Autor Subiect: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022  (Citit de 3834 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1481
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #30 : Joi, 26 Mai 2022, 00:31 »
Sâmbata dimineata, cu forte proaspete, o parte din grup am decis sa ne odihnim activ si sa facem o plimbare pe jos in apropiere. Voiam sa vedem macii care erau mai peste tot, sa ne bucuram de verdele crud de primavara.

O parte au ramas la piscina sau, pur si simplu, s-au odihnit, relaxat la căsuțe. A fost lung drumul spre Dunare, e de apreciat efortul celor care au venit in excursie de la distante mari, cu nopti nedormite sau sofat ore bune.

Dar noi, din aproape in aproape, am ajuns pâna la plantatia de capsuni din Gornea si apoi pâna in sat. Voiam sa vedem morile de apă din zona dar, din păcate, drumurile sunt foarte proaste si moara de apa din sat era abandonata. Ne-am multumit cu capsunile pe care le-am impartit frateste cu cei care ramasesera in resort.

A mers apoi numai bine o ciorba de peste :) Dupa-masa, in drum spre Insula cailor salbatici, am vazut si cascadele din apropiere. Chiar spectaculoase in aceasta perioada, a meritat ocolul, una dintre ele as spune ca e chiar mai frumoasa decat celebra Bigar. Zona este foarte curata, linistita, putini turisti.

Pe Ostrov am ajuns seara, la ora la care aveam mai mari sanse sa vedem caii salbatici. Si, intr-adevar, am vazut mai multi cai, dar asta si pentru ca noi am mers intr-o parte a insulei mai putin cunoscuta turistilor. Privelistea de sus, de pe movila lui Attila, este grozava. La apus este, cu siguranta, cel mai bun moment pentru a vizita insula.

La resort am ajuns seara, a urmat cina, ultimele povesti si apoi odihna, ne astepta un drum lung a doua zi.
A fost o iesire placuta, relaxanta, cu locuri pe care le stiam dar si obiective noi, inedite, pe care ma bucur ca le-am descoperit, un program pe care-l vom repeta si la toamna.
Povestea merge mai departe... :thumbup:




















































Offline Lotus73

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #31 : Vineri, 27 Mai 2022, 16:38 »
Multumesc Diana pentru organizarea excursiei. Multumesc Single Camp pentru planificarea si alegerea locatiei. :worship:
Am avut exact ce am dorit: o excursie unica. *|*
Locuri deosebite, organizare perfecta, ghid profesionist. :thumbup:
Cine doreste momente de neuitat sa aleaga aceasta excursie si sa mearga cu Diana in excursie si nu va regreta. :smitten: