Autor Subiect: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022  (Citit de 2573 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tarif: 620 lei/ persoana

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/tara-luanei-mister-si-mit

Perioada de desfasurare: 14/10/2022 - 16/10/2022

Cazare: 2 nopti Pensiunea Valea Lupului Patarlagele 3*

Grup de: 22 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•  cazare 2 nopti in camera dubla
•  2 mic dejunuri
•  2 cine tip grup, 2 feluri de mancare
•  insotitor de grup pe toata perioada excursiei
•  ghid explicativ local Muzeul Chihlimbarului

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     mesa de pranz de sambata
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare asupra conditiilor de calatorie

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Gabi Lala  0723/337963

Ce vedem in aceasta calatorie: Ansamblul rupestru Alunis, Crucea Spatarului, Varful Turtudui, Poiana Cozanei, Schitul lui Iosif, Chilia lui Dionisie Torcatorul, Agatonul Nou si Vechi, Muzeul Chihlimbarului, Trovantii.

Profilul si tipul excursiei: este o actiune care combina drumetia montana, cu vizitarea unor obiective culturale, incarcate de spiritualitate si mit.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active, dispuse si capabile de efort fizic, echipate cu ceea ce este nevoie unei drumetii montane. Oameni faini, comunicativi, deschisi, sociabili, iubitori de natura si de lucruri interesante si inedite. Nu este o excursie recomandata celor supraponderali, cu probleme de sanatate sau care nu au o pregatire fizica corespunzatoare unei drumetii montane cu diferenta de nivel de cca 700 metri si o lungime a traseului de cca 12 km. 

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:

Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp

Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de vara

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. 14 octombrie 2022 Tara Luanei - taramul misterelor Intalnire la ora 10.00 la pensiunea in care o sa stam, la Patarlagele. Check in, o scurta pauza de masa - sandviciuri pregatite de acasa, echiparea de drumetie si iesiti impreuna cu Gabi si un ghid local (este posibil sa fie chiar Diana Gavrila) pentru a incepe explorarea zonei. Asa cum o sa vedeti sunt lucruri pe care le puteti vedea, pipaii, dar la care nu veti putea gasi explicatii...Traseul dureaza in jur de 6 ore, cu pauzele de vizitare si explicatii. In jur de 18.00 programul este finalizat si ne intoarcem la pensiune pentru a servi cina.

Ziua 2. 15 octombrie 2022 Incursiune intr-o zona plina de necunoscuteDupa micul dejun, echipati de munte, impreuna cu insotitorul de grup si ghidul local plecati din nou intr-o drumetie pe parcursul careia veti intalni vestigii, lacasuri rupestre, si multe, multe enigme....Traseul va fi ales functie de profilul mediu al grupului, va fi decis de insotitorul de grup in consultare cu ghidul local. Doresc sa vedeti cat mai multe, sa va bucurati de ceea ce intalniti, dar nu sa ajungeti la pensiune sfarsiti....Va fi utila plimbarea din prima zi pentru a se face o evaluare generala si functie de acest lucru se va alege traseul...Oricum scurt sau lung, usor sau greu va asigur ca aveti ce vedea. Si o sa ajungeti acasa incarcati de intrebari.....Nu va povestesc prea multe pentru a va lasa sa descoperiti acolo....Ce va pot spune este ca toata lumea care a ajuns cu mine acolo a revenit incantata, nedumerita, incarcata energetic...

Ziua 3. 16 octombrie 2022 Trovantii - pietrele care cresc
Intr-o plimbare veti ajunge la trovanti...Pietrele care cresc...Urmeaza apoi drumul spre casa.

Programul poate suferi modificari.

Diana Gavrila, a scos o carte despre acea misterioasa zona. Iata cum isi prezinta cartea:

"Puteti cumpara "Enigme ale trecutului indepartat in Muntii Buzaului", o lucrare ce va propune o calatorie in timp si spatiu prin miraculosul tinut al Muntilor Buzaului. Totul  a fost descris intr-o limba plina de poezie si metafore, invitandu-va la o incursiune, chiar daca numai imaginara, intr-un taram de vis.

din Tara Luanei,
Diana Gavrila"

Introductiv pentru excursia noastra, este un interviu pe care Diana l-a dat la B1 TV.



Tara Luanei, care are si o frumoasa legenda, este un taram straniu, fascinant si care cu siguranta ascunde o multime de taine. Le vom afla vreodata? Putin probabil spun eu...Exista acolo numeroase stânci și pietre încărcate de simboluri și semne străvechi, care chiar daca au fost cercetate, nu pot fi explicate. S-au descoperit intrări ciudate în pământ si locuri în care oamenii s-au confruntat cu fenomene stranii. De Varful Turtudui se vorbeste ca ar fi o poarta temporala, sau spre alte lumi. Satenii vorbesc despre dispariții neobișnuite ale unor oameni, călătorii în timp sau oseminte de uriași scoase din pământ și ascunse de către autorități…

Oameni cu har bisericesc s-au nevoit acolo, chiar dacii au fost un soi de disc solar si poate multe altele care s-au distrus in timp...Este fara indoiala ca acel loc are o puternica vibratie energetica pentru cei care cunosc si stiu sa le preia...Nioua nu ne ramane decat sa calatorim acolo, sa ascultam, sa incercam sa intelegem...

Ce vreau sa va spun este ca suntem si aici pioneri, la fel ca pe Cheile Nerei, am fost printre primii care am organizat grupuri pentru vizitarea locurilor. Diana ne-a ajutat mult, ea a fost cea care ne-a povestit, ne-a indrumat, a fost calauza noastra in Muntii Buzaului. Fiica ei a invatat si ea si acum este la fel ca mama ei, un deschizator de poteci in Tara Luanei.

Cateva din locurile pe care o sa le vizitati in aceasta excursie:


Ansamblul rupestru Alunis


Crucea Spatarului


Varful Turtudui - o poarta catre alta lume


Poiana Cozanei


Piatra cu urme de animale


Piatra cu semne


Pestera triunghiulara, calea spre nicaieri

Nume
Piatra ingaurita


Schitul lui Iosif


Chilia lui Dionisie Torcatorul


Agatonul nou


Agatonul vechi


Muzeul chihlimbarului


Trovantii



 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Conditii de participare in perioada COVID19
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #1 : Joi, 09 Iunie 2022, 17:35 »
S-au deschis rezervarile. Inscrierile se fac aici: https://singlescamp.ro/trip/tara-luanei-mister-si-mit

Offline raluca.p

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #2 : Joi, 25 August 2022, 15:38 »
Daca vor mai fi doritori din Brasov, eu merg cu masina. Exista 3 locuri libere.  :)

Offline Tincuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #3 : Duminică, 28 August 2022, 05:33 »
Daca vor mai fi doritori din Brasov, eu merg cu masina. Exista 3 locuri libere.  :)


Servus Raluca
Vin tot din Brasov. Te rog sa imi rezervi un loc in masina ta. Multumesc!
0772144790

Offline raluca.p

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #4 : Luni, 29 August 2022, 12:01 »
Buna! Rezolvat!

Offline Maria C.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #5 : Vineri, 02 Septembrie 2022, 04:43 »

Servus Raluca6
Vin tot din Brasov. Te rog sa imi rezervi un loc in masina ta. Multumesc!
0772144790

Bună Raluca,
Sunt din Sibiu și dacă mai ai un loc liber, mă poți lua și pe mine? Mulțumesc frumos! 0726216036

Offline raluca.p

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #6 : Marți, 06 Septembrie 2022, 13:09 »
Buna Maria, rezolvat!  ;)

Mai exista un loc cu plecare din Bv.  :)

Offline Strateanu Stefania

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 01 Octombrie 2022, 15:08 »
Buna ziua,

Nu pot participa la aceasta excursie.
Pentru eventualele doritoare, telefonul meu este 0745 147 455.
Multumesc.

Offline Aymee

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #8 : Miercuri, 05 Octombrie 2022, 10:00 »
Buna dimineata! Trece cineva prin Slobozia si ma poate lua si pe mine? Tf.0723178544

Offline Lacramioara1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #9 : Duminică, 09 Octombrie 2022, 23:22 »
Buna, daca cineva pleaca din Bucuresti si doreste sa mai ia 2 persoane in masina, va rog sa ne dati un semn aici. Multumim frumos!

Offline Maria C.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #10 : Luni, 10 Octombrie 2022, 14:42 »
Bună,
Dacă trece cineva prin Sibiu și aveți un loc liber, vă rog să mă anunțați la tel. 0726 216 036.
Mulțumesc mult!

Offline Gabriel

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 347
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #11 : Marți, 11 Octombrie 2022, 09:49 »
Buna tuturor. Sunt Gabriel, insotitorul de grup in minunata zona a Buzaului. Va transmit aici informatii legate de ceea ce vom face si cum ne vom organiza pentru 3 zile deosebite.
Zonele de unde veniti sunt (in cazul in care doriti si recomandam sa faceti grupaje cu masinile)- Olt,Dolj,Craiova- 4 pers, Sibiu- 2 pers, Ialomita- 2 pers, Constanta- 3 pers, Tulcea- 1 pers, Bucuresti- 6 pers, Brasov-4 pers, Buzau- 1 pers
Trebuie sa ne grupam pe masini pentru a ajunge la obiective, traseele din excursie, maxim 6 masini avem nevoie (vorbim exact cei care mergeti cu masinile pentru a fi in regula)
Vineri, 14 octombrie- Incepand cu ora 10 eu voi fi la pensiune si va astept pentru cazare. La ora 14 vom pleca catre Muzeul Chihlimbarului Colti, biserica si complexul rupestru Alunis, scurta miscare in natura, revenim la pensiune in jurul orei 18-19 maxim ( sunt 15 km cu masinile, de la pensiunea noastra pana la obiective).Ne intalnim cu Diana Gavrila, persoana care stie toate povestile zonei si ne va insoti si sambata pe tot traseul.
Sambata, luam micul dejun, iar in jurul orei 9-9,30 maxim plecam catre traseul in Tara Luanei, comuna Nucu. Traseul dureaza cca 5 ore, cu pauze,opriri,etc ( sunt 25 km cu masinile, de la pensiunea noastra pana incepem traseul)
Duminica, dupa micul dejun, plecam cu masinile catre satul si Trovantii de la Ulmet.
Nu uitati de echipament (asa cum este si specificat) pentru drumetie- ghete sau bocanci de drumetie, rucsac mic, pelerina de ploaie,pantalon lung, haine calduroase, bete trekking (sunt bune

Offline Tincuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #12 : Miercuri, 19 Octombrie 2022, 21:09 »
O excursie minunata într-un loc de vis alaturi de oameni extraordinari! Mulțumesc Gabi pentru frumoasele cântece....mai ales pentru cele din vârf de munte! Mulțumesc Diana Gavrilă pentru  frumoasele povesti ale locului! Voi reveni cu drag!

Offline raluca.p

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #13 : Vineri, 21 Octombrie 2022, 14:24 »
O excursie faină, unde vremea excepțională a compensat pt toate minusurile (subiective, evident).  :)
Plusuri:
- traseul de munte exceptional
- multe obiective intr-un singur traseu
- oameni faini!  :thumbup:
Minusuri:
- apa călâie de la pensiune (dacă cumva sperați să vă încălziți cu un duș fierbinte, nicio șansă!  ;D)
- o distanță considerabilă pe un drum cu piatră și multe tranșee făcute de mașini mari, până ajungi efectiv la punctul de unde începe traseul prin pădure (dacă aveți o mașină normală, inclinația pantei + pietrișul + tranșeele = multe lovituri ale mașinii, pe dedesubt, amortizoare stresate la maxim și alte distracții aferente)
- ghidul Diana Gavrilă - un om cu foarte multe informații, care insistă să le povestească pe TOATE! De mai multe ori! Și dacă cumva n-ai fost atent, te mai ia și la rost! - nu se face așa ceva! când vezi un grup care și-a pierdut răbdarea, te pliezi pe ce ai în fața ta! Scurtezi informația, o triezi... În sfârșit... un mare minus din partea mea, în ceea ce o privește.

Și la final - o sugestie, dacă mi-este permisă: ar fi fost ideală crearea unui grup de whatsapp la începutul excursiei, cu participanții la eveniment, pentru a putea transmite notificări de interes general (”la ora de ... avem micul dejun...”, ”la ora de... plecăm către X destinație...”, ”sunt în mașina cu numarul ... Vă rog să mă urmați”... și așa mai departe).

Concluzie: ne vom mai revedea, întrucât sunt sigură că lucrurile se vor îmbunătăți considerabil! :)
(bine... în speranța că mă mai primește cineva dupa feedback-ul ăsta  ;D )


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tara Luanei si misterele din Muntii Buzaului 14 - 16 octombrie 2022
« Răspuns #14 : Vineri, 21 Octombrie 2022, 17:31 »
@Raluca.p iti raspund la ceea ce ai scris.

Mama draga, sau draga lu'mosu, ca nu stiu cum sa-ti spun, Diana Gavrila este un fenomen in Romania, o persoana arhicunoscuta pe care o multime de turisti ar dori-o ca ghid. Este persoana care a determinat turismul in zona Tara Luanei, a scris carti despre acea zona, a scolit o multime de ghizi, o cunosc extrem de bine si ma bucur mult de tot sa fie colaboratoarea noastra. Pentru MINE in special si pentru NOI Singles Camp accepta sa faca personal ghidajul pentru Singles Camp, pt ca acum ea se ocupa de altceva. Daca Diana este un minus, atunci nu stiu ce poate ar putea fi plus pe lumea asta...Dar cum am mai scris eu si am mai spus, exista oameni cu repere ciudate in viata si de aceea in logica lor, polii sunt inversati :uglystupid2:

Iti mai raspund inca la o observatie, aceea referitoare la grupul de whatsapp: NU AVEM VOIE sa generam asa ceva, sa folosim datele voastre in alt scop decat cele pentru care avem permisunea. In nici un caz pentru asa ceva, GDPR interzice astfel de actiuni. Grupurile se fac in unele excursii din initiativa unui participant, urmand ca in final sa se adauge si insotitorul de grup.

Concluzie: NU ne vom mai revedea, pentru ca NU vreau sa imbunatatesc lucrurile, adica sa vaduvesc pe cei care urmeaza de intalnirea si prezenta Dianei Gavrila in mijlocul lor, nu vreau nici sa incalc GDPR-ul pentru ca amenzile sunt uriase si imi pare rau, nu am buldozer sa indrept drumurile de cap de traseu. In rest cele bune, succes pe unde mergi si calci!

Hai ca am fost si eu rau o data, mi se permite macar la 13 ani o data!  :-[

Oameni faini de aici din SC, ascult intotdeauna ceea ce imi spuneti justificat si obiectiv, lucruri care in timp m-au ajutat sa cresc mereu mereu calitatea actiunilor noastre. Ce i-am raspus fetei asteia nu are nimic in comun cu inacceptarea criticii, sunt prea "batran si intelept" sa nu stiu cat de important este sa ti se spuna realitatea, pentru a putea adapta, modifica, schimba ceea ce nu e bun. Cu ce nu sunt eu de acord stiti: cu vorbitul de dragul de a vorbi. Si este simplu, am spus de la inceput, cei care se stiu asa, au alte optiuni, sunt o gramada de variante de a calatori, nu are sens sa vina aici stiind ca ne putem vedea maxim o data.