Autor Subiect: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022  (Citit de 2990 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Tarif: 400 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/excursie-valea-sambetei-padurile-virgine-sinca

Perioada de desfasurare: 21/10/2022 - 23/10/2022

Cazare: Pensiunea Roua Muntelui Dejani 3*
16 persoane in camere twin (cu inca o persoana)
6 persoane in camera matrimoniala, regim single (cu plata suplimentului de 100 lei)

Grup de: 22 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transport pana la capete de traseu
x     supliment single 100 lei
x     mese mic dejun, pranz si cina*
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare si incadrare in conditiile si restrictiile sanitare impuse de autoritati.

*Pensiunea ne pune la dispozitie bucataria si grill-ul exterior, urmand ca noi sa ne organizam si desfasuram la fata locului. Diana, va ajuta cu aprovizionarea, acolo fiecare isi va aduce aportul la pregatirea meselelor, la debarasare si spalatul veselei folosite.

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Diana Lupu

Ce vedem in aceasta calatorie: satul de vacanță Dejani de la poalele munților Făgăraș, Valea Dejanilor, un traseu pitoresc de-a lungul pârâului Dejani, cabana Valea Sâmbetei din Munții Făgăraș, Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus, pădurile virgine de la Șinca, aflate în patrimoniu UNESCO

Profilul si tipul excursiei: Intrati in paradisul natural al padurilor virgine, strabateti vai de poveste, va bucurati de locuri minunate, la poalele Muntilor Fagaras. Socializati, va distrati impreuna cu oameni faini.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane iubitoare de a calatori in tara, care isi doresc un grup cu care sa viziteze, cu care sas-si petreaca un sfarsit de saptamana si sa se distreze.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:

Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp

Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de iarna Echipament de vara

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Vineri 21 octombrie 2022 O plimbare în natura si un grill ...de socializare

Orele 15:00 întâlnirea cu însoțitorul de grup la pensiune

Ne cazăm si facem apoi o plimbare in apropierea pensiunii, de-a lungul râului.

La intoarcere, ne apucăm de grill
Atmosfera de lângă foc este grozavă și ce arome… Ne bucurăm să repetăm această experiență de câte ori este posibil. Am avut, de fiecare dată, ajutoare de nădăjde și idei noi de preparate la grătar...

După cină, petrecem.

Putem să rămânem în foisor la un pahar de vorbă si muzică, vom fi numai noi la pensiune.

Ziua 2. Sambata 22 octombrie 2022 Drumeție la cabana Valea Sâmbetei din Munții Făgăraș
Pregătim micul dejun, sandviciuri pentru drumeție si apoi, grupați pe masinile personale, ne îndreptăm spre Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, unde incepe traseul nostru, sunt circa 30 de kilometri.

Cabana Valea Sâmbetei



Grad de dificultate: mediu

Durata traseu: circa 5-6 ore dus-intors

Situata in partea estica a Muntilor Fagaras, supranumiti si Alpii Transilvaniei, la 1.400 m altitudine, Cabana Valea Sâmbetei este una din principalele porti de intrare in masiv, atât pentru parcurgerea crestei Fagarasilor, dar si ca punct de plecare către cel mai inalt vârf din tara noastra, Moldoveanu- 2.545 m.
Aflata la limita golului alpin, cabana ofera o vedere superba asupra Văii Sâmbetei, culminând cu Fereastra Mare si renumitul Colț Bălăceni, denumit si Matterhorn-ul României.

Accesul la cabana se face din apropierea Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, unde vom lăsa masinile. De aici urmăm un drum forestier de circa 4 km si apoi poteca turistica, pe malul pârâului Valea Sâmbetei. In total in jur de 3 ore, de la Manastirea Brâncoveanu si până la cabana.

Cabana nu ofera servicii de masa, vom mânca pachețelul pe care l-am luat cu noi si apoi revenim la masini pe acelasi drum.

La intoarcere  vizităm si mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus, a cărei istorie începe din secolul al XVII-lea.
Cina o luăm la unul din localurile din zonă.

Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus


 
La pensiune ajungem spre seara, ne bucuram de atmosfera de grup cu oameni faini, de munte.

Ziua 3. Duminica 23 octombrie 2022 Lumea fascinantă a pădurilor virgine de la Șinca, patrimoniu UNESCO



Duminica dimineata va propunem să exploram un templu al naturii cum puține se mai găsesc în Europa: pădurea virgină de fag și brad de la Șinca, de pe valea pârâului Strâmbișoara, pădurea în care se află cel mai înalt brad din Europa.

Pădurile virgine sunt ultimele zone de pe glob în care natura supraviețuiește în forma sa pură, fără nici un fel de intervenție umană.

Frumusețea și valoarea pădurii de la Șinca sunt recunoscute la nivel mondial, fiind declarată monument UNESCO.

Împreuna cu un ghid de la Ocolul Silvic, vom afla povestea unei păduri virgine, vom intelege importanța lemnului mort, a ciupercilor și insectelor, a procesului de regenerare naturală și cât de importante sunt fenomenele naturale catalogate adesea de oameni ca fiind „calamități”.

Durata medie de parcurgere a traseului este de o ora și jumătate, timp in care ne vom bucura de diversitatea oferită de arborii maiestuoși și de cei ce cresc cu răbdare la umbra acestora, de culorile frumoase ale ciupercilor și lichenilor, de foșnetul pădurii netulburate de activitatea omului. 

Traseul are o lungime de 3 km dus-întors cu 200 m diferență de nivel, fără porțiuni cu dificultate ridicată. Prezintă un grad de dificultate ușoară când este uscat și moderat când este umed.

Pentru aceasta activitate echipamentul de drumetie este obligatoriu : ghete de munte cu talpa aderenta, impermeabile, pantalon de drumetie, haina de ploaie/pelerina, un rucsac mic.

Tariful de vizitare este de 25 euro/persoana

Tariful include următoarele servicii: taxa de intrare, transportul grupului la cerere din intersecția Valea Strâmba până la intrare în pădurea virgină (aprox. 8 km de drum forestier) și un pădurar însoțitor.

Avem rugamintea sa anuntati pe forum, inca de la inscrierea in excursie, daca optati pentru aceasta activitate.
Fiind o pădure strict protejată, a cărei liniște nu trebuie tulburată, numărul vizitatorilor este controlat atent de cei ce îngrijesc aceste păduri.

In cazul in care ne strangem mai mult de 15 persoane, numarul maxim permis pentru o vizita, va trebui sa ne impartim in 2 grupuri mai mici.
Activitatea nu va avea loc in situatia in care sunt mai putini de 10 doritori, in acest caz vom face o plimbare pe Valea Dejanilor, aflată în apropierea pensiunii.

Actiunea se incheie in jurul prânzului.

Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Despre locatie: 



Venim de multi ani aici, ne-am obisnuit, suntem de-ai casei.

Pensiunea Roua Muntelui este situată în satul de vacanță Dejani, la poalele munților Făgăraș, la 20 de km de municipiul Făgăraș

Un loc retras, primitor, foarte liniștit, aproape de pădure și pârâul Dejani.
Pensiunea oferă condiții foarte bune de cazare, cu dotări moderne, curte, foișor spațios și o priveliște grozavă spre munte.
Calificativul mediu de pe Booking este "Exceptional", respectiv 9.6

În prezent pensiunea nu mai oferă servicii de masă.
Pensiunea ne pune la dispozitie bucataria si grill-ul exterior, urmand ca noi sa ne organizam si desfasuram la fata locului.
Fiecare trebuie sa ajute la pregătirea meselor, la debarasare si spălatul veselei folosite.

Însoțitorul de grup va aduce cele necesare pentru gratar si micul dejun: carbuni, lemne, carne, cârnăciori, slănină, cartofi, ouă, brânză, zacusca, unt, gem, rosii, castraveti, ceapă, murături.

Cheltuielile urmeaza să fie împărțite în mod egal.
Avem rugămintea să anuntati din timp pe forum dacă aveti restrictii alimentare sau dacă nu consumati carne.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 11 Iunie 2022, 17:01 »

Offline Lupu Georgeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #2 : Miercuri, 17 August 2022, 09:39 »
Buna dimineata!
Doresc sa particip si la actiunea cu padurile virgine.

Offline Daniela Volcinschi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 20 August 2022, 21:06 »
Ciao,
Daca mai sunt doritori din Timisoara......

Offline floringavril

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #4 : Vineri, 26 August 2022, 13:07 »
Bună ziua! Sunt înscris în această excursie și nu mai pot ajunge. Pentru cei interesați, mai este deci încă un loc liber. Nu știu care este procedura, cred că cine este interesat contactează agenția. :)

Offline ClaudiaD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 27 August 2022, 08:49 »
Buna tuturor!
Claudia- new entry - zona Bucuresti- Militari Apusului-Rosu
Desi mai e mult pana in octombrie e bine sa punctam cateva aspecte

Intrebari :

1. cum ne organizam noi cei din Bucuresti-Ilfov cu transportul ? cine mai e din Bucuresti-Ilfov care participa ? eu am masina, dar nu vreau sa merg singura atata drum. Nu ma deranjeaza nici sa merg cu masina altcuiva.

2. nu am inteles cum va fi cu masa:
- ne aducem noi de acasa si pregatim acolo? ( in cazul acesta, cei care nu vin cu masinile personale si merg cu masinile altora, vor avea de carat mancarea prin metrou/ratb pana la punctul de intalnire cu exceptia cazului in care soferul ia pasagerul din fata blocului)
- venim fara mancare si cumparam de acolo in grup?

Las aici numarul meu de telefon : 0722 279 989.
Sa ne sunam, sa ne organizam cand va fi timpul, iar pana atunci sa ne si cunoastem un pic, macar cei din zona Bucuresti.

Legat de excursie, optez pentru camera single daca este posibil si vreau sa particip si la deplasarea din padurile virgine




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 27 August 2022, 15:39 »
Bine ai venit, Claudia!

Este pentru a doua oara cand va avea loc o actiune la Roua Muntelui din Dejani in acest format - self-catering.
Prima oara a fost in mai si organizarea a fost impecabila. Nu o spun eu, ci cei care au participat atunci, gasesti impresiile celor care au fost la Poiana Narciselor in rubrica Feed-backuri.

Dupa cum scrie in descrierea excursiei, eu voi ajuta cu aprovizionarea. De fapt, in primavara, eu am cumparat toata mancarea pentru mic dejun, grill si acolo ne-am organizat singuri cu prepararea, debarasarea etc. Costul a fost foarte mic.
A fost foarte fain, acesta este si motivul pentru care repetam experienta, sunt persoane care revin si acum, in toamna. Nu este insa pentru prima data cand avem actiuni de acest tip.

Mai aproape de plecare, la fel ca la toate actiunile unde sunt insotitor de grup, voi reveni cu detalii si voi anunta pe forum si localitatile din care veniti, pentru a va ajuta cu grupajul.

Dar, dincolo de partea culinara, atractia excursiei consta in zona foarte frumoasa de la poalele Muntilor Făgăraș, drumetiile pe munte si in natura.
Pregatiti-va din timp echipamentul de drumetie recomandat. Chiar daca traseul de sâmbătă este unul usor, este, totusi, un traseu montan si vremea la munte este imprevizibila. Aveti nevoie in special de bocanci de munte, geaca de ploaie si restul echipamentului recomandat  pentru drumetii.

Intre timp, va recomand, in special daca veniti pentru prima oara cu noi, sa rasfoiti site-ul, forumul, pentru a intelege mai bine modul in care au loc excursiile noastre si, desigur, sa scrieti si aici, pe forum, in caz ca mai aveti nelamuriri.

Spor la pregatiri, numai mâine nu-i poimâine... *|*

Offline ClaudiaD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #7 : Duminică, 28 August 2022, 08:12 »

Va multumesc pentru precizari. M-am linistit  :)

Sunt nascuta/crescuta la munte, Bucurestiul m-a adoptat doar in ultimii 15 ani , asa ca echipamentul este pregatit, i-am dat doar un refresh si un update.
Intre timp m-am inscris si la deplasarea de la Bucegi. Sper din tot sufletul sa nu intervina nimic pana atunci care sa ma impiedice sa vin.

Fizic stau bine, insa o sa fac mai multe genuflexiuni in timpul ramas ca si pregatire suplimentara pt Bucegi, ca Valea Sambetei va fi peace of cake :) Kilometri fac oricum pe jos cam 8 zilnic in rimt alert. Sunt increzatoare ca termin traseul in primii cinci :)))

Entuziasta sa va cunosc :smitten:








Offline CARMENGABRIELA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #8 : Joi, 22 Septembrie 2022, 10:48 »
Buna ziua! Sunt interesata de aceasta excursie...daca renunta cineva va rog sa ma anunte.Nr de telefon este 0742331077. Multumesc :)

Offline Nuța Staicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #9 : Luni, 26 Septembrie 2022, 08:56 »
Bună dimineața! Sunt Nuța Staicu și vin din Galați! Abia aștept să cunosc oameni noi!
Dacă mai este cineva din Galați, care va participa la aceasta excursie, sa ma contacteze, ca poate mergem împreună! Telefon 0749345345.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #10 : Joi, 06 Octombrie 2022, 16:17 »
Salutare tuturor!
Bagajele sunt aproape pregatite, inclusiv pantofiaorii de dans si rucsacul cu voie buna ^-^

tema de lucru ... https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2165.0.html

 

Offline Claudia Nacu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #11 : Vineri, 07 Octombrie 2022, 14:18 »
Buna!
Si eu vreau excursia optionala.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 08 Octombrie 2022, 17:41 »
Buna!
Si eu vreau sa vad -Lumea fascinantă a pădurilor virgine de la Șinca- :)

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #13 : Joi, 13 Octombrie 2022, 07:12 »
Buna dimineata! Si eu optez pentru plimbarea prin padurea de la Sinca.

Offline GabrielaG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Valea Sambetei si Padurile virgine de la Sinca 21 - 23 octombrie 2022
« Răspuns #14 : Joi, 13 Octombrie 2022, 09:25 »
Buna dimineata! Si eu vreau in padurea de la Sinca.