Autor Subiect: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023  (Citit de 4906 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #31 : Duminică, 29 Ianuarie 2023, 18:08 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #32 : Duminică, 29 Ianuarie 2023, 18:58 »
Pe Tonle sap ne-am deplasat cu barca si pt ancorare ajurau 3 copii, 2 mai maricei, care faceau si masaje si unul micul de vreo4-5 ani. Dupa ce au primit banutii pt masaj, ne-au cerut si ce aveam de mancare prin geanta.
Ghidul ne-a facut atenti sa nu incurajam cersetoria, si tot asa am apreciat ca milita pt prezervarea padurilor( care s-au redus in suprafata de la 80 la 30% si la ei) si pt turismul ecologic.
Pnom penh, unde am zburat iarasi cu avionul , cu stuardese imbracate in port  treditional de matase, e un oras in dezvoltare cu zgarie nori, cochet, cu in superb palat regal in stilul Palatului regal din Tailanda, cu simboluri budiste si hinduse, copaci tropicali cu flori rare-copacul lui Buda, morminte regale, fresca imensa cu scene din Ramaiana.   . Hotelul nostru a fost impresionant, cu mai multe piscine suprapuse, cascada, gradina tropicala, piscina panoramica de unde vedeai tot orasul.
Coborarea pe raul Mekong, trecerea granitei spre Vietnam, a fost o incercare in sens emotional. Prima localitate din Vietnam vizitata, Chau doc mi-a dat o senzatie neplacuta. Din pacate, pe langa apa Mekongului, in mod natural maronie, casele plutitoare sau pe picioare, facute din materiale oarecare, bucati de metal sau plastic, butoaie, sunt lipsite de orice frumusetete. Si pe deasupra gasesti nestighetite nenumarate gunoaie peste tot pe unde calci; de pe pod cineva a aruncat galeata cu gunoi, chiar cand treceam pe sub pod, ma mir ca nu ne-a dat in cap! Uneori, pe barcute, vezi totusi ghivece cu flori pregatite pt anul nou chinezesc flori galbene de cais sau craite portocalii. Doar apusul, mirosul de fum si inserarea a pus un acoperamant peste aceasta lume dandu-i o picatura de frumos. Delta Mekongului ramane pt mine neinteleasa si necunoscuta, parca nu are loc pt a visa.
Chau doc m-a speriat in primul rand datorita aglomeratiei excesive, figurile vietnamezilor, cu ochii mici si oblici, se asemanau mai mult cu chinezii si se deosebeau de cambogieni , care au tenul mai inchis, mai masliniu si un aspect mai apropiat de indieni. La hotel am avut senzatia ca incercat sa ne insele la datul restului, pareau grabiti, neatenti. Pe strada multimea de motociclete in viteza, aglomeratia de pe trotuare, a fost sufocanta. Mi se parea ca ei sunt suficient de multi si nefericiti, eu mai lipseam pe capul lor.
In cateva zile m-am obisnuit cu aglomeratia si nu mi s-a mai parut obositor sau socant. Sau poate in orasele care au urmat oamenii chiar aveau un trai mai bun si atunci o disponibilitate mai mare pe amabilitate si politete.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #34 : Marți, 31 Ianuarie 2023, 17:37 »
Am vizitat si un sat musulman in delta, pe malul apei. Liniste,case pe picioroange, poduri intre case, copii la joaca, sau mancand jack fruit, gunoaie, piete pe marginea strazii, unde se vinddau tot felul de produse: peste proaspat, orez,fructe. Nimic nu ne-a impiedicat sa nu cumparam si noi niste fructe de pe marginea drumului f bune si proaspete si diferite de ce avem noi: cirese amare, rose apel, lugano, ananas, rambutan
Am petrecut Anul Nou chinezesc in Can tho, oras pitoresc, cu poduri luminate, cladiri inalte, aflat tot in delta Mekongului, unde alaturi de cladirile impunatoare sunt case plutitoare si piete plutitoare. Am observat ca vietnamezii petrec Anul Nou cuminte, cu o mancare buna, cu familia aproape. Am vazut o multime de familii tinere cu copii, sau si cu bunici, dar si destule cupluri de homosexuali, care nu pareau ceva neobisnuit. La 12 noaptea artificii si apoi se retrag la culcare pt a celebra cum se cuvine cele 3 zile urmatoare, imbracati frumos, femeile in ao dai, isi viziteaza rudele, dau cadouri in bani la copii, celebreaza ziua tatalui in prima zi, a mamei in a doua zi si a profesorului in cea de-a treia zi. Casele sunt ornate cu bonzai de cais cu flori galbene in sudul Vietnamului si cires cu flori roz in nord.
Am simtit ca facem si noi parte din aceasta sarbatoare, si la petrecerea de Anul Nou, si a doua zi , in delta, cand am fost primiti intr-un sat cu ceai, pachetelul traditional de orez cu carne, impachetat in frunze de bambus, cantece traditionale f frumoase pt urari de sanatate si prosperitate in Noul An, despre respectarea parintilor, a profesorilor si a strabunilor.
Casa coloniala chineza in care s-a filmat Amantul este o bijuterie.
Vizita in jungla, plimbarea pe lacurile cu lotusi cu barcile conduse de vietnameze in  ao dai, cu palarii specifice, in linistea intrerupta doar de cadenta unei vasle sau de un tipat de pasare mi s-a parut locul in care se gaseste paradisul. Expozitia de flori orhidee, bouganvillea, caisul galben, podul gatit de sarbatoare, muzica au creat un loc plin de romantism.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #35 : Marți, 31 Ianuarie 2023, 23:06 »





















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #36 : Joi, 02 Februarie 2023, 21:56 »
Apoi, din oaza asta de frumos, am revenit la realitate: pe marginea drumului acelasi peisaj, case la infinit, mai saracacioase sau putin mai instarite, dar parca in drumul nostru cu autocarul de la Can tho pana la Saigon nu am vazut decat f rar camp liber, ci numai locuinte, parca ar fi fost o localitate neintrerupta. Am vazut si campuri de orez, munti in  zare, si am vazut si morminte pe campul de orez(oamenii se inmormanteaza pe campul lor de orez), strazi mai bune, ornate cu steaguri rosii cu simboluri comuniste. Spre Saigon parca peisajul era mai frumos, campuri si case mai prospere.
Si orasul Saigon are un aer occidental, cladiri inalte, strazi frumos pavate, magazine de lux, alaturi de sute de motociclisti la stop, temple vechi, unde cu 1dolar poti cumpara o randunica sa o eliberezi, si in mod surprinzator zboara catre templu, sa se adaposteasca in umbra basoreliefurilor; copaci inalti cat zgarie norii. Saigonul este casa a 8 milioane de locuitori.
Pe seara am facut plimbarea cea mai impresionanta alaturi de intreg orasul la piata de flori printre aranjamente florale si lumini colorate. Toata lumea era in haina de sarbatoare, femeile in cele mai frumoase si elegante ao daiuri, alaturi de copilasii lor. Imi dau imptesia de un popor f familist. Pe motociclete ii vezi cate 2, cate 3: mama, tata si copilul, sau chiar cate 4-au cate 2 copii pe motocicleta, uneori copii sub 1an. Explozia de culoare, entuziasmul localnicilor din ziua 1 de Tet m-a facut sa inteleg de ce excursia asta este aleasa tocmai in aceasta perioada. Este f impresionant.
Saigonul, oras in jungla, cu caldura umeda, cu lux, cu saracie, cu case coloniale, cu influente franceze si americane, este un oras complex, frumos, in care mi-ar placea sa revin, la fel si in Siem Reap.
In parcul orasului e forfota de localnici, imbracati frumos in ao dai, familii, copii, rude, prieteni. Au venit sa viziteze expozitia de bonzai infloriti galbeni, mov, roz, magnoliile unele dintre ele parfumate, unul dintre cele mai frumoase parfumuri mirosit vreodata, pesti tropicali, produse artizanale.
Apoi am luat avionul spre Hanoi, catre o clima mai rece, ca o primavara la noi.
A fost surprinzator de frumos, pt ca nu ma mai asteptam sa fiu surprinsa.
Cred ca pt mine apogeul excursiei a fost descoperirea templului vechi de pe lac cu podul rosu de la 1100, cu statuile de imparati virtuosi si vizitarea templului literaturii, la fel de vechi, construit in forma de pagoda, cu ziduri groase, ce adapostesc pietre memorialea de dascali deosebiti.
Numai ideea unui templu pt a venera invatatura mi se pare extraordinara. Ne-a vrajit arta cu care caligrafii ne-au scris urari pt noul an cu litere chinezesti sau vietnameze. Ceremonia din templul literaturii cu costume si o muzica atat de diferita de cea europeana ne-a impresionat f mult si a creat un moment magic, care parca ingloba toata Asia in el, pt care sunt recunoscatoare SC ca m-a adus aici.
Si muzeul etnografic a fost f interesant: poporului vietnamez , care are 52 de etnii( daca am retinut bine cifra) cu porturi, obiceiuri si religii diferite. Am mers pe podele din bambus, printr-o casa f lunga dintr-un sat matriarhal si am urcat intr-o casa f inalta pe picioroange, centrul cultural al unui sat. Am vazut ornamente pe o casa din alt sat, "niste fapte, care m-au scandalizat."
Teatrul de papusi pe apa pastrat intact cum a fost de secole, cu muzica live, cu instrumete si voce, cu papusile din lemn traditional, a fost extraordinar.
Ghidul nistru Hiu a fist bun, onest, sensibil.
Ha longul, laguna plina de stanci inalte, firmatiuni calcaroase, este de o frumusete iesita din comun, ea m-a atras sa vizitez aceasta tara. Plimbarea cu vaporul, dormitul in conditii f bune, masa , plimbarile si programul f frumos si ordonat pe care l-a impus echipajul pe vas, atentia cu care am fost tratati, coniacul, m-au impresionat foarte mult. Raman in memorie vederea de sus asupra lagunei, mancatul unei nuci de cocos pe plaja la apus, sedinta de tai chi de pe punte de la 6 dimineata. Miscarile in ritmul muzicii lente exprima fiecare ceva, au un sens, o amplitudine si o deschidere, parca hotarate, astfel incat ai senzatia ca iti poti modifica comportamentul exersand acest sport, hotararea si firescul vin dinspre miscare, in sens invers-de la gest catre interiorul sufletului.
Barci de pescari, muzica vietnameza in ceata matinala, ambarcatiuni printre stanci, lumina reflectata in apa, ore de mirare si admiratie.
Nu trebuie uitat ca ne-am luat toate fetele Ao dai si nu era grup mai mandru in tot Ha noiul si Ha longul.
 :smitten:

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #37 : Joi, 02 Februarie 2023, 22:09 »






















Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #38 : Joi, 02 Februarie 2023, 22:23 »





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #39 : Duminică, 19 Februarie 2023, 09:33 »
Oli, ca intotdeauna esti un adevarat jurnal de calatorie Singles Camp. Apreciez foarte mult asta, este un plus mare pentru forumul nostru, este un indicator excelent pentru cei care au in vizor o destinatie, pentru a intelege mai bine daca excursia li se potriveste sau nu.

De obicei scriu imediat dupa ce ma intorc si macar cateva cuvinte. Doar ca de data aceasta din Hanoi, ultimul nostru popas din aceasta vacanta, am zburat la Bangkok, sa intampin grupul de Thailanda, cu care urma sa-mi continui calatoria in Asia.

M-am intors acasa, dar nu pentru mult timp, pentru ca peste doar 2 zile o sa fiu din nou plecat, tot la Oceanul Indian, de data aceasta spre o destinatie africana, nu una asiatica: Zanzibar. Inainte de a lua drumul Tanzaniei, vreau sa va impartasesc si eu cateva din gandurile mele, din ce am trait si simtit in aceasta calatorie.

Grupul a fost minunat, m-am simtit exact ca intr-un cerc de prieteni vechi. Senzatia asta ti-o dau oameni cu care ai mai fost in calatorii, cu care ai mai petrecut clipe impreuna, cu care te-ai mai bucurat de alte locuri si in acest grup cei vechi au fost majoritari, de fapt daca ma gandesc bine apropae toti. Asta conteaza mult, pentru ca cei care au mai fost si macar odata inteleg deja inteleg ce este Singles Camp, care este atmosfera, cum trebuie sa se comporte, care este rolul meu, cum ma raportez eu la ei.

Vremea a tinut si de data aceasta cu noi, a fost exceptionala, perfecta pentru o astfel de calatorie, iar partea de organizare, incluzand hoteluri, restaurante, vasul de croaziera, autocare, timpi de intalnire si de vizitare, ghizi (cu exceptia unuia pe care a fost nevoie sa-l "ghidonez" spre ce doream sa vada si sa experimenteze grupul), a fost perfecta. O agentie mare din Vietnam, cu care dej avem istoric in colaborare, care au inteles ce si cum vreau sa se desfasoare lucrurile, care are un potential mare de operare si care te face sa te simti in siguranta.

Daca oamenii au fost foarte faini, vremea si organizarea la fel, nu a mai ramas decat emotia in ceea ce priveste perceptia fiecaruia, felul in care au asteptat si gasit Vietnamul si Cambodgia. Este Asia, o zona culturala, sociala si rasiala total diferita de felul nostru de a fi, a europenilor. Daca la noi lucrurile simple sunt rezolvate, avem unde sta, cu ce ne imbraca, ce manca, avem infrastructura, tot ceea ce ne trebuie pt a duce o viata comoda si moderna, acolo principalul gand este cel de supravietuire. Ei nu pot sa se gandeasca la fel ca noi la vacante si calatorii lungi in afara tarii, majoritatea nu au cum sa-si doreasca nu stiu ce confort, ci se focuseaza pe un singur lucru: SUPRAVIETUIREA. Asta inseamna un acoperis deasupra capului, egal unde este aceasta, pe o casa plutitoare din mijlocul unui lac, pe o baraca lacustra pe malurile raurilor sau pe un bloc cu apartamente de 9mp in care stau 4-5 oameni si sa aiba ce manca. Nu salam, nu sunca, nu unt, nu fripturi de vita sau porc, nu lucruri sofisticate, ci ceea ce este mai ieftin si mai usor de procurat: orez, legume, peste si uneori pui. Intr-o astfel de sociatatea in care problema primordiala este supravietuirea, oamenii nu au timp si nici educatia necesara sa dea prea mare atentie altor aspecte.

Si totusi, pentru ca sunt tari cu o cultura veche, cu o religie libera, neinchistata de tot felul de dogme, pentru ca sunt muncitori si harnici, pentru ca au o bunatate in ei reusesc sa te incante. Bucataria desi mai primitiva este extrem de variata si complexa, gasesti acolo o multime de arome necunoscute incantatoare. Au dansuri extrem de descriptive, de pline de semnificatie, au temple uluitor de frumos decorate, au o imbracaminte traditionala foarte delicata, iar infrastructura turistica este exceptionala. Camere de hotel mari si luminoase, foarte bine dotate, curate, persoanalul este foarte binevoitor si de ajutor, lucruri pe care nu le mai prea gasesti in Europa decat la tarife exorbitante.

Ce mi-a placut cel mai mult? Fara indoiala ca noaptea de Revelion asiatic. Locatia, pregatirea ei, felul in care am fost primiti ca romani, chemati pe scena, prezentati, aplaudati. Unde naiba se mai poate intampla asa ceva? Ia ganditi-va: in Austria? in Franta? in Spania? in Italia? Ma si apuca rasul, gandindu-ma la o asemenea scena, sa fi invitat in fata, prezentat si gratulat ca ai venit in tara lor si petreci impreuna cu localnicii trecerea dintre ani. Focurile de artificii au fost superbe, nu tin minte sa fi vazut ceva asemanator vreodata...Mi-am intalnit si un prieten, facut dintr-o excursie anterioara, care a tinut sa vina si el impreuna cu niste veri de-ai lui, sa petreaca TET-ul cu mine. Foarte frumos gest, asta arata cat de frumosi sunt oamenii de acolo.

Apoi mi-a placut imaginea fetelor din grup imbracate in ao dai, senzational aratau. O vestimentatie cum nu se poate mai feminina, mai delicata, mai vesela. Pai nu asta asteapta sa vada un barbat? Cum sa nu-ti placa sa vezi un evantai de femei frumoase, imbracate in acest fel? Foarte fain pe vasul de croazuera cand ati aparut in salon, minunat la ultima cina, la hotelul din Hanoi. Bravo fetelor! Va recomand sa repetati experienta si in alte cercuri de prieteni.

Am fost incantat sa revad Saigonul, seara era o feerie de culori si lumini, apoi acea expozitie fantastica de bonsai, unic in viata de vazut asa ceva. Am trait momente minunate impreuna cu voi in multe locuri, am simtit emotia voastra, m-am bucurat de ea. M-am oprit doar la cateva clipe, cele care mi-au placut cel mai mult.

Imi pare rau ca nu am putut fi asa cum ma cunoasteti. Din pacate eram si de fapt sunt inca in convalescenta dupa episodul din decembrie, tin cel mai strict regim cu putinta si din cauza asta sunt slabit si fara prea multa energie. Pentru a face fata si a va oferi ca intotdeauna senzatia de siguranta, de totul bine randuit, am tras de mine maxim cat am putut in timpul zilei, dar serile eram cu bateriile golite la maxim, astfel ca imi trebuia odihna. Asa ca din pacate nu am putut haladui ca de fiecare data cu voi prin cluburi seara, n-am putut dansa pe vasul de croaziera, era nevoie sa ma retrag in camera mea si sa fac tot posibilul sa adorm, sa fiu apt a doua zi. Am reusit zi de zi sa fiu in forma, am fost foarte fericit de asta. Exact dupa ce ati plecat, am "cazut" si noroc ca intre cele 2 grupuri am avut 3 zile la Bangkok, in care am putut sa-mi revin...si sa fiu din nou apt pentru a primi un nou grup.

Am fost foarte fericit sa calatoresc cu voi, sa-mi petrec anul nou asiatic impreuna cu un grup atat de fain, sa revad locuri minunate care ma incanta foarte mult. Atat de fericit incat deja am facut rezervari pentru anul viitor, asa ca in 2024 tot de anul nou asiatic, de TET, o sa fiu din nou in Cambodgia si Vietnam, impreuna cu un alt grup. Sper ca cel putin la fel de fain.

Cand vin din Zanzibar si dupa Targul de Turism de la Berlin, deci undeva prin 15 martie, am sa va transmit fotografiile si o parte din filmuletele facute de mine in aceasta vacanta in Indochina.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Vietnam-Cambodgia, de ANUL NOU asiatic. 16 - 28 ianuarie 2023
« Răspuns #40 : Luni, 20 Martie 2023, 19:02 »
Ma intorc in timp, la noaptea aceea minunata de TET, Anul Nou Asiatic. Un foc superb de artificii, pe care l-am privit din cea mai privilegiata pozitie din oras.