Autor Subiect: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022  (Citit de 2989 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #15 : Joi, 13 Octombrie 2022, 11:39 »
Optez pentru plimbarea prin padurea de la Sinca.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #16 : Joi, 20 Octombrie 2022, 19:01 »
Cam gata pregătirile/cumparaturile.

Vremea se anunta placuta, in jur de 15 grade, doar duminica se anunta ceva precipitatii.

Nu uitati sa puneti in bagaje echipamentul de drumetie, in special ghete/bocanci de munte, tricou/bluza cu maneca lunga, pantalon elastic, un polar usor/geaca softshell, geaca de ploaie, pelerina, prind bine si betele de trekking, rucsac de drumetie.

O haine mai groasa in cazul in care ramanem afara mai tarziu, seara la munte este rece.

Intalnirea la pensiune este maine intre orele 15:00 - 15:30
Ne cazam si cel tarziu la 16:00 facem o plimbare in apropiere.

Maine dimineata mai confirm inca o data numarul de persoane pentru vizita ghidata de la Sinca.
Toata lumea a optat sa participe dar am rugamintea, in cazul in care intervine ceva, sa ma anuntati sa pot transmite mai departe.

Ne vedem maine cu multa voie buna, vom vedea locuri frumoase  *|*



Offline Claudia Nacu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #17 : Luni, 24 Octombrie 2022, 13:45 »
A fost o excursie grozava. Grup, locatii, ghid. Va multumesc! Cu recunostinta!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #18 : Luni, 24 Octombrie 2022, 13:46 »
A fost o excursie grozava. Grup, locatii, ghid. Va multumesc! Cu recunostinta!
La Multi Ani, Claudia! Ma bucur ca ai ales sa iti petreci ziua de nastere impreuna cu noi. Zile faine si numai bucurii  *|* *|*

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #19 : Duminică, 30 Octombrie 2022, 23:40 »
A fost o excursie plina de frumusetile naturii,  imbracata in culorile toamnei: galben, nuante de maro si verde. Pe malul Sambetei calcai pe pietre cu nuante albastrii, pe poteci printre brazi. Fereastra mare si cabana Sambata ne-au asteptat neobosite, la fel ca si o ciorbica calda de fasole la cabana. Toata lumea a fost vesela.
Experienta cu autorganizarea cu masa a fost inedita, cu putine emotii initial, s-a dovedit interesanta; fetele au fost f voluntare, au gatit de acasa, au trebaluit cu zeci de maini harnice, baiatul fochist si pompier, am inteles, asa ca totul a fost perfect si la timp si f gustos(gatit, pus masa , strans masa)- mai ales ca am fost stapani intr-o bucatarie profesionista. Pensiunea, aflata la marginea satului, idilic, in mijlocul naturii, este f curata si frumoasa si e patrulata si pazita de o duzina pisici pufoase si prietenoase( si cuminti).
Atmosfera a fost f agreabila si sa fii sarbatorit cu asa multe chipuri prietenoase si calde e f revigorant!
Padurile virgine de la Sinca au fost pline de frunze galbene, aveau brazi record de inalti si batrani, caprioare, salamandre.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #20 : Duminică, 30 Octombrie 2022, 23:46 »





















Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #21 : Vineri, 04 Noiembrie 2022, 19:22 »
A fost, intr-adevar, o iesire relaxanta, revigoranta, o atmosfera foarte faina, de prietenie. Un grup unit, solidar, mai toata lumea a ajutat la pregatirea si debarasarea meselor.

Personal, prefer sa ne organizam singuri la munte, imi amintesc de iesirile la cabane. Mancarea este indestulatoare, proaspata, costurile sunt mici si, nu in ultimul rand, este amuzant. Nu a fost chiar o tabara de gatit dar nici mult nu a lipsit.

 Multumim pentru prajiturile de casa, sampanie, zacusca, carnea de grill, frigarui - da, au fost pregatite inainte de catre cineva din grup...si câte si mai câte :) Vom mai repeta aceasta experienta si in alte actiuni, chiar este o atmosfera grozava. Da, stiu, uneori suntem satui de oale si cratite :) dar un gratar in aer liber,  o salata mesterita dupa retete noi nu se compara cu nicio cina organizata la un restaurant.

 M-a bucurat foarte mult mobilizarea generala, totul a decurs usor cu atâtea maini gospodine :) Si, ca sa dau doar un exemplu, duminica dimineata la 9 ieseam pe poarta pensiunii, cu micul dejun luat si lăsand in urma totul lună. Bravo voua! Asa a fost si in primavara si acesta a fost motivul pentru care gazda ne-a invitat si toamna - pâna acum veneam la Dejani doar primavara, la narcise.

Vremea a fost placuta, cu soare, ne-a permis sa drumetim pe Valea Dejanilor si apoi pe Valea Sâmbetei iar duminica am ajuns si la padurile virgine.

Dejani este un loc special pentru mine si ma bucur ca si voi v-ati simtit bine. Vom mai reveni in primavara si, cel mai probabil si toamna, prea a fost frumos.

Zile frumoase in continuare,  sa ne revedem cu bine  *|*



































Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #22 : Miercuri, 16 Noiembrie 2022, 23:48 »
Buna seara tuturor !
Am rămas datoare  cu povestea Padurilor Virgine de la Sinca ....
A fost o ieșire ca în vremurile de demut ale SC :smitten: :smitten:
Atmosfera aceea de primire calduroasa si iubire neconditionata pe care numai in SC o poti intalnii ;) :D
Cazere, trasee, locuri minunate  :flori: și nu în ultimul rand un grup minunat,
vesel, unit și deschis la orice nazdravanie...
Harnicute și ..harnicut.. ca niște albinute  :applause: :applause:
Unele chiar au adus merinde in cosulete ...la stup.. :kissing:
Singurul bărbat din grup drăguț, amabil, saritor, ca un superman!

Toată lumea s-a implicat în pregatirea meselor și in servirea bauturilor, totul s-a tranformat în joaca.
O veselie totala
Gratar cu sprijinul ..112 ....
Minunatul coniac alb ... care de fapt era palinca de Timisoara ..
Tuica de Buzau..daca am retinut eu bine  :giggle: servita pe lângă foc
Dansuri sincron  *|* *|* :yeah:
Nu a lipsit nimic, am avut chiar si prajituri, tort, sampanie si multi ani traiasca ! :angel: :smitten: :applause: :flori:
O vreme splendida, parca special comandata pentru noi.
Copacii în haina de toamna, de o frumusețe rara.
Mânăstirea în haina de toamna și lacul cu pestisorii o atracție deosebita și un loc unde ne-am relaxat total,
ca mare nevoie aveam dupa drumul de intoarcere de la cabana Sambata.

Plimbarea prin Pădurea virgina, a fost  ....aoleuuu nu mai pot... renunț ...   :(( 
dar se pare ca atunci când zici ca nu mai poți ...mai poți ... :fight: mai ales susținut de un grup fain ...

Poate ca si datorita faptului ca vizita prin padurea Virgina
mi-am imaginat-o ca pe o plimbare cu o masinuta sau trasura  pe un traseu anume stabilit ... :crazy2:

A fost un traseu bine stabilit, dar pe jos  :2funny: cu urcare 45grade ...dupa cum se vede si din imaginile postate de Diana. :bow:
In final a meritat  tot efortul  ...
Multumesc SC,  :flori: si felicitari Dianei, pentru oprtunitatea de a vizita
incă un loc minunat din frumoasa noastră țara :smitten: :smitten:

Multumesc si felicitari celor din grup care au inteles conceptul SC :bow: :flori:

Greu cu transportul .. fericiti cei care locuiesc in mijlocul tarii..

 :smitten: :smitten: :dance: :flori:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #23 : Joi, 17 Noiembrie 2022, 10:26 »
Rodica, multumesc  :flori:!  Mă bucur de fiecare data când apar recenzii la finalul unei excursii, sunt importante nu doar pentru noi ca organizatori dar si pentru membrii noi care se familiarizeaza cu atmosfera din excursii.
 Spun asta pentru că primesc destul de des apeluri de la persoane care nu au mai fost cu noi si care ma intreaba, in primul rând, cum este atmosfera in actiunile noastre.

Mulțumesc inca o dată,  ati fost un grup foarte fain   *|*
Pe curând, ne vom revedea la Tușnad si  la inceput de an la Moieciu unde sper sa reeditam atmosfera grozava de la Dejani. Până atunci,  zile faine, bucurați-va de natura si prieteni  :dance: