Autor Subiect: Minivacanta in "Mica Elvetie" 21 - 24 ianuarie 2022  (Citit de 3881 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in "Mica Elvetie" 21 - 24 ianuarie 2022
« Răspuns #30 : Marți, 25 Ianuarie 2022, 12:39 »
Tușnad, o poveste frumoasă  *|* :thumbup: :yeah:
Patru zile de relaxare si distracție cu zăpadă, soare, spa, plimbari in natura, oameni veseli și multă adrenalină!  *|*
O acțiune de pomină la Pensiunea Viktoria, cu gazde foarte primitoare care ne-au răsfățat cu mese îmbelșugate și bunătăți tradiționale  :smitten:
Ne-am simtit cu totii mai ceva ca in copilarie când ne-am plimbat cu sania, șenilata sau masina de armata  *|*

Prima zi a fost de relaxare, dupa un drum lung. Cei mai multi au preferat sa mearga la centrul wellness aflat foarte aproape de pensiune, cei care au ajuns mai târziu au facut o plimbare in statiune.
Ne-am adunat cu totii la cina, o prima provocare culinara careia nu i-am facut față, motiv pentru care de a doua zi am simplificat putin meniul de seara pentru a mai gusta ceva si la pranz  :)

Era putina zapada cand am ajuns la Tusnad dar seara a inceput sa ninga frumos. Prognoza nu arata prea bine dar vremea a fost perfecta in fiecare zi.
Sambata dimineata ninsoarea s-a oprit si a iesit soarele cand am inceput plimbarea cu celebra de acum masina de armata. Am traversat statiunea in chiotele noastre vesele dupa care am luat drumul spre padure. Un traseu foarte frumos cu o priveliste grozava dar si adrenalina pentru ca e un drum accidentat, pe unele portiuni mai ingust, dar asa sunt traseele off-road... Am vazut apoi o baie traditionala, unde veneau sa se trateze localnicii, izvorul de apa minerala si cascada inghetata formata de acesta. Locuri inedite, de care stiu doar cei din zona pentru ca nu sunt semnalizate. Foarte buna apa minerala, asa cum se gaseste in natura, total diferita la gust de cea imbuteliata.

Am revenit la pensiune pe acelasi drum, cu chiotele de rigoare cand am intrat in Tușnad...Dupa masa de pranz, pentru ca nu aveam stare, am plecat din nou la plimbare, spre izvoarele de apa minerala din statiune, din fericire ambele functionale. Dupa-masa am mers din nou la spa, tare bine ne-a prins relaxarea la sauna, jacuzzi, bazinele cu apa termala si chiar si ciubarul cu apa rece ca gheata. A urmat cina, la fel de delicioasa ca in prima seara si putina muzica, ne trecuse orice oboseala :dance:
























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in "Mica Elvetie" 21 - 24 ianuarie 2022
« Răspuns #31 : Marți, 25 Ianuarie 2022, 16:55 »
Duminica a fost o noua zi plina, pe care o așteptaserăm toți cu nerăbdare. Zăpada nu a fost suficientă pentru o plimbare mai lungă cu săniile dar partenerii noștri de la Tușnad au fost din nou la înălțime și au făcut tot posibilul pentru a ne oferi experiențe inedite, de neuitat. Surpriza a fost plimbarea cu șenilata, pe dealurile din apropierea stațiunii, în timp ce ceilalți ne-am plimbat cu săniile trase de jeep. Am învățat să facem și focul, fetele au tăiat lemne  :D, am tras cu pistolul cu aer comprimat și, bineînțeles, ne-am bătut și cu zăpadă... Efortul ne-a fost răsplătit cu un picnic tradițional cu bunătăți locale, stropite din belșug cu vin fiert și pălincă...

Ne-am distrat pe cinste, mai ceva ca niște copii, nici nu am simțit când a trecut timpul. Am mai fi stat noi la zăpadă dacă nu eram așteptați cu prânzul la pensiune. Dar, pentru că era frumos afară și soare, am hotărât să ne întoarcem în Tușnad pe jos, pe drumul forestier din apropierea șoselei. După o oră de mers prin zăpadă ne-a prins numai bine gulașul fierbinte, făcut ca la carte, după o rețetă tradițională - proprietarii locuiesc în Ungaria. Bineinteles că trebuia să mai facem o plimbare după așa masa copioasă astfel că de data asta am luat-o spre Olt, o zonă liniștită și mai puțin cunoscută. Spre surprinderea noastră, câteva căsute din camping erau închiriate, se făcea baie în ciubăr. Ne-am distrat si aici de minune, ca într-un parc de distracții  *|* De aici am urcat pe lânga lac la drumul prinicpal și ne-am intors la pensiune, ne astepta o alta cina imbelsugata. Seara o parte din grup a mers la bowling, o parte am ramas la un pahar de vorba, ne cam ajunsese oboseala..





























Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Minivacanta in "Mica Elvetie" 21 - 24 ianuarie 2022
« Răspuns #32 : Marți, 25 Ianuarie 2022, 17:28 »
În ultima zi, pentru a prelungi clipa despărțirii, am mai făcut o drumeție ușoară la bastionul Apor de pe dealul Ludmilla, împreuna cu ghidul local care ne-a insotit si in toamna. Un traseu usor, cu o priveliste minunata de la bastion, presarat cu câte un banc la fiecare rascruce. Am râs cu toții cu lacrimi, a fost o deconectare totala. Am incheiat actiunea la inca un gulaș, prea fusese bun. Ne-am luat la revedere în cele din urmă, cu promisiunea de a ne revedea cât de curând.

A fost o ieșire energizantă, veselă, ca de început de an, m-am simțit foarte bine cu voi. Vă mulțumesc încă o dată pentru toate clipele frumoase pe care le-am petrecut împreună, pentru mesajele pe care mi le-ați transmis. Așa cum vă spuneam, acesta este spiritul SinglesCamp, mă bucur de fiecare dată când regăsesc această atmosferă caldă, de prietenie, pe care îmi doresc să o transmit mai departe cu fiecare acțiune. O muncă de echipă la care am contribuit cu toții: voi, oamenii faini care ați venit la Tușnad, fetele din agenție, Samiza si Gigi - sufletul acestei comunități minunate.

Aveți grijă de voi, să ne revedem cu bine!  :smitten:

Diana