Autor Subiect: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023  (Citit de 3884 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline G.D.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #15 : Marți, 06 Iunie 2023, 15:16 »
Doresc sa-mi rezervati bilete de intrare la cele doua noi obiective   de vizitat : Scone Palace și Castelul Edinburgh

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #16 : Marți, 06 Iunie 2023, 17:16 »
Unanimitate si la cele doua obiective suplimentar rezervate, unanimitate a fost si la celelalte. Un grup care-si doreste sa vada TOT ce se poate. E logic sa fie asa, pentru ca in Scotia in circuit nu mergi de mai multe ori. Da, poti sa mergi la Edinburgh sau la Aberdeen, sau nu stiu in ce alt oras, dar ocazia unui circuit cel mai probabil ca nu o sa mai existe. Si atunci daca nu esti intr-o vacanta selfie, adica doar pentru a arata prietenilor unde calatoresti, este foarte important sa vezi locurile esentiale. Imi pare tare rau ca nu o sa vedeti Balmoral-ul, dar intotdeauna a avut, chiar si pe vremea Reginei, un program imprevizibil. Este posibil ca Charles sa fi planificat o vacanta acolo la sfarsit de august, pentru ca prea brusc se termina programul de vizitare, in 16 august. De regula este o data la inceput sau sfarsit de luna.

Aveam planificat ca doar maine sa fac rezervarile la cele doua obiective, dar pentru ca am primit de LA TOATA LUMEA solicitarea de achizitionare a biletelor, am facut-o astazi.

La castelul Edinburgh - toate cele 20 bilete au costat cu taxe, 390 lire si biletele sunt pentru data de 12 august, ora de intrare 15:00 - 15:30.

La Palatul Scone - toate cele 20 bilete au costat 352 cu taxe incluse, iar biletele sunt fara ora, au doar data de 18 august. In plus, se mai achita 100 lire pentru ghidaj interior.

In total de plata suplimentar: (390 + 352 +100)/20 = 42.1 lire.

Suma, in euro, o sa fie achitata in prima zi de excursie. Convertiti in euro, 42.1 pounds sunt cca 49 euro.

Offline ceciliac

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #17 : Joi, 15 Iunie 2023, 19:05 »
in urma cu 2 saptamani am agreat si am platit inclusiv excursiile optionale pentru Scotia , dar a aparut o situatie importanta pentru firma mea planificata intre 14-18 august si nu o pot "denunta unilateral " sau amana...

In acest context daca este cineva dornica sa vada Scotia intre 10-20 august si sa partcipe la minunatul program de vizitare stabilit de Gigi si SC , va rog sa ma contacteze la 0744648265 . Cecilia


Online simonaf65

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #18 : Vineri, 16 Iunie 2023, 07:29 »
Buna dimineata, as fi interesata...care este suma totala platita, mi-o puteti comunica? Simona ne telefon: 0723234564

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #19 : Vineri, 16 Iunie 2023, 09:09 »
A aparut un loc disponibil intr-o camera dbl la femei .
Pt ocuparea acestuia va rog sa ne transmiteti intentia d-voastra pe e-mail:office@bonvoyagesibiu.ro

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #20 : Miercuri, 02 August 2023, 16:28 »
M-am intors din doua excursii foarte apropiate una de cealalta, insulele Faroe si Irlanda. O zi am petrecut-o calatorind in doua orase, pentru locatiile de Revelion, de acum si pana la plecare o sa fiu doar aici. Daca aveti intrebari, va rog sa mi le transmiteti aici pe forum.

Astazi am primit biletele de avion, urmeaza sa vi le transmit in aceasta seara. Daca pana maine dimineata, 03.08.2023 nu le primiti, scrieti-mi pe office@singlescamp.ro si vi le re-transmit. Este important sa le aveti, pentru a va putea face fiecare, check in-ul online.

O observatie: cateva ore de zbor s-au modificat, inclusiv cea de plecare. Nu o sa mai decolam la ora 06:00 ci la 06:25, asa ca intalnirea pe aeroport va fi ora 03:25 (in loc de 03:00 - asa cum era inainte). Si la intoarcere vom ajunge ceva mai tarziu, decat era inainte, cu cca 40 minute. O sa aterizam la 01:25, atentie! - in data de 20 august.

Online simonaf65

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #21 : Joi, 03 August 2023, 19:45 »
Buna seara,nu stiu de ce nu ma lasa sa mi fac check in.
Mi se comunica faptul ca acest cod de booking exista pentru mai multe persoane, si sa trec nr biletului...voi mai incerca...

Online simonaf65

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #22 : Joi, 03 August 2023, 21:03 »
Buna seara
Am gasit si nr biletelor
O seara frumoasa tuturor

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #23 : Vineri, 04 August 2023, 07:55 »
Check in-ul online se deschide DOAR cu 30 ore inainte de plecare. Inainte de acest termen nu este posibil.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #24 : Miercuri, 09 August 2023, 07:21 »
S-a deschis check in-ul, eu l-am facut. Destul de putine optiuni de alegere a locului, pentru ca suntem priviti ca grup ni s-a pre-locat o zona. Pe primul segment eu am avut chiar numarul de loc de pe biletul de avion, pe al doilea am avut doar optiunea unor locuri la mijloc, ceva cu care desi calatoresc foarte mult, nu cred sa ma pot obisnui vreodata. Asa ca mi-a ramas optiunea cumpararii unui loc la extra-leg cu 20 euro.

Dar important, cu alegere de loc sau nu, este ca se poate face check in online si va reamintesc ca este foarte recomandat sa faceti aceasta operatiune pt ca va fereste (nu doar acum) de orice situatie neplacuta de over-booking.

Pentru a va identifica/autoriza, folositi numarul de pe E-ticket. Il gasiti in partea finala a biletului, de exemplu la mine cu AF 057-9713588408. Numarul aferent in aceasta situatie este: 0579713588408 (adica fara liniuta despartitoare).

Succes!

Doresc sa va reamintesc cateva lucruri:

- trebuie sa aveti documentul de identitate valabil la voi pe aeroport

- luati un bagaj pe care stiti sigur ca il puteti duce si urca usor. Un troler daca se poate peridoc si un mic rucsac langa. In nici un caz inca un troler de bagaj de mana. Limitati-va la lucruri ultranecesare, nu puneti doar sa fie.

- puneti in bagaj si un costum de baie; unele locatii au SPA si daca doriti sa renuntati dupa amiaza la o plimbare in oras, puteti ramane acolo la o balaceala

- avem zboruri cu conexiune si am mai intalnit la Air France intarzierea bagajelor cu 1-2 zile. Asa ca luati-va ca masura de siguranta, cateva lucruri in baj=gajul de mana (rucsac).

- in a doua zi de excursie vom avea o drumetie pana pe Arthur Seat. Nu este deloc grea, dar este nevoie sa aveti incaltaminte si imbracaminte potrivita: in picioare pantofi treking - cu talpa profilata si aderenta (nu adidasi, nu pantofi de oras), pantaloni lejeri, o bluza de preferat cu gluga si neaparat PELERINA, in caz ca ne prinde ploaia. Un rucsacel in care sa aveti pelerina.

Pe aeroport ne vom intalni maine 10 august la ora 03:25 am (dimineata), la locul indicat pe forum, site si in materialul transmis. Dupa aceasta ora nu o sa mai intalniti acolo pe nimeni, eu am sa ma deplasez cu cei din grup spre zona de check in. Ne gasiti acolo, sau daca intarziati mai mult faceti singuri operatiunea de check in desk, security si politie de frontiera si ne intalnim la poarta.

NE REINTALNIM IMEDIAT DUPA CE TRECETI DE POLITIA DE FRONTIERA LA POARTA NOASTRA DE IMBARCARE. Trebuie neaparat sa transmit ROOMING LIST-ul si pentru asta am nevoie ca fiecare sa-mi spuna cu cine sta in camera.

Drum bun si ne vedem maine dimineata!

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #25 : Miercuri, 09 August 2023, 10:37 »
Popirda cu Aurelia Nicolae

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 26 August 2023, 19:33 »
O excursie minunată, intensă, chiar copleșitoare uneori, un grup vesel în care am reîntâlnit colege din alte excursii, m-am simțit extraordinar și încă facem schimb de fotografii pe grupul de whatsapp

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #27 : Duminică, 27 August 2023, 13:18 »
Am pregatit fotografiile, urmeaza ca seara aceasta sa le transmit fiecarui participant in parte. Link-ul de descarcare este valabil doar 7 zile, dupa aceasta perioada nu mai poate fi activat. Si din pacate eu nu o sa mai am timpul necesar sa urc inca o data pe wetransfer fotografiile, asa ca daca doriti sa le aveti, va fi nevoie sa le descarcati saptamana viitoare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #28 : Duminică, 27 August 2023, 17:49 »
Am transmis fotografiile, pe Email. Daca nu ati primit mesajul meu scrieti-mi in timp util (pana nu dezactiveaza link-ul) si va retrimit. office@singlescamp.ro

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #29 : Marți, 29 August 2023, 19:20 »
Gigi, multumim pentru fotografii! :)
Tartane, cimpoaie, whisky, peisaje, castele, kilturi, legende, Loch Ness, flori, flori, casute cochete(mai ca ti-ai dori sa le iei acasa), bijuterii cu simboluri scotiene, Edinburgh.Din discutiile de pe whatsapp, si nu numai, se pare ca Scotia ne-a lasat o usa deschisa. :) Un circuit intens, pentru toata lumea, care a placut mult.
 Acum, pentru Rentzi singura pisica ce s-a lasat fotografiata.Pe langa unul din hoteluri, chiar am vazut doua pisicute.Foarte grabite.

  O surpriza ffplacuta, a fost micutul orasel Pitlochry.La doua ore de mers cu trenul din Edinburgh. ;)
Pentru ca am inteles ca nu a fost inclus in circuitele din anii trecuti, o sa postez cateva fotofrafii.De la mine si de la Gigi(pt ca sunt faine).





[url=https://postimg.cc/gwtkb7HP]