Autor Subiect: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022  (Citit de 4031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ynes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022
« Răspuns #30 : Duminică, 05 Iunie 2022, 13:35 »
Buna, Tincuta.
Cel mai scurt traseu pe care mi-l da Waze este pe DN7 și A1, 5h10

Offline Maria C.

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Buna Maria si bine ai venit!

Scria mai sus Gigi ca poate prelua persoane din zona Sibiu.
Am sa-tii dau contactul dupa ce te inscrii dar inainte  ar fi bine sa trimiti un mail in agentie pentru a verifica disponibilitatea locurilor,  sa nu fie cumva alte plati in curs.

Dupa ce grupul este complet, voi actualiza localitatile din care veniti, in cazul in care mai aveti nevoie sa vorbiti intre voi pentru transport.
Bună,
Te rog, când ai timp, trimite- mi contactul lui Gigi. Mulțumesc frumos. O zi bună în continuare! Maria

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022
« Răspuns #32 : Miercuri, 08 Iunie 2022, 18:26 »
Suntem în echipă completă  *|*
S-au făcut si ultimele grupaje, spuneți-mi dacă mai este cineva care nu are cu ce să ajungă.

Reiau programul zilei de vineri.

Întâlnirea la pensiune între orele 15:00 - 16:00.


La 16:15 ne asteapta doamna de la Muzeul Etnografic, la 17:00 muzeul se inchide.
Biletul de intrare la muzeu costă 10 lei.
Vizitam muzeul si apoi facem o plimbare in sat.

Cina va fi la 19:00

Meniu cina vineri: Papricaș de pui cu mămăliga si gomboți
          cina sâmbătă: Gulaș și cozonac secuiesc

In cazul in care este cineva care doreste meniu vegetarian, va rog sa imi transmiteti până cel târziu mâine/joi la prânz.

Atentie, restaurantul Conacul Secuiesc din Colțești este rezervat in totalitate in acest weekend.

Este deschis vizitatorilor doar magazinul de brânzeturi.
Pentru masa de prânz rămâne ca opțiune restaurantul din centrul satului.

Bani: să aveți bani mărunți la voi, la pensiune se poate plăti doar numerar.
Cel mai apropiat bancomat este la Aiud, la circa 25 km distanta.

Vremea
Vremea va fi ca vremea.. cald, in jur de 23 grade ziua dar se anunță și precipitații, să veniti echipati corespunzător.
Seara este mai rece, să aveti si o haina mai groasa.
Nu uitati bocancii de munte pentru traseul de sâmbătă!

Spor la pregătiri, grijă la drum, ne vedem vineri cu soare si voie bună!  *|*






Offline Tincuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022
« Răspuns #33 : Vineri, 10 Iunie 2022, 12:49 »
Servus
Gabriela și Tincuta din Bv sunt la Aiud. Cine mai este pe aici?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 11 Iunie 2022, 16:31 »
Imi pare bine cand aud de vreme buna, de oameni faini, ma intristez insa cand aud de cate o persoana care aterizeaza aici fara sa inteleaga despre ce este vorba, despre atmosfera care se doreste in grupurile noastre. Mai oameni buni, in special care veniti prima oara aici: precizam de la inceput profilul, explicam la fiecare excursie in detaliu despre ce este vorba, pentru a sti cu ce si pentru ce sa va pregatiti. Pentru a va alatura cu adevarat grupului, nu doar meteoritic, uitati-va un pic in jur la cei vechi, la felul in care se comporta si daca credeti ca puteti fi la fel ok, daca nu ce sa zic, mergeti cu alte grupuri unde probabil ca se permit si alte lucruri decat cele de bun simt. E atat de fain in grupurile noastre, eu personal merg cu atat placere in excursii si vacante, de ceea ma astept ca cei nou intrati sa aprecieze asta si sa se comporte ca atare. Ce nu inteleg este sa vii prima  PRIMA OARA intr-un grup si sa te comporti NO RULES, sa impui, sa incerci sa faci ce vrei tu, in totala contradictie cu ceilalti, sa nu vezi cat de penibil si suparator esti pt cei din jur, pt gazde, pentru insotitorul de grup, asta mi se pare chiar deplasat. Cum tot asa mi se pare cand ti se mai si formeaza in jur o "curte" de alte 2-3 noi, aterizate si ele meteoritic pe aici. Imi pare rau, a fost un grup in urma caruia vom ramane mai putini in comunitate, :-[ dar trebuie sa se inteleaga ca ceea ce scriam despre filtrare nu este doar o vorba. Tin mult ca oamenii de aici si cei care intra sa intalneasca doar oameni faini si pt asta, e nevoie sa elimin din grup pe cei care se comporta ca dorind altceva.

Am vazut fotografiile voastre la Piatra Secuiului, un loc atat de "disputat".  8) Foarte faine locurile acelea, imi aduc aminte cu drag de sat, de privelisti, de atmosfera rurala placuta. Va felicit pt efortul de a urca, sunt bucuros sa vad oamenii faini din grup acolo sus, pe o vreme atat de potrivita de drumetie. Sunt convins ca o sa ramaneti cu amintiri placute si ca odata si odata o sa reveniti la Rimetea. Distractie faina in continuare!  :thumbup:

Offline Ynes

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Buna dimineața. Am citit și răscitit condițiile de participare, și deși am fost cea mai tânără din grupul acesta (poate ar fi util să postați și media de vârstă), eu m-am simțit foarte bine alaturi de colegii mei și chiar daca a fost o disputa la un moment dat legata de ora până la care se poate asculta muzica și locul pentru petrecere, consider că aceste detalii erau impuse de pensiune, nu de organizator, de altfel părea că nimeni nu ar fi vrut să asculte muzica intr-un beci fara aerisire. Va rog să specificați care din personajele picate că meteoriții nu mai pot participa pentru că aș fi vrut să plătesc avans la următoarea excursie. Mulțumesc, toate cele bune.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Ynes cel mai probabil ca te-ai recunoscut in grupul de 2-3 fete vocale, de aceea ar avea sens ceea ce ai scris. Inca nu am toate detaliile de nume, urma sa le discut cu insotitorul de grup. Stiu numele unei singure persoane, care a depasit o limita de consum. La celelalte stiu doar ca sunt la inceput aici.

Comunicarile de atentionare sau excludere le fac personal fiecaruia, nu pe forum, pentru ca nu am voie sa identific persoane, asta spune GDPR. Si nu la solicitare, nu pe grabit de ceva sau cineva, ci dupa ce aflu si cunosc toate detaliile pentru a analiza contextul. Sunt in pregatirea a 3 excursii consecutive foarte grele la care sunt insotitor de grup in afara tarii, toata atentia mea fiind acum distribuita pe acestea. Nu pe situatii punctuale legate de excursii desfasurate. Astea pot sa astepte pt ca nu sunt considerate urgente.

Iti raspund la observatia ta legata de informarea cu privire la varsta. In primul rand te rog sa te gandesti bine: am cerut acest amanunt la inscriere? Cu siguranta NU, deci in aceste conditii, cam cum crezi ca s-ar putea contabiliza si comunica varsta participantilor? Si ce rost ar avea, daca noi am explicat foarte clar ca varsta nu are importanta, ca lumea de o anumita calitate este general compatibila si criteriul "ani" nu este important intr-o socializare de grup. Varsta ar avea intradevar importanta daca am face paritati, sau dating, da, atunci cu siguranta ar fi fost nevoie. Dar aici nu e cazul.

Ca e ok fara comunicare de varsta si ca oamenii se simt bine, te-ai convins singura, vad ca ai si remarcat in postarea ta ca nu ai resimtit in vreun fel ca ai fost mezina.

Aceasta actiune nu a fost una gen eveniment, la care accentul sa se puna pe party. Intotdeauna specific daca e vorba de petrecere, pentru ca oamenii sa stie la ce sa se astepte. Socializarea de seara se face in conditiile pe care le ofera si le permite fiecare locatie, nu putem face noi reguli altora sau sa le impunem ad hoc. Daca se pune problema de petrecere, ca la Gura Raului, Braila etc, atunci discut cu locatia sa fie pregatita pt asa ceva cu sala speciala, cu meniu, bauturi etc. Locatia in care ati stat nu este specializata pe asa ceva si asta ar fi simplu de inteles daca ne uitam pe site. Lumea care merge in Rimetea vine sa gaseasca farmecul rural a unui sat special, pentru a urca pe "Piatra" pt a se bucura de zona. De aceea locatiile nu sunt pregatite pentru petreceri, ceva ce nu prea isi au locul in Rimetea.

Asta e un aspect, apoi al doilea este legat de relatia turistului de grup cu locatia. Si asta este explicata de mine pe larg pe forum. Turistii de grup NU au o relatie directa cu locatia, ci una de conexiune prin agentia organizatoare si delegatul acesteia sau a grupului. Nici in Romania si nicaieri in lume, turistul de grup nu poate interveni cu orice tip de solicitare sau obiectiune direct catre locatie pentru ca este simplu, nu cunoaste detaliile rezervarii si pentru ca el este clientul agentiei nu a locatiei. Daca apar situatii de orice fel: defecte in camere, bai, mancare necorespunzatoare etc. se anunta insotitorul de grup si el va face tot posibilul sa remedieze impreuna cu gazda problemele sesizate.

Aici nu a fost cazul de asa ceva ci de solicitari extra servicii incluse. Oamenii de acolo au primit banii pentru cazare, mic dejun si cina. Nu pt altceva. Daca mai erau alte servicii incluse le comunicam ca "entertainment", "DJ party", etc Dar aici, ceea ce a fost platit s-a oferit. In general daca dorim lucruri extra trebuie sa vedem si daca se pot acorda. In cazul acesta, se dorea un spatiu de socializare si de ascultat muzica. Gazdele v-au pus la dispozitie extra servicii - ceea ce aveau si va puteau oferi. Ca este un demisol, un subsol sau altceva, ASTA AU, nu pot sa ofere mai mult. De apreciat ca o fac gratis.

Acolo unde exista posibilitatea de a face outdoor party ok, e foarte fain, eu am facut nu zeci ci sute de astfel de petreceri. Dar acolo unde se poate. In nici o localitate din tara nu se poate face galagie in exterior, dupa ora 22:00. Este si ilegal si neplacut pentru vecini. Facem petreceri cand suntem in afara satului sau izolati, nu unde exista posibilitatea sa deranjam in jur.

Acestea sunt lucruri cunoscute si care nici macar nu trebuiesc comunicate sau explicate. Sunt general valabile in Romania. Gazdele v-au explicat imposibilitatea de a accepta muzica afara si intelegerea era foarte simpla. Cu toate astea nu doar ca s-a insistat, dar chiar s-a intrecut o anumita masura. Si hai sa vedem de cine? De o persoana care depasise o anumita limita si de persoane noi in SC. Pai hai sa fim seriosi, cand intri intr-un grup sau esti la inceput, firesc este sa fi un pic rezervat in special in situatii mai delicate.

Stiu, cu totii vrem. Ce ni se cuvine si ce nu. Noi ca organizatori am facut intotdeauna si am incercat sa va oferim mai mult decat ceea ce promitem. Dar unde si cand nu se poate, pai atunci nu se poate si gata. Degeaba insistenta sau suparare, pentru ca astea nu pot rezolva nimic, ba mai rau, mai si altereaza atmosfera de grup. Si relatia cu locatiile. In istoria clubului am colaborat cu o multime de locatii. Cu unele foarte bine, cu altele mai rau. Pe astea din urma le-am uitat, nu mai apelez la ele. Dar de cele bune tin cu dintii, pentru ca se gasesc foarte greu. Foarte putine pensiuni potrivite ca numar de camere, foarte putine locatii cu paturi twin, foarte putine locatii care mai au personal, care ofera calitate. Vreau sa le ofer si celor care urmeaza dupa voi, de aceea sunt atent si la relatiile cu acestea.

Ai spus ca ai citit cu atentie ceea ce am explicat. Un lucru poate a scapat sau nu a fost priceput: cerem un profil cu intelegere si respect fata de cei din jur, fata de insotitorul de grup, fata de locatii, colaboratori etc.

Daca tot m-am intrerupt din pregatirea Irlandei si m-am lansat in explicatii haideti sa povestesc ceva intamplat cu multi ani in urma. Care intr-un fel are legatura, tine tot de solicitari extra servicii platite. Aveam pe atunci Pensiunea Sibiel, pe care multi de aici o cunosc si au petrecut zile minunate acolo. Primesc la un moment dat un grup (nu SC, erau familii de prin toata tara) care dupa cea u baut bine, au cerut prelungirea programului de restaurant pentru a asculta muzica. Am zis ok, chiar daca nu consumau nimic de la noi si chiar daca ospatarul statea dupa ei degeaba, am considerat atunci ca oamenii vor sa socializeze, sa discute etc. Doar ca bunavointa avuta s-a intors impotriva mea. Dupa ce au consumat bine din "bidoanele" aduse de acasa, s-au gandit sa-si mai ofere si alte servicii ale pensiunii. Asa ca au incercat sa intre la sauna, dar nu au reusit decat sa-mi strice clanta, apoi gasind usa deschisa la sala de conferinte s-au gandit ca ar putea viziona un film cu proiectorul din dotare. Nu as fi aflat daca nu as fi gasit dimineata pahare acolo. Daca faceau curat nu as fi realizat decat dupa ce as fi dat drumul proiectorului. Pt ca era ars. L-au scos din priza fara sa lase lampa sa se raceasca, iar in conditiile acelea, aceasta s-a ars. Costa pe atunci vreo 400 de euro.

Discut cu ei, le explic intai frumos de faptul ca accesul si folosirea salii de conferinte se face contra cost, ca aceasta nu era destinata vizionarii de filme, ci meeting-urilor ce aveau loc frecvent la noi. Apoi le-am spus de dauna. Raspunsul lor: "trebuie sa va bucurati turistii, sa le oferiti tot ce aveti pentru ca ei sa se simta bine". Cu un astfel de raspuns am realizat imediat ca nu am cu cine discuta asa ca am facut lucrul cel mai firesc si legal posibil: am chemat politia din Saliste pentru constatare in prezenta lor. Au realizat ca lucrurile nu merg in directia buna, au achitat o amenda si mi-au achitat contravaloarea lampii.

Sa ne intelegem: toti oamenii care lucram in domeniul asta al turismului incercam sa facem tot posibilul pentru a multumi pe toti, pentru a face lumea fericita, dar exista o limita pana la care o poti face. Iar limita asta este regula casei. Personal oriunde merg primul lucru pe care-l fac, pana la adaptare, este sa inteleg ce pot si ce nu pot face acolo.

Am incheiat aici, este un subiect inchis, nu am timp pentru continuare sau dialog. Urneaza ca atunci cand o sa am un pic de ragaz, sa ma interesez mai mult pentru a afla de la Diana si de la gazde mai multe detalii.




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Și acum, partea frumoasa, atmosfera si experientele placute de care ne bucuram de fiecare dată când venim la Rimetea :) Un loc intr-adevar de poveste, care mă surprinde plăcut de fiecare dată.

Am fost acum pentru a patra oară cu un grup si inca de câteva ori inainte. Acum a fost, pentru mine, perioada cea mai placuta, mirosea peste tot a salcâm si soc, era un aer cald si un verde inca crud care imbiau la plimbare.

 Vremea a fost numai bună, la fel si temperatura, in pofida codurilor si avertismentelor meteo in vigoare. A plouat ibtr-adevar, torential sambata seara tarziu, un spectacol cu fulgere la care câtiva s-au bucurat sa asiste.

Pentru prima oara am urcat pe munte cu totii, fara niciun abandon. Bravo voua! Nu a contat timpul, importante au fost vointa si perseverenta si, poate, si rasplata de la final... Multumim pentru recompensa rece de la final de traseu :)

Cei care si-au dorit miscare au avut parte din plin :) Am profitat de faptul ca acum ziua este mai lunga si, dupa o scurta pauza, am reluat traseul din prima seara spre fostele mine de fier. Un traseu ecoturistic deosebit de pitoresc, cu numeroase puncte de belvedere spre sat si spre munte. Erau infloriti acum si bulbucii de munte, am traversat poteci presarate de flori de salcâm, o experienta foarte faina.

Cei care au ramas la pensiune au lenevit in hamac, s-au jucat cu animalutele de la pensiune, chiar si bobocii de rața erau foarte prietenosi, se asezau fara teama lânga noi.

 O pensiune foarte frumoasa, cu oameni harnici, gospodari, cunoscuti si apreciati in intreaga zona pentru ospitalitate si bucataria traditionala.

Da, este o pensiune linistita, curtea nu este ingradita , totul este la vedere. Acesta este si farmecul pensiunii, faptul ca te poti bucura in voie de natura, de privelistea spectaculoasa. Desigur insa ca asta inseamna ca trebuie avuta mai multa grija fata de proprietatile invecinate. Chiar daca se intampla uneori ca turistii de la unele pensiuni sa nu tina cont de regulile comunitatii, sunt sanctionati de localnici.
Personal, am apreciat faptul ca gazdele s-au straduit sa amenajeze o sala unde sa ne putem desfasura, inclusiv cu masa de tenis, darts care au fost solicitate in fiecare seara.

Revenind la trasee, ma bucur ca am putut parcurge toate obiectivele, ca am scapat de aglomeratie desi erau multi turisti in zona. Va multumesc pentru ca ati respectat recomandarile privind echipamentul, ati vazut, de altfel, ce important este sa fii imbracat si incaltat corespunzator. Cei care ati fost pentru prima data pe munte sper ca veti continua sa iesiti in drumetii. Piatra Secuiului nu este tocmai un munte pentru incepatori, cu atât mai mult apreciez efortul vostru.

Eu voi reveni la Rimetea in toamna, pentru un nou spectacol de culori.
 Zile faine, bucurati-va de natura si prieteni!































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Am luat un ragaz din pregatirile pentru Irlanda, Faroe si Croaziera in Fiorduri pentru a savura imaginile pe care le-ai postat aici. Minunate locuri, o lumina senzational de calda si placuta ochiului. Flora...hmmm ce noroc ati avut! Maci si bulboci in aceiasi perioada, rar, foarte rar si chiar de aceea special. Sunt fericit pentru voi, pentru ca ati avut asa o vreme, pentru ca ati prins asa o perioada de buna. Iar locul acela este cu totul special. Astept cu nerabdare sa ma intorc, cel mai probabil ca atunci cand o sa am o fereastra ma intorc pt o haladuiala si o drumetie. Mi-ar place mult sa intalnesc un grup de-al nostru, asa cum s-a intamplat acum un an...

Diana super, iti multumesc ca ti-ai rupt un pic de timp sa pui toate aceste frumuseti aici. Stiu cat de ocupata esti acum cu plecarea in Franta. Transmite te rog grupului cu care o sa ajungi pe Coasta de Azur si Provence calatorie placuta si sa aiba posibilitatea sa guste pe deplin din frumusetea acelui taram de vis! Drum bun si tie si un grup cat mai fain! Succes!

Offline industrialg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Într-adevăr a fost o excursie frumoasa chiar dacă umbrita pe ici pe colo de reacții nepotrivite momentului.
Am venit în aceasta excursie pentru ca auzisem numai lucruri frumoase legate de zona de la cei care fuseseră în toamna acolo. Persoanele din grupul din toamna cu care am vorbit erau atât de entuziasmate de zona încât am zis ca trebuie sa vad cu ochii mei. Și chiar asa și este. O zona liniștită unde oamenii vin pentru frumusețea locurilor, pentru liniste, pentru trilurile păsărilor din pădure, pentru mirosul de iarba și flori sălbatice. Nu va puteți inchipui cat de demențial mirosea pădurea din spatele pensiunii, spre fostele mine de fier, pe unde ne-am plimbat după ce ne-am întors de pe traseu.
Cat despre participanți, asa cum și Admin spune, nu este o limita de vârstă, vârsta este doar un număr. Cei care vin în acțiunile SC sunt tineri la minte și la inima și asta e tot ce conteaza. Și eu am fost de multe ori "mezina" în diversele acțiuni la care am participat dar am reușit sa ma conectez cu destule persoane din grupurile cu care am fost, cu unele țin legătura și azi.
Gabriela

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Gigi, mi-a făcut si mie placere, m-am detasat puțin de treburile organizatorice. Si, mai ales, m-am bucurat sa retraiesc clipele faine pe care le-am avut la Rimetea, un loc tare special si pentru mine. Pentru ca eu una merg in aceste locuri pentru ca ma simt eu bine, in primul rând, nu este un simplu loc de vizitat sau un munte "de cucerit".

Stiu, Gigi, cât de mult va place la Rimetea. M-as bucura sa facem impreuna acest traseu mai putin stiut din apropierea pensiunii. Un traseu usor dar atât de pitoresc, ma bucur ca vremea m-a lasat sa il mai arat inca o data celor care iubesc natura dar si odihna activa :)

Am insa si o veste mai puțin buna. Doamna care ne-a aratat acele costume vechi de mai bine de 100 de ani nu mai este si casa-muzeu nu mai poate fi vizitata. De aceea tot spun sa mergem cât mai avem ce vedea si unde suntem inca primiti.

Gabi, ai dreptate. Vârsta chiar nu conteaza. Dar atitudinea, toleranta, spiritul de prietenie, da. Si am amintirea unor grupuri foarte faine, omogene, oaneni care desi se vedeau pentru prima data, parca se stiau de-o viata. Pentru ca toti isi doreau acelasi lucru: sa se simta bine impreuna, sa profite de timpul liber.

Inca o data, o vara faina, sa ne revedem cu bine!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Vai, ce pacattt! Nu pot sa cred, femeia aceea parea atat de plina de viata! Ce rau imi pare, ce tezaur viu a disparut! Am stat atunci la ea in casa atat de impresionat, atat de incantat sa vad si sa inteleg cata importanta se dadea intr-un mic sat transilvanean, momentului nuntii. Cata atentie, cata zdroaba, cat detaliu. Ce materiale unice! Imi pare grozav de rau, mai rau decat s-ar putea crede si intelege. Tin enorm de mult la oamenii tezaur, asa cum au fost nea Toader Barsan cioplitoru’, nea Oprisor cel hatru, tanti Ana olareasa din Horezu, nea Traian taranu inventiv din Sebes si multi multi altii. Odata cu ei dispare o felie mare din fiinta acestui neam, pentru ca ceea ce pastrau si aratau ei, era un tezaur care nu va mai putea vreodata refacut. A murit impreuna cu ei. Mare pacat, mare, mare pacat.

Offline Tincuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Perlele Trascaului: Rimetea, Piatra Secuiului, Coltesti 10 - 12 iunie 2022
« Răspuns #42 : Duminică, 19 Iunie 2022, 07:04 »
Pentru mine a fost o excursie minunata!

 Locatia a fost de vis! Mancarea.....extraordinara! Personalul.....perfect!

Despre colegii de excursie nu am suficiente cuvinte de lauda ....oameni extraordinari!

 Diana o adevarata profesionista! Mi-as dori sa fiu la fel de calma! :smitten:

Respect decizia fiecaruia de a se simti bine... in felul sau!

Imi cer scuze daca am deranjat intr-un fel sau altul :worthy:

Multumesc Singles Camp &Travel! :love: