Autor Subiect: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022  (Citit de 3567 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline zsoka

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022
« Răspuns #15 : Duminică, 10 Aprilie 2022, 13:25 »
Buna ziua,mediu de post va rog 🤗Mandic

Offline anca_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Minunate flori, si fotografii. Abia astept weekend-ul. Sigur o sa fie vreme frumoasa.  :thumbup:  :dance:

Offline Claudia Nacu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022
« Răspuns #17 : Miercuri, 13 Aprilie 2022, 13:07 »
Buna! Eu am o viroza urata, e a doua zi azi, sper sa imi treaca pana vineri. In principiu, ar fi vreun doritor care doreste un loc? daca da, astept un nr.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Heloo!
Diana, ne mai zici ceava, acum pe ultima suta de metri?
Nu am verificat dar parca nu avem ciubar, asa ca sa nu uitam muzica si pantofiorii de dans  *|*

Offline anca_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Rodica, m-am uitat de ciubar, nu pare sa aiba, dar partea cu pantofiorii de dans m-a speriat. Sunt new si nu stiu ce ar trebui sa iau la mine, in afara de echipament. Adica chiar n-as vrea sa ma trezesc singura in ghete si blugi.
Ce ar mai trebui sa stiu?  ::)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Anca, bine ai venit!
Nu-ti fa griji, toti vom fi in bocanci si blugi, este o excursie de munte :)
Serile noi ne intalnim cu toii la un pahar de vorba si de muzica dar asta nu implica echipament special.
Rodica, nu, nu avem ciubar de data asta.

Mai astept câteva raspunsuri si revin spre seara cu ultimele informatii.
Programul este cel anuntat, nu s-a schimbat nimic. Urmeaza doar sa va spun si locul de intalnire pentru cei care prefera sa vina direct pe Valea Râșnoavei, la intrarea pe traseu.

Offline anca_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Mulțumesc, Diana! Îmi făceam griji că trebuie să car de acasă și echipamentul de dans.  :giggle:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Locul si ora de intalnire: ora 12:00 la hotel Mont Blanc Predeal

Este posibil ca mare parte din camere să fie gata.
La 12:30 plecam in grupaj auto / taxi spre Valea Râșnoavei unde incepe traseul de drumetie spre Cabana Diham.

Un drum cu taxiul costă în jur de 40-50 lei/ sens pentru 4 persoane, in functie de trafic.
Cam tot atât costă si un taxi de la Azuga la Predeal, pentru sâmbătă.

Pentru cei care veniti dinspre Pârâul Rece, puteti sa va opriti la intrarea in traseu, este chiar in drumul vostru.
La fel și pentru cei care veniti dinspre Bucuresti, ca să nu mai intrati in Predeal, la pod faceti stânga spre Pârâul Rece.
Estimez sa fim la intrarea pe traseu la 13:00

Locul de intalnire de pe Valea Râșnoavei:

https://maps.app.goo.gl/ZgiQhTWP6Xx4RokPA

Este drumul forestier care urcă la cabana Forban si mai departe spre cabana Diham. Noi ne intalnim chiar la intrarea in sosea.
Venind de la podul unde e intersectia  de la Predea spre Pârâul Rece - Râșnov, treceti de unitatea militară si de sanatoriu si apoi veti vedea un panou mare pe care scrie FORBAN, acolo faceti stanga.
Dinspre Pârâul Rece nu este indicator, este o curba stransa la dreapta. Ca punct de reper, să nu treceti mai departe de Pensiunea Montebello, care este pe partea stânga venind dinspre Pârâul Rece.

Masinile se pot parca de-a lungul drumului forestier. Se mai poate inainta o portiune, până într-un loc mai larg, aproape de niste tevi albastre de apă.(Locul se numește La Șipote).
De aici să nu vă aventurați mai departe cu mașinile, drumul este foarte accidentat.

Vom reveni în același punct dar pe traseul din pădure.





.


Mesele

Micul dejun si cina sevor servi in regim bufet, vor fi si preparate de post.

Am anuntat la Cabana Diham că vom lua o ciorbă mâine când ajungem, am vorbit chiar cu Mama Oara  :)

Bani
Să aveti bani marunti la voi pentru mâine la Diham si sâmbătă când mergem la Gârbova, nu se poate plati cu cardul.
Urcarea cu telescaunul de la Predeal costa 50 lei.

Camere

Toate camerele au fie paturi separate, fie un pat si o canapea.
Vă rog să nu imi solicitati camere preferentiale, camerele se vor repartiza aleatoriu, in ordinea de pe lista.
Imi puteti spune daca vreti sa stati cu cineva in camera.

Echipament

Echipamentul recomandat este obligatoriu, in special incaltaminte impermeabila cu talpa care nu aluneca.
Este posibil să mai dăm de zăpada, a mai nins zilele trecute.
Nu uitati parazapezile, prind bine si betele de trekking.

Vremea
Vremea se anunță ca vremea....
17 grade mâine si soare, sâmbătă in jur de 12 grade si ceva precipitatii iar duminica doar 2 grade si e posibil sa ninga.
Deci sa aveti si haine mai groase, pelerină, geacă de ploaie, ceva de pus pe cap, imbracaminte tehnica, de munte, in mai multe straturi.

Transport
Sunteti din toata tara.
Am primit o singura solicitare pentru grupaj auto, daca mai este cineva care nu are cu ce sa ajunga, spuneti-mi.

Voie bună
Se anunță un grup dornic de distractie*|* :dance:
Vom avea la dispozitie o sală unde putem sta la un pahar de vorba si muzica.
Îmi doresc si eu să fim un grup vesel, să ne bucurăm de atmosfera faină de munte.

Grijă la drum, ne vedem mâine!

Offline Paula Moise

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022
« Răspuns #23 : Duminică, 17 Aprilie 2022, 19:34 »
Multumim Diana!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Predeal, o poveste frumoasa :)

Trei zile cu prieteni, soare, flori dar si ceva flori de zapada si multă, multa voie buna *|*
In prima zi am mers la Diham intr-o zi de vara autentica, ne-am bronzat cu totii :) dar, mai ales m-am bucurat că am putut vedea munții cu toata maretia lor.

La cabana ne-a asteptat chiar Mama Oara, o bucurie sa o revad de fiecare data. Toti drumetii o iubesc pentru caldura si bunatatea pe care le emana, te simti ca acasa chiar daca este o cabana de munte si conditiile sunt ca la munte. Eram doar noi când am ajuns dar cabana era rezervata integral. Am luat câte o ciorba, ne-am tras sufletul si apoi am coborât pe un traseu mai  scurt. Căldura din ultimele zile a topit toata zapada, din pacate si in zona Diham au inceput exploatari forestiere, cu mizeria de rigoare, dar privelistea a fost nemaipomenita tot drumul. Ghiocei, brânduse la tot pasul, sa tot drumetesti.

La hotel ne-a asteptat o cina delicioasa, foarte amabile doamnele de la Mont Blanc. Conditii bune de cazare, cu o priveliste exceptionala, aer curat, chiar lânga padure. Si ursul a vrut la party, am fost avertizati ca se plimba pe strazile din apropiere  Acesta a fost motivul pentru care nu am vrut sa ramanem prea tarziu in padure sau sa ne plimbam seara dupa ce s-a lasat intunericul.

A doua zi prognoza nu era prea imbucuratoare, se anuntau  nori, temperaturi mai scazute si ploi. Dar, de dimineata iesise soarele, vremea era placuta. Asa cum va spuneam, uneori lucrurile trebuie luate treptat, fara prea multe planuri, in functie de cum evolueaza vremea. Variante de rezerva aveam destule, zona o cunosc foarte bine. Sa incercam sa ne bucuram de fiecare clipa pe munte, fara sa stam mereu cu grija ca se strica vremea. Stiti vorba ca nu exista vreme urata, ci doar echipament nepotrivit...

Ne-am bucurat precum copiii de plimbarea cu telescaunul, de privelistea de sus de la Clăbucet. Pe drumul spre Gârbova am dat de alte branduse si ghiocei, astfel ca si cei care au ramas la cabana s-au bucurat de florile de munte.

O scurta pauza de energizare si cei mai multi am continuat drumul spre vârf, norii erau departe :)
Un urcus nu foarte simplu dar cu bocanci buni si ceva vointa totul este posibil. La monumentul dedicat ostasilor romani am cântat, am dansat chiar si o hora. Am vrut sa ne bucuram in tihna de aceste momente, nu era nicio graba, intre timp iesise si soarele. Cu parere de rau, dupa ceva timp am coborat spre Azuga. Floricele la tot pasul in padure, mi-am amintit de traseul pe care l-am facut acum câtiva ani cu Gigi tot aici. Cum a trecut timpul dar natura este neschimbata :)

Am coborât mai incet, panta fiind mai accentuata in prima parte. Pentru cei care nu au avut rabdare si au luat-o inainte, va reamintesc regulile de drumetie care se condidera ca sunt insusite: odata ce va indepartati de grup sunteti pe cont propriu, nu va asteptati sa primiti indicatii referitoare la traseu. Deci nu sunati, nu trimiteti mesaje, suntem un grup si ramanem impreuna, ne adaptam ritmul in functie de grup.

De la Azuga am revenit la Predeal cu trenul, o experienta inedita pentru câtiva care nu mai fusesera de ani buni cu trenul :) Ploaia a inceput exact când am urcat noi in tren, ce puteam sa ne dorim mai mult :)

Aveam noi planuri mari pentru intoarcere, speram sa mai facem un traseu dar ne-am oprit la o ciorba :) A plouat toata seara dar nu mai conta. Asteptam zapada si, intr-adevar, dimineata ningea ca in povesti.. A trebuit sa facem un compromis si am urcat cu masinile pâna la Trei Brazi si apoi am facut o plimbare pe jos la Cabana Poiana Secuilor, suficient cât sa folosim tot echipamentul :)

A fost o iesire frumoasa, energizanta dar totodata relaxanta, ca pe vremuri cum bine spunea cineva. Aceste excursii au menirea sa ne uneasca, sa ne bucuram impreuna de atmosfera de grup, de natura. Cei care au alte asteptari si preocupari vor afecta aceasta atmosfera faina de prietenie si acest lucru se simte, vrând-nevrând.

Au fost zile faine la Predeal, cu siguranta vom reveni si la anul, pentru cei care mi-au spus deja ca vor sa repete experienta. Intre timp, continuati sa iesiti, bucurati-va de natura, viata e frumoasa!  *|*





























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
M-am bucurat mult sa vad imaginile, va spun sincer ca am stat cu emotii si mi-a fost teama ca va fi timp urat si drumetiile vor fi afectate. Am vazut ca ati trecut practic prin 3 anotimpuri in 3 zile, ceea ce este extraordinar. Inca o data va spun, ma bucur mult!

 :oops: Vreau insa sa abordez aici un subiect, care nu trebuie ascuns sau trecut cu vederea ci discutat. Chiar daca pana acum nu am avut reactii, chiar daca insotitorii de grup din jena sau prietenie nu au facut observatii in aceasta privinta, asta nu inseamna ca nu am observat/stiut. Am aflat si eu si insotitorii de grup de anumite aranjamente de camere, le-am considerat insa ca accidentale si singulare. Suntem oameni maturi cu totii si noi si voi si e jenant sa discutam de astfel de situatii, dar ele creaza confuzii si asta este poate cel mai mic rau pentru atmosfera de grup.   

Toata lumea este rationala si in nici un fel absurda, intelege cand e vorba de afinitati, de formare a unor relatii mai apropiate, dar acum la Predeal, cel putin in cazul a catorva persoane, lucrurile au fost evidente ca e vorba de cupluri. Eu am explicat ca Singles Camp este o actiune care se adreseaza EXCLUSIV  persoanelor single, care nu se afla intr-o relatie, intr-un cuplu. In momentul in care se formeaza un cuplu, membrii respectivi nu mai au posibilitatea de a participa la actiuni, pentru ca se creaza confuzii si situatii incomode pentru cei din jur.

Singles Camp este o actiune de socializare, calatorim impreuna, ne cunoastem, ne distram dar in grup, nu pe perechi. A se forma perechi este ceva placut, firesc si natural si ne bucuram de fiecare data cand aflam ca s-a format un nou cuplu, ca s-au casatorit, ca au copii. Sunt zeci si zeci de perechi formate, pastram legatura cu ei, dar nu ne mai intalnim in excursiile si la evenimentele Singles Camp. Noi ca organizatori nu facem politie, doamne-fereste - nu acesta este rolul nostru aici, nu suntem nici rigizi, doar ca tinem foarte mult ca atmosfera faina sa se mentina si sa nu apara confuzii si situatii neplacute pt participanti.

Am scris aici cu intentia de a va reaminti care este adresabilitatea Singles Camp si ca nu doresc sa se mai repete astfel de situatii. Am fost ca ghid in excursia din Peru de anul trecut si am avut o situatie similara, doua persoane care efectiv au sfidat pe ceilalti prin comportamentul de pereche, tinandu-se de mana, facand gesturi de trandete exagerata si am vazut reactia celorlalti din grup. Nimeni nu e nici absurd, nici isteric impotriva normalitatii de a exista un cuplu, nici excesiv de critic, dar oameni buni, daca este SINGLES CAMP, pai atunci este vorba de singles, nu de cupluri, este foarte clar. Foarte bine, ti-ai format un cuplu. minunat, fa un pas in spate si retrage-te. Consuma-ti relatia, impartaseste-ti sentimentele, emotiile asa cum o fac perechile, IN DOI, nu in interiorul unui grup.

Inchei aici, partea asta mai putin placuta... :-[

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Opss .. am intrat sa va povestesc cat de minunata a fost aceasta actiune si am dat de cele scrise de Gigi! ::)
Sincer si eu am observat ca in ultimul timp s-au cam scapat boi in porumb (doar o vorba romaneasca, nici o aluzie ) ... ca sa zic asa...
Jenant este  ca incepuse sa se vada si din afara ...vezi dedicatia vaca... bou ...cunoscatorii stiu la ce ma refer
Nu mai zic ca se creaza situatii stanjenitoare, jenante, penibile si pentru unii participanti /participante chiar disconfort.
Personal am simtit o umbra de regret crezand ca s-a schimbat conceptul singles camp,
     *|*    socializare, calatorim impreuna, ne cunoastem, ne distram  in grup ... *|*




Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022
« Răspuns #27 : Marți, 19 Aprilie 2022, 00:18 »
Asadar, s-a incheiat o actiune sc ... aproape ca pe vremuri ... :smitten:
In primul rand am regasit acea atmosfera de prietenie, desi nu ne prea cunosteam intre noi *|* :smitten:
Pe forum nu au avut curaj sa scrie dar de citit am vazut ca au cititi, toata lumea a avut pantofiorii de dans ......recunosc ca s-a mai dansat si desculti dar din cauza de bocanci :2funny:
Participanti veseli pusi pe sotii si distractie....   :giggle: :whistle:
Pe Diana o regasesc din ce in ce mai bine pregatita. :flori:
Gigi, sa sti ca pana si muzica a invatat sa o aleaga asa ca tine...... recunosc ca am tanjit  dupa un pic de muzica rok :'(
cazarea si masa perfecteee :bow:

Pentru mine 2 trasee inedite.
Cabane revazute dupa ...nu spun cati ani ca va prindeti ca nu mai am 29 de ani ...

Am prins in 3 zile 3 anotimpuri  :2funny:
     prima zi , a fost vara , eu m-am bronzat,
     a doua zi, plina de flori de primavara  barnduse , ghiocei , zambile ...si multe altele pe care nu l-e cunosc
     a treia zi ninsoare de 10 cm
 
Multumesc si felicitari intregii echipe singles camp   :flori: :flori:

Multumesc tuturor care au facut ca eu sa ma simt minunat in cele 3 zile! :worship:
Abia astept sa ne revedem   :kissing:

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Primavara cu drumetii, distractie si prieteni. Predeal 15 - 17 aprilie 2022
« Răspuns #28 : Marți, 19 Aprilie 2022, 01:04 »
Fara permisiunea voastra,  :angel: dar nu m-am pututu abtine  :giggle:
redau cateva fraze de whatsApp   unele chiar sunt superbe...   :smitten: :smitten:

Am mai scris o pagină frumoasa în cartea vieții.
Multumim celor ce au participat la scrierea ei.Sa fiți sănătoși.


Eu mai am mult de scris...Mulțumesc din suflet pt tot frumosul daruit!
Am renăscut iar si iar...Mulțumesc, Diana! Mulțumesc, tururor!
Gând bun și sănătate, pentru toata lumea!

Si eu va multumesc pt experienta acestui weekend

,, In viata invata sa razi , sa canti , sa dansezi , sa - ti placa ploaia , sa nu mai ai asteptari si sa iei totul asa cum vine , sa nu te dai batut , sa lupti si sa nu - ti pierzi speranta si credinta , sa spui ,, te rog ,, si ,, multumesc ,, , sa iubesti si sa ierti , sa te pretuiesti , sa - i pretuiesti pe cei care - ti sunt alaturi si sa iei ca pe - un dar de la Dumnezeu fiecare zi din viata ta .
Si daca nu - ti iese din prima , incearca din nou .,,

Când ierți pe altul de fapt te ierți pe tine iar sufletul tau beneficiaza și crește vibratia

Mulțumesc că m-ați primit în grup cu căldură, ca și cum aș fi făcut parte deja.
Exact așa m-am simțit. Sunteți grozavi!

Multumesc si eu Dianei pt ca ne-a fost alaturi,
Multumesc pentru frumoasa bluza,
Multumesc pt ca mi-a fost un bun sofer, si celorlalti pt voia buna!             

Va mulțumesc oameni frumoși pentru minunata seara de 15 Aprilie, sa ne revedem cu aceeași voie buna și in alte călătorii

Esti ritmul,esti muzica,esti vibratia…O sa ne  revedem!

Va imbratisez pe toti, m-am bucurat sa fim impreuna in weekend!
Multumim mult pentru tot, Diana!

Mulțumesc ghidei noastre Diana, pentru profesionalismul ei!
A fost o adevarata “mama” pentru noi! Gigi poate fi mândru cu asemenea oameni! Felicitări!

M-as fi bucurat ca fiecare sa fi scris personal aceste impresii, da cine stie poate la un moment dat isi vor face curaj si vor scrie si aici :smitten:

un grup de milioane  :kissing: