Autor Subiect: Pitorescul Bucegilor: Cheile Zanoagei si lacul Scropoasa. 15 - 17 iulie 2022  (Citit de 3680 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Aici aveți fotografiile mele , se pot descărca cine dorește , nu le mai postez și pe WhatsApp.
Vă salut cu drag pe toți și musai trebuie să ne revedem în următoarele drumeții  :kissing: :D O0

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
A fost fain cu voi la Bușteni!  *|*

O ieșire veselă, energizantă, cu aer curat de munte și multă veselie  :thumbup:

Da, știu, probabil că nu vă așteptați să faceți atât de multă mișcare  :giggle: dar mă bucur că aveți venit pregătiți și, mai ales, corect echipați  :thumbup:

În prima zi am vizitat castelul Cantacuzino, o ocazie excelentă pentru a vedea și expoziția temporară cu diverse obiecte și mașinării realizate după schițele lui Da Vinci. Foarte interesant, ne-a plăcut mult. Ne-am plimbat puțin și prin stațiune, a fost o după-masă foarte frumoasă.

Sâmbătă am urcat pe Transbucegi cu jeepurile, surpriza fiind plimbarea pe malul lacului Bolboci, inainte de traseul spre Podu cu flori de unde am avut o noua priveliste spectaculoasa cu lacul si intreaga zona.
A urmat apoi drumetia in Cheile Zanoagei, sub amenintarea schimbarii vremii. Din fericire ploaia ne-a prins chiar după ce am iesit din chei, in padure, dar asa este la munte, mai si ploua... Eram cu totii echipati si, cum soarele si-a facut in scurt timp aparitia, ne-am putut continua plimbarea spre Cheile Orzei si apoi spre Cascada Șapte Izvoare.
A fost o idee bună să avem la dispoziție mașinile de teren, astfel încât, în loc să parcurgem din nou cheile, un traseu mai dificil după ploaie, am mers pe un drum forestier, mult mai ușor.
La pensiune am revenit după-masa, energizați după peisajele minunate si aerul tare, de munte, din Bucegi. Nu eram obositi astfel ca, dupa cina, am facut o noua plimbare prin cartierul Zamora si prin statiune.

Duminica-dimineata, cei mai multi dintre noi ne-am pus din nou bocancii si am urmat un nou traseu de drumetie in Parcul Natural Bucegi. Era bine si racoare in padure, am avut mai mult spor la urcat :) dar Poiana Costilei ne-a răsplătit cu o multime de flori si fragute. A fost o relaxare totală, cu greu am urmat, in cele din urma, traseul de coborâre.

Da, asa cum v-am spus deja, ati fost la inaltime! Atât la propriu, cât și la figurat!  :thumbup: *|* :applause: Ma bucura foarte mult dorinta voastra de a va depasi zona de confort, de a participa la actiuni mai active. Este bine ca luati lucrurile gradual, astfel incat sa prindeti drag de munte. Nu trebuie sa fii alpinist pentru a te bucura de natura, sunt multe trasee aceesibile, frumoase care sa va rasplateasca efortul depus.

La Busteni si la Pensiunea Steaua Nordului vom reveni in toamna, cu un nou program. Este un loc foarte frumos, care ofera conditii excelente de cazare si masa, personal amabil si prietenos, catei si pisici jucausi si o priveliste superba spre Bucegi, totul fără reproș.

Continuati sa va miscati, sa iesiti in natura, sunteti pe drumul cel bun! Ne vom revedea, sigur, pe noi trasee de munte  :smitten:































































Offline Gabi Bv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Multumesc inca o data pentru excursia reusita!!