Autor Subiect: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie  (Citit de 3946 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ElenaU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #15 : Marți, 06 Septembrie 2022, 17:22 »
Buna Diana,

Doresc sa ma inscriu la excursiile optionale.

Multumesc,
Elena

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #16 : Marți, 06 Septembrie 2022, 22:56 »
Buna Diana,

Doresc sa ma inscriu la excursiile optionale.

Multumesc,
Elena

Multumesc, am notat, ti-am transmis mailul cu mai multe detalii.

Offline AILIL

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 10 Septembrie 2022, 14:30 »
Buna ziua,

Doresc sa ma inscriu la excursiile optionale.

Cu multumiri,
Felicia

Offline Max

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Buna, Diana!
Doresc sa ma inscriu in excursiile optionale.
... in toate ...  ;D

Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #19 : Marți, 13 Septembrie 2022, 13:02 »
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti, pentru biletele de avion achizitionate prin agentia Bon Voyage, din Bucuresti, avem inclus bagaj de cala?
Va multumesc.
O zi frumoasa tuturor si sa ne vedem cu bine!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #20 : Miercuri, 14 Septembrie 2022, 22:54 »
Condiţii de călătorie în Italia
https://www.mae.ro/travel-conditions/3711
22 august 2022

Începând cu 1 iunie 2022, pentru intrarea/întoarcerea în Republica Italiană nu mai este necesară prezentarea certificatului digital UE la momentul îmbarcării sau trecerii frontierei de stat.

Anterior, începând cu 1 mai 2022, autoritățile italiene au renunțat la solicitarea de completare a Formularului Digital European de Localizare a Pasagerilor (PLF).

Măsurile restrictive de intrare în Republica Italiană, legate de Covid-19, dispuse anterior prin Ordonanțe de către Ministerul Sănătății, nu au fost prelungite după data de 31 mai 2022.

MĂSURI PE PLAN INTERN:

    Până la 30 septembrie 2022, este obligatorie purtarea măștilor de protecție de tip FFP2 în mijloacele de transport în comun (trenuri, nave, feriboturi, autobuze etc.), cu excepția avioanelor, în structurile social-sanitare, de asistență socială, cât şi în structurile de sănătate.

    Transportatorii mijloacelor de tip maritim și terestru, precum și delegații acestora, au obligația de a verifica dacă sunt respectate prevederile care reglementează utilizarea dispozitivelor de protecție respiratorie prevăzute mai sus.
    Nu sunt obligați să poarte dispozitivul de protecție respiratorie copii sub vârsta de șase ani, persoanele cu patologii sau dizabilități incompatibile cu utilizarea măștii și persoanele care desfășoară activități sportive.
    Se recomandă totuși purtarea dispozitivelor de protecție respiratorie în toate locurile publice interioare sau în locurile deschise publicului.
    În Italia, începând cu data de 1 mai 2022, nu mai există obligația de a prezenta „Green Pass” pentru transportul în comun, restaurante, hotel etc.
    De la 1 februarie 2022, în Italia, certificatul digital UE eliberat în urma finalizării schemei complete (două doze sau doză unică de vaccin) și certificatul digital UE de vindecare sunt valabile șase (6) luni.
    Certificatul digital UE obținut în urma vaccinării cu doza de „rapel” are, în prezent, o durată nelimitată în Italia.

Bilete de avion si asigurarea medicala

Agentia Bon Voyage a trimis pe e-mail, fiecarui participant, biletele de avion si asigurarea medicala, in cazul in care au fost achizitionate prin intermediul agentiei.
Avem rugamintea sa confirmati primirea e-mailului si, de asemenea, sa aveti la voi, pe perioada excursiei, asigurarea medicala.

Va rugam, de asemenea, sa efectuati check-in-ul online.
Serviciul este deja disponibil, eu l-am efectuat atât pentru zborul de marti de la Bucuresti cât si pentru cel de retur.

Pe bilet este mentionata dimensiunea bagajului de mână - avem inclus si un bagaj de cala de 20 kg
Mai multe info: https://wizzair.com/ro-ro/informatii-si-servicii/informatii-calatorie/bagajul

Info zbor Wizzair W6 3165
Marti 20 sep 2022 14:15 București H. Coandă - Bari 15:00

Ora si locul de intalnire la aeroport: 11:15 la plecari, in fata cafenelei Lavazza

Transfer aeroport - hotel
Hotelul ofera transfer gratuit de la aeroport la hotel si retur.

Excursii optionale
Am notat optiunile voastre.
Mai astept câteva raspunsuri si revin cu detalii.

Duminica seara voi crea grupul de Wapp pentru a comunica mai usor pe perioada excursiei.
Va rog sa imi transmiteti numarul de telefon in cazul in care nu este cel pe care l-ati transmis agentiei.

In cazul in care mai aveti intrebari le puteti adresa aici, pot fi utile si pentru ceilalti.

Spor la pregatiri!  *|*



Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2022, 23:13 »
Vești bune referitor la activitățile opționale  *|*

Aveți mai jos programul și costurile, calculate la un grup de 15 persoane:

Marți 20 septembrie: tur pietonal în Bari, Orașul Vechi in jurul orelor 19:00 pm, durează circa 2.5 ore
Tariful pentru turul pietonal este inclus în costul excursiei.
În cazul în care reusim să vizitam și situl arheologic impresionant aflat dedesubtul Catedralei metropolitane, vom achita suplimentar 3 euro/persoana.
Muzeul se inchide la ora 19:00 dar am vorbit să prelungeasca programul pentru noi până la 19:30.
Pentru încă 3 euro, vom putea servi un panzerotto foarte bun si o sticlă de bere la o pizzerie cunoscută din orașul vechi  :buck2:
Deci, în total 6 euro.

Miercuri 21 septembrie: tur privat cu microbuzul si ghid local la Alberobello si Locorotondo

 09:00 a.m. pick-up from our stay in Bari;
- drive off the beaten paths through ancient olive trees;
- guided tour of Alberobello;
- visit inside a Trullo + visit of the Trullo church of Sant'Antonio;
- free time;
- guided tour of Locorotondo
- return to our stay in Bari 6/7 hours after departure time.
Aici mai astept un răspuns referitor la tariful final.

Joi 22 septembrie: Matera
Cel mai convenabil este să mergem cu autobuzul care pleacă la 09:15 de la aeroport.
Un bilet costă/sens ~6 euro si calatoria dureaza 1h15

Am vorbit să avem tur pietonal cu ghid local, 2 ore.
Tariful este 12 euro/pers calculat la grup de 15 pers.
Suplimentar, vom mai achita câteva bilete de intrare, vă anunț după ce primesc programul exact de la ghidul local.

Vineri 23 septembrie:
Polignano a mare
De la Bari vom merge cu trenul. Biletul costa circa 3 euro/sens si calatoria dureaza 30 de minute

La 12:30 am rezervat o plimbare cu barca in regim privat (vom avea 2 ambarcatiuni) la spectaculoasele pesteri naturale din Polignano a Mare excavate prin acțiunea directă a mării, accesibile doar pe mare: Grotta delle Rondinelle, Grotta Azzurra, Grotta Ardito si Grotta Palazzese

Tariful este de 33 euro calculat la un grup de 15 persoane.
The itinerary is divided into 23 stages and includes:
 * The visit of all the caves of Polignano; 🚤
 * An aperitif offered on board (Prosecco & Taralli*); 🍾
 * A stop&swim 🏊‍♀️

Taralli sunt niste covrigei originari din regiunea italiana Puglia. Sunt preparati cu ulei de masline , vin alb sec si adaos de diverse seminte sau condimente

Plecarile au loc din portul San Vito, aflat la circa 4 km de gara.
Contra cost, se asigura transfer dar eu va propun sa mergem pe jos, este o plimbare relaxanta de circa o ora in apropierea marii, pe drum vom vedea plajele si principalele puncte de atractie din statiune.
Apoi, timp liber penru plajă, baie.
Optional, din Polignano a Mare putem merge cu trenul si la Monopoli, un orasel pitoresc cu plaje frumoase - sunt doar 15 minute


Sâmbătă 24 septembrie:
Timp liber.

Pentru după-masa am primit o oferta de la partenerul local pe care nu am putut-o refuza. Sunt convinsa ca toata lumea isi va dori sa participe.

Este vorba de o vizita ghidata intitulata The Mystery of Saint Nicholas, tur organizat si condus chiar de directorul muzeului Sf Nicolae din Bari. Turul va avea loc la Bazilica Sf Nicolae si la Muzeul acesteia- unele dintre cele mai importante obiective din Bari, de neratat intrucât aici se gaseste mormântul Sfantului Nicolae, considerat ocrotitorul copiilor.
Activitatea va avea loc intre orele 18:00 - 20:00.
Tariful special pentru aceasta activitate este de 8 euro/pers + 3 euro biletul de intrare la muzeu (in loc de 8 euro cât este tariful standard).

Am aranjat sa mergem apoi la un local traditional din centrul vechi unde vom degusta câteva din specialitatile gastronomice din Bari:  parmigiana, rice, potatoes and mussels, gagliozze (fried polenta), fried bread si desigur orecchiette cu brasciola.
Gazdele ne vor oferi mai multe detalii despre aceste preparatele locale.
Tariful este de 15 euro/persoana.

Duminică 25 septembrie: Matera
Timp liber dimineata, la 13:45 trebuie sa fim la aeroport.

Ca buget, pentru transport si activitatile optionale, ar fi in jur de 200 de euro.
In prima zi a excursiei voi incasa contravaloarea actiunilor optionale urmand ca apoi sa le achit partenerilor nostri.
Este inca vârf de sezon, o perioada aglomerata datorita campionatului de sarituri care are loc zilele acestea la Polignano a Mare.
Am facut deja rezervarile pentru toate activitatile de mai sus pentru ca foarte greu am gasit disponibilitate si tarifele obtinute sunt foarte bune.

Vremea si echipament

Vremea se anunta placuta, calda, in jur de 22 grade ziua.
Sa aveti imbracaminte si incaltaminte comoda, sport - vom merge mult pe jos, va fi si teren accidentat, in special la Matera.
Nu uitati echipamentul de baie, slapi, un prosop, sapca/palarie de soare, lotiune de protectie.

Mese si restaurante

Preturile la Bari sunt, in general, convenabile. Un fel de bază este in jur de 15 euro dar vom gasi si multe specialitati tip street food la preturi mici.
Foarte important, restaurantele si magazinele sunt inchise in general intre orele 15:00 - 19:00 / 19:30, unele inchid chiar mai devreme, in jurul orelor 12:00/13:00.

Transfer aeroport, transport de la hotel

Hotelul ofera transfer gratuit de la aeroport la hotel si retur, trebuie doar sa sun la hotel dupa ce ridicam bagajele.

Hotelul se gaseste la o statie de metrou de aeroport.
De la hotel se ajunge cel mai usor in centru cu trenul, statia Europa - biletul costa 1,10 eur si calatora dureaza in jur de 15 minute - Stazione Centrale; de aici mai sunt in jur de 15 minute de mers pe jos până în orasul vechi.

A mai rămas puțin  *|*


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #22 : Duminică, 18 Septembrie 2022, 18:17 »

Miercuri 21 septembrie: tur privat cu microbuzul si ghid local la Alberobello si Locorotondo
Aici mai astept un răspuns referitor la tariful final.

Excursia costa 90 euro/persoana, tarif calculat la 15 participanti.
Am primit azi raspunsul privind tariful final, dupa ce s-a facut upgrade la transport, pentru un microbuz mai mare, de 19 locuri.
In mod exceptional, firma locala ni-l ofera la tariful agreat pentru microbuzul initial care avea capacitate mai mica.
A fost insa nevoie sa mai achit 410 euro in contul acestei excursii, din contul meu personal, noua firma de transport solicitand un avans mai mare.
De retinut ca nu mai exista posibilitatea de anulare.

Referitor la bani si bagaje

Mare grija unde va tineti banii si lucrurile personale importante - niciodata in buzunare exterioare sau toti banii intr-un singur loc.
De preferat sa aveti ceva de pus la gât, un buzunar ascuns.

Va recomand, de asemenea, sa va puneti un semn distinctiv pe troller, atât pentru a-l recunoaste mai usor, cât si pentru a nu fi confundat cu un alt bagaj.
E bine sa va etichetati bagajul de cala - cu datele personale si cele ale zborului, puteti pune un bilet intr-un buzunar exterior.
Va recomand sa va puneti si câteva schimburi de stricta necesitate in bagajul de mână, in cazul in care bagajul de cală nu ajunge odata cu noi.

Sper ca ati reusit sa va efecuati check-in-ul, nu am primit inca niciun mesaj in acest sens.
Nu uitati sa va tipariti cartea de imbarcare.

Si, pentru a intra in atmosfera de vacanță:  *|*




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #23 : Duminică, 02 Octombrie 2022, 12:01 »
Bari, o poveste frumoasa, cu peisaje surprinzatoare, oameni calzi, prietenosi, o atmosfera foarte faina, autentic Italiana in toate locurile pe unde am colindat  :smitten:

O zona pe nedrept promovata mai puțin din punct de vedere turistic dar atat de ofertanta. Mie mi-a depasit asteptarile desi ma intorsesem recent de pe Valea Loirei, o destinatie care greu poate fi egalata :)

Am simtit aici, la Bari, fara exceptie, dorinta ghizilor locali de a ne arata cele mai frumoase obiective, de a ne impartasi povestile si legendele  in zonele vizitate, astfel incat sa simtim spiritul local, nu doar sa bifam niste destinatii turistice.

Un mare merit  l-a avut ghidul local din Bari, fondatorul unei asociatii culturale care promoveaza valorile locale si care ne-a oferit o excelenta prezentare a orasului vechi. Am vazut atunci cât de indragit era de localnici, era ora la care orasul prindea viata, momentul perfect pentru socializare..

Am inceput turul pietonal cu o incursiune in subsolul Catedralei Metropolitane, un univers fascinant cu vestigii de mii de ani, inca din perioada romana. Am colindat apoi stradutele inguste, descifrand simboluri si semne bine ascunse, o adevarata calatorie initiatica.

Surprizele insa aveau sa continue: Pasquale aranjase sa gustam câte un panzerotti si un Peroni in aer liber, intr-o piateta ce mai pastreaza  coloane vechi de mii de ani. Delicios acest panzerotti, fierbinte, un fel de langos umplut cu mozzarella si sos de rosii, cel mai bun din Bari.

Pasquale mai avea inca multe povesti dar, cum noi incepeam sa ne resimtim dupa o zi plina, ne-am indreptat, in cele din urma spre gara, pe drum continuand sa ne povesteasca despre locurile pe langa care treceam. Impresionante devotamentul, pasiunea sa, lucruri  tot mai rare in destinatii turistice intens promovate.

Am ajuns la hotel obositi dar, spun eu, a meritat din plin aceasta experienta, Bari vechi este un loc minunat, in special alaturi de un ghid precum Pasquale.























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #24 : Duminică, 02 Octombrie 2022, 14:26 »
Cu forte proaspete, a doua zi ne-am indreptat cu microbuzul pe care-l aveam inchiriat spre Alberobello, unul din cele mai vizitate locuri din regiunea Puglia, aflat acum in patrimoniul Unesco. Alaturi de ghidul local am aflat povestea casutelor trulli si chiar am intrat intr-una din acestea, in prezent muzeu. Am aflat, astfel, de la ghidul   din Alberobello si mai multe detalii interesante despre modul arhaic de viata al locuitorilor de aici.

Multa forfota la Alberobello, multi tineri, menestreli, o placere sa the plimbi printre trulli pe stradutele intortocheate. O multime de bunatati la tot pasul, noi am gustat un lichior foarte bun facut din diverse fructe, printre care si flori de cactus  :buck2:
Masa de pranz intentional sa o luamla unul din localurile din zona dar ghidul a reusita sa rezerve la un local de familie din apropierea localitatii Locorotondo, cunoscut doar de localnici. Am desciperit aici preparate gustoase, de casa, preparate pe loc pentru noi. Delicioase pachetelele cu legume, branza proaspata, vinetele prajite si, mai ales, celebrele orechiete, specialitatea regiunii. O noua experienta locala foarte faina!

Cu greu ne-am dar dusi dupa asa ospat dar mai aveam de mers si la Locorotondo, un sat medieval pitoresc, renumit datorita asezarii sale in forma concentrica. Am desciperit insa, cu ghidul local, si alte obiective interesante, stradute pitoresti, foarte pitoresc si linistit la ora la care am ajuns noi.

Ne-a placut foarte mult excursia, Alberobello este, intr-adevar, un loc care nu trebuie ratat. Priviti fotografiile si imi veti da dreptate.































i

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #25 : Duminică, 02 Octombrie 2022, 15:46 »
Matera a fost urmatoarea destinatie a excursiei noastre la Bari. O asezare fascinanta, misterioasa, ale carei taine le-am descifrat impreuna cu ghida locala, recomandata de Pasquale,  prietenul nostru din Bari.

 Probabil cea mai veche asezare din Italia si fosta capitala culturala europeana, in trecut una dintre cele mai sarace zone, Matera este in prezent patrimoniu Unesco si un obiectiv de neratat in regiunea Puglia.

Am inceput vizita pietonala cu o oprire ad-hoc in piata de legume si fructe din zona centrala. Tanjeam cu totii dupa legumele si fructele proaspete pe care le vazuseram doar de pe fereastra microbuzului sau din tren...

Cele 2 ore parca au zburat impreuna cu Teresa, foarte interesante povestile si legendele locului. Eram doar noi pe stradutele intortocheate de piatra, un adevarat labirint unde ai toate sansele sa te ratacesti sau sa ratezi obiective importante daca esti pe cont propriu.
Noi am avut sansa sa traim o experienta autentica, ghida fiind chiar din Matera, locul unde s-a nascut si unde traieste in continuare. Asa am aflat lucruri interesante din culisele celebrelor filme turnate la Matera, respectiv "Patimile lui Isus" in regia lui Mel Gibson sau "No Time to Die", ultima capodopera cu James Bond.
Foarte interesant si muzeul din interiorul unei vechi bisericute rupestre, devenit acum expozitie pentru mai multe sculpturi ale lui Dali. Da, italienii stiu sa faca turism si sa atraga vizitatori..

Am terminat vizita pietonala in timpul renumitei sieste de pranz, ora la care majoritatea restaurantelor si magazinelor se inchid. Dar, in piata centrala era agitatie, pregatiri pentru un important congres euharistic, duminica urma sa vina Papa Francisc la Matera.
Am avut noroc si am gasit un local cu mese libere chiar in apropierea scenei, cu preparate locale gustoase si o atmosfera linistita.
 Nu am rezistat insa tentatiei de a mai colinda apoi pe stradutele pitoresti, nu toate magazinele erau inchise asa ca a fost timp si pentru cumparaturi.

A fost frumos la Matera, este o destinatie intr-adevar speciala, pe care cei interesati de cultura si istorie o vor aprecia.
Ma bucur ca am ajuns la Matera, o poveste tulburatoare care impresioneaza prin atasamentul localnicilor fata de orasul lor.
























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #26 : Duminică, 02 Octombrie 2022, 18:19 »
O noua zi, o noua aventura: Polignano a Mare!  *|* Era forfota mare in gara, multi tineri pe peron, semn ca este, intr-adevar, o destinatie foarte populara. Trenul a fost arhiplin, s-a stat si in picioare, dar nimeni nu parea deranjat. Calatoria a fost scurta, doar jumatate de ora, vremea era numai buna pentru plaja si chiar o baie in mare.

Noi am mers pe jos pâna in locul unde aveau loc plimbarile pe mare, circa 4 km pe care i-am parcurs intr-o ora, o plimbare placuta, de-a lungul coastei. Am avut inchiriate 2 ambarcatiuni, doar pentru noi, foarte profesionisti baietii. Marea era inca puțin agitata, cu o zi inainte nu s-a putut iesi pe apa, dar a fost foarte placut. Muzica italiana buna, peisaje care te lasau cu gura cascata, un pahar rece de prosecco, ingredientele ideale pentru o iesire perfecta pe mare.
 Cel mai mult ne-a placut ca am putut intra in pesteri, sa admiram coralii si diversele formatiuni stancoase create de mare. In apa nu am intrat dar, vrand- nevand, tot ne-am udat, unii mai mult, altii mai putin, in functie de noroc... ;D dar a fost fain. Acesta este farmecul unei excursii la Polignano..

La intoarcere cei mai multi din grup au preferat sa revina in centru cu taxi tuk-tukurile, o alta experienta inedita. Cativa am preferat sa revenim pe jos, dupa o masa delicioasa de pește in port, cel mai bun loc pentru a manca specialitati locale proaspete.
 Am mai avut timp de o inghetata in centru, o scurta vizita in piata volanta din centru unde puteai gasi de la paste si mirodenii pâna la diverse obiecte din ceramica.

Frumos la Polignano, a fost o experienta grozava pe care sigur o vom repeta si la anul pentru ca vom reveni la Bari, prea a fost frumos  *|*












































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
In ziua libera, in grup restrans, am preferat sa luam din nou la pas orasul vechi, de data aceasta la lumina zilei. Am vizitat intai Muzeul orasului, foarte interesant, dupa care am admirat spectacolul strazii, la propriu. Am vazut cum gospodinele pregateau in strada celebrele orechiete, am ascultat cantaretii ambulanti si, bineinteles, ne-am tras sufletul la una din terase pentru a savura un Peroni local.

Incepuse siesta, localurile incepeau sa se inchida astfel ca ne-am indreptat spre castelul din Bari, un alt obiectiv interesant, marturie a istoriei zbuciumate din aceste locuri. Foarte frumos, ne-a parut doar rau ca terasa superioara nu era deschisa pentru a admira imprejurimile.
Am ajuns apoi si in port, unde sosesc ferryboaturile, dar le-am putut admira doar de la distanta, accesul pietonal este dificil si chiar imposibil in mare parte, mai ales ca nu se poate trece din zona portuara spre orasul vechi, exista un zid, porti cu cifru..

Dupa-masa am participat impreuna cu ghidul local la o mini degustare de produse specifice zonei: branza, mezeluri, masline, rosii uscate, dulciuri, vin si limoncello, o experienta inedita de care au profitat si alti turisti care au crezut ca este vorba de o degustare publica...

A urmat apoi turul privat tematic dedicat sfantului Nicolae, intai la muzeul de arheologie si apoi in interiorul bisericii, unde sunt depuse osemintele sfantului. Frumoase povesti si legende, este un obiectiv care nu trebuie ratat in Bari.

Cina am luat-o la un local necoventional din centrul vechi, unde o doamna gateste specialitati de casa, pe care nu le gasesti in restaurantele clasice, preparate simple dar care ne-au surprins prin gust: cartofi cu orez si scoici, diverse paste, ardei copti, mamaliga prajita si multe alte bunatati. O experienta inedita, pe care o vom repeta si anul viitor.

A fost frumos la Bari, o excursie activa, s-a mers mult pe jos, am fost cam cu toate mijloacele de transport, in afara de bicicleta dar si aceasta a fost prezenta datorita lui Pasquale :).
O destinatie pentru toate gusturile, inclusiv pentru cei interesati de shopping, sunt magazine frumoase pe principala artera comerciala, doar preturile nu sunt la indemana..

Ciao, Bari, vom reveni si la anul, ne-au ramas inca multe locuri de explorat  *|*



































Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #28 : Miercuri, 19 Octombrie 2022, 17:21 »
Cu intarziere, tot vreau sa spun si eu cateva cuvinte despre aceasta excursie, care a fost f frumoasa. Diana a descris in amanunt cum a fost, exact asa a fost!
Diana ne-a facut cunostinta cu niste ghizi locali care au colorat locurile cu entuziasmul lor. Pasquale, ghidul nostru din Bari , ne-a dezvaluit in noapte biserici medievale, sfinti, moaste, artefacte de mii de ani, viata simpla si autentica, in mijlocul orasului Bari, locurile unde se mananca ca la mama italianca acasa. A fost un fel de Socrate din liceenii initiandu-ne in istoria medievala , antica, facandu-ne sa vedem ce omul modern grabit nu vede.
Cu Giuseppe am descoperit o frantura din Italia de sud rurala autentica, mixul de culturi mediteraneene,greci, cartaginezi, au fost asimilati in Italia mama , cu forta, si exploatata, agricultura a devenit intensiva, fara a lasa un loc parlog sau in voia lui, maslini la linie, uz intens de pesticide si ierbicide.
Tereza este nativa chiar din Mathera, cetate intr-o zona de relief cu calcar moale in care de mii de ani s-au succedat civizatii sapandu-si case in stanci. Senzatia ca atatea culturi au trait pe acelasi loc, da orasului o incarcatura emotionala f puternica. Tereza povesteste din interior istoria orasului, cum chiar stramutarea localnicilor din cauza conditiilor insalubre a dus la salvarea si conservarea artefactelor istorice. Tot ea este f mandra de orasul ei care a a aparut in filme celebre Patimile lui Isus, Ben Hur, James Bond si a fost capitala culturalaeuropeana in 2019
La Polignano a mare am fost niste printi si printese ce ne-am plimbat pe barcile cu motor intr-o mare de turcoaz, parca numai aici, la capatul Italiei, avand aveasta culoare.
Merita vazut!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Locuri pline de farmec: Matera, Alberobello, Polignano a Mare 20 -25 septembrie
« Răspuns #29 : Miercuri, 19 Octombrie 2022, 17:30 »