Autor Subiect: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.  (Citit de 3912 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #15 : Duminică, 02 Aprilie 2023, 18:33 »
Gibraltarul este o mica localitate, nu stiu daca a ajuns intre timp la 35.000 locuitori. Ce are foarte interesant este sus, pe "stanca". Jos, in oras, totul se intampla 90% pe Main Street, restul pe stradutele adiacente si pe Line Way, Queen Street. Acolo, pe Main Street sunt free shop-uri si mici magazine de imbracaminte, incaltaminte, parfumuri, etc. Toate sunt boutique-uri, nu exista ceva mare in Gibraltar. Ei fac cumparaturile din Spania, care este mult mai ieftina. De foto sunt 3-4 magazine, dar sa fiu cinstit nu am intrat niciodata pentru ca nu am avut nici foarte mult timp si nici interes. Este posibil sa fie mai ieftine, la fel ca pe vasele de croaziera, pt ca Gibraltarul este zona libera de taxe. Tutunul, bauturile, parfumurile, sunt clar mai ieftine, deci este posibil sa fie valabil si la aparatele foto.

M-am uitat rapid pe harta si am vazut 3 magazine de Main Street (care nu are mai mult de 1 km si jumatate):

Alpha Electronics. Asresa: 207 Main St, Gibraltar GX11 1AA

Galaxy  Adresa: 175 Main St, Gibraltar GX11 1AA, Gibraltar

Starnet Digital Media Center - 80 Main St, Gibraltar GX11 1AA, Gibraltar

Este posibil sa aiba site-uri si poate au si tarife. Nu stiu daca sunt negociabile ca la parfumuri, dar este si asta posibil.

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #16 : Duminică, 02 Aprilie 2023, 19:23 »
Ok, banuiam ca e asa. Poate sap putin dupa site-uri. Oricum, nu am inca in plan sa-mi schimb echipamentul. Ma gandeam mai degraba la ceva accesorii mai greu de gasit prin magazinele obisnuite, dar e putin probabil sa se gaseasca pe acolo.

Multam fain! 

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #17 : Vineri, 07 Aprilie 2023, 08:20 »
Am discutat ieri cu ghida noastra din Sevilla, rugand-o sa ne ajute cu o rezervare telefonica la un show de flamenco. Unul adevarat, nu improvizatii cum mai gasesti in alte locuri. Un tablao veritabil, unde am mai fost si lumea a fost extrem de incantata.

A vorbit acolo, mi-a spus ca a rezervat 20 locuri (noi suntem 22). M-am gandit ca toata lumea vrea sa vada asa ceva pt ca este caracteristic Andaluziei, dar in acelasi timp am luat si o rezerva de 2 locuri, in caz ca cineva nu merge. Daca merge toata lumea, atunci am sa o rog sa mai vorbeasca pt inca una sau doua persoane. Tariful acestui show este 22 de euro, asa am vazut pe net. Am sa strang banii si platim la intrare.

Am sa va transmit luni un Email care cuprinde:
- programul excursiei detaliat, cu explicatii si ore; va recomand sa-l parcurgeti inainte de a pleca in excursie si sa-l aveti salvat in telefon, pentru a-l consulta atunci cand considerati ca aveti nevoie.
- servicii incluse si neincluse in tarif, servicii optionale
- hoteluri cu adrese si numere de telefon

O sa vedeti in program ca in Sevilla am pus, dupa ghidaj, 2 optiuni si este bine sa va ganditi pana in acea zi ce alegeti:

- Casa de Pilatos + Metropol Parasol sau

- Real Alcazar

Nu se pot face amandoua, cum la fel nu o sa pot fi in doua locuri odata. Eu trebuie sa merg unde este mai departe si mai greu de gasit: prima optiune, deci cei care aleg prima optiune merg cu mine.

Cei care aleg sa ramana in zona si sa viziteze Real Alcazar, ramane sa viziteze singuri acest palat regal inca folosit. Daca insa TOATA lumea, FARA EXCEPTIE, alege sa mearga la Real Alcazar, atunci evident ca o sa merg cu voi la Palatul Regal.

Cititi ce am scris pro si contra in dreptul fiecaruia.

Un sfarsit de saptamana frumos si...inflorat va doresc, ca doar sunt Floriile!

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #18 : Vineri, 07 Aprilie 2023, 19:03 »
Show-ul de flamenco e de neratat pentru mine (am inceput sa intru usor in atmosfera cu ajutorul lui Paco de Lucia).
Astept cu nerabdare mailul de luni.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #19 : Luni, 17 Aprilie 2023, 19:35 »
Chiar daca a fost Paste, printre ele noi am mai lucrat cate ceva, in special urgente si excursii foarte apropiate, asa cum este Andaluzia.

Am rugat ghida din Cordoba sa ne ajute pentru 25 aprilie, dupa ce finalizam turul si vizitarea Mezquitei, cu rezervarea locurilor intr-un restaurant apropiat de obiectivul nostru urmator: Alcazar de los Reyes Cristianos. Avem rezervare facuta, pentru 22 persoane, pentru ora 12:20. Comanda si servirea o sa se faca a la carte, mi s-a spus ca totul merge repede acolo. Spuneam ca eram un pic presati de timp pentru ca la ora 14:30 trebuie sa fim la Castelul fortareata al Regilor Catolici, dar asa avem timp suficient pentru a lua masa in tihna. De la restaurant pana la Alcazar sunt cca 10-15 minute de mers pe jos, deci daca plecam la ora 14:20 ajungem la timp. Avem deci 2 ore pt comanda, masa, plata. Suficient.

Mai multi mi-au scris ca ar vrea neaparat sa mergem in Maroc si v-am promis ca in prima zi, pe drum Malaga - Cordoba, dupa ce va explic cateva lucruri despre locurile pe care o sa le vizitam, o sa va prezint si ce posibilitati reale de vizitare a Marocului avem. Oamenii astia chiar si-au dat toata silinta, asta pentru ca lucram de mult pe circuitele de Maroc si la randul nostru le-am aratat intotdeauna ca apreciem ceea ce fac. Iata ce mi-au transmis:

Daca o sa fie 5 persoane, tariful o sa fie 270 euro/persoana
Daca o sa fie 10 persoane tariful va fi 180 euro/persoana
Daca o sa fie 15 persoane, tariful va fi   160 euro/persoana
Daca o sa fie 20 persoane tariful va fi 145 euro/persoana

Eu nu intru in acest calcul, numarul de persoane se refera strict la cei din grup, nu la mine ca tour leader.

Aveti timp a va ganditi pana atunci, astfel incat decizia sa fie pe loc. Eu am sa sun, asa m-am inteles cu ei, pana la ora de inchidere la ei, 18:00, sa le transmit cate persoane doresc sa mearga.



Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #20 : Marți, 18 Aprilie 2023, 19:33 »
Am primit biletul de avion si l-am transmis fiecaruia, pe Email. Descarcati-l in telefon sau printati-l pe suport hartie. Cine nu a primit Email-ul meu, sa-mi scrie pe office@singlescamp.ro si il retransmit. O seara faina!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #21 : Joi, 20 Aprilie 2023, 09:26 »
Inca ceva, o sa fiti sunati astazi de Alexandra, din agentie. Am rugat-o sa-si ia un pic de timp sa va contacteze pe fiecare pentru a primi un raspuns pe loc. O sa va explice acelasi lucru pe care vi-l scriu si eu aici:

Datorita feeriei (festivalului din Sevilla) este nevoie de o rezervare, pentru ca grupul e destul de mare pentru a a gasi locuri intr-un singur local central. Anul acesta se anunta se pare foarta multe lume in Sevilla, pentru ca peste tot unde am sunat am primit raspunsul ca nu este posibil sa facem rezervare, este full. Ghida ne-a ajutat din nou si ne-a recomandat un local, El Pasaje, aflat la 800 metri de Arenal, aproximativ in drumul nostru catre hotel.  Conditia pe care ne-a pus-o restaurantul El Pasaje a fost sa confirmam in seara aceasta si sa achitam pentru numarul de portii comandat. De aceea am decis sa folosesc cea mai scurta si rapida cale de a obtine un raspuns, cea telefonica.

Tariful de grup este de 35 euro, si include 3 feluri de mancare si ceva bautura. Nu l-am discutat in amanunt, urmeaza sa primesc meniul si sa-l postez aici.

Intrebarile care o sa vi se puna sunt:

1 - doriti sa luati aceasta masa de grup? Fac precizarea ca nu se poate comanda altceva, sau individual, putem primi doar meniu de grup, adica toata lumea sa manance acelasi lucru.

2 - aveti anumite alergii (nu ma refer la restrictii de dieta sau altceva asemanator) ci strict la ingrediente care va pot da alergii. Daca da, care sunt acestea?

3 - doriti meniu pe baza de peste sau pe baza de carne? Avem optiunea de a alege, dar trebuie sa spunem astazi cate meniuri cu peste si cate cu carne. Pentru meniul de peste sunt 2 euro in plus.

O sa primiti telefonic si aceasta explicatie: aceasta masa se va lua in 26 aprilie, la ora 13:30 la iesirea de la Arenal, in drumul pietonal spre hotel. Daca alegeti sa nu luati aceasta masa, sau sa incercati sa gasiti altceva de mancare, va fi nevoie sa va reintalniti cu grupul dupa cca 1 ora pentru a va continua drumul impreuna cu noi spre hotel. Din experienta va spun ca sansele sunt destul de mici sa gasiti locuri chiar si pt 1-2 persoane, pentru ca este ora de inchidere pentru siesta. Dupa 13:30 sunt foarte putine localuri care au deschis.

Functie de raspunsurile primite, am sa comand si sa platesc astazi toate meniurile. Urmeaza ca aceasta suma sa se adauge la flamenco (22 euro) si Maroc (daca se decide).

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 22 Aprilie 2023, 09:01 »
S-a deschis check in-ul online pentru primul zbor, eu am reusit sa-l fac. La ticket number treceti doar numarul (inclusiv al zborului) fara litere, fara liniuta. La mine spre exemplu este 2579789238079. Acesta este formatul pe care trebuie sa-l folositi si voi (dar evident cu ticket number-ul vostru, nu al meu).

In jur de 11:00 se deschide check in-ul si pentru celalalt zbor, deci le puteti face atunci pe amandoua, sau cum am procedat eu, pe rand. Acum am facut pentru primul zbor, Bucuresti - Viena, urmand ca la 11:00 sa fac pt urmatorul, Viena - Malaga.

Deci de data aceasta se poate face check in online, chiar daca e bilet colectiv.

Offline Ade-Sofia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 22 Aprilie 2023, 12:08 »
Bună ziua. Am reușit check in la ambele zboruri. Zi frumoasă!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 22 Aprilie 2023, 12:18 »
Da, am corectat, pt al doilea se deschidea mai devreme decat am scris initial. Acum check in-ul online este deschis pentru ambele zboruri, deci va puteti obtine boarding-pass-ul pentru acestea.

Aceasta a fost ultima mea interventie aici pe forum, urmeaza...relaxare, bagaje si maine plec spre Bucuresti. Ne intalnim luni dimineata (am) la 03:30. Cine intarzie, sa-mi comunice pe whatsapp, urmeaza sa ne intalnim la boarding.

Mi-am luat loc in fata, pe cursa Bucuresti - Viena, special pentru a va astepta pe toti, la coborare, pentru face conexiunea impreuna. Incercati sa va luati locuri cat mai in fata, sa nu asteptam sa coboare intreg avionul. Imi doresc ca timpul pe care il avem la dispozitie in conexiune sa-l folosim util, pentru partea administrativ-financiar-organizatorica, astfel incat pe autocar, pe drumul Malaga - Cordoba sa-mi ramana destul timp pentru a va povesti cate ceva despre Andaluzia, despre Cordoba, pentru a intra in atmosfera si a intelege unde mergem...

Spor la bagaje, drum bun pana la aeroport, sa ne vedem cu bine!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #25 : Vineri, 05 Mai 2023, 13:11 »
Sunt lucruri in Andaluzia care m-au imresionat f mult:
-Soarele, mancarea, Cordoba cu patio ale ei, cu Mesquita
-Sevilia, superba Sevilia, cu Feeria de Abril, neverosimil ca exista asa ceva, tumultosul tablao de flamenco, atata realitate pe scena, f bun spectacolul
-Senzatia de putere in faimosul hotel The Rock, deasupra golfului din Gibraltar, drumetia revigoranta la intaltime, alaturi de mare si cer
-lumina din Maroc, culorile, mirosurile, modul lor de viata
Ar fi pacat sa nu se mai organizeze excursia asta.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #26 : Vineri, 05 Mai 2023, 15:06 »
O s-o organizez Oli, promit, deja lucrez la ea. Diana va fi cea care o sa preia aceasta destinatie. Ar fi pacat intradevar sa nu se faca in felul in care organizam noi. Intradevar se poate vizita Andaluzia, in 2, in 3, sau cu agentii comerciale. Dar nu este acelasi lucru. Eu am folosit fiecare calatorie in Andaluzia ca o noua experienta, alegand, subliniind, imbunatatind continuu, de la trasee, timeing, vizite, pana la hoteluri. Am ajuns acum, dupa 12 ani si vreo 20 de excursii acolo, la o formula din punctul meu de vedere perfecta. Chiar daca nu e o excursie usoara, avand trasee pietonale zilnice, destul de lungi, multe vizite, 4 schimbari de hoteluri, aduce in fata participantilor tot ce are Andaluzia mai frumos, mai iconic, mai particular.

M-am bucurat mult pe aeroport si pe grupul de whatsapp sa vad lumea atat de bucuroasa de aceasta experienta, asa ca show must go on...

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #27 : Marți, 09 Mai 2023, 20:41 »
Frumos si adevarat ce a scris oli despre Andaluzia. Am inceput sa descarc fotografiile de pe carduri revazand astfel nu doar obiectivele foarte cunoscute ci si micile perle, locurile ascunse prin labirinturile de stradute, la care nu ai timp sa arunci uneori decat o privire. A fost o excursie grozava si chiar aventura marocana merita povestita.

Cu siguranta o sa-mi programez candva sa revizitez Malaga si Sevilia mai pe indelete.

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Andaluzia 24 aprilie - 4 mai 2023.
« Răspuns #28 : Marți, 09 Mai 2023, 20:51 »
Si mai e ceva. Gigi ne intreba in autocar, in prima zi, la ce ne duce gandul atunci cand auzim de Andaluzia. Pe linga cele pomenite atunci, cred ca trebuie adaugata si muzica de chitara. In afara omniprezentei ei in flamenco, aici exista o puternica cultura pentru chitara clasica, unul din marii compozitori ai acestui gen de muzica culta fiind Manuel De Falla, fiu al Cadizului.

In ce priveste flamenco, il stiam pe Paco de Lucia din colaborarile lui cu doi mari chitaristi de jazz. Ascultasem si ceva flamenco dar nu prea mult. Acum sunt complet cucerit.

Si pentru ca muzica are nevoie de exemplificari, iata cateva:

ceva mai traditional, pentru feria



doua cartageneze cantand din Manuel de Falla



si din nou Paco de Lucia cu o piesa mai sofisticata si de mare virtuozitate