Autor Subiect: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022  (Citit de 3832 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #15 : Luni, 16 Mai 2022, 14:13 »
Am verificat la CFR si trenul Iasi - Bucuresti Nord  care ajubge la 05:15 are frecvent intarzieri, mari.
Deci nu va bazati pe aceasta legatura.
Cu toata intelegerea si bunavointa, dar nu vom putea astepta dupa ora anuntata de plecare, 06:00.

Visconti are parcare mica, nu mereu se poate lasa mașina aici. Va spuneam in mail ca o varianta buna de cazare sunt si studiourile de la West Gate unde este o parcare cu plata generoasa si receptie nonstop, vizavi de metroul de la Pacii, pretul e mai mic decat la Visconti. Eu aici stau când am treaba in Militari.

La modul cel mai serios, luati-va toate masurile de siguranta pentru a ajunge la timp.
De asemenea, nu uitati ca traseul la dus nu este acelasi cu cel de intoarcere, asta in cazul in care nu urcati din Bucuresti.

Offline Mada_Avr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #16 : Luni, 16 Mai 2022, 17:00 »
Dar locul de sosire va fi acelasi cu cel de plecare?
:)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #17 : Luni, 16 Mai 2022, 17:16 »
Dar locul de sosire va fi acelasi cu cel de plecare?

Da.
Plecam si sosim de la benzinaria MOL Păcii din Bucuresti.

Singura localitate prin care trecem atât la dus cât si la intoarcere este Pitesti, in rest traseul difera.

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #18 : Luni, 16 Mai 2022, 20:23 »
    Bună seara tuturor, eu vin din Ploiești și am aceeași problemă cu trenurile de dimineață, unul sosește  în Gară de Nord la 5 și 13,azi a avut întârziere 1 ora,iar altul sosește la 5 și 27,iar întârzierea a fost de 10 min.Este doar o întrebare:e posibila o așteptare de maxim 15 min,în cazuri neprevazute,având în vedere că voi lua un taxi până la locul de întâlnire?Și poate ne întâlnim dacă venim cu același tren.Multumesc

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #19 : Luni, 16 Mai 2022, 21:30 »
Orice mijloc de transport ati alege, luati-va o marja de timp de minim o ora.
Mersul trenurilor a devenit, din pacate, o loterie si nu merita riscul.
Eu vin in Bucuresti cu o seara inainte, din principiu evit sa ajung in ultima clipa, indiferent de situatie.

Mai mult de 5 maxim 10 minute nu putem astepta pentru ca depindem de timpii stricti ai soferului unde chiar si 5 minute conteaza.

Cautati si variante de transport alternative, de exemplu blablacar - s-a dovedit util de multe ori, ultima oara in grupul de Fagaras din acest weekend.

Din Iasi am vazut ca exista autocar care ajunge in Bucuresti la 04:46
https://massaro.autogari.ro/rezultat?plecare=355&sosire=643&zi=19.05.2022

Spor la pregatiri!




Offline martie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #20 : Marți, 17 Mai 2022, 08:42 »
Acelasi sfat pentru Emilia, ca si pentru Mihaela. Pentru siguranta e bine sa nu te bazezi pe trenurile din Romania si sa ajungi in Bucuresti de miercuri seara si sa te cazezi la un hotel cu receptie non-stop si care este aproape de benzinarie, ca sa poti sa ajungi dimineata pe jos la ora stabilita. Succes!   Florin

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #21 : Marți, 17 Mai 2022, 17:16 »
   Vă mulțumesc pt soluții, zile senine să  avem.

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #22 : Marți, 17 Mai 2022, 17:34 »
Multumesc pentru sugetii. Am rezolvat problema cu transportul pana in Bucuresti. Voi veni cu microbuzul care ajunge la 3:45 in Aeroportul Otopeni si de acolo merg spre locul de intalnire cu Uber. Daca cumva  e cineva din grup care pleaca din Otopeni si are vreun loc liber, dati-mi de veste. 🙂 Multumesc!

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #23 : Marți, 17 Mai 2022, 18:49 »
INFORMATII PLECARE

Microbuz: B 707 NEW
Sofer: DAN Tel 0770/980618
Plecare ora 06:00 benzinaria Mol Pacii
Pt conexiuni de pe traseu va rog contactati soferul

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #24 : Marți, 17 Mai 2022, 19:53 »
Am primit toate optiunile voastre, toată lumea vine in excursiile opționale  *|*

Am pregătit câte ceva si pentru timpul liber de sâmbătă. După ce ma consult si cu soferul, stabilim, asta pentru că sunt incă multe drumuri proaste în zonă.

Vremea se anunta foarte calda, 26 - 30 de grade.
Sa aveti ceva de pus pe cap, lotiune de soare, ochelari si... costum de baie, prosop, slapi, este functionala piscina de la resort  *|*



Apa, sandviciuri pentru drum

Recititi cu atentie programul excursiei, mailul pe care vi l-am trimis pentru alte detalii.

Va rog sa ajungeti la timp!

Plecare joi ora 06:00 benzinaria Mol Pacii
Intalnirea la 05:50


Imi doresc sa ne bucuram de vacanta, de locurile frumoase pe care le vom vedea.
Sunt inca sub impresia grupului fain pe care l-am avut in Făgăraș weekendul trecut si sper sa fim un grup cel puțin la fel de plăcut.

Ne vedem joi cu soare si voie bună!  *|*


Offline martie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #25 : Miercuri, 18 Mai 2022, 08:42 »
Multumesc pentru sugetii. Am rezolvat problema cu transportul pana in Bucuresti. Voi veni cu microbuzul care ajunge la 3:45 in Aeroportul Otopeni si de acolo merg spre locul de intalnire cu Uber. Daca cumva  e cineva din grup care pleaca din Otopeni si are vreun loc liber, dati-mi de veste. 🙂 Multumesc!

Daca ai probleme cu Uber, incearca si Bolt. La ora aceea s-ar putea sa gasesti mai greu masina, luna trecuta cand m-am intors de la Londra la ora 1 am asteptat cam 30 minute si au venit cu un tarif foarte mare. Ai si tren din fata aeroportului pana la gara, 3.52-4.17, sau 4.32-4.57 si de acolo e simplu sa gasesti masina. Succes!  Florin

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #26 : Miercuri, 18 Mai 2022, 21:17 »
Multumesc, Florin!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #27 : Luni, 23 Mai 2022, 22:54 »
Clisura Dunării, o poveste frumoasă... :smitten: aceeasi si totusi diferita de fiecare dată.
 Un grup frumos, unit, vesel, premiul intai cu coroniță la punctualitate. Bravo vouă!  :applause:
Ati fost, cu siguranta, primul meu grup la care nu a trebuit sa ma uit la ceas, mereu la timp, o bucurie sa revad cu voi aceste locuri minunate si prin ochii vostri.

Am inceput excursia, ca de obicei, cu vizita la atelierul unui mester ceramist din Olari, am vazut cum sunt plamadite frumoasele obiecte din lut, am aflat din tainele acestui mestesug, practicat tot mai putin.

Ne-am oprit apoi la Târgu Jiu, am admirat maiestuoasa Coloana fara sfarsit si am parcurs apoi pe jos Calea Eroilor pâna in centru unde am luat masa de prânz.
Foarte frumos orasul, ingrijit, cu multe flori, alei cu trandafiri. Am admirat apoi celelalte opere celebre ale maestrului Brâncuși: Poarta Sărutului, Masa Tăcerii, Aleea Scaunelor, ne-am plimbat pe malul Jiului, pentru a intelege viziunea marelui artist când a conceput acest ansamblu de monumente dedicat ostasilor români cazuti in primul razboi mondial.

La resort am ajuns seara, la timp pentru a ne bucura de câteva ore placute pe malul Dunarii sau pentru câteva poze cu macii din apropierea căsuțelor. Era liniste, eram doar noi, am profitat din plin de atmosfera de grup. A urmat cina, puțina muzica si chiar si dans, apoi odihna, urma o zi plina.






























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1480
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #28 : Marți, 24 Mai 2022, 23:04 »
Prima zi adevarata de vacanta am inceput-o cu plimbarea cu barca la Cazane. Putini turisti in zona, vremea calda, numai buna pentru o iesire pe Dunare. Conteaza mult sa fii un grup organizat, sa nu astepti sa se formeze un grup si, mai ales, sa te bucuri de aceasta experienta faina alaturi de prieteni.

Am mai ramas puțin in zona pentru o sesiune foto impreuna cu "Decebal", am vizitat si manastirea Mraconia. Totul in tihna, fara alergatura. Dar, pentru ca ne astepta un pranz delicios, am luat drumul spre Eibenthal. Foarte pitoresc acest traseu, dar si aici conteaza sa ai un sofer bun, asa cum am avut noi intrucat drumul este ingust, cu vizibilitate refusa pe unele portiuni. Merita insa efortul pentru ca este o alta lume acolo sus. Un sat cehesc autentic, foarte curat, cu gospodarii ingrijite.

Foarte bun gulasul dar si berea ceheasca, tartele traditionale. Dupa asa masa copioasa musai sa facem si o plimbare, un traseu placut de-a lungul pârâului care traverseaza satul, totul era verde, multe flori.

De la Eibenthal am coborât la Svinita, urma degustarea smochinelor in diverse forme :): in vid, gem, dulceata, lichior, țuica... toate foarte gustoase. Am mai fi stat la povesti in livada dar voiam sa mai prindem câteva ore de soare,  relaxare la piscina sau pe malul Dunarii. Apoi cina, putina muzica si miscare pentru cei pe care-i mai țineau picioarele..  :dance:

Imaginile zilei:
































Offline Mada_Avr

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Clisura Dunarii, un loc epic si spectaculos. 19 - 22 mai 2022
« Răspuns #29 : Miercuri, 25 Mai 2022, 13:43 »
Clisura Dunării, o poveste frumoasă... :smitten: aceeasi si totusi diferita de fiecare dată.
Un grup frumos, unit, vesel, premiul intai cu coroniță la punctualitate. Bravo vouă!  :applause:
Ati fost, cu siguranta, primul meu grup la care nu a trebuit sa ma uit la ceas, mereu la timp, o bucurie sa revad cu voi aceste locuri minunate si prin ochii vostri.


Draga Diana, iti multumesc / multumim pentru laude  O0
Si noi (cel putin eu, cu siguranta) ne-am bucurat sa fim cu tine in excursie.

M-am bucurat de vremea foarte frumoasa si de locurile, aproape salbatice, foarte frumoase, vizitate.
Mi-ar fi placut ca plimbarea cu barca sa dureze mai mult. probabil nu te-ai fi asteptat sa zic asta, avand in vedere ca uneori mi-e teama pe apa  oO Dunarea si peisajul sunt spectaculoase privite din locuri la care nu avem acces cu masina  ;)
Desi nu-mi doream neaparat sa petrec atatea ore la plaja si piscina, acestea au fost, pana la urma, binevenite. Insa, ma gandesc ca, daca dintr-un grup de 20 persoane, in cele doua zile au stat la piscina doar (aceiasi) 6, probabil nu este un punct prea de interes. Cu o usoara reorganizare a excursiilor, poate din 4 zile se pot face 3. Este doar o parere. A nu se intelege ca am ceva de reprosat.

Locul in care am fost cazati este chiar fain. Cu toate bălbele lor, una peste alta m-am simtit bine acolo.

Iti multumesc inca o data pentru felul in care gestionezi excursiile la care participi si sper sa ne revedem cu bine curand  *|*

Salutari tuturor!  8)


:)