Autor Subiect: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022  (Citit de 2141 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022
« Răspuns #15 : Joi, 18 August 2022, 10:33 »
INFORMATII PLECARE

Microbuz: B 530 NEW
Sofer: Sorin Tel 0761/669812
Plecare:07:45 statia Petrom Aurel Vlaicu
Intilnire :07:30


Pt conexiuni urmariti traseul si sunati soferul doar in dimineata  plecarii.


Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022
« Răspuns #16 : Duminică, 04 Septembrie 2022, 11:36 »
Am revenit in zona Buzaului pt peisajele f frumoase, clima particulara umeda, calda ziua si rece noapte, dealurile impadurite.
Am regasit vulcanii noroiosi cu peisajul la fel de spectaculos, dar in fiecare an paclele mari au alta conformatie, anul asta parea ca raurile de lava sunt mai mari ca niciodata. Am cules paducel, bun pt inima.
Clima, de data asta a fost cainos de calda, pe drumul din prima zi camioane incarcate de 5 ori valoarea admisa cu lemne de cea mai buna calitate, mai mai sa cada peste noi, umpleau drumul de un praf sa il tai cu cutitul, ce ramanea minute intregi suspendat in aer. Nu pot sa spun ca nu m-am bucurat ca au facut o pana cu masinile lor supraincarcate. Nici catina nu o puteai manca ca era plina de praf.
A doua zi am scapat de praf, dar nu si de caldura, am cules catina curata, am vizitat casa mosneneasca, Casa cu Blazoane din comuna Chiojdu, in care restauratorul si sufletul proiectului avea chef de vorba despre cum sunt construite casele romanesti din materiale bio cu o rezistenta si conservare a temperaturii asemanatoare daca nu superioara  materialelor moderne, despre istorie atat de frumos. Un om simplu din satul lui, o enciclopedie. I se facuse chef de vorba , in camera cea mai frumoasa, a femeilor( sacnasiu) si nu ne mai lasa sa plecam.
La biserica Sf Nicolae, din satul Bascenii de jos, preotul a fost f ospitalier, ne-a povestit despre valoarea frescei din biserica, veche si valoroasa ca cele din nordul Moldovei, de aceea biserica e numita si Voronetul Buzaului. Ne-a oferit si vin bisericesc.
A treia zi am mers la tabara de sculptura, am cules coarne si macese, ne-am topit de cald, fiecare pas catre  deal parea imposibil, si in ciuda insistentelor, Gabi nu a putut sa ne urneasca, am cazut in bloc pe iarba la marginea padurii si am ascultat poezie.
Caldura nu ne-a dat pace, nu am avut nici fir de ploaie sa stinga caldura si praful. Dar a fost o vacanta plina de poezie, de  muzica folk, vise de caltorii indepartate, prietenie, multi oameni noi f cuminti si frumosi.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022
« Răspuns #17 : Duminică, 04 Septembrie 2022, 11:44 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022
« Răspuns #18 : Duminică, 04 Septembrie 2022, 11:48 »



















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Calatorie in minunatul Tinut al Buzaului. 19 - 21 august 2022
« Răspuns #19 : Duminică, 04 Septembrie 2022, 11:52 »
De mentionar, la pensiunea Valea Lupului se mananca f bine.