Autor Subiect: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021  (Citit de 3278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tarif: 390 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/excursie-transfagarasan

Perioada de desfasurare: 20/08/2022 - 21/08/2022

Cazare: Cabana Balea Cascada (acolo unde am petrecut in ultimii doi ani, Revelionul)

Grup de: 18 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare in camera dubla, cu inca o persoana
•   mic dejun
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei
•   ghid montan

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     mese de pranz si cina
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor de calatorie
 
Insotitor de grup din partea Singles Camp: Diana Lupu  0720/048744

Ce vedem in aceasta calatorie: Transfagarasan, Balea Cascada, Balea Lac, Saua Doamnei, Saua Bâlii, Varful Paltinul, Varful Capra din Muntii Fagaras

Profilul si tipul excursiei: O actiune care se adreseaza celor care au un profil activ, o excelenta ocazie sa se atingă intr-un timp scurt doua vârfuri cu altitudini de peste 2400 m. Diferenta de nivel este de doar 450 m până la Vârful Paltinu.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active, cu pregatire fizica si conditie medicala buna, care stiu ce inseamna muntele, cum se desfasoara o drumetie montana in grup, ghidata. Iubitori ai naturii, oameni faini, sociabili si comunicativi.
Vă recomandăm să veniti in forma fizica buna, sa va pregatiti sau printr-o drumetie mai usoara impreuna cu noi, sau prin efort montan facut individual.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:

Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp

Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de vara
La modul cel mai serios, in cazul in care nu aveti bocanci, imbracaminte si rucsac de munte, nu veti fi primiti pe traseu. Un ghid montan nu-si poate lua responsabilitatea de a duce pe munte, intr-o zona izolata, persoane care nu sunt incaltate si imbracate adecvat.

Trebuie sa aveti la voi:

•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Sambata 20 august 2022 Drumetie la Balea Cascada
Intalnirea la Cabana Bâlea Cascadă până maxim la ora 11.00
La 11:15 se pleacă pe traseul de drumeție.

Vă recomandăm să participați la acest traseu, este o încălzire foarte bună pentru traseul din ziua următoare.
Se parcurge traseul de Șaua Doamnei spre Cascada Bâlea -nu pe cel clasic pe care-l parcurg excursionistii care nu au nimic comun cu muntele  :) -, pe malul râului si se continua pe malul drept al Văii Bâlea, pe poteca ce urca spre Pilonul II al telecabinei.

Se merge pe malul râului până la un loc pe unde se poate traversa. Intoarcerea va fi partial pe sosea, partial pe potecă.

Până la cabana sunt in jur de 5-6 km, deci o ora si jumatate de mers. Plus urcarea de cca 2 ore, total 4 ore. Grad de dificultate: mediu







Seara socializare in zona de bar a cabanei.

Ziua 2. Duminica 21 august 2022 Doua varfuri de peste 2.400 metri
Drumeție montană în Munții Făgăraș cu 2 vârfuri peste 2.400 m

Cel târziu la 07:45, echipati de munte, sandviciuri pregatite (puteti avea la voi ceva nealterabil si sa va pregatiti sub forma de sandvici sau se poate comanda la restaurant), batoane energizante (aduse de acasa pt ca acolo nu gasiti asa ceva), o sticla de apa, urcăm in grupaj auto pe Transfăgărășan, spre cap de traseu: Bâlea Lac.

De acolo se urca in Saua Doamnei, Vârful Paltinul 2.401 m (pauza de gustare), Lacul Capra, Vârful Capra (2.494m), Saua Bâlii, Bâlea Lac.

Durata traseu : circa 7 ore. Grad de dificultate: mediu

La întoarcere, o scurtă pauză în zona lacului și în jurul orelor 16:00 coborâm la Cabana Bâlea Cascadă.

Acțiunea se încheie în jurul orelor 18:00, în funcție de condițiile de trafic de pe Transfăgărășan.







 Vremea in luna august este cea mai potrivita pentru a urca in Muntii Fagaras. Dar nu se stie niciodata....Asa ca uneori, din cauza conditiilor meteorologice, si pentru securitatea dvs., va fi necesara schimbarea partiala sau in intregime a traseului ce urmeaza a fi parcurs.

Aceste schimbari se vor face de comun acord, cu explicarea tuturor variantelor, dar ghidul va fi cel care va lua hotararea finala.

Scurta descriere a excursiei:



Despre locatie:



 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #1 : Vineri, 10 Iunie 2022, 10:19 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/excursie-transfagarasan

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #2 : Miercuri, 27 Iulie 2022, 23:19 »
Echipa de Făgăraș este aproape completa  *|*

Mă bucură entuziasmul vostru, mesajele pe care le-am primit între timp  :)

Eu nu am mai avut răbdare si am dat luni o fugă în Făgăraș, mi-am amintit de tura de acum câțiva ani, de cei pe care i-am mai întâlnit de atunci pe noi poteci de munte  :)

Am parcurs acum ambele trasee într-o zi dar asta nu înseamnă că se poate subestima dificultatea acestora.

Am să vă descriu acum traseele mai detaliat, pentru a înțelege mai bine la ce să vă așteptați  ;)

Drumeția de sâmbătă, 20 august


Eu am făcut de la cabana Bâlea Cascadă până la Pilonul II al telecabinei aproximativ o oră, apreciez ca noi să facem în jur de o oră jumatate.
Se urcă în mod constant, pe potecă prin pădure, doar ultima parte este puțin mai abruptă. Nu a fost deloc circulat. Aglomerația era pe traseul clasic care urcă din spatele cabanei …








Sunt mai multe puncte de belvedere de unde se poate admira Cascada Bâlea.




La ieșirea din pădure priveliștea este superbă, acum am găsit și câteva afine.



Traversăm pârâul și coborâm pe șosea, în jur de 15 minute, un traseu cu noi puncte de belvedere spectaculoase.




Mai avem apoi circa o jumătate de oră până la cabană prin pădure. Poteca este în stare destul de bună, sunt unele porțiuni cu vegetație mai abundentă, copaci căzuți, mai traversăm câte un fir de apă… ca la munte..

Tot traseul nu ar trebui să dureze mai mult de patru ore.




Duminică, 21 august:
Bâlea Lac - Șaua Capra – Iezerul Caprei (2.494m) - Vârful Paltinul (2.401 m) - Șaua Bâlii - Bâlea Lac

Traseul de drumeție începe din zona Lacului Bâlea – pe Transfăgărășan vom urca in grupaj auto

Prima bucată de traseu este cea mai dificilă – urcuș susținut pe pietre și grohotiș circa 50 de minute, estimez ca noi să facem mai mult.





Odată ajunși în Șaua Caprei vom vedea primele imagini spectaculoase cu Lacul Bâlea dar și cu Lacurile Capra și Căprița  :)





Opțional, coborâm și la lacul Capra, urmând să revenim apoi în șa pentru a continua urcușul spre primul vârf: Iezerul Caprei. Un nou urcuș susținut de circa 30 de minute.







De la  Iezerul Caprei continuăm încă circa 40 de minute spre Vârful Paltinul, care oferă o priveliște minunată spre vârful Negoiu.











De la Vârful Paltinul coborâm spre lac, în jur de 40 de minute ar trebui să ajungem.





Asta este tot :)

Tot traseul nu ar trebui să dureze mai mult de sapte ore, cu tot cu pauze, eu l-am făcut în circa 4 ore jumătate, cu pauze, inclusiv plimbarea pe malul lacului Capra.

Este un traseu foarte spectaculos, priveliștile sunt excepționale când este senin, nu ar trebui să pună probleme celor obișnuiți cu muntele.
Răsplata este pe măsura efortului depus  *|*

Voi mai reveni aici cu detalii despre excursie mai aproape de plecare.

Între timp, vă rog să vă pregătiți echipamentul recomandat de drumetie care este obligatoriu: bocanci de munte inalti care acopera glezna, cu talpa care nu aluneca, impermeabili, pe care i-ati mai purtat anterior - exclus alt tip de incaltamine, pantalon lung de drumetie, elastic, impermeabil – exclus blugi, pantaloni de trening etc.-, tricou/bluze tehnice, un polar subtire, geaca de munte impermeabila, pelerina – nu din cea de unica folosinta, rucsac de drumetie de 20-30l.
Betele de trekking sunt foarte recomandate – 2 bucati.

La modul cel mai serios, în cazul în care nu sunteti echipati corespunzator, nu veti fi admisi in tura.
Aveti, de asemenea, in vedere ca traseele sunt la altitudine inalta, vremea fiind foarte schimbatoare.

Si, nu in ultimul rând, incercati sa va miscati cât de mult puteti inainte, orice exercitiu cardio va ajuta sa parcurgeti traseele mult mai usor.

Orice intrebari aveti referitoare la echipament sau alte nelamuriri, le puteti adresa aici, pot fi de interes si pentru ceilalti.

Excelsior!  :thumbup:














Offline GabrielaG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #3 : Marți, 02 August 2022, 19:33 »
Eu plec din Iasi vineri la amiaza si ma intorc luni dimineata. Am locuri disponibile pentru grupaj.

Offline Marianty

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #4 : Duminică, 07 August 2022, 08:36 »
Buna ziua. Sunt din Iasi si as dori sa ma inscriu in excursia aceasta, dar nu am transport. Mai sunt locuri in masina care pleaca din Iasi? Multumesc.

Offline GabrielaG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #5 : Duminică, 07 August 2022, 10:20 »
Buna ziua. Sunt din Iasi si as dori sa ma inscriu in excursia aceasta, dar nu am transport. Mai sunt locuri in masina care pleaca din Iasi? Multumesc.
M-as bucura sa am companie, am loc disponibil. Nr meu este 0746678536

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #6 : Miercuri, 10 August 2022, 23:08 »
Localitatile din care veniti:

Bucuresti - 2
Buzau - 2
Iasi - 2
Neamt - 2
Mures - 2
Fagaras
Bacau
Prahova
Galati
Cluj
Timis
Olt

Eu voi veni din Brasov si mai avem un loc disponibil.

In cazul in care vreti sa vorbiti intre voi pentru grupaje auto - pentru a ajunge la cabana Bâlea Cascadă unde suntem cazati dar si pentru ziua de duminica când vom urca pe Transfagarasan grupati pe masinile personale - spuneti-mi si va pun in legatura.

Reiau rugamintea sa luati in serios recomandarile privind echipamentul montan care este obligatoriu si conditia fizica. Incercati sa va miscati cât de mult puteti inainte, in special daca nu ati mai fost recent pe munte.

Cine mai vine cu noi?  *|*



Offline sociu.gabriela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #7 : Vineri, 12 August 2022, 17:28 »
Buna ziua 🤍

Este cineva care dorește sa-și ia cazare și pentru seara de vineri și duminica, și dorește sa împărțim camera?(lady)

Offline Geni

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #8 : Marți, 16 August 2022, 11:03 »
Bună ziua,
Pentru duminică seara aș vrea să rămân si
eu cazata
Sună-mă, te rog să vb.
0749027268
Vin din Bacău, poate dorește cineva să ne grupama
O zi frumoasă

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #9 : Marți, 16 August 2022, 18:55 »
Din Bacau mai este o fata care poate prelua 2-3 persoane sau se poate alatura unui grupaj.
Transmiteti-mi numarul de telefonul daca este cineva interesat si va pun in legatura.

Offline Geni

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #10 : Marți, 16 August 2022, 19:50 »
Gata ne-am grupat 2 din Bacău plus 2 din Iași
Seară frumoasă!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #11 : Marți, 16 August 2022, 20:52 »
Actualizare localitatile din care veniti:

Iasi - 3
Bacau- 2
Buzau - 2
Neamt - 2
Mures - 2
Cluj - 2
Prahova
Fagaras
Dambovita
Timis
Olt
Bucuresti
Brasov -  un loc disponibil


Offline Lupu Georgeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #12 : Miercuri, 17 August 2022, 07:37 »
Buna dimineata!
Abia astept sa ne vedem, oameni faini!
Buzaul, Bucurestiul si Prahova venim cu aceeasi masina.
O sa ne cazam o noapte la Curtea de Arges si apoi venim cat de dimineata putem. Drumuri bune tuturor!

Offline Tilda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #13 : Miercuri, 17 August 2022, 13:05 »
Bună tuturor!

Diana am o întrebare: la cabană se poate mânca sâmbătă seara sî o cină caldă?

Astept să ne vedem și drum bun tuturor!


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Transfagarasan, pentru oameni faini, de munte. 20 - 21 august 2021
« Răspuns #14 : Miercuri, 17 August 2022, 16:05 »
Actualizare localitatile din care veniti:

Iasi - 3
Bacau- 2
Buzau - 2
Neamt - 2
Mures - 2
Cluj - 2
Prahova
Fagaras
Dambovita
Olt
Bucuresti
Brasov -  un loc disponibil

Grupajele au fost, in mare parte, facute. Ma bucur ca ati vorbit intre voi si v-ati organizat cu transportul, cazarea pentru noptile suplimentare.
Se anunta un grup fain  *|*

Mese
Avem inclus micul dejun duminica dimineata.
Am vorbit sa il luam la 07 dimineata, pentru ca la 07:45 sa urcam pe Transfagarasan.

Cina de sambata seara va fi tip grup si se achita suplimentar, 50 lei - voi strange banii la fața locului.
Meniu cald: rulada de pui cu garnitura si desert.

Am rugamintea sa ma anuntati până cel tarziu maine seara (joi) daca nu doriti sa luati cina sau daca doriti meniu vegetarian/vegan.
Meniurile comandate trebuie achitate.
De asemenea, nu exista posibilitatea de a se comanda a la carte.

Acum este putin cam devreme pentru a vorbi despre prognoza meteo. Mai revin cu o zi inainte cu detalii dar, in principiu, trebuie sa aveti si o haina mai groasa tip polar, imbracaminte in straturi, echipamentul montan recomandat. Caciula subtire, manusi, la peste 2.000m temperatura poate scadea brusc.

Spor la pregatiri!