Autor Subiect: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.  (Citit de 4173 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #15 : Luni, 11 Aprilie 2022, 21:10 »
Din Constanta sau Bucuresti mai este o doamna care are nevoie de transport la Sibiu de joi si, care doreste, de asemenea sa mai stea cu cineva joi noaptea la Sibiu.

Iincercati sa ajungeti mai devreme la Sibiu, ar fi păcat sa nu aveti timp pentru o plimbare in centru. Uitati câteva imagini de azi  :smitten:

 












Offline SuperAnka23

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #16 : Marți, 12 Aprilie 2022, 15:29 »
Hello! Eu plec din Craiova joi dimineață, în jur de 8-9, am 2 locuri libere în mașină. 😁

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #17 : Miercuri, 13 Aprilie 2022, 16:27 »
Pentru cazare, mesaj de la Luminita:,daca mai vrea cineva sa imparta un apt in centrul vechi....mai avem loc pt cel putin 2 persoane. Apt are 140mp, 2 paturi duble si 3 de o persoana
Daca sunt fete interesate spuneti-mi si va pun in legatura

Offline Mareea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #18 : Marți, 19 Aprilie 2022, 11:33 »
Buna ! Luminita, sunt.
Mai avem disponibil un loc de cazare in apartamentul din centrul vechi. Deocamdata suntem 3 fete si un baiat dar, daca este nevoie, ne putem caza pana la 8 persoane. Pentru confortul nostru, am ales sa ne cazam doar 5, fiecare in patul lui  ;). Apartamentul este rezervat la pretul de 90 euro / o noapte / 5 adulti. Primim si baieti :)

Pentru contact, va las numarul meu de telefon, 0741257005.

Offline CristiG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #19 : Marți, 19 Aprilie 2022, 16:58 »
Salutare, mai vine cineva din Timisoara de joi, cu cazare o zi in Sibiu?

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #20 : Marți, 19 Aprilie 2022, 21:25 »
Mă bucur că ați inceput sa vorbiti intre voi pentru grupaje la cazare, transport, conteaza mult pentru atmosfera din timpul excursiei  :applause:
Se anunta un grup fain, vesel  *|*

Eu am dat o fuga in Apuseni acum o săptamâna, am trecut prin locurile unde vom ajunge impreuna, pe la meșterii populari. Cu toții ne asteapta cu drag, ca in fiecare an. Oameni calzi, primitori, deschiși, este o alta lume acolo, in inima Apusenilor.  :smitten: Vom vedea locuri minunate, linistite, departe de agitatia si galagia oraselor.

Am vazut o multime de ghiocei, brânduse, sper ca frigul si zapada din aceste zile sa nu le afecteze, sa le revedem impreuna. Vedem cum evolueaza vremea dar, in orice caz, sa aveti si haine mai groase -la munte este inca rece, haine de ploaie, pelerina si incaltaminte impermeabila.

Am rugamintea sa anuntati, cel mai bine aici pe forum, daca nu veniti la Sibiu.
In caz ca va este mai la indemâna, ne putem intalni pe traseu, urmeaza sa va comunic locul si ora aproximativa.
Anuntati si daca doriti meniu vegetarian.

Urmariti forumul, voi reveni la inceputul saptamânii viitoare cu toate informatiile de care aveti nevoie.

Si acum, imaginile frumoase din Apuseni:

































































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #21 : Joi, 21 Aprilie 2022, 08:16 »
Zonele din care veniti, in caz ca doriti sa va mai grupati cu transportul, cazarea:
O singura persoana m-a anuntat ca va veni direct pe traseu:

Bucuresti - Ilfov 8
Brasov - suntem 4
Hunedoara 3
Constanta 2
Bacau 2
Botosani
Iasi
Baia Mare
Arad
Timis
Cluj
Olt
Dolj
Târgu Jiu



Offline Mareea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #22 : Joi, 21 Aprilie 2022, 09:39 »
Buna!

Apartamentul old town s-a ocupat. Anca, Dana, Olivia si cu mine vom fi in siguranță cu Pașa Cristi  *|*

Să ne vedem sănătoși joi, la Sibiu! Pâna atunci, să petreceți frumos Paștele !

Luminița V.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #23 : Marți, 26 Aprilie 2022, 17:22 »
Locul si ora de plecare in excursie, transport

Vineri 29 aprilie, ora 08:00 Sibiu, Piata Garii, in fata bisericutei de langa parcarea din fața gării


Va rog nu intarziati, la ora 08:00 se pleacă!

Vă rog să mă anuntati in cazul in care veniti direct la pensiune si ora aproximativa la care ajungeti.







Cei care veniti la Sibiu cu o zi inainte, ne intalnim joi seara la 18:45 in fata Muzeului Brukenthal din Piața Mare.
Mergem impreuna la un pahar de vorba.Stabilim la fața locului unde mergem în funcție de câți ne strângem.


Pentru drum in prima zi: îmbrăcăminte sport,  pelerina / haina de ploaie.
Sa aveti sandviciuri, apa la voi, nu vom opri pentru pauza de prânz.
 

La Câmpeni vom opri la un local pentru o scurta pauza de cafea, un suc, toaleta. Estimez in jurul orei 11:00, in conditii de trafic normal dar mai vedem pe drum.
Aici ne putem intalni cu cei care vin cu masina personala.
Restaurant La Pociu, Strada Vârși 5A, Vârși 515500 - Câmpeni, https://g.page/LaPociu?share

Restaurantul este situat chiar la marginea drumului național, in apropierea podului peste Arieș.

De la Câmpeni mai sunt circa 20 km până la primul obiectiv: Dealul cu Melci. Cascada Pișoaia este aproape de Dealul cu Melci, circa 500 m.

Ne îndreptăm apoi spre pensiune, ajungem in circa o ora, estimez in jur de 14:00 - 15:00 
Incercam sa dam o fuga  dupa-masa si la Pestera lui Ionele, aflata in apropierea pensiunii, o plimbare placuta de circa jumatate de ora.
Pestera se inchide la 16:00 si va fi inchisa luni, cand o avem trecuta in program.

Vremea și echipament

Vremea se anunță ca vremea....  cu temperaturi mai scăzute spre sfârșitul săptămânii dar și ceva precipitații, circa 13-14 grade ziua si 4-5 grade noaptea.

Deci sa aveti si haine mai groase, neapărat pelerină (nu de unica folosinta care este ineficienta in cazul unei ploi de munte), geacă de ploaie, ceva de pus pe cap – bandana, buff, o caciulita subtire, imbracaminte tehnica, de drumeție, in mai multe straturi

Este recomandata incaltamintea cu talpa care nu aluneca, tip Vibram, cel mai bine bocanc, spray de impermeabilizare / ceara pentru incaltamintea din piele.
Este bine sa aveti doua perechi de incaltaminte, bocanci si ghete de schimb.

Accesul la Izbucul Tâuzului se poate face in prezent doar trecând prin râu intrucât una dintre punti a fost luata de viitura. Vedem la fața locului cum facem doar să știti că fara bocanci buni, bețe de trekking, nu ne putem aventura.
La fel si la Peștera Coiba Mare – acum o săptâmâna mai era zapada, gheața la intrarea in pestera. Chiar daca zapada s-a topit, pietrele aluneca foarte tare.

Prind foarte bine bețele de trekking pentru drumeție (două bucăți), pentru a nu aluneca si a va ajuta la mers / urcuș. 

Nu uitați lanterna frontală, pentru peșterile neamenajate.

Rucsacul trebuie sa fie impermeabil, sau sa aveti o husa pt el, sau de compromis un sac de plastic cu care sa-l inveliti in caz de ploaie. Ceea ce puneti in rucsac este indicat sa fie in pungi de plastic.

Pantalonul este bine sa fie de munte, pt ca si daca ploua, se usca repede. Bluze de diferite grosimi, eventual pentru a da pe rand jos cate una daca va incalziti.

Parazapezi! Daca ploua sau mai este inca zapada, protejeaza de umezeala, noroi.

Imi doresc sa avem vreme buna, incercam sa ne strecuram printre precipitatii dar Muntii Apuseni sunt, prin definitie, munti umezi, nivelul de precipitatii este mai mare in aceasta zona. Deci, va rog, nu intrebati la tot pasul cum va fi vremea, dacă ne prinde ploaia samd  :giggle:

Sa incercam sa ne bucuram de natura, de vacanta, la fel cum s-a bucurat si Regina Maria când a venit pentru prima dată in Apuseni in mai 1919, la 100 de ani de la Marea Unire, cu acea ocazie inaugurand podul de fier construit în Câmpeni peste Arieș.
Iată ce scria Regina Maria în memoriile sale, despre vizita la Câmpeni si ABrud: :)
Locurile sunt foarte frumoase şi verdele primăvăratic al copacilor face totul încântător, dar vremea nu a fost niciodată prea frumoasă, întotdeauna o mică ploaie era gata să cadă, ceea ce nu făcea, totuşi, să scadă entuziasmul cuiva ”.

Reguli de drumeție

Reiau regulile de drumetie care se considera insusite de către toti cei care participa la actiuni care includ drumetii montane.

Suntem un grup, rămânem împreună. Nu o luați singuri în față, încercați să nu rămâneți singuri în urmă.
Drumețiile sunt scurte și au nivel mediu de dificultate.
In afară de urcușul spre Groapa Ruginoasă, mergem mai mult pe drumuri forestiere, poteci de munte.
Aveți totuși în vedere distanțele pe care le avem de parcurs pe jos:
- Sâmbătă circa 2 ore dus-întors la Groapa Ruginoasă, inclusiv urcuș + in aceeasi zi inca circa 8 km dus-intors la Pătrăhaitesti in functie de cât putem inainta cu microbuzul
- Duminică:  1 oră traseu coborâre pe potecă de la ghețar + circa 10 km de mers pe jos dus-întors până la cătunul Casa De Piatră

Nu în ultimnul rând, nu uitați că mergem in zone izolate, semnalul la telefon/internet este slab sau chiar lipseste in unele locuri, nu am cum sa iau legatura cu voi in caz ca va indepartati de grup.

Locurile sunt insa minunate, greu accesibile pe cont propriu si merita cu prisosinta orice efort de a vedea cât mai mult. Ati vazut fotografiile, chiar dacă ele redau doar in mica masura frumusetea Apusenilor.

Mesele

Avem incluse micul dejun si cina.

Mesele de prânz:

- Sâmbătă vom lua prânzul la Pătrăhăițești.
Doamna care se ocupă de muzeul etnografic ne va pregăti o ciorbă tradițională, un platou cu produse de casă și câte 2 plăcinte moțești pentru fiecare: una cu brânză și una cu dulceață.
Prețul de persoană este de 50-60 lei.
Toate produsele sunt delicioase, naturale.

Opțional, cei care mergem dupa-masa la cascada Vârciorog cu căruța, la întoarcere vom face un picnic cu slănina fripta la tepuse, totul stropit bine cu palinca.
Pentru aceasta gustare nu am primit un preț, vedem mai aproape cât costă.

Ca o paranteza, moții sunt oameni cu foarte mult bun simț, corecți; la toți cei cu care am vorbit am simțit o jenă când era vorba de bani, de aceea cred că ezită să spună un preț fix si lasa si la aprecierea omului…

-   Duminica luam masa de prânz la mesterul cioplitor de la Ghețari. Aici vom mânca un balmoș tradițional și câte o plăcintă cu brânză – costă 25 de lei / persoana.
Cine doreste, poate comanda si o plăcintă cu dulceata, doar că trebuie să anunț dinainte.

Bani
Să aveti bani marunti la voi.
Mergem intr-o zona izolata, nu veti gasi bancomate.
In Gârda de Sus exista doar un mic supermarket in cadrul pensiunii si, vizavi, un magazin La Doi Pași.


Costuri la obiective, activitatile optionale si mesele de prânz: circa 200 lei

-   15 lei biletul la Ghețarul de la Scărișoara
-   13 lei biletul la Peștera lui Ionele
-   50 lei căruța spre cascada Vârciorog
Există posibilitatea sa parcurgem cu caruta si cei 10 km de drum forestier spre Pătrăhăițești, costă tot 50 de lei. Trebuie sa anunț dinainte pentru că oamenii cu căruțele sunt foarte solicitați in aceasta perioada. Stabilim impreuna când ne intalnim.
-    80 - 90 lei pentru mesele de prânz de sambata si duminica

La Pătrăhăitesti se pot cumpăra siropuri, dulceturi, afinata, produse de casă dar si diverse obiecte confectionate din lemn si ii. O ie costa, in functie de model 200 – 300 lei. Sunt foarte frumoase, cusute de mână, pe pânză cu modele specifice zonei.

Si de la mesterul cioplitor putem cumpara siropuri, dulceturi- toate naturale, fara conservanti dar si ciubarase, linguri, obiecte decorative foarte frumoase, unicat.

Deci sa aveti bani marunti la voi si sa lasati loc in bagaje :)

Deci recapitulez:
- echipament de munte, adaptat la vremea ploioasa si usor rece
- sandviciuri pe drum si apa
- un rucsac in care sa va incapa cele necesare drumetiilor dar si posibilele cumparaturi pe care le faceti de la mesteri.
Nu uitati de cash, cu cardul nu se poate achita...
- voie bună!  *|*

Pe drum eu am sa ma ocup de partea administrativa, sa vad cati doresc mancare la cioplitor, câți la tulnicareasa si cine doreste sa mearga cu caruta.

Cei care nu veniti cu microbuzul, verificați-vă contul de Wapp.

Astept si eu cu nerabdare sa revin in Apuseni, vom vedea locuri faine si vom cunoaște oameni minunați!  *|*

Offline Maria Oborocianu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #24 : Miercuri, 27 Aprilie 2022, 10:37 »
Buna ziua. Eu nu pot veni din motive de sanatate. In locul meu va veni doamna Popa Popa Mihaela Gabriela.

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #25 : Miercuri, 04 Mai 2022, 11:46 »
Si s-a mai incheiat o acțiune SC. O acțiune în care eu m-am simțit minunat.
Mi-am dorit tare mult sa ajung în Apuseni iar Diana ne-a făcut sa descoperim locuri minunate și oameni primitori. Am rămas foarte impresionata de doamna tulnicareasa de la Patrahaitesti care, deși la o vârstă inaintata, ne-a servit singura la masa și s-a străduit sa ne facă toate poftele.
Locurile, după cum ziceam, sunt minunate și merita văzute iar vremea a ținut cu noi, asa cum se întâmplă la toate acțiunile SC  *|*

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #26 : Miercuri, 04 Mai 2022, 16:16 »
Revin si cu cateva imagini


Cascada Pisoaia


Groapa Ruginoasa


Cascada Varciorog

free image upload

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #27 : Joi, 05 Mai 2022, 22:24 »
Multumesc pentru impresii si fotografii!  :flori:
Conteaza mult pentru cei care isi doresc sa participe la excursiile noastre, pentru a-si face o idee despre felul in care acestea se desfasoara, pentru echipa care este in spatele fiecarei actiuni.

Pâna nu demult, se scria mult mai mult pe forum, era nerabdarea dinaintea excursiilor si apoi dorinta de a impartasi si cu ceilalti impresii, trairi.
Eu tot mai sper ca aceasta atmosfera sa reinvie pe forum, chiar daca este mai usor de comunicat pe WApp. Grupurile Wapp sunt create strict pentru a usura comunicarea in timpul excursiilor si nu inlocuiesc forumul.

Dar, pentru a reveni la excursia din Apuseni, am avut zile minunate in Țara Moților, departe de lumea dezlantuita.. Prognoza meteo anunta o vreme apocaliptica, cu ploi si furtuni. La Sibiu a plouat cu galeata cu o zi inainte si in dimineata plecarii inca picura.. O singura persoana din grup era extrem de fericita pentru ca ploua, spera ca, astfel, sa se formeze cascada din pestera de la Ionele. Revenea in Apuseni special pentru acest fenomen si, sincer va spun,  ma temeam sa nu fie dezamagita pentru ca natura isi are mersul ei si nu poate fi programata.

Pe masura ce ne apropiam de Câmpeni cerul se lumina, aparuse si soarele  :) Am oprit intai  la Dealul cu melci care, din pacate, sunt tot mai putini si asta pentru ca multi turisti iau cochiliile pietrificate suvenir, desi este arie protejata :(

Cascada Pisoaia era mai frumoasa decat oricand, datorita ploilor recente. Eram doar noi, ca de altfel si la celelalte obiective. Si,  pentru ca mai aveam timp, am dat o fuga si la casa natala a lui Avram Iancu, un loc frumos amenajat, emotionant.

De aici am plecat direct spre pestera Poarta lui Ionele, pentru a fi siguri ca ajungem la timp. Mare ne-a fost bucuria când am vazut cascada din interiorul pesterii. Spunea ghidul ca se formase doar in dupa-masa zilei anterioare si nu avea sa mai dureze decat o zi-doua. Un fenomen unic, pe care noi l-am prins in toata splendoarea sa.

O scurta ploaie de vara la intoarcere ne-a reamintit ca la munte trebuie sa fii mereu pregatit ca vremea sa se schinbe brusc. A urmat cina, delicioasa, inca o plimbare de seara si apoi puțina muzica, urma o zi plina.
































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #28 : Vineri, 06 Mai 2022, 11:13 »
A doua zi de dimineața era un soare frumos, o vreme numai bună pentru programul plin care ne aștepta. Am urcat intai, cu cei echipati corespunzator, la Groapa Ruginoasă. Un traseu ușor vara dar acum mai era înca zapada, chiar mare pe unele porțiuni. Am reusit sa urcam in circa 40 de minute, cu tot cu pauze, un timp mai bun decât cel anuntat pe indicator.

Pe platou era un adevărat covor de brânduse, un spectacol de culori de care ne-am bucurat si acum câtiva ani, cu Gigi. Groapa Ruginoasa era spectaculoasa, in culori vii, datorita ploilor recente. Stiu ca pentru multi traseul nu a fost tocmai simplu, dar a meritat efortul cu prisosinta. Asa e primavara la munte, zapada trece uneori mai greu..

Ne-am regrupat apoi cu cei care se plimbasera intre timp prin Arieseni si ne-am indreptat spre cătunul Pătrăhăițesti. Am urcat pe jos, un traseu ușor, prin padure, pe drum forestier. Doamna Paraschiva, care se ingrijeste de muzeul etnografic, ne-a asteptat cu masa pusa. Am mâncat o ciorba taraneasca foarte buna, a urmat apoi un platou traditional cu de toate:  branza de casa, diferite preparate din carne, slaninuta, udate din belsug cu afinata si palinca.

  Si pe mine m-au impresionat acesti oameni simpli, primitori, care au facut tot posibilul sa nu ne lipseasca nimic. Le-am dat pe cât am putut o mâna de ajutor, nu e tocmai simplu sa servesti un grup atât de mare cum eram noi. Eu una am regasit atmosfera de la bunici, când ne strangeam cu totii la masa.

Am mai fi stat noi, prea era frumos, dar calatorului ii sta bine cu drumul..
In incheiere, doamna Paraschiva ne-a cântat la tulnic, asa cum obisnuia si Avram Iancu sa isi cheme moții la lupta dar si la joc.

 La cascada Vârciorog am urcat cu căruțele, o experienta inedita de care ne-am bucurat cu totii si, in special, cei care incepeau sa se resimta dupa plimbarile anterioare..

Foarte spectaculoasa si aceasta cascada, am prins cel mai bun moment pentru a o vedea. Ultima bucata de traseu a fost insa mai dificil de parcurs deoarece pârâul  de la baza cascadei acoperise poteca. Doar cei echipati cu incaltaminte de munte au ajuns pâna la cascada. Ghetele de oras au talpa care aluneca, nu sunt concepute pentru trasee accidentate, umede. O persoana care nu era echipata corespunzator a alunecat, cel care a incercat sa o ajute a alunecat si el si a cazut in apa, accidentandu-se. Din fericire nu a fost ceva grav dar am vazut, inca o data, ce inseamna sa nu ai incaltaminte adecvata pentru munte. Acesta este motivul pentru care este bine sa luati in serios recomandarile privind echipamentul.

Am incheiat programul cu un picnic cu slanina la țepuse si pâine de casă, un deliciu. A urmat cina, o noua plimbare in apropierea pensiunii si, ca de obicei, muzica. O zi plina, dar foarte frumoasa.
















































Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Apuseni, in vacanta de 1 Mai. 29 aprilie - 2 mai 2022.
« Răspuns #29 : Vineri, 06 Mai 2022, 12:57 »
Și a venit si ziua cea mai așteptata a excursiei: vizitarea ghețarului de la Scărișoara și drumetia prin cătunele motilor.

Am avut noroc si am coborât doar noi in ghetar, impreuna cu ghidul. Vizibil mai mic in dimensiuni decât acum câtiva ani, ghetarul este inca impunator, monument al naturii. Veniti cât mai poate fi vazut, la modul cum evolueaza incalzirea globala ma tem ca nu va mai rezista prea mult.

De la ghețar am urmat poteca prin pădure pâna la mesterul in lemn Nicolae Dobra. Casa este tipică asezarilor motilor, izolata, inconjurata de padure. Este o liniste si o tihna in toate aici, doar noi avem tendinta de a ne grabi, parca nu avem stare sa stam pur si simplu si sa ne bucuram de natura.

Foarte cumsecade si primitori oamenii de aici. Ne-au primit cu un balmoș tradițional, de ne-am lins la propriu pe degete si apoi am gustat si câte o placinta moteasca cu branza. Dupa masa Nicusor ne-a pus muzica, a cântat si el la vioara in timp ce fetele au incins un joc pe cinste. Atmosfera de sarbatoare, doar era 1 Mai :).

M-am bucurat sa ii regasesc pe toti cei de-acasa sanatosi, veseli, cu speranta de mai bine. Duc o viata grea dar nu se plâng si  se bucura de fiecare data când cineva le calcă pragul.

Mai greu, dar pâna la urma am reusit sa ne pornim la drum. E drept ca eram incarcati cu bunatatile si lucrusoarele din lemn achizitionate dar bine am facut pentru ca dulceata de zmeura, cel putin, a fost foarte buna, eu am terminat deja un borcan :).

Din Gârda Seaca am revenit la pensiune pe jos, un drum placut de circa o ora jumatate. Am fost nevoiti sa renuntam la Izbucul Tăuz intrucat pârâul era prea umflat pentru a ne aventura prin apă. Am vazut, in schimb, izbucul Cotețul Dobreștilor si acesta mai spectaculos decât in urma cu câtiva ani. Am vazut exact locul de unde izvoraste de sub stânca, si aici existand o retea de galerii scufundate care sunt in continuare explorate de specialisti.

Foarte pitoresc drumul de-a lungul pârâului, la un moment dat am vazut si o caprioara si in padure o veverita jucausa. La cina am sarbatorit cum se cuvine ziua de 1 Mai cu un meniu special, sugestiv numit "grătăriada". Foarte bine gatesc gazdele, nu degeaba vin turisti si de la alte pensiuni sa mănânce aici.

Eram cu toții obositi dupa 3 zile incarcate dar câtiva au mai găsit resurse pentru un ultim dans.. Dimineata devreme urma sa plecam spre casa.