Autor Subiect: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022  (Citit de 5170 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mazilu Greta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Bună! Rugăminte...să  incluzi în meniul grătar  și  carne de pui(piept sau copane).
Greta

Offline petrutz

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
buna grup minunat!!gata si ultimele pregatiri,echipament,remy,vin,tarie.sper sa fie o calatorie placuta si o excursie minunata.ma gandeam la o minge,poate are cineva.n-am mai alergat demult.(caii verzi nu se pun).plecare la 9.00 din bacau.o zi frumoasa la toti!!!

Offline Carmen Dor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
 :oops:
Probleme cu mașina!
Mă poate duce cineva de la Dejani la Brașov? Duminică?
“Nimeni nu îmi datorează îndeplinirea dorințelor mele. Asumarea responsabilității pentru propria fericire este un gest ce îți dă putere. Acest gest plasează viața ta înapoi în mâinile tale. N. Branden”

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Am primit confirmarea oficiala ca festivalul narciselor se va organiza duminica. Incercam sa ajungem la narcise maine, dupa ce vizitam cetatea Fagarasului.

Intre timp am mai vorbit cu câțiva dintre voi, doar 2 persoane nu au dat niciun semn, sper ca au urmarit discutiile de aici.

De cumparaturi ma ocup dimineata, sa fie totul proaspat. Deocamdata am facut un studiu de piata... Din ce am calculat, cred ca ma incadrez la 50-60 lei / persoana,. Mi-am notat ce mi-ati mai spus, voi lua si pui, ceva sa se faca mai usor.
Ne-am mai organizat noi singuri cu mesele si intotdeauna ne-am descurcat foarte bine. Câteva persoane din grup pot confirma :) Am senzatia ca si acum va fi un adevarat cooking camp :)

Referitor la transport, ca varianta de backup, sunt trenuri spre Brasov si din Sercaia, mai aproape de Sinca Veche unde vom merge duminica dar ramane sa vorbim cand ne intalnim cu totii. Sigur se va gasi o solutie convenabila pentru toti cei care nu vin cu masina.

Grija la drum, ne vedem maine la Fagaras cu multa voie buna si, sper, si soare :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022
« Răspuns #49 : Sâmbătă, 14 Mai 2022, 03:05 »
Salutări din Țara Făgarasului!
Am avut o zi frumoasa, calda, cu soare si narcise  *|*
Un grup fain, de oameni veseli, o atmosfera grozav de placuta, ca intre prieteni vechi si o mobilizare exemplare din toate punctele de vedere: cu masa, programul astfel ca am ajuns si la narcise si bine am facut.

Coprinele, cun sunt numite de localnici au inflorit dar bucuria ne-a fost umbrita de oameni chiar din zona care aveau bratele pline de flori desi sunt strict protejate. Festivalurile si alte manifestari populare nu fac deloc bine  Chiar si asa, am facut o plimbare placuta. E o adevarata minune a naturii, sa vezi narcise crescand la umbra stejarilor, unele chiar pe poteca.

La bucatarie si la foc, toate s-au facut ca prin minune, fiecare a ajutat cu câte ceva astfel ca ne-am bucurat de un gratar delicios, legume la gratar si multe alte bunatati. Complimente chefilor! Exceptionali si cozonacii.

Dupa asa cina musai sa facem si miscare. S-a dansat in foisor, nimeni nu a dorit sa intre in restaurant. Ar fi fost si pacat, era asa placut afara, cineva a dansat si in ploaie :)
Ce momente faine! Am simtit cumva ca asa va fi, vazand efervescenta de pe forum, un lucru tot mai rar si cu atat mai de apreciat avand in vedere ca circa 90% sunt "noi", dar parca mi-era teama sa sper..
Bravo voua!

 Acestia sunt oamenii cu care ne dorim sa iesim, sa calatorim. Făra fițe, fara mofturi, oameni deschisi, prietenosi, placuti care se stiu bucura de atmosfera de grup.
Azi a fost doar inceputul! Mâine e o noua zi cu noi aventuri si distractii! *|* :pleasantry: :thumbup: :dance:














 

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022
« Răspuns #50 : Duminică, 15 Mai 2022, 19:24 »
Un sfârșit de săptămână foarte relaxant și lejer, alături de oameni veseli, prietenoși, toleranți.
Am avut activitate toată ziulica fără să fim grăbiți de ore. Totul a fost gândit extrem de relaxant. Diana este o binecuvântare că mi-a fost dat să te cunosc.
Locația 10 stele.
TIMPUL a fost de partea noastră. MERITAM !
Mulțumesc tuturor pentru aceste zile calme și vesele.
PS: Gina, mulțumesc pt transport. Am prins extrem de rapid legătura către casă.
PS: Clujule, mulțumesc pt ofertă. (nu te găsesc cu user name-ul) 😁

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022
« Răspuns #51 : Luni, 16 Mai 2022, 00:24 »
Sâmbata dimineata când am coborat in bucatarie, era o adevarata forfota, desi era inainte de ora anuntata. Furnicutele harnice trebaluiau de zor, mi-era mai mare dragul sa vad ce bine se organizasera, singure. Micul dejun a fost gata cu jumatate de ora mai repede astfel ca am avut timp si de o plimbare relaxanta pe malul râului din apropierea pensiunii.

Apoi, conform programului, am mers cu microbuzul inchiriat la Racoș unde am vizitat castelul Sukosd-Bethlen si apoi rezervatia geologica. Frumoase locuri, mai ales acum, primavara, când totul e verde. Dupa o plimbare relaxanta in timpul careia am strecurat si o bucatica nai solicitanta :) a mers numai bine un gulaș - Racoș este o localitate cu populatie maghiara.

Am continuat cu cetatea de la Rupea, unde, din nou, nu erau multi turisti. Ne-am bucurat in tihna de privelistea de 360 de grade spre Ținutul Cohalmului, am vorbit despre sași si Transilvania.

Seara am avut un nou meniu la grill, cineva a facut inclusiv un piure de cartofi :) Cum spuneam, chiar a fost un cooking camp adevarat. M-am bucurat sa vad ca mai toata lumea a contribuit la pregatirea mesei. E drept ca s-au mai inversat rolurile in sensul ca fetele au taiat lemne si baietii au spalat vasele  :)

Dupa asa festin, era musai sa ne mai miscam. Ce fain e sa dansezi afara, in foisor :). N-am stiut eu pâna acum ce am ratat când luam cinele in restaurant..

Minunata pensiunea din Dejani, o adevarata oaza de relaxare la poalele Fagarasilor. O pensiune moderna, cu conditii foarte bune de cazare si o gazda foarte primitoare. Vom mai reveni cu siguranta si la anul si, poate, chiar mai devreme, prea a fost fain.

Duminica dimineata am vazut si ultimul obiectiv din program, moara de apa de la Ohaba, o minune a tehnicii populare. Câtiva am mers apoi si la mănastirea rupestra de la Șinca Veche, un loc frumos, cu o energie aparte. Aici ne-am luat la revedere, cu promisiunea sa ne revedem :)

Au fost trei zile foarte faine, relaxante, vesele, cu multa distractie si prietenie. M-am simtit cu voi ca in iesirile cu prietenii mei, cei care ma cunosc stiu ce spun.

Sunteti, cu siguranta, " the best new entry group" din ultima perioada. Bravo voua! Nu e puțin lucru ca 22 de oameni care se vad pentru prima oara sa fie un tot unitar, sa va intelegeti atat de bine intre voi.

Oameni buni, sunteti pur si simplu minunati! M-as bucura sa va reintalnesc, stiu ca e greu sa se mai intample asta in aceeasi formula dar, nimic nu e imposibil.
Nu aveti idee cât de mult m-ati motivat, aveam mare nevoie de acest imbold, mai ales acum, o perioada mai solicitanta pentru mine.

Va multumesc pentru toate clipele frumoase din acest weekend, sunteti faini! Aveti grija de voi,  luati-va din când in cand câte o pauza, mai usor mergi mai departe dupa o gura de oxigen cât de mică. Viata e mai frumoasa si mai usoara alaturi de prieteni :)























































Offline Genia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022
« Răspuns #52 : Luni, 16 Mai 2022, 14:40 »
Multumesc Singles Happy Camp, multumesc Dianei insotitoarea noastra de grup, o tipa la superlativ   *|* :thumbup: care a dat tot ce a fost mai bun din ea pentru ca totul sa fie perfect si armonios! Am avut parte de 3 zile superbe de veselie, locuri magice incarcate de istorie, natura inmiresmata asezonata cu triluri de pasarele si susur cristalin de izvor, locatie de nota 10+ si nu in ultimul rand de oameni faini, veseli si draguti care, cu toate ca nici nu-i cunoasteam, au facut cumva sa ma simt ca si cum ar fi facut parte din viata mea de mult timp. Totul a fost peste asteptarile mele. Dupa ani de zile in care din anumite motive nu am putut iesi prea departe de Bacau, aveam nevoie disperata de ceva care sa-mi readuca zambetul pe buze si care sa ma faca sa fiu eu insami, asa cum eram candva. Voi ati reusit sa faceti ca toate acestea sa fie posibile, ma bucur pentru ca v-am descoperit, sa fiti binecuvantati cu totii!  :love: Abia astept sa particip la urmatoarea excursie!
Carmen

Offline petrutz

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Poiana Narciselor, fenomenele de la Racos, cetati. 13 - 15 mai 2022
« Răspuns #53 : Miercuri, 18 Mai 2022, 13:32 »
buna tuturor,da, am participat la prima actiune organizata de SC si pot spune ca a fost intradevar ceva wow.in excursii am mai fost,in astfel de locatii am mai stat,dorul de padure nu-l duc.Ce a fost deosebit in aceasta excursie?conceptul si voi.acest grup minunat pe care l-am intalnit aici,in care nu cunosteam absolut pe nimeni,dar cu care am interactionat perfect de la inceput si pana la sfarsitul excursiei.Nnumai vorbe bune si despre Diana,un ghid extraordinar si un om deosebit.Se pot spune multe. Eu voi spune doar atat:ASA DA!