Autor Subiect: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022  (Citit de 2874 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Emylia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 13 August 2022, 12:40 »
Buna! Am uitat in mesajul precedant sa pun nr de comanda, #1245. Ramane dupoa cum am spus, transferul si toate optionalele.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 13 August 2022, 21:33 »
V-am trimis acum un email cu mai multe detalii referitoare la excursie.

Va rog sa confirmati primirea emailului si participarea la costurile privind transportul/activitatile optionale in cazul in care nu ati anuntat deja, până cel târziu miercuri 17 august.

Spuneti-mi daca nu ati primit, sa retrimit.

Urmăriți in continuare forumul, voi reveni mai aproape de plecare cu noi detalii.


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022
« Răspuns #17 : Duminică, 28 August 2022, 15:42 »
A mai rămas puțin...
Astept si eu cu nerăbdare să revin pe Valea Loarei, o zona atat de frumoasa.    *|*

Reiau in continuare câteva informatii utile privind excursia noastra.

Biletele de avion le-ati primit pe email, asigurarile medicale ale celor care au optat pentru ele sunt la mine.

Se poate efectua check-in-ul online cu 24 de ore inainte de ora plecarii.

Zbor  OB 105 Bucuresti 10:50 – Paris CDG 13:00

Ora si locul de intalnire: marti 30 august 07:45  a.m.

Plecari Internationale, zona din dreapta a salii cum intrati in aeroport, in fata cafenelei Lavazza.

Verificati sa aveti la voi cartea de identitate si/sau pasaportul.

Conditiile de calatorie in Franta sunt cele pe care le-am anuntat deja:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3698

Incepând cu data de 1 august 2022, au fost eliminate măsurile aplicate tuturor persoanelor care călătoresc în Franța și în teritoriile franceze de peste mări, indiferent de statul de proveniență, astfel:
•   Nu mai este necesară prezentarea certificatului de vaccinare, a testelor negative pentru COVID -19 sau a certificatului de recuperare de COVID-19;
•   Nu mai este necesară prezentarea motivului urgent al călătoriei;
•   Nu mai este necesară prezentarea declarației pe propria răspundere privind lipsa simptomelor de infectare cu SARS-CoV-2 și a contactului cu un caz confirmat.

Masca de protectie nu mai este obligatorie in Franta, dar este recomandata in spatiile aglomerate, atat inchise cat si deschise.

Bagaje

Avem inclus un bagaj mic de mana de maxim 10 kg, dimensiuni: 40 cm x 30 cm x 20 cm
+ un bagaj de cala de 23 kg (o singura piesa), dimensiuni: 100cm x 80cm x 30cm
Verificati si regimul lichidelor din bagajul de mână.

https://www.flyblueair.com/ro/ro/bagajul/
https://www.flyblueair.com/media/default/documents/dangerous_goods/liquids-ro.pdf

Nu uitati sa puneti un semn distinctiv pe troller pentru a-l identifica mai usor dar si pentru a nu fi confundat cu un alt bagaj.

Va recomand sa va etichetati bagajul, puneti intr-un buzunar exterior un bilet cu datele voastre de contact, datele zborului, pentru a fi mai usor de identificat in cazul in care se deterioreaza eticheta atasata de compania aeriana.

De asemenea, ar fi bine sa va puneti si ceva schimburi de stricta necesitate in bagajul de mana, in cazul in care bagajul de la cală nu ajunge odata cu noi.


Vremea si echipament

Vremea se anunta placuta, cu temperaturi in jur de 25 de grade, mai cald in prima parte a saptamanii

Se anunta si ceva averse, deci neaparat sa aveti la voi si geaca de ploaie, pelerina, incaltaminte impermeabila, comoda, potrivita pentru mers pe jos distante lungi.

O haina mai groasa seara, cand este mai rece.

Mese

Pentru prima zi sa aveti la voi sandviciuri, o gustare pentru drum.
La hotel ajungem doar seara.

Avem inclus micul dejun.
Hotelul dispune de restaurant care este deschis de luni până vineri la prânz.
Gasiti mai multe detalii pe pagina hotelului: https://www.au-relais-st-eloi.com

Un fel principal la un restaurant in Franta costa de regula minim 16 euro.
In zilele in care vizitam castelele, vom avea o pauza de masa de o ora pe care fiecare si-o organizeaza cum doreste.


Cheltuieli transport, excursii optionale

Estimativ, am calculat un buget de circa 500 euro pentru excursiile optionale, transferul de la aeroport.

La acesta se mai adauga cheltuielile personale, luati in calcul minim 30 euro / zi pentru mese.

In prima zi voi incasa banii pentru agentia locala din Tours:

Transfer aeroport dus-intors: ~ 194 euro/persoana + stationare in Paris 15 euro/persoana pentru circa 2 ore = ~ 210 euro
Am vorbit ca, in functie de vreme si de cum ajungem la Paris, sa avem o oprire in Paris de circa 2 ore, pentru o plimbare pe malul Senei.
Stabilim exact la fața locului.

Tur pietonal Tours 2 ore: 15 euro/persoana

Excursie opțională privată de o zi cu microbuzul si ghid local Castelele Chenonceau, Chambord și Blois.  (9 ore) - ~105 eur/pers
Excursie opțională privată de o zi cu microbuzul la Gradinile Castelului Villandry, Castelul Azay-le-Rideau si Castelul Saché
(8 ore) - ~93 eur/pers

Bilete de intrare:  17 euro x 3 castelele Chambord, Blois, Chenonceau

La acestea se mai adauga biletele de intrare la obiectivele pe care le vom vizita fara ghid si pe cont propriu:

Bilet intrare castel si gradini Villandry: 12 euro
Bilet intrare doar gradini: 7.5 euro
Audioghid: 4 EUR

Bilet intrare castel Azay le Rideau: 11.5 EUR

Biletul de intrare la Castelul Saché - muzeul Balzac costa 6 euro

Amboise
Castelul Amboise: 12.80 euro
Conacul Clos Lucé: 16 euro, necesita rezervare
Bilet tren Amboise-Tours: ~ 6 euro/pers/sens

Cramele Vouvray
Bilet de intrare 4 euro

Distractie si voie bună
Imi doresc sa fim un grup unit, vesel, sa ne bucuram de atmosfera de vacanta.
Orasul Tours are toate ingredientele, guinguetta este deschisa, de noi depinde sa ne simtim bine impreuna.

A bientot!  *|*

Diana

Offline rodisolo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022 - Citeva impresii
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2022, 16:12 »
Bonjour à tous !

Fiecare acțiune Singles Camp este un regal în sine.  :smitten:
De data asta, traseul grupului nostru a fost regal la propriu, așa cum a promis descrierea de pe forum. Fiecare zi a fost plină de evenimente și surprize plăcute, pe oriunde am umblat norii s-au dat la o parte și ne-am bucurat de peisaje magnifice, am respirat între pereții unor castele multiseculare, am ascultat povești palpitante cu regi, regine și alte... participante la istoria Franței. A fost și timp de plimbări pe malurile Senei și al Loarei, mici cumpărături sau simplă contemplare, socializare serile la terase cochete.  *|*
Voi mărturisi și aici ceea ce am declarat pe grup: Diana Lupu este o lideră de grup completă și eficientă - a rezolvat absolut orice problemă de organizare, iar datorită muncii ei noi ne-am bucurat fără stres de fiecare clipă; a selectat maxim din peisajul turistic, ne-a oferit informații istorice bogate, clare, concise despre fiecare obiectiv, a avut înțelegere pentru micile abateri de la... etichetă  :rtfm: datorate probabil entuziasmului de a explora.

Cu Singles Camp ai ocazia să observi o pleiadă de caractere și temperamente, fiind la rândul tău observat/ă, există oportunitatea introspecției și a (auto)educării, este un prilej bun de a lega prietenii într-o societate tot mai atomizată și egotică. Eu una am evoluat (mai e de lucru...  :worship: ) în acești ani după fiecare acțiune: în primul rând, sunt mult mai punctuală: îmi iau timp de rezervă pentru situații neprevăzute, conceptul de ora 11 înseamnă să fiu în locul stabilit cel târziu la 10.55 sau să anunț din timp dacă ceva a intervenit; în al doilea rând, mă gândesc de două ori înainte de a face o remarcă sau o glumă care, deși binevoitoare (cum altfel?), ar putea ofensa pe cineva care nu mă cunoaște bine; în al treilea rând, mă abțin să comentez abrupt ceva ce mă deranjează, dacă nu-mi pune viața în pericol imediat; în al patrulea rând (completarea la al doilea) îmi fac periodic o autoevaluare (+/-) și încerc să empatizez cu persoanele din grup. Și mai mult de toate astea, înaintea fiecărei acțiuni recitesc acele recomandări și cerințe Singles Camp, întrebându-mă dacă sunt la înălțimea lor. Complicată ființă, nu?

Mulțumim Diana Lupu!  :flori: Mulțumiri Gigi Cîndea și întregii echipe  :pleasantry:  care faceți posibile astfel de întâlniri în spații culturale diverse.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Castelele de pe Valea Loirei 30 august - 5 septembrie 2022
« Răspuns #19 : Duminică, 18 Septembrie 2022, 00:01 »
Rodica, multumesc! Ai surprins foarte bine spiritul actiunilor Singles Camp si ai intuit foarte bine importanta grupului in reusita acestor excursii. Pentru că, intr-adevar, oricât ne-am stradui noi ca organizatori, contează foarte mult sa actionam ca un grup de prieteni, sa nu facem ceva ce noua nu ne-ar face noua placere.
Punctualitatea este, de asemenea, importanta. Sfertul academic nu exista in turism, mai ales in Franta unde, ati observat, toata lumea ajungea la timp, este o forma de respect.

Ai intuit corect, feedbackul este foarte important, nu doar pentru noi, ca organizatori, ci si pentru cei noi care stiu, astfel, la ce sa se astepte când vin pentru prima oara cu noi sau pentru cei care vor sa afle cum a fost intr-o actiune trecuta. Multumesc inca o data pentru aprecieri, atitudinea pozitiva, ati fost un grup foarte fain si m-am bucurat si eu, alaturi de voi, de frumoasa vale a Loarei si castelele sale minunate. O zona cu adevarat pitoreasca, diferita de alte regiuni ale Frantei.
Acum sunt din nou pe picior de plecare dar voi reveni cu impresii detaliate pentru ca sunt inca sub impresia clipelor frumoase pe care le-am petrecut impreuna.

Adaug deocamdata doar câteva imagini din Paris, prima noastra oprire inainte de incursiunea pe Valea Loarei. Indiferent de câte ori ai mai fost la Paris, de fiecare data este la fel de fermecator, nu te poti satura de el. Am avut timp acum doar pentru o plimbare până la Turnul Eiffel, pe malul Senei pentru a evita aglomeratia de dupa-amiaza de la iesirea din Paris dar suficient cât sa simtim puțin pulsul orasului si pentru a gusta o clătită pariziana. Am inceput plimbarea de la podul Alma, in apropierea caruia a avut loc tragicul accident al printesei Diana - exista acum un monument in memoria sa. Am vazut si celebrele bateaux mouche pline ochi de turisti entuziasmati si am revenit pe lângă frumoasele grădini Trocadero. Eu am ajuns si aproape de spectaculosul pod Alexandre III, grea decizia de a sta la o cafea sau a mai colinda putin... Cred insa ca vom reveni cu mai mult timp, stiu ca va doriti sa revedem Parisul in tihna :)