Autor Subiect: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023  (Citit de 3889 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« : Sâmbătă, 13 August 2022, 18:20 »
Tarif*: 2130 euro/ persoana

Discount GOLD MEMBER:: 80 euro

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/excursie-scotia-2023

Perioada de desfasurare: 10/08/2023 - 20/08/2023

Cazari:

10/13 august Edinburgh - Holyrood Aparthotel 4*
13/14 august Inveraray - Loch Fyne Hotel & Spa 4*
14/16 august Kyle of Lochalsh - Kyle Hotel ‘A Bespoke Hotel’ 3*
16/17 august Inverness - The Glenmoriston Townhouse Hotel  4*
17/18 august Pitlochry - McKays Hotel 3*
18/19 august Edinburgh countryside  - Dalmahoy Hotel & Country Club 4*

Grup de: 19 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   zbor dus si intors Bucuresti - Edinburgh, bagaj de cala de 20 kg inclus si de asemenea si taxele de aeroport
•   transport zonal cu microbuz 33 locuri conform programului de vizitare incepand cu ziua 4 si finalizand in cea de-a 9-a.
•   cazare 9 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 9
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei
•   ghid local - walking tour Edinburgh 4 ore - cu prezentare in limba engleza

Nu sunt incluse:
x     asigurare de calatorie (optional)
x     transfer taxi in grupaj aeroport - hotel si aeroport - hotel
x     mese de pranz si cina
x     intrari la obiective*
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor medicale de calatorie, iar daca este cazul programari - efectuari - costuri teste medicale, completare formulare de calatorie sau medicale necesare intrarii in tarile de destinatie

Zboruri

10 august AF1089 06:25 BUCHAREST OTP  - PARIS CDG  08:35         
10 august AF1486 15:25 PARIS CDG  - EDINBURGH EDI 16:15 
         

19 august KL1290 17:25 EDINBURGH EDI - AMSTERDAM AMS 19:55         
19AUG KL1379 21:45 AMSTERDAM AMS - BUCHAREST OTP  01:25+ (se ajunge in 20 august)

   
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Gigi Cindea  0745/106501

Ce vedem in aceasta calatorie: Edinburgh, Castelul Stirling, Luss, Valea Glencoe, Inveraray, Castelul Eilean Donan, insula Slye, Fort Augustul, Loch Ness, Inverness, Balmoral, Pitlochry.

Profilul si tipul excursiei: circuit, in care o sa vizitam cele mai frumoase si reprezentative locuri din Scotia, vom "gusta" din atmosfera scotiana, asta insemnand si whiskey-urile single malt si pub-uri.  :)

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane agreabile, deschise, comunicative, care-si doresc sa calatoreasca in grup, sa descopere si sa se bucure de locuri si momente frumoase. Nu persoane cu tabieturi, care nu inteleg ca fac parte dintr-un grup, care din egoism nu respecta pe cei din jur.

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: pasaport
•   Documente medicale - cele solicitate de autoritatatile locale din zona de calatorie: Marea Britanie si Irlanda de Nord: https://www.mae.ro/travel-conditions/3725

Despre bagaje: Atragem atentia in mod deosebit ca trebuie sa va dimensionati si sa alegeti un bagaj care sa va fie personal usor de manipulat si de dus. Nu exista nimeni sa va ajute de la autocar pana in camera, si trebuie stiut ca in Scotia unele hoteluri nu au lift daca au doar 1-2 etaje. Puneti in bagaje doar ceea ce este strict necesar, gandidu-va ca este destul de mult de mers pe jos si ca este necesar sa aveti o incaltaminte sport cat mai comoda. Nu uitati de pelerina! Luati si costum de baie, daca doriti sa va balaciti acolo unde avem posibilitatea si timpul.

Programul excursiei

Ziua 1. Joi 10 august 2023 Spre Scotia!  *|* :thumbup: Ora de intalnire: 03:25. Cititi: Intalnirea pe aeroport, cum se face imbarcarea, zbor si regrupare 10 august AF1089 06:25 BUCHAREST OTP  - PARIS CDG  08:35 si conexiune 10 august AF1486 15:25 PARIS CDG  - EDINBURGH EDI 16:15 Ajunsi pe aeroport ne regrupam la linia de bagaje, urmand sa iesim impreuna din aeroport si sa luam in grupaj taxi pana la hotel. Fiecare isi va achita cota parte din valoarea transportului. La hotel check in, free time pt refresh, cina si...odihna.

Ziua 2. Vineri 11 august 2023 Panoramele din Edinburgh Mic dejun 08:00 -10:00, fiecare cand doreste. Va fi o zi lejera, de plimbare in zona Parcului Princes, urmata de urcarea in doua zone panoramice: Calton Hill si "Tronul Regelui Arthur”. Ambele necesita un pic de efort (la prima diferenta de nivel este de cca 100 metri, respectiv 200 m la cealalta), cea de a doua impunand chiar o incaltaminte gen treking, pentru ca in situatia in care poteca este umeda, sa evitati alunecarea. Seara ne-o petrecem intr-un pub, poate - Tolbooth Tavern pentru a ne cunoaste cu totii mai bine si sa ne bucuram de atmosfera din minunatul oras, pentru mine unul dintre primele zece in lume.

Pentru a intelege mai usor, despre drumul pana la cele 2 panorame, am laes de pe youtube 2 filmulete:





Ziua 3. Sambata 12 august 2023 Edinburgh la pas .
Dupa micul dejun, la ora 09:00 ne intalnim in holul de receptie a hotelului; mergem sa ne intalnim cu ghidul local. Va fi un tur pietonal de cca 4 ore, cu o scurta pauza de cafea si toaleta.



In jur de 13:30 o sa terminam turul, in care veti vedea cateva dintre cele mai interesante obiective din oras si veti asculta povestile acestuia. Dupa tur, pranzul in zona de Grassmarket (sub castel), iar la 15:00  ne reintalnim sa vizitam Castelului Edinburgh. Este foarte important de vazut pentru ca include in expozitiile sale The Honours of Scotland, cunoscuta ca si Regalia sau  Scottish Crown Jewels. Dateaza din secolele 15 – 16 si a fost folosita la incoronarea monarhilor Scotiei, incepand cu Mary a Scotiei in 1543 si pana la Charles II in 1651.

Un tur cu prezentare a castelului:



In continuare timp liber.

Ziua 4. Duminica 13 august 2023 Edinburgh - Stirling - Luss - Loch Lomond - Inveraray 110 mile cca 3 ore de mers cu masina.  Dupa micul dejun, la ora 8.20 intalnirea la microbuz si la 8.30 ne imbarcam si parcurgem traseul Edinburgh - Castelul Stirling. Cca 1 ora si jumatate. La 10:00 ajungem la castel. Il vizitam pe interior. Biletele le vom cumpara online, astfel incat sa fim siguri pe ora de intrare.



La ora 12:00 parasim Stirling, avand ca Tinta satul pitoresc Luss. Ajungem in jur de 13:00. O plimbare individuala printre casutele pitoresti si pe malul lacului Lomond.



Tot in Luss luam si un pranz rapid (fiecare ce si unde alege). Exista mai multe optiuni, o sa vi le prezint cand ajungem.

La 14:50 plecam, urmand ca pe drumul spre urmatorul obiectiv sa facem o oprire de 15 minute la Firkin Point, tot pe malul lacului Lomond, un loc aflat la doar cateva minute de sat.

In drum trecem pe Butter Bridge, un pod cu arhitectura specific britanica.

Castelul Inveraray https://www.inveraray-castle.com/visit-us. (program 10:00 - 17:00) marti inchis. O sa facem rezervari online, din timp, pentru ora 16:00. Am sa ma asigur ca o sa ajungem la timp.

Castelul Inveraray este un conac în apropiere de Inveraray, în Argyll, vestul Scoției, pe malul Loch Fyne, cel mai lung lac cu iesire la mare din Scoția. Este unul dintre primele exemple de arhitectură neogotică. Începând secolul al XVIII-lea este reședința ducilor de Argyll, conducătorii clanului Campbell.



Cazare o avem in apropiere, Loch Fyne Hotel & Spa 4* Inveraray.

Ziua 5. Luni 14 august 2023 Inveraray - Glencoe - Fort William - Eilean Donan - Kyle of Localsh
Va fi nevoie sa plecam dimineata devreme, pentru a ajunge la timp la Eilean Donan Castle, unde avem programare la 14:30.

Avem de strabatut pana acolo 140 mile cca 3 ore si jumatate de mers cu masina.

Vizitam:
Valea Glencoe - celebra pentru istoria locului, dar si pentru peisajele de vis.


 
Fort William - aflat sub cel mai inalt munte din  Muntii Scotiei, cei Grampieni: Ben Nevis 1344 m

Castelul Eilean Donan - o sa-l vizitam pe interior. Avem ora de intrare si bilete luate pentru 14:30.



De la Eilean Donan pana la Kyle of Lochalsh sunt doar 15 minute, asa ca dupa ce terminam de vizitat castelul, mai avem foarte putin pana in micuta asezare in care innoptam. Seara, inainte de cina putem iesi sa facem cativa pasi pana in port.

Ziua 6. Marti 15 august 2023 Insula Skye

Total zi: 4 ore de mers cu masina, cca 150 mile. Cca 7 ore de vizitare. Total 11 ore.

Plecam la ora 09:00, ne intoarcem la 20:00. Vizitam: 

ora 10:30 Castelul Dunvegan, acolo unde o sa avem ocazia sa vedem si o colonie de foci - trebuie rezervat in avans. (2 ore)

Uig (Fairy Glen) - aici, pe doc servim pranzul la The Pier Restaurant (1 ora 15 minute)

Skye Museum of Island Life  http://www.skyemuseum.co.uk/ (45 minute)

Staffin (30 minute)

Kilt of Rock and Mealt Falls Panorams ( o plimbare "drumetie" de cca 1.5 ore)

Portree - un orasel foarte pitoresc. (1 ora)

Imagini video cu insula Skye.





Ziua 7. Miercuri 16 august 2023 Kyle of Localsh - Fort Augustus - Drumnadrochit - Inverness
92 mile, cca 2 ore si jumatate de mers cu masina.
Parasim insula Skye si mergem spre Fort Augustus, unde o sa facem o oprire, pentru a vedea ecluzele de la Caledonia Chanel: Caledonian Canal Centre & Lock Chambers. In apropiere, de-a lungul canalului exista in apropiere si un punct de panorama asupra lacului: Loch Ness View Point Fort Augustus.



apoi spre Drumnadrochit acolo unde poate il gasim pe Nessie...Dupa o pauza si ceva souveniruri, la Centrul de Expozitii dedicat cautarii lui Nessie, ne continuam drumul.  Strabatem un tinut de poveste: Highlands si ne oprim in capitala acestuia, Inverness.



Mergem intai sa ne cazam, apoi o plimbare pe malul raului Ness pana sus la Castel, apoi pana in zona centrala. Acolo free time, fiecare isi petrece seara asa cum doreste.

Ziua 8. Joi 17 august 2023 Inverness - Aberlour - Pitlochry

Traseu si opriri: Inverness - Nairn Beach - Elgin - Aberlour - Bridge of Avon - Distileria Glenlivet - Corgarff Viewpoint - Braemar Castle

Intre Inverness si Nairn, imediat la iesirea din capitala Highlands se afla Culloden, acolo unde a avut loc batalia finala intre Anglia si Scotia.

La Nairn mergem pe plaja, este un Blue Flag, una dintre cele mai frumoase la Marea Nordului.

Elgin - o plimbare pe High Street, pana la Elgin Cathedral.

Intram in tinutul whiskey-ului, Speyside, cea mai importanta zona de producere a single malt-ului din lume.

Aberlour -  Walkers Shortbread Fisherton Industrial Estate, Aberlour, acolo unde se fac celebrii biscuiti. Veti avea ocazia sa cumparati ca amintire din produsele lor.
Oraselul este foarte cochet, o sa avem 45 de minute pentru a-l vizita. Aici se afla una dintre cele mai importante distilerii, care produce sub numele localitati.

Bridge of Avon si foarte aproape: Ballindalloch circle and standing stone - https://www.livebreathescotland.com/ballindalloch-stone-circles-cairns/

Distileria Glenlivet, Glenlivet, Ballindalloch AB37 9DB, Regatul Unit.

Corgarff Viewpoint, Aberdeenshire, Regatul Unit - pentru o panorama

Balmoral - Crathie Church si Distileria Royal Lochnagar. Din pacate in luna august familia regala a anuntat ca va veni la castelul Balmoral, deci il vom gasi inchis. O sa vizitam insa locul in care se roaga familia regala britanica Crathie Church (45 minute) si  Distileria regala de whiskey Royal Lochnagar (30 minute), pentru a achizitiona, daca doriti o sticla din whisky-ul reginei. Cine doreste sa ofere cuiva un souvenir cu adevarat scotian, acest whiskey este foarte potrivit.

Braemar Castle - dupa ample si costisitoare lucrari de renovare si conservare, se anunta ca va fi redeschis in luna iulie 2023.

Dupa,  plecam spre locul in care o sa fim cazati, Pitlochry.

Ziua 9. Vineri 18 august 2023 Pitlochry - Dobbies Garden Centre Stirling - The Kelpies Visitor Centre - Edinburgh

Pentru pauza: Dobbies Garden Centre Stirling - un supermarket de gradinarit si decoratiuni, care are in interior o cafenea-restaurant

Oprim si vizitam The Kelpies



Mergem apoi spre Edinburgh, dar nu ne cazam in oras ci undeva in afara lui, in zona de countryside, intr-un loc minunat: Dalmahoy Hotel & Country Club 4*



Ziua 10. Sambata 19 august 2023 Plecam spre Bucuresti Mic dejun, relaxare, plimbare, piscina, iar la 12:00 check out, dar ramanem in zona hotelului pana la 13:30 cand este plecarea spre aeroport.

19 august KL1290 17:25 EDINBURGH EDI - AMSTERDAM AMS 19:55         
19AUG KL1379 21:45 AMSTERDAM AMS - BUCHAREST OTP  01:25+ (se ajunge in 20 august)


Programul excursiei poate suferi modificari determinate de zboruri, obiective, trafic, vreme.

:oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie







Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 11 - 19 august 2023
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 05 Noiembrie 2022, 06:00 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/excursie-scotia-2023

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #2 : Luni, 09 Ianuarie 2023, 09:34 »
Vad ca locurile sunt ocupate, asa ca putem trece la urmatorul pas: rezervarea intrarilor la obiectivele turistice. Iulie si august sunt varful de sezon in Scotia, de fapt in opinia mea cam singurele perioade in care merita sa mergi acolo, pentru ca in rest este foarte ploios. Deci in aceste doua luni toata lumea da navala sa viziteze obiectivele din Scotia, asa ca este destul de aglomerat. Pentru a nu risca sa nu gasim locuri la ora noastra de program, este nevoie ca deja sa facem rezervarile, de aceea am si inceput aceasta actiune.

13 august ora 10:00. Castelul Stirling https://www.stirlingcastle.scot/visit/tickets/ 16.50 lire

13 august ora 16:00. Castelul Inveraray https://www.inveraray-castle.com/visit-us. Castle&Gardens = 16 lire

14 august ora 14:30 Castelul Eilean Donan https://www.eileandonancastle.com/visit/ = 10 lire

15 august ora 10:30 Castelul Dunvegan https://www.dunvegancastle.com/visitor-information/. Castle&Gardens for groups: 13 lire

17 august ora 16:00 Glenlivet Distillery Tour: 20 lire https://www.maltwhiskydistilleries.com/theglenlivet/tours

Zilele urmatoare am sa va transmit un Email cu aceste optiuni de vizitare, pana atunci aveti timp sa analizati ceea ce v-am scris aici.

Offline Mirela Pana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #3 : Joi, 23 Martie 2023, 10:11 »
Buna ziua! Ati transmis cumva emailul? Daca da, este posibil sa il retransmiteti, va rog? Cumva l-am ratat😬 Multumesc mult!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #4 : Joi, 23 Martie 2023, 11:00 »
Nu, nu l-am transmis inca, am avut mai multe urgente si doar maine ajung la Scotia. Tot maine am sa-l si transmit.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #5 : Vineri, 24 Martie 2023, 11:58 »
Astazi, 24 martie 2023 l-am transmis, deja au venit 7 sau 8 raspunsuri. Daca este cineva care nu a primit Email-ul meu, sa-mi scrie un mesaj pe office@singlescamp.ro si il retransmit prin reply.
Astept pana luni raspunsurile tuturor, pentru a va putea face apoi facturile din agentie, iar la sfarsitul saptamanii viitoare sa fac rezervarile.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 25 Martie 2023, 08:47 »
Mai sunt 6 participanti care inca nu au raspuns.

Cecilia C
Liliana T
Mihaela P
Luminita B
Maria R
Aurelia N

Suntem inca in timp, maine seara centralizez si transmit in agentie inscrierile participantilor la optionale, pentru intocmirea facturilor.

Am revenit aici in special pentru a va explica un pic despre Balmoral. Anuntam inca de la lansare ca este posibil sa fie inchis si aveam ca varianta ceea ce am postat ca program pentru ziua de 17 august. Pe site-ul oficial al castelului este posibil sa se faca rezervari dar doar pana in 2 august. Am scris unei persoane de acolo cu care am mai colaborat sa vad daca familia regala s-a anuntat acolo sau daca inca nu sunt informati cu privire la programul castelului in perioada de dupa 2 august. Diane mi-a raspuns ca cei care se ocupa de partea administrativa a familiei regale nu au transmis ca vor veni la vara acolo, dar nici nu au anuntat ca liber pentru vizitare. Asteapta deci si ei, cei care se ocupa de castel sa vada. Mi-a promis ca ma anunta indiferent de raspuns.

In situatia in care castelul va fi deschis si vom putea sa-l vizitam, programul zilei de 17 august va fi reconfigurat, pentru a da posibilitatea de a-l vizita pe indelete.

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 25 Martie 2023, 15:51 »
Bună ziua am trimis și eu confirmarea pt bilete
Mihaela P

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #8 : Duminică, 26 Martie 2023, 06:31 »
@mi_pop, am primit raspunsul. Actualizez lista: nu am primit inca raspuns de la:

Cecilia C

Luminita B

Maria R

Pana acum toata lumea a raspuns afirmativ la toate obiectivele.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #9 : Vineri, 14 Aprilie 2023, 07:06 »
Am primit de la toata lumea, raspunsurile pentru optionale.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #10 : Joi, 01 Iunie 2023, 08:12 »
Chiar daca mai este ceva timp pana la plecarea in aceasta excursie, pentru ca o sa fiu mult plecat pana atunci si pentru ca am un pic de ragaz, folosesc timpul pentru a va da cateva informatii suplimentare si a va face recomandarile pe care le-am considerat necesare pentru a va putea pregati de calatorie.

Ca si documente este nevoie sa aveti cu voi: paşaportul. Începând cu data de 1 octombrie 2021, cetățenii UE, inclusiv români, nerezidenți pot intra în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord exclusiv în baza pașaportului valabil (simplu electronic sau simplu temporar).

Ora de intalnire pe aeroport (daca nu intervine vreo schimbare de program de zbor) este: 03:00 am (dimineata) 10 august 2023. Locul de intalnire: aeroportul Henri Coanda Bucuresti, Plecari Internationale, zona din dreapta in sensul de intrare, chiar in fata cafenelei Lavazza.

Biletele de avion vor fi transmise cu 3-4 zile inainte de plecare, atunci cand o sa le primim de la agentia de ticketing.

Pentru zborurile de plecare este indicat sa faceti check in online . Check in-ul este o actiune INDIVIDUALA si PERSONALA - nu are legatura cu agentia turistica sau de ticketing, cu insotitorul de grup sau cu oricine altcineva. Daca nu stiti sa faceti aceasta operatiune, rugati o persoana apropiata care a mai facut. Procesul este foarte simplu, trebuie doar un pic de atentie. Se face aici: https://wwws.airfrance.ro/check-in, cel mai devreme cu 30 de ore inainte de plecare.
Daca nu reusiti nici o problema, il puteti face pe aeroport, la ghiseul la care oricum trebuie sa predati bagajele.

Bagaje. Va recomandam un bagaj de cala, in limita  impusa de compania aviatica (23 kg) si de posibilitatile fiecaruia de a-si transporta bagajul de la autocar pana in camera. Va informam ca o sa existe doar serviciul de incarcare si descarcare a bagajelor din autocar, dar transportul lor pana in camera nu este inclus. Uneori hotelurile pe care le alegem sunt in zone pietonale, in care accesul autocarului nu este permis, existand astfel posibilitatea ca pe anumite distante sa fie nevoie sa transportati pe role, bagajul. Exista multe hoteluri in Scotia care NU au lift! Va fi nevoie deci sa urcati trolerul un etaj sau doua, pana la camera. De aceea recomandarea noastra sa aveti bagaje in limita a cat puteti deplasa cu usurinta.

Incaltaminte - imbracaminte. O sa aveti nevoie de 2 categorii de imbracaminte/incaltaminte. Una urbana, pentru zilele in care vom fi in orase, pentru seara cand mergem in pub-uri sau la cina si una sport, pentru zilele cand avem de mers in natura.
Categoria urbana. Tineti cont sa va imbracati sport-casual, lumea nu face parada acolo de vestimentatie, sunt foarte simplii, eficienti si adaptati la vremea schimbatoare. Chiar daca este vara, un pluover, o jacheta impermeabila trebuie sa se regaseasca in bagajul cu care veniti. In picioare pantofi comozi, de umblat mai mult, care sa reziste la umiditate. Nu sandale, nu tocuri, nu talpa inalta pentru ca daca ploua puteti aluneca si oricum veti fi in disconfort.
Categoria sport: incaltaminte cu talpa vibram, care sa nu alunece, potrivita pentru drumetii, impermeabila si foarte comoda, tricouri si haine din materiale tehnice - termice si obligatoriu pelerina semiprofesionala (nu umbrela, nu pelerina de unica folosinta). Pregatiti-va si de racoare si de vant, desi este vara, vremea fiind imprevizibila acolo, oricand poate aparea ceva neobisnuit sezonului. Cititi inainte de plecare previziunea meteo pentru a intelege mai bine cum trebuie sa fiti imbracati. Pentru ca in ultima zi veti avea ocazia sa folositi piscina, puteti pune in bagaje si un costum de baie.

Vremea. August este o vreme foarte buna de calatorie in Irlanda. Este in plin sezon (iulie - august). Este mai cald, mai putine sanse de ploaie, diferit de ceea ce este in rest. Dar oricand acolo timpul se poate schimba de aceea va spuneam sa fiti pregatiti pentru ploaie si vant. Temperaturile sunt in medie 17 - 20 de grade, noaptea mai joase.

Bani. Cu euro nu aveti ce sa faceti, decat sa schimbati in lire sterline. Ideal este sa plecati din tara cu 200 -300 pounds, iar acolo sa achitati cu cardul. Cati bani sa aveti, cu ce suma sa fiti pregatiti?  Nu va pot spune exact pentru ca asta depinde de fiecare. Ca reper luati in calcul ceea ce am prezentat la servicii care nu sunt incluse: mese, intrari la obiective turistice (altele decat cele pentru care ati achitat), cheltuieli personale si de impuls. Pe lista cheltuielilor pe primul loc este masa. Un pranz sau o cina, insotite de un pint de bere este minim 25 pounds. Socotiti pe zi, cca 50 pounds, deci in jur de 400 lire sterline. Apoi daca iesim seara undeva un minim 10 pounds (in jur de 7 lire este o bere). Mai ganditi-va la cheltuieli de impuls, la cumparaturi, amintiri.

Sistemul de prize este cel britanic (cel cu 3 pini); pentru a va incarca device-urile aveti nevoie de un adaptor. Il gasiti mai ieftin acasa, mai scump pe aeroport si cu vreo 3 euro, dar dupa ceva umblatura, in Irlanda...

Despre calatorie si grup. Subliniez inca o data, desi sunt convins ca toata lumea stie cu cine merge: este vorba de UN CLUB DE SOCIALIZARE, nu de o agentie de turism. Fac subinierea aceasta pentru ca am mai intalnit persoane care s-au facut ca nu inteleg unde s-au inscris. Club de socializare inseamna un grup de prieteni sau viitori prieteni, un loc in care nu trebuie sa existe competitie, egoisme, manifestari de superioritate etc. Nu conteraza cine sau de unde esti, intr-un grup SC toata lumea este tratata pe acelasi nivel. Locul in microbuz nu este batut in cuie, ocuparea se va face in ordine, prin rotatie.

Nu este o excursie de shopping si nici una de relaxare. Este un circuit, in care vom fi in fiecare zi in miscare, o sa avem un program fix in care am sa incadrez toate obiectivele pe care mi-am propus sa vi le arat. Totul la pas, cu placerea de a descoperi, de a experimenta. Nu alergam dintr-o parte in alta pentru a bifa, pentru a zice ca am fost. Vreau sa va ofer ocazia, la fel cum am facut-o de fiecare data, sa gustati din atmosfera placuta de grup de vacanta si sa vedeti totul pe indelete.

Pentru asta este important sa veniti la microbuz la ora comunicata. Fara intarziere, sfert academic si scuze. Va rog mult, in numele celor care respecta intotdeauna orele de intalnire: este vacanta fiecaruia, este pacat sa se iroseasca timp din ea asteptand persoane care nu au respect fata de ceilalti, veniti deci la ora pe care o comunic.

In atasamentul Email-ului pe care am sa-l transmit, pe langa biletele de avion o sa gasiti inca 3 fisiere:

- programul excursiei in detaliu
- hotelurile la care urmeaza sa fim cazati
- servicii incluse/neincluse in tariful de excursie


Va recomand sa le aveti listate sau salvate in telefon pentru a le consulta pe parcursul calatoriei in Scotia

Excursii optionale
In urma Email-ului transmis, v-ati inscris optional la intrarea la anumite obiective. Lista cu inscrieri si plati este la mine, fara grija, cine a achitat are biletul de intrare. Cei care nu ati optat la anumite obiective, va fi nevoie ca in perioada in care grupul viziteaza, sa va gasiti individual ceva alternativ de facut.

Pe parcursul excursiei, am sa fiu ceva mai mult decat un insotitor de grup, am sa incerc sa va dau informatii si explicatii despre locurile vizitate, am sa fiu si un soi de participant, incluzandu-ma atat cat este posibil, in grup. Va promit sa fac tot ceea ce este posibil sa aveti o experienta frumoasa. Sper sa nu avem ghinioane cu zborurile si cu alte situatii care nu depind de mine si de agentie. Trebuie sa fim optimisti si chiar daca o sa apara unele lucruri mai putin placute, sa le tratam cu intelegere si rabdare.

Zile frumoase tuturor, urmeaza sa ne vedem pe aeroport!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #11 : Vineri, 02 Iunie 2023, 18:20 »
Pentru ca nu am prins Balmoral-ul deschis, va recomand in mod deosebit sa mergem, desi nu era inclus in program,  la Scone Palace. https://www.scone-palace.co.uk. Intrarea este 17,50 pounds.
Iata ce spune gazda palatului: „În cei 400 de ani de când familia mea a locuit pentru prima dată la Scone, locul a însemnat multe lucruri pentru mulți oameni. Aici s-au desfășurat mari ceremonii și afaceri de stat. Generații de Murray au făcut din acest loc casa familiei lor. Continuă, așa cum a făcut-o dintotdeauna, să ofere un mijloc de trai sigur pentru mulți dintre cei care locuiesc în zonă. În prezent, oferă, de asemenea, o experiență unică de primă mână a patrimoniului scoțian miilor de oameni care ne vizitează în fiecare an. Așteptăm cu nerăbdare să vă întâmpinăm în locul de încoronare a regilor scoțieni și în casa originală a Pietrei din Scone.”. Deci ceea ce o sa vedeti la Castelul Edinburgh si piatra despre care o sa va povestesc acolo isi are originea aici, la Scone.



Si daca tot mai urmeaza sa fac rezervari pentru voi, va propun celor care doresc sa vada unul dintre cele mai vizitate locuri din Scotia: Castelul Edinburgh - sa va iau de pe acum bilete. Nu e problema acolo sa nu gasim disponibilitate, doar ca se face o coada destul de lunga la randul - "fara bilete cumparate online".

Eu ma ofer din nou sa va ajut cu rezervarea, in conditiile in care doriti sa vedeti si acest minunat palat. Va fi nevoie sa-mi raspundeti promt la Email-ul pe care-l trimit acum urmand sa fac rezervari pentru cine imi spune ca doreste. Am sa achit eu, iar in prima zi imi achitati contravaloarea.

Pentru cei care nu raspund la timp, cat sunt in tara, o sa le las aici link-ul si ora de intrare, astfel incat sa-si poata face si ei rezervarea.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 03 Iunie 2023, 08:47 »
Confirm pana acum ca am primit raspunsuri pentru a face rezervari la obiectivele nou propuse de la:

Sorina M.
Doina M.
Elena A
Mihaela S
Adelina N
Luminita B
Doina P
Cristiana S
Aurelia N
Simona S S

Deci jumatate din participanti. Miercuri dimineata am sa fac rezervarile colectiv, pentru cei care imi transmit pana atunci solicitarea de a-i ajuta cu biletele de intrare la cele doua obiective suplimentare.

Offline mi_pop

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 03 Iunie 2023, 19:07 »
Bună seara am trimis și eu mail pt rezervare bilete la cele 2 obiective propuse
Mulțumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor. 10 - 20 august 2023
« Răspuns #14 : Duminică, 04 Iunie 2023, 06:24 »
Reactualizare.

Confirm ca am primit pana acum raspunsuri pentru a face rezervari la obiectivele nou propuse de la:

Sorina M.
Doina M.
Elena A
Mihaela S
Adelina N
Luminita B
Doina P
Cristiana S
Aurelia N
Simona S S
Magda P
Mihaela P
Marieana I.
Cecilia C.
Liliana T
Mirela P
Irina F
Maria R