Autor Subiect: Mancaruri Peru  (Citit de 1040 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Mancaruri Peru
« : Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022, 11:33 »
Mancaruri Peru

De fiecare cand am ocazia spun celor cu care calatoresc ca daca vrei sa descoperi un popor atunci trebuie sa-i cunosti istoria, ori asta nu se face citind niste date ci cautand reperele de cultura si traditie, intelegandu-i arhitectura, gusandu-i mancarurile. Istoria unui popor se reflecta si in gastronomie. Fara sa incerci preparatele traditionale a unei tari, nu ai cum sa-i descoperi anumite intimitati si evident ca nu poti spune ca ai fost cu adevarat acolo, ci doar ca ai bifat o destinatie.

În anul 2016, Peru a fost încoronată ca "Destinația culinară de vârf a lumii" de către World Travel Awards pentru al cincilea an la rând. De atunci a început boom-ul gastronomic din Peru, care a reinventat si adaptat feluri de mâncare cu tradiție în bucătăriile familiilor peruane. Fiecare fel de mâncare peruviană pe care o mancam astazi se bazează pe o versiune mai veche și mai originală. Bucataria din Peru  se bazeaza pe mostenirea incasa dar in acelasi timp are influente spaniole, africane, japoneze, franceze, italiene  si amazoniene. Avantajul major al bucatariei peruane nu se rezuma doar la retete ci si la multitudinea de legume produse organic (bio) si nu in ultimul rand la rasele de vite, de pasari ce se cresc aici. Materia prima si ingredientele ofera un gust deosebit mancarii, iar peruanii profita pe deplin de asta.

Mancarea  peruviana consta in preparate din porumb, fasole ,cartofi, quinoa, uneori in combinatie cu carne de pui, vita sau peste. De asemenea, porcusorul de Guineea este unul dintre preparatele de baza ale bucatariei din Peru. In multe restaurante se servesc si mancaruri cu carne de lama sau de alpaca. Personal am incercat un burger cu carne din alpaca si a fost delicios.

Am vazut ca multi din cei cu care am fost in 2021 in Peru nu s-au asteptat la asa preparate gustoase, la o asa mare diversitate de mancaruri si in special la modul curat de preparare si de servire. Lumea se asteapta sa gaseasca acolo locuri mai putin comode pentru a manca, preparate simple rudimentare si servicii ca intr-o tara din America Latina. Nu e deloc asa: restaurantele si in special bucatariile sunt foarte curate, preparatele sunt un fusion modern delicios iar serviciile excelente.

Imi aduc aminte ca am fost intr-un sat, un soi de catun cu case pitoresti din piatra, unde ne asteptam (chiar si eu) sa gasim ceva gospodaresc, cu preparare la afara, la foc deschis. Am dat de un loc extreme de curat, o bucatarie complet vitrata - in care se vedea tot ceea ce se intampla, o mancare delicioasa (supa de chinoa si aji de gallina) si servicii de servire cum rar intalnesti la noi. Impecabil totul acolo, inclusiv toaletele care straluceau de curatenie.

Pentru cei care pleaca in Peru, dau cateva repere gastronimice, pentru a sti la ce sa se astepte.

Chupe de camarones (supa de creveti). A fost recent nominalizata de CNN printre cele mai bune 20 de supe din lume. Are o textura cremoasa, care se obtine combinand legume la "greu", ouă poșate și o mulțime de creveți gustoși. Incașii indigeni din Peru făceau un astfel de preparat de secole, dar atunci când coloniștii spanioli au introdus ouă și lapte în dieta lor, asta la începutul anilor 1800, chupe de camarones a început să evolueze în sopa de creveți pe care o găsim în Peru azi.



Lomo saltado
Nu este nimic mai mult peruvian decât lomo saltado. Este un fusion si asta datorita faptului ca Peru găzduiește diverse culturi. Lomo saltado și-a obținut aroma de la wok-urile aduse de imigranții chinezi. Reteta nu este complicata si nici prepararea. Se foloseste friptura felii, ceapa rosie, cartofi prajiti, aji amarillo sau chili. Acest fel de mâncare este considerat a fi baza multor alte feluri de mâncare peruviană tradițională, cum ar fi tallarín saltado (tăiței cu lomo saltado) si tacu tacu (fasole și orez).



Causa
In Peru sunt peste peste 4000 de varietati de cartofi, asa ca va puteti imagina cu usurinta cât de multe sunt reţetele care folosesc cartoful ca ingredient principal! Cea mai cunoscută reţetă peruviană pregătită din cartof rămâne însă „Causa”. Exista multe tipuri de “Causa”, cele mai cunoscute fiind “Causa rellena” si “Causa limena”. Denumirea „Causa” vine  de la vechiul cuvant apartinand incasilor Quechua – „kausaq", care inseamna „cel care da viata” (denumire folosita pentru cartofi), iar „rellena” este cuvantul spaniol pentru umplutura. Este un fel de mancare care consta in straturi de cartofi zdrobiti si amestecati cu ulei, ardei iute, sare, piper, suc de lamaie, cateodata si ceapa printre care se pun umpluturi de ceveti, ton, carne de pui, sfecla, spanac.



Aji de gallina
Există diferite povești despre originea cremei aji de gallina. Istoricii culinari spun că atunci când Peru era o colonie spaniolă, s-a adus din Europa acest fel de mancare,  făcută din piept de pui și condimente arabe. O altă poveste soune că cetățenii săraci cautau si adunau oasele de găină aruncate de către bogați și le duceau acasa. Acolo adăugau ardei și pâine pentru a mari consistenta. Aji de gallina are in reteta pui, pâine, cartofi, măsline și ouă și este una dintre cele mai intalnite si originale feluri de mâncare din Peru. Am mancat in mai multe locuri aji si pot sa va spun ca reteta difera, dar savoarea este aceiasi, una minunata.



Ceviche
Stramosii peruvienilor preparau ceviche cu o mult chili (aji, cum este cunoscut local). Pregătirea unui ceviche este o adevarata artă desi totul pare simplu. In mod obișnuit se preapara din pește proaspăt (am intalnit si varianta cu fructe de mare), marinat in suc de citrice. Este o masă foarte răcoritoare, deoarece este servită la rece.
Bucățile de pește crud (de obicei de pește alb) sunt tăiate în cuburi și marinate în sosul de citrice, apoi se taie ceapa roșie, se adaugă sare, usturoi și piper fierbinte. Se serveste cu o farfurie intinsa alaturi de boabe de porumb, cartofi sau cartofi dulci.



Tiradito
Pare ca deriva din ceviche, fiind foarte asemanator. Singura diferenta este ca pestele este taiat in felii subtiri, pe cand la ceviche acesta este taiat in bucati.



Pachamanca
Pregătirea se face intr-un mod foarte rudimentar. Cuvântul "pachamanca" este format din altele doua: "pacha" înseamnă pământ și "manca" înseamnă oală. Prepararea si apoi servirea pachamanca se face in special la ocazii festive si vine din perioada pre-columbiena. Acest fel de mancare se prepara cu ajutorul pietrelor fierbinți. "Cuptorul" de pământ este cunoscut sub numele de huatia. În general, este făcut din miel, carne de oaie, alpaca, lamă, guanaco, vicună, porc, vită, pui sau porcusor de Guineea marinat în ierburi și condimente. Alte produse andine, cum ar fi cartofi sau chuño (cartofi liofilizat), habas (fasole verde proaspătă în păstăi), cartofi dulci, mashua, oca, ulluco, manioc, yacon, pătlagină, humitas (prăjituri de porumb), spice de porumbul și ardeiul iute sunt adesea incluse în coacere.



Si un film despre cum se prepara:



Cuy chactado
Cuy înseamnă porcusor de Guineea. Cuy chactado este porcusor de Guineea prăjit. Adus în Europa și făcut animal de companie, acest animalut este crescut de mult timp domesticit pentru a fi sacrificat, preparat si servit la masă in special in zonele muntoase. Am vazut acest preparat in special in zona Cusco și Arequipa. Cu multi ani in urma am avut porcusori de Guineea, pe D-l si D-na Ilie si pe progeniturile lor asa ca mi-au devenit tare dragi. Asa ca nu m-am putut atinge de acest preparat. Cei din grup care l-au incercat au spus ca este foarte gustos.



Seco de Cabrito
Este o tocana preparata intr-un vas tipic, in zona de nord-vest din Peru. Ingredientul principal este carnea de ied. Se servește cu fasole asezonată cu ceapă și usturoi. Se spune ca este o mancare importata din zona araba, prepararea fiind apropiata de tajin-ul marocan.



Tacacho con cecina
Acest fel de mâncare este specifica zonei amazoniene dar care poate fi intalnit si in alte zone. Este unul dintre cele mai populare feluri de mâncare consumate în timpul Festivalului San Juan. Mâncarea constă de obicei din două cocoloase de tacacho (preparat din legume), o bucată de carne uscata si afumata (cecina) și una de carnati (chorizo).
Cecina si chorizo ​​​​sunt preparate separat, la gratar. In trecut se foloseau si sorici de porc.



Juane
Este tot o mancare tipic amazoniana. Se compune din orez, carne de găină, ouă și măsline toate înfășurate în frunze. În unele zone ale junglei, se poate intalni Juane cu rădăcină yuca, paiche (cel mai mare pește din Amazon) și plantains prăjiți.



Kamlu wantan
Ca urmare a primei colonii chineze care a sosit în Peru în secolul al 9-lea , au aparut noi influente gastronomice. Astfel a aparut Chifa (bucătărie fusion chineză-peruană). Este un fel de mâncare care combina aroma de dulce și acru, iar ca ingrediente se folosesc: carne de porc, pui, ceapă și ardei și include de asemenea creveți, totul în sos de tamarind.



Carapulcra con sopa seca
Acest fel de mâncare este servit mai ales în orașele de coastă din sud  și este un  fusion dintre bucătăria peruviană și italiană. Carapulcra este o tocană de arahide, pui, ají panca și cartofi deshidratați. Este servit cu sopa seca, o farfurie de tăiței condimentati. Este frecvent preparata la nunți și la alte evenimente de familie.



Choritos a la chalaca
Originar din orașul port Callao, constă din midii umplute cu ceapă, roșii și boabe de porumb. Se foloseste suc de lime, la fel ca un ceviche.



Sudado de Pescado
Este un fel de mâncare preparat din pește la abur. Este un exemplu excelent de "bucătărie creolă", adica o combinație de ingrediente spaniole și ingrediente originare din Peru. Este de fapt o tocană condimentată cu roșii, usturoi, suc de lămâie, ceapă și ardei iute. În general, peștele este marinat cu mai multe specii și apoi gătit într-un sos cu vin alb.



Limeña
El Sighiro Limeño este un desert peruvian tradițional tipic in zona Lima. Această rețetă are un proces lent de gătit, care are ca rezultat o bază moale, similară cu o cremă, care este apoi acoperită cu bezea. Originea acestui desert se afla la mijlocul secolului al XIX-lea în Lima; Amparo Ayarza, soția poetului peruán ​​José Galvez, fiind cea care a creat reteta.



Sunt multe-multe feluri de mancare. Eu am incercat sa vi le prezint pe cele mai cunoscute. In final mai fac o remarca despre bucataria peruana, spunandu-va ca este la moda, fiind noua tendinta nutritionala.
Gusturile dar si dietele se indreapta acum mai mult spre exotism și prospețime. Oamenii vor să mănânce alimente mai ușoare, mai proaspete și mai sănătoase. Bucătăria peruană este inventivă, sănătoasă și fină.

Inca un motiv sa vizitati Peru!