Autor Subiect: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022  (Citit de 3173 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #15 : Marți, 02 August 2022, 21:17 »
Din Sibiu in acest moment nu sunt inscrisi.
Zonele din care se vine: Bucuresti, Ialomita -1, Covasna -1, Neamt -1 & Iasi -1.

Offline for_Alina_B

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #16 : Miercuri, 03 August 2022, 10:57 »
Bună, doresc și eu emailul cu programul excursiei 😊
Mulțumesc

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #17 : Miercuri, 03 August 2022, 14:39 »
INFORMATII PLECARE

Microbuz: B 530 NEW
Sofer: Sorin Tel 0761/669812
Plecare ora 06:00
Statia Petrom Aurel Vlaicu

Pt conexiuni urmariti traseul si sunati soferul doar in dimineata  plecarii.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #18 : Miercuri, 03 August 2022, 18:52 »
Bună, doresc și eu emailul cu programul excursiei 😊
Mulțumesc

Ti-am retrimis mailul.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #19 : Joi, 04 August 2022, 17:40 »
Reiau informatiile privind transportul:

Microbuz: B 530 NEW
Sofer: Sorin Tel 0761/669812
Plecare ora 06:00 Statia Petrom Aurel Vlaicu


Ora de intalnire la Brasov: 08:30

Benzinăria Lukoil Săcele, Calea Bucuresti 9 (ieșirea din Brașov spre București, lângă hotel Ramada)
Gabriela si Paul m-au anuntat ca vor urca impreuna cu mine de la Brasov - va rog sa nu intarziati, ceilalti veti urca cu totii din Bucuresti.

Reiau si rugamintea sa ajungeti la timp, la ora 06:00 se va pleca.

Referitor la incaltaminte, pentru că am primit intrebari in acest sens - nu este nevoie de bocanci de munte.
Incaltamintea inchisa este recomandata de catre cei care organizeaza plimbarea cu caruta - se merge puțin si prin pădure dar prinde bine si daca vrem sa ne miscam in apropierea pensiunii.

Ne vedem mâine cu multă bună voie si atmosfera de vacanță, vom vedea locuri frumoase.  *|*

Offline MOT

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #20 : Luni, 08 August 2022, 11:30 »
A fost o excursie minunata, din toate punctele de vedere: un ghid exceptional, care a pus la punct fiecare detaliu din program, o locatie superba, locuri minunate, oameni frumosi, atmosfera destinsa, placuta, drumetii foarte placute, si nu in ultimul rand Ciubarul !!!
Multumesc Diana, multumesc Sorin si multumesc tuturor colegilor de excursie! Voi reveni cu siguranta!

Offline for_Alina_B

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #21 : Luni, 08 August 2022, 15:47 »
O experiență de neuitat, ❤️ ! De la transport, cazare , căldură localnicilor , curățenia localităților in care am poposit , totul a fost la Superlativ.

Mese copioase, preturi decente , programul  de activități fascinant.

Multumim Diana ,   Sorin -soferul nostru ,  gazdelor de la frumoasa pensiune , gazdelor de la Lăzărești  (căluților puternici) 

 Ne am incarcat bateriile la maxim 💚🍀💚🍀  ! Am mai fi stat  încă pe atât 🌞

Ayna Cretulina

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #22 : Luni, 08 August 2022, 22:28 »
O excursie  amuzanta, prietenoasa, plina de farmecul locurilor - ca intotdeauna.   :thumbup:
Mi-a placut sa vizitez muzeele inedite, sa-mi incarc bateriile de la verdele padurii, sa dansez serile, sa ma dau in leagan, sa ma plimb cu caruta, sa cunosc noii veniti - si ma bucur ca inca vin atat de multi oameni noi.
Ma bucur ca v-am cunoscut si ca am petrecut 3 zile alaturi de voi.



Imagine din muzeul Haszmann Pal.



 "Curte" din Targu Secuiesc - una din cele 73.



O parte din papusile de la Muzeul de Istorie a  Breslelor - ca sa aflati povestea lor - trebuie sa ajungeti aici !!  O0



Si nu in ultimul rand - ce inseamna sa pui suflet in ceea ce faci. Nu mi-a venit sa cred cand ni s-a spus ca sunt lucrate manual si nu pot fi folosite sabloane pentru ca se lipesc !!  :bow:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Ciubar, natura, ozon si voie buna 5 - 7 august 2022
« Răspuns #23 : Marți, 09 August 2022, 14:01 »
Super atmosfera, super grup la excursia in Harghita!  *|*
3 zile pline de voie buna, plimbari in natura, vizite in locuri linistite, ferite de turismul de masă, gazde primitoare si localnici prietenosi  :thumbup:

Un grup unit, oameni faini, interesati de toate obiectivele din program, dornici sa afle mai multe despre locurile in care am ajuns. Pensiunea am gasit-o asa cum o stiam, suntem deja de-ai casei acum :) Aerul tare, de munte, padurea din apropiere, mâncarea traditionala gustoasa si indestulatoare, conditiile bune de cazare si, nu in ultimul rând ciubarul cu apa sarata,  sunt doar câteva dintre motivele pentru care am revenit la Mountain Rest, o pensiune care isi merita pe deplin numele.

Am inceput excursia la muzeul etnografic din Cernat, un loc linistit, ingrijit, cu o multime de exponate interesante din lumea satului. Eram doar noi, chiar pe când plecam a aparut un autocar mare cu turisti din Ungaria.

La Târgu Secuiesc am continuat incursiunea in universul breslelor, am intrat in câteva curti tip strada, specifice localitatii. A mers tare bine apoi un gulas la un restaurant local. Desertul l-am luat la atelierul de turta dulce, dar numai dupa ce fiecare si-a decorat propria turta dulce. Foarte primitoare familia Szanto, ne-a povestit doamna mai multe despre tainele acestei vechi indeletniciri de familie. Surpriza a fost ca imi pregatise si o turta dulce inscriptionata cu numele meu :) La plecare ne-au petrecut la poarta, la fel ca bunicii nostri :) Cum sa nu-i iubesti pe acesti oameni simpli dar atât de buni, calzi...

La pensiune am ajuns dupa-masa, am avut timp si pentru o plimbare in apropiere. A urmat cina si, bineinteles, ciubarul.. putina muzica, ne-am desprins cam greu de ciubar...

Dimineata am mers la Sumuleu Ciuc, un loc cu o mare incarcatura spirituala, indiferent de confesiune. Jumatate de zi am vizitat in tihna Miercurea Ciuc, cetatea Miko   ne-am bucurat si noi de zilele orasului: in parcul central era o competitie culinara, expozitii ale mesterilor locali. Nu puteam pleca fara sa vizitam si cofetaria Novak, tare bune prajiturile de aici.

Cu forte proaspete, ne-am indreptat spre Harghita Bai. Era liniste, doar noi si localnicii, statiunea este mai animata iarna, in jurul partiilor de schi. Pentru noi a fost perfect, am baut apa de la un izvor cu proprietati terapeutice dar, mai ales, am vazut cât de frumos isi petrec timpul aici localnicii, astfel incat sa poti sa te relaxezi in liniste.

 La pensiune am ajuns dupa-masa, dar, cum majoritatea isi mai dorea ceva miscare, ne-am plimbat puțin si in satul de vacanta din apropierea pensiunii. Frumoase locuri, sa tot stai pe aici..
Provocarea serii a fost sa ne impartim timpul intre ciubar, muzica si dans..  :dance: O seara faina, cu o atmosfera vesela, de vacanta.  *|*

In ultima zi, pe drumul spre casa, ne-am oprit in apropierea Bailor Tusnad pentru plimbarea cu caruta intr-un catun din Tinutul Vulcanilor. O noua experienta foarte faina, ne-am plimbat si prin padure, am ajuns si in câteva locuri cu puncte de belvedere spre Muntii Harghita si localitatile din jur.
Dupa plimbare ne-am ospatat pe cinste cu un gulas la ceaun pregatit chiar la fața locului si frigarui cu slanina.. O experienta in premiera pentru cei mai multi dintre noi.

Baile Lazaresti, un adevarat centru spa situat intr-o padurice de mesteceni, a fost o alta surpriza-  mici bazine si izvoare cu apa termala, o mofeta, un loc cunoscut doar de cei din zona.

Ne-am simtit cu totii foarte bine in Harghita. M-a bucurat interesul vostru pentru toate obiectivele vizitate, atmosfera frumoasa, de prietenie. Acest lucru este cu atat mai de apreciat cu cât cei mai multi erati la prima iesire cu noi dar parca ne stiam dintotdeauna. Bravo voua!  :applause:

Multumim Samiza, Gigi pentru tot ce faceti pentru aceasta comunitate frumoasa care continua sa creasca :) Mi-ar fi placut sa fiti alaturi de noi, sa simtiti bucuria grupului. Starea noastra de bine din aceasta excursie este cadoul nostru la ceas aniversar. La multi ani, Gigi, zile faine si oameni buni aproape!  :flori:

La Mountain Rest vom mai reveni, prea a fost fain dar, cel mai probabil, intr-un format nou  *|* 
Continuati sa iesiti, sa va bucurati de natura, sa cunoasteti locuri noi.
Viata este frumoasa!  *|*