cand ar trebui sa se deschida si va comunic aici daca am reusit sa nu). Cei care incercati, atentie ca nu este ca la alte companii aeriene care vad in sistemul de check in online codul de referinta Pegasus ticketing: trebuie folosit codul de rezervare al companiei. Il gasiti in partea de jos, ultima a biletului transmis. Eu sunt pe un bilet comun cu inca 8 persoane din grup si la mine este:
Airline Booking Reference(s) A1 (A.P.G. Distribution System): 12H4AZ.

Pentru bagaje. Nu uitati de pelerina, am vazut ca sunt zile cu prognoza de stropi sau chiar ploaie. Tineti cont daca ploaie sau nu, programul de vizitare se va tine. Daca nu sunteti echipati va fi nevoie sa stati in autocar sau sa va adapostiti undeva.

Pantofi mai de drumetie - dar in nici un caz trekeri din aia grei, sau ghete - luati daca aveti unii usurei, care sa va intre usor in bagaj si sa nu-l ingreuneze. Important sa nu intre apa in ei si sa nu alunecati. Oricum incaltaminte sport-urban, la fel si imbracaminte. La Cliffs of Moher acum s-a asfaltat aproape toata poteca, nu mai e ca inainte cand mergeam prin noroi, de asemenea in Connemara. Dar in nici un caz cu sandale, sau ceva cu toc, ca nu aveti ce face cu ele nici macar in pub-uri,. In aglomeratia de acolo, va calca unul "fericit" si s-a dus vacanta...

In pub-uri si restaurante se merge ultra-casual, deci nu va formalizati, ca acolo lumea e normala si nu face parada. Sa va simtiti comod si bine, asta e important. Nu uitati de costumul de baie daca vreti sa va bucurati de un pic de SPA, acolo unde se poate.

Prima seara ati retinut, nu prea avem unde manca la ora aceea, de asemenea nu primim masa pe avion. Luati ceva sa va omorati foamea, biscuiti, batoane, sandvici, depinde cat de rai de foame va stiti. Daca nu sunteti pretentiosi, in jurul hotelului sunt cateva fast food-uri: Burger King, McDonalds etc. Localurile sunt deschise pana la 23:00 si chiar 00:00 dar de pe la 21:00 nu mai servesc mancare.

Drum bun fiecaruia, sa ne intalnim cu bine maine pe aeroport.