Autor Subiect: Cheile Varghisului si decorul natural al "Cold Mountain" 27 - 29 mai 2022  (Citit de 3082 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Valentin F

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Cheile Varghisului si decorul natural al "Cold Mountain" 27 - 29 mai 2022
« Răspuns #15 : Miercuri, 25 Mai 2022, 22:46 »
Buna seara tuturor !

Diana, mi am propus sa ajung pana n ora 13.
Doresc sa servesc o ciorba, mai ales daca i gulas🙂

Multumesc, Valentin

Offline apus de soare

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Bună ziua! O problemă personală mă împiedică să mai merg în această excursie. Tare îmi pare rău! Dacă există cineva doritor, poate merge în locul meu.Numai bine tuturor !

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Am notat optiunile voastre privind pranzul de maine.
O singura persoana a solicitat meniu vegetarian.

Vremea se anunta in continuare ca vremea...
Totusi, mâine vremea va fi frumoasă, vom merge mâine la 15:00 in rezervatia de la Reci.
Daca va este mai la indemana, mai ales pentru cei care veniti din nordul tarii, exista si posibilitatea sa ne intalnim direct in zona lacului.
Am sa merg maine inainte si am sa va transmit locatia exacta, urmariti-va contul de Wapp.

Turul ghidat in Bicfalau va incepe duminica la 09:15 in centrul satului, circa 15 minute de mers pe jos de la pensiune si dureaza in jur de o ora jumatate.
Pentru ghidul local vom strange câte 10 lei/persoana.

La Cheile Varghisului biletul de intrare este 8 lei.

Daca mai este cineva care nu are cu ce sa ajunga la pensiune, o doamna din Constanta poate lua maine pe cineva de la gara din Brasov.

Inca o data, verificati-va echipamentul montan pentru drumetia de sambata.
Pentru mâine, echipament sport, usor.

Grija la drum, ne vedem mâine cu soare si voie bună!  *|*





Offline RaduM

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
O calatorie foarte incitanta in care Diana a avut inspiratia sa parcurgem Cheile Virghisului cu podete si pesteri si mers pe bolovani si la intoarcere sa ne duca la un punct de belvedere , ca sa vedem zona si de sus , de unde sa coborin la inceputul traseului .

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
F frumoasa excursia, Diana!
Zona asta de depresiune, linistea, natura nealterata m-a revigorat! Cazarea a fost f placuta, cu gradina, terasa si mai ales terenul de baschet la discretie, gazdele primitoare,mancare bio, de casa.
Plimbarea pe deal la apus cu miros de salcam si pin si cantec de greier, a fost superba, si ratacirea prin iarba inalta plina de flori exceptionala!
Excursia a fost impanata cu miscare pe cheile Varghisului, cunoasterea istoriei locurilor, a arhitecturii, m-am bucurat sa il cunosc pe artistul plastic, satean al locului , care a reusut sa restaureze conace si sa creeze un muzeu al cahlelor.
Trebuie sa mentionez si experienta minunata cu motocicleta  la apus prin depresiune, cu muntii in jur.(multumim participantilor pt pasiunile lor).
Si sa nu uit si de minunata rezervatie de la Reci cu casutele pitoresti de vacanta din lemn predominent unguresti si de padurea rara de mesteacan, cu poieni insorite, coborata parca de pe panzele  tablourilor.
Atmosfera a fost frumoasa de prietenie, ca in SC.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Cheile Varghisului si decorul natural al "Cold Mountain" 27 - 29 mai 2022
« Răspuns #21 : Miercuri, 01 Iunie 2022, 10:35 »
Da, intr-adevar, a fost o iesire vesela, energizanta cu multe plimbări, distractie si, mai ales, vreme buna!  *|* M-a bucurat entuziasmul si dorinta voastra de a descoperi si intelege aceasta zona mai putin stiuta din Covasna.

Am inceput excursia cu o plimbare relaxanta in rezervatia de la Reci, pentru a profita de soarele frumos de dupa-masa. Era liniste, din fericire aceasta zona este inca ferita de turismul de masa, doar localnicii vin aici sa se bucure de natura, echitatie sau plimbari cu bicicleta.

Am ajuns si noi intr-un colt mai ferit al rezervatiei unde am gasit un punct de hranire si observare a animalelor si pasarilor. Am stat de vorba cu fotograful care astepta, rabdator, caprioarele, am studiat cu interes casutele ingenioase ale pasarilor confectionate din trunchiuri de copaci.

Dupa cina am continuat plimbarea pe dealul din apropierea pensiunii, o incalzire numai buna pentru drumetia de a doua zi :) Am urcat pâna la un punct de belvedere cu o priveliste grozava, unde ne-am bucurat de un apus superb. Cei mai norocosi dintre noi am vazut si câteva caprioare.

Sa tot stai pe dealuri la ceas de seara, cu zumzet de greieri si triluri de pasarele dar, pentru ca in padure mai traiesc si alte animale, am revenit in sat cu un ocol, prin iarba mare si floricele, pentru a prelungi plimbarea la apus. O experienta foarte faina, cu cântece si veselie  :thumbup: :dance:
































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Sâmbata, vremea se anunta apocaliptica cu furtuni, coduri de precipitatii, grindina... Dar cerul era instelat vineri noaptea, iesise si soarele dimineata. Picura putin când am ajuns la Vârghis dar s-a oprit pâna am intrat in rezervatie.

Pietrele erau ude dupa ploile din zilele anterioare, aluneca pe unele portiuni. Ma bucur ca recomandarile privind echipamentul au fost luate in serios si mai toata lumea avea ghete/ bocanci de munte. Am avut noroc, o ploaie usoara, de vara si-a facut aparitia exact la 5 minute dupa ce am iesit cu totii din chei. Am preferat sa ne intoarcem pe un traseu mai lung, dar  pitoresc, cu un punct de belvedere grozav asupra cheilor.

Era liniste, mirosea a verde crud de primavara si flori, asta pentru ca majoritatea turistilor revin prin chei. Cred ca multi nici nu stiu de acest drum, ni s-au mai alaturat  câtiva turisti care nu stiu traseul. Asa se explica faptul ca am vazut cateva caprioare iar prin fața mea a sarit, la un moment dat, un pui de urs :) Stiam ca se poate intampla si asta, chiar vorbisem inainte cum trebuie sa reactionam in astfel de situatii.

Am parcurs intregul traseu in circa 5 ore, un timp foarte  bun avand in vedere complexitatea traseului. Nu a mai plouat deloc desi stiam ca la pensiune plouase toata ziua. A urmat o cina delicioasa si apoi o noua plimbare prin sat, ne trecuse toata oboseala  :thumbup: