Autor Subiect: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022  (Citit de 5481 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #30 : Duminică, 06 Februarie 2022, 19:12 »
Câteva imagini de azi, din Piatra Craiului,  traseul pe care-l vom face sâmbata, la cabana Curmătura. Este inca destula zapada si se anunta trei zile de ninsori.
Vom urca pe traseul mai ușor dar mai lung, drumul  forestier prin Prăpăstiile Zărnestior, circa trei ore.

Incercam sa coborâm prin pădure, un traseu mai scurt dar care necesită echipamentul recomandat. Acum nu era gheața dar chiar și asa, fara bocanci de iarnă cu talpa care nu aluneca, sau acele crampoane care se ataseaza pe bocanci, bete de trekking, efortul depus nu doar ca este mai mare dar si riscul de a aluneca si a va accidenta. Cei care merg pe munte iarna stiu ce spun.

Dificultate medie, este cel mai indragit si popular traseu din Piatra Craiului, poteci pe care le-am batut si cu alte grupuri SC, sigur o sa va placa  *|*






















Offline Tandarica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #31 : Luni, 07 Februarie 2022, 16:34 »
Buna, din pacate eu abia am intrat in acest grup minunat si renunț la excursia de
La Piatra Craiului. Sunt Florentina I. Din Bucuresti. Drum bun oameni frumosi si veseli!!🤗🤗👍

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #32 : Marți, 08 Februarie 2022, 07:51 »
Pacat, "Tandarica"...cum ar zice cineva "nici nu sti ce pierzi"


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #33 : Miercuri, 09 Februarie 2022, 19:31 »
Va reamintesc Conditia medicala de participare: prezentarea unuia dintre documentele de mai jos:

- certificat european de vaccinare

- QR rezultat negativ al unui test RT-PCR pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore;

- QR rezultat negativ al unui test antigen rapid pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 48 de ore
Testul rapid trebuie sa fie efectuat intr-o unitate autorizata: farmacie sau clinica medicala.

- dovada ca s-a trecut prin boala, perioada maxima de valabilitate 6 luni

Nu uitati cartea de identitate!


------------

Programul de vineri

Intalnirea este la orele 13:00 la pensiune - Panorama Pietrei Craiului - zona Plaiul Foii - Zarnesti, in cazul in care doriti sa participati la drumetie.
 
Aveti in vedere ca cel târziu la 13:30 trebuie sa plecam pe traseu, pentru a nu ne prinde noaptea.
 Nu uitati lanternele frontale, este bine sa le aveti la voi.


Cina va fi in jurul orelor 19:00.
Dupa cina avem sedinta la ciubar inclusa de trei ore.
Capacitatea ciubarului este de circa 8 persoane.
Optional, daca sunt doritori, putem lua inca o sedinta si sambata seara, costa 300 de lei.

Mese si bauturi
Sa aveti sandviciuri la voi  pentru vineri, nu se poate asigura masa de pranz la pensiune.
Se poate lua pranzul la Cabana Plaiul Foii aflata in apropiere dar servirea poate fi greoaie.


Micul dejun este tip bufet.

Meniu cina vineri: friptura de porc si piept de pui, cartofi piure si salata + desert de casa
Meniu cina sambata: pastrav cu o garnitura + desert

Bauturile nu sunt incluse.

O singura persoana mi-a transmis ca doreste meniu vegetarian.
In cazul in care mai este cineva care nu mananca carne / peste, rog sa ma anunte până cel târziu mâine la prânz (joi).

Pensiunea se aprovizioneaza din timp, ulterior nu exista posibilitatea de a schimba meniul stabilit / de a comanda a la carte.

Vom avea la dispozitie o bucatarie cu frigider.

Putem sa ne aducem bauturi, oferta de la pensiune este limitata.

De asemenea, ne putem face un ceai pentru drumetia de samabata, puteti sa va luati un termos mic.

Masa de pranz de sambata o vom lua la cabana Curmatura.


Bani, bancomate

Pensiunea se gaseste in zona Plaiul Foii - Zarnesti, o zona izolata.
Magazine si bancomate se gasesc doar in Zarnesti, la circa 13 km distanta, cel mai bine sa aveti la voi ce stiti ca aveti nevoie.
Recomandat sa aveti cash la voi. La cabana Curmatura nu se poate plati cu cardul.

Echipament
Echipamentul montan recomandat este obligatoriu in cazul in care doriti sa participati la drumetiile din program.

In plus, nu uitati costumul de baie, slapii si halatul de baie pentru ciubar.

Transport
Intre timp, cred ca s-au format si ultimele grupaje.
Cu rabdare, se gaseste o solutie pentru fiecare.
In cazul in care mai este cineva care nu are cu ce ajunge, ma poate contacta.

Mai revin maine seara, incerc sa mai dau intre timp o fuga la Plaiul Foii.

Spor la pregatiri!

Diana





Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #34 : Joi, 10 Februarie 2022, 18:38 »
A fost o zi frumoasa azi la Plaiul Foii, numai buna de drumetie. S-a mai inmuiat zapada, dar este inca destula pe măsura ce te apropii de frumosul Crai.
Eu am reusit sa ajung pâna la Refugiul Spirla in timpul de pe indicator, o ora jumatate, urcus sustinut, fara pauze. Dar stiti, probabil, ca pe marcaje sunt trecuti timpii de vara, iarna durata traseelor fiind mai lunga.

Traseul este frumos, pitoresc, o buna portiune este accesibila oricui, estimez cam o ora. Apoi incepe urcusul prin padure, cea mai dificila portiune fiind ultima bucatica, urcus abrupt prin padure, 15 minute pe indicator dar acum se face cam dublu si crampoanele sunt obligatorii. Recompensa este, insa, pe masura  *|*

Vedem ce putem face, ideea este ca drumetia sa fie placuta, nu un tur de forta. Chiar daca nu ajungem acum pâna sus la refugiu, muntele nu pleaca din loc si putem reveni alta data, cu mai mult timp.

Vremea se anunta placuta in weekend, mai cald mâine când va fi si mai mult soare - circa 2 grade ziua. Sambata se raceste si va ninge usor, vor fi in jur de 2 grade. Duminica in jur de 3 grade.

Accesul la pensiune

Drumul este asfaltat in zona Plaiul Foii pâna in apropierea pensiunii. Pensiunea este situata intr-o zona inalta, ultima portiune este abrupta si nu este asfaltata. In cazul in care credeti ca nu puteti urca panta, puteti lasa masinile in parcarea din fata cabanei Plaiul Foii, situata in apropiere.

Intalnirea a ramas la 13:00 la pensiune.
 Cel mai probabil camerele nu vor fi gata, sunt turisti cazati in noaptea asta. Cel mai bine sa veniti echipati de munte, sa va schimbati doar incaltamintea de oras cu bocancii de munte.

Grija la drum, ne vedem mâine! Imi doresc sa fim un grup unit, vesel, sa ne bucuram de atmosfera vesela, de munte!  *|*



Pensunea Panorama Pietrei Craiului unde suntem cazati
















Parcarea din fata cabanei Plaiul Foii





Piatra Craiului, vedere de la cabana Plaiul Foii




Offline Paula Moise

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #35 : Vineri, 11 Februarie 2022, 09:06 »
Buna dimineata!

Mai este liber acest
 loc? ,,Buna, din pacate eu abia am intrat in acest grup minunat si renunț la excursia de
La Piatra Craiului. Sunt Florentina I. Din Bucuresti. Drum bun oameni frumosi si veseli!!

Offline Tandarica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #36 : Vineri, 11 Februarie 2022, 11:12 »
buna

sunt Florentina I. ,

DA ESTE LIBER LOCUL

DRUM BUN SI DISTRACTIE MAXIMA

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #37 : Duminică, 13 Februarie 2022, 22:50 »
Week-endul in Piatra Craiului a fost minunat.
Am stat la o pensiune in care din pat, prin ferestrele mari ai cea mai frumoasa priveliste peste Crai.
Apoi poti sa privesti creasta Pietrei Craiului si din Ciubarul fierbinte de afara.
Am drumetit cu oameni faini, am ajuns la Curmatura, am mancat vestita placinta cu urda cu ravas, am calcat prin zapada ce scrajnea sub picioare. A fost fix atata zapada cat sa ne bucuram de iarna, dar nu f multa incat sa ne ingreuneze traseul. Am avut soare din plin, vreme de iarna, dar blanda.
Diana a avut rabdare si cu cei cu mersul piticului pe munte, dar toata lumea s-a bucurat de miscare.
Iar dupa efort, cel mai bine am dres febra musculara cu ciubar, sub luna si stele, in fata maiestuoasa a Pietrei craiului, cu cantece de munte si folk, glume si veselie.
Atmosfera e mai mult ca la cabana, in confortul unei pensiuni. Ne-a impresionat f mult proprietarul cu atentia lui, ba sa ne dea zapada sa ne frecam in ciubar, ba pahare cu vin, ba baga in foc la lemne, serveste la masa, e atent la ce are nevoie fiecare, si apoi, surpriza, sustine un concert de folc superb, chitara si voce, o ora la focul de tabara.
Ne-am simtit minunat! Ne-a detoxifiat mintea.

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #39 : Luni, 14 Februarie 2022, 10:36 »
Piatra Craiului, o poveste frumoasa...  :love: Trei zile cu soare, zapada, drumetii, peisaje spectaculoase si multa, multa voie buna  *|* Ne-am bucurat impreuna de potecile frumosului Crai care ne-a fost aproape in fiecare zi. Minunata privelistea de care ne-am bucurat la pensiune atat ziua cât, mai ales, noaptea când aveam sentimentul ca suntem doar noi si muntii..

Vremea a fost numai buna chiar daca prognoza nu se anunta prea buna. Temperaturi placute si soare care ne-au permis sa ne miscam mai usor, sa iesim din zona de confort... Am ajuns in prima zi pâna aproape de refugiul Spirla, intr-un timp foarte bun dar era deja ora 16:00 astfel ca am decis sa ne intoarcem. Stiu ca v-ar fi placut sa mai urcam pâna la refugiu dar aceasta ultima bucatica era cea mai grea si acum, iarna, este mai dificil de abordat. Ar fi insemnat sa fortam, cu riscul de a nu mai avea energie pentru traseul de a doua zi. Dar nu acesta este scopul, nu venim la munte pentru a bifa obiective, drumetiile trebuie sa fie o placere, nu un tur de forta. Insa simplul fapt ca am ajuns atat de departe, a fost o surpriza foarte placuta pentru mine. M-a ajutat mult sa imi dau seama ce putem face in urmatoarea zi..

La pensiune am fost asteptati cu vin fiert, a urmat cina, relaxarea la ciubar, putina muzica... Câtiva nu au mai avut rabdare si au intrat in ciubar si inainte de masa, absolut de inteles...  :dance:

Sambata am urcat cu totii pâna la cabana Curmatura unde am luat un pranz delicios, am gustat placintele cu ravas, ne-am jucat cu pisicile si cateii rasfatati si prietenosi... Si, pentru ca eram echipati corespunzator, am coborat pe alt traseu, mai scurt dar mai tehnic. Fara bete de trekking, crampoane, nu am fi reusit sa venim prin padure. Ma bucur si va multumesc pentru ca ati inteles importanta echipamentului de munte iarna. Am ajuns cu totii cu bine la pensiune unde am fost asteptati din nou cu vin fiert.

A urmat cina si apoi un program variat, vesel cu mai multe optiuni incat era greu de ales : ciubar, foc de tabara, atmosfera vesela din restaurant  :dance:
Surpriza serii ne-a oferit-o gazda, domnul Ferri, un adevarat one-man show  *|* Ne-a cantat la chitara cantece vesele de munte la focul de tabara, spectacol la care a luat parte si Craiul cu suita sa de stele. Emotionant moment, o seara faina de munte de neuitat.

Timpul a trecut mult prea repede si, in ultima zi, am mai facut un traseu spre schitul Coltul Chiliilor. O noua zi cu soare si multa emotie, o incarcatura sufleteasca deosebita cand am ajuns la bisericuta din pestera. Un traseu putin mai dificil iarna dar cu recompensa pe masura.

In jurul pranzului ne-am luat,  cu greu, la revedere, cu promisiunea de a ne revedea cât de curand. Nu de alta dar ne asteapta ciubarul de la Fundata si nu numai...

La Panorama Pietrei Craiului vom reveni la vara, prea a fost frumos. Numai laude gazdelor care ne-au facut sederea atât de placuta si, mai ales, pentru ca ne-au transmis spiritul de munte, acea atmosfera adevarata de munte pe care nu o gasesti in alta parte.

Va multumesc pentru aceasta iesire energizanta, revigoranta, pentru starea de bine pe care am avut-o cu voi. Continuati sa iesiti, bucurati-va de natura, viata este frumoasa!  *|*








































Offline Lena74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Oriunde ai merge fii tu...
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #40 : Luni, 14 Februarie 2022, 15:25 »
                                                                                     

                                                                                       

                                                                                         

                                                                                         

                                                                                         

                                                                                   

                                                                                       

                                                                               

                                                                                     

Călătoria este învățată mai mult decât orice. Uneori, o zi petrecută în alte locuri dă mai mult de zece ani de viață acasă.

Offline Lena74

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Oriunde ai merge fii tu...
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #41 : Luni, 14 Februarie 2022, 15:35 »
Numai Cerul a fost limita...Parca s-a deschis o poarta spre o lume cu totul aparte...Multumesc pentru cele 3 zile de poveste! Sunteti minunati! Multumesc, Diana! Va imbratisez cu drag!  :love:
Călătoria este învățată mai mult decât orice. Uneori, o zi petrecută în alte locuri dă mai mult de zece ani de viață acasă.

Offline Lupu Georgeta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #42 : Marți, 15 Februarie 2022, 16:06 »
Am fost debutanta in acest week.end in Piatra Craiului, debutamta pe munte si in grup Singlescamp. Desi aveam multe emotii, am depasit cu ajutorul Dianei si colegilor din grup greul inerent oricarui inceput. Atmosfera grupului iti da senzatia de familie, de caldura, de buna dispozitie. Cazarea a fost foarte buna, peisajele de poveste, amintirile sunt de neuitat. Abia astept sa ne revedem!

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 11 - 13 februarie 2022
« Răspuns #43 : Marți, 15 Februarie 2022, 22:46 »
O actiune cu mult peste asteptari,  :applause: :applause:
ciubar, foc de tabara, muzica de munte la chitara, drumetii prin zapada, vreme splendida, jos zapada , sus un cer senin cu un soare stralucitor, gazdele, Pensiunea Panorama Piatra Craiului, o mana de oameni au facut tot ce le-a stat in putinta sa ne simtim minunat, :bow: :bow: :flori:
sa vi din drumetie si sa te astepte vinul fiert.... hammm :kissing: :kissing:
Afara, grade cu minus de se lipeau paharele de masuta, :giggle: noi in ciubar privind la
Piatra Craiului plina de zapada luminata de luna si stele, :love: :love:
apa calda (probabil peste 35-40 grade, ca s-a tot discutat dar nu s-a ajuns la un consens in privinta temperaturii) :fight:
muzica de toate genurile  (multumim DJ  :smitten: ) *|*
pahare cu vin (apropoo propun ca pe viitor sa luam toti acelasi vin, sa ne limitam la sec demisec si demidulce ), multumim paharnicilor  :bow:
din cand in cand frecatul  oO cu zapada direct in mormanul de zapada sau pur si simplu cu zapada adusa cu lopata de gazda noastra.

Foc de tabara, spectacol de muzica folk sustinut de gazda noastra,
cu melodi de care habar nu aveam
  -fara nici un apropoo la ce se intampla uneori in SC

sau de care mi-am amintiti cu drag,
*unii* ne-au aratat ce se poate dansa si pe muzica folk si chiar si in foc  :happy:

Imi pare rau ca am ratat serile de dans dar,,..dar .. na unde sa ma impart ...a fost foarte greu sa ma despart de ciubar  :angel:

Poate de la vremurile pe care le traim, poate de la faptul ca eu in ultimi ani am putine iesiri cu SC, poate  lipsa transportului organizat ....
in prima zi erau grupuri grupulete... eram toti ca niste arici ... distanti sa nu cumva sa ne intepam ... abia dupa drumetia lunga s-a destins atmosfera...

Doamnelor si domnilor, daca va plac drumetiile si calatoriile. lasati scoarta acasa, in SC, e locul unde vi sa te relaxezi, sa razi fara jena, sa dansezi chiar daca nu esti profesionist, sa canti chiar daca nu ai voce, sa te simti ca in taberele scolare cu ,glumite si multa veselie.

M-as bucura sa vad scris si pe forum cuvintele si impresiile care se scriu pe grupurile de WhatsApp.
 
Felicitari Dianei, pe care o regasesc de fiecare data si mai buna profesional.  :applause:
Multumesc SC, ca existati! :flori: :bow: :bow: